Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ChrisN.S. είπε

Τότε αν δεν είσαι διατεθειμένος να ψάχνεις τα ψιλά γράμματα να μην απαντάς με σιγουριά σε αυτά που λέω εγώ.

Μην μπερδεύεσαι, η αρχική μου τοποθέτηση "από πάντα οι ασφαλιστικές λένε και ημερομηνία και ώρα έναρξης" αφορούσε το συμβόλαιο, πριν διευκρινίσεις ότι δεν αναφερόσουν σε αυτό αλλά στη διαδικασία καταχώρησης στοιχείων ή/και στους όρους.

Όταν έγινες πιο συγκεκριμένος, τότε έγινε πιο συγκεκριμένη και η δική μου τοποθέτηση.

Τίποτα άλλο από μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συνεχίζω με Hellas direct. Μια φορά χρειάστηκε η οδική και δεν είχα προβλημα. Άμεση εξυπηρέτηση.

Τώρα μου δίνουν μια έκπτωση 5% για ανανέωση. Τόσο δίνει και το πρακτικερ. Υπάρχει κανένας κωδικός με μεγαλύτερη έκπτωση, πριν πατήσω το κουμπί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά γρήγορη εξυπηρέτηση και πολύ απλή ηλεκτρονικά. Δεν την χρειαστήκαμε βέβαια ως τώρα αλλά απ ότι βλέπω σε διάφορα μηνύματα εδώ πέρα δεν είχαν πρόβλημα ευτυχώς. Οι τιμές επίσης καλές και το πρόγραμμα περι προσέλκυσης άλλων πελατών δεν είναι άσχημο. Όσον αφορά το τελευταίο:
όποιος θέλει να κάνει συμβόλαιο εκεί (6 μηνών και άνω αν θυμάμαι καλά) και θέλει μία έκπτωση των 20 ευρώ, ας μου πει να του δώσω έναν κωδικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ήμουν παλιά και έφυγα γιατί στην ανανέωση για βασικές καλύψεις μου ζήτησαν τον ουρανό με τάστρα.

Αυτές τις μέρες μου έρχεται email όχι απλά χαμηλή τιμή για βασικές καλύψεις αλλά και δύο ευρώ κάτω από μία πολύ φτηνή που είμαι . Λέω να  επιστρέψω γιατί δεν είχα πρόβλημα όσο καιρό ήμουν εκεί.

Μάλλον θέλει να μαζέψει κόσμο γιατί ενδεχομένως είχε χάσει πελατεία όταν αποφάσισε να κόψει τα κουπόνια. Έχει συμβεί σε  κανέναν άλλο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ήμουν παλιά και έφυγα γιατί στην ανανέωση για βασικές καλύψεις μου ζήτησαν τον ουρανό με τάστρα.

Αυτές τις μέρες μου έρχεται email όχι απλά χαμηλή τιμή για βασικές καλύψεις αλλά και δύο ευρώ κάτω από μία πολύ φτηνή που είμαι . Λέω να  επιστρέψω γιατί δεν είχα πρόβλημα όσο καιρό ήμουν εκεί.

Μάλλον θέλει να μαζέψει κόσμο γιατί ενδεχομένως είχε χάσει πελατεία όταν αποφάσισε να κόψει τα κουπόνια. Έχει συμβεί σε  κανέναν άλλο;;;

Για το δικό μου αυτοκίνητο που μόλις τσέκαρα όντως έχει ρίξει λίγο τις τιμές σε σχέση με πριν 1,5 χρόνο, σε σχέση με παλιότερα όμως συνεχίζει να είναι ακριβότερη.

Υπόψιν πως παλιότερα νομική προστασία θραύση κρυστάλλων και οδική βοήθεια ήταν στάνταρ, ενώ τώρα νομική προστασία και οδική βοήθεια τα δίνει ως έξτρα και η θραύση κρυστάλλων είναι μη διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πως γίνεται να μου δίνει προσφορά 110 για αυτοκίνητο αρχικής αξίας 23000 και 125 για αυτοκίνητο αρχικής αξίας 15000 και 10 ετών παλαιότερο δεν έχω καταλάβει. 

Το δεύτερο είχε ένα τρακάρισμα που έφταιγε ο άλλος όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, adi32 είπε

 

Το δεύτερο είχε ένα τρακάρισμα που έφταιγε ο άλλος όμως 

Για αυτό που λες. Δυστυχώς είναι ηλιθιο το σύστημα τους και παρολο που δε το παραδέχονται μου το έχουν κάνει σε 3 συμβόλαια αυτό (μετά από ατύχημα είτε μικρό είτε μεγάλο στην ανανέωση τεράστια αυξηση τιμής). Και στα δικα μας ατυχήματα έφταιγε παντοτε ο άλλος. Fuck logic. Πήραμε όλα τα αμαξια και πήγαμε σε άλλες εταιρείες.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, adi32 είπε

Εμένα πως γίνεται να μου δίνει προσφορά 110 για αυτοκίνητο αρχικής αξίας 23000 και 125 για αυτοκίνητο αρχικής αξίας 15000 και 10 ετών παλαιότερο δεν έχω καταλάβει. 

Το δεύτερο είχε ένα τρακάρισμα που έφταιγε ο άλλος όμως 

Προφανώς επειδή η αρχική αξία είναι αδιάφορη στον υπολογισμό ασφαλίστρων, μόνο η τρέχουσα αξία έχει σημασία, και μάλιστα πολύ μικρή αν έχεις μόνο βασικές καλύψεις.

Το τρακάρισμα θεωρητικά δεν θα έπρεπε να επηρεάζει τα ασφάλιστρα, μπορείς να τσεκάρεις όμως αν ισχύει κάτι τέτοιο δοκιμάζοντας έναν άσχετο αριθμό κυκλοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για το δικό μου αυτοκίνητο που μόλις τσέκαρα όντως έχει ρίξει λίγο τις τιμές σε σχέση με πριν 1,5 χρόνο, σε σχέση με παλιότερα όμως συνεχίζει να είναι ακριβότερη.

Υπόψιν πως παλιότερα νομική προστασία θραύση κρυστάλλων και οδική βοήθεια ήταν στάνταρ, ενώ τώρα νομική προστασία και οδική βοήθεια τα δίνει ως έξτρα και η θραύση κρυστάλλων είναι μη διαθέσιμη.

Στο βασικό πρόγραμμα και τις τρεις καλύψεις μου τις παρέχει σαν εξτρά όπως λες.Γιατί δεν σου δίνει την επιλογή για θραύση;Πολύ περίεργο.

 

Εγω είμαι 5 χρόνια στην HD χωρίς κανένα ατύχημα και έχω κάνει πάνω απο 13 ανανεώσεις,απο μηνιαία συμβόλαια μέχρι 8μηνα.Αυτόν τον μήνα που μου λήγει θα κάνω ετήσιο καθώς μου βγαίνει κάτω απο 140€ στο βασικό πρόγραμμα με τις τρεις προαιρετικές καλύψεις.Αμαξι του 2005 ,1800 κεκ, επαρχία.

 

Κωδικός για 5% έκπτωση είναι ο praktiker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Στο βασικό πρόγραμμα και τις τρεις καλύψεις μου τις παρέχει σαν εξτρά όπως λες.Γιατί δεν σου δίνει την επιλογή για θραύση;Πολύ περίεργο.

Προφανώς επειδή το αυτοκίνητο είναι παλιό. Υπόψιν στις ανανεώσεις την θραύση τη δίνει κανονικά, τον Δεκέμβρη που έκανα ανανέωση είχε επιλογή για θραύση και την συμπεριέλαβα, μόνο αν προσπαθήσω να κάνω νέα δεν μου την παρέχει.

image.png.9b3fca6adda418f0829b8000e83cb2e4.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Για το δικό μου αυτοκίνητο που μόλις τσέκαρα όντως έχει ρίξει λίγο τις τιμές σε σχέση με πριν 1,5 χρόνο, σε σχέση με παλιότερα όμως συνεχίζει να είναι ακριβότερη.

Υπόψιν πως παλιότερα νομική προστασία θραύση κρυστάλλων και οδική βοήθεια ήταν στάνταρ, ενώ τώρα νομική προστασία και οδική βοήθεια τα δίνει ως έξτρα και η θραύση κρυστάλλων είναι μη διαθέσιμη.

Αυτοκίνητο 1600 του 2008 βασική χωρίς θραύση - νομική και οδική 6μηνο μου δίνει 66,50.

Οδική έχω ετήσια με 18 ευρώ θα βάλω νομική με 2 ευρώ + και δεν βάζω θραύση (το αφήνω στην τύχη) γιατί ανεβαίνει 17 ευρώ το 6μηνο. Θα πάρω τηλέφωνο και σε κάποιον άλλο ασφαλιστή και αν δεν μου δώσει χαμηλότερα θα κάνω αυτή με 68,5. Αυτοκίνητο Αθήνα έδρα και όχι επαρχία που υπάρχει και χαμηλότερο πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Αυτοκίνητο 1600 του 2008 βασική χωρίς θραύση - νομική και οδική 6μηνο μου δίνει 66,50.

Οδική έχω ετήσια με 18 ευρώ θα βάλω νομική με 2 ευρώ + και δεν βάζω θραύση (το αφήνω στην τύχη) γιατί ανεβαίνει 17 ευρώ το 6μηνο. Θα πάρω τηλέφωνο και σε κάποιον άλλο ασφαλιστή και αν δεν μου δώσει χαμηλότερα θα κάνω αυτή με 68,5. Αυτοκίνητο Αθήνα έδρα και όχι επαρχία που υπάρχει και χαμηλότερο πακέτο.

Τα κυβικά και η πρώτη άδεια δεν είναι τα μόνα που επηρεάζουν τα ασφάλιστρα, σημασία έχει και η μάρκα/μοντέλο, ακόμα και η ηλικία του οδηγού. Επίσης στην έδρα δεν υπάρχει διαχωρισμός μόνο Αθήνα και επαρχία, κάθε ΤΚ έχει διαφορετικό ασφάλιστρο, Θεσσαλονίκη πχ που θεωρείται επαρχία παίζει να είναι ακριβότερο το ασφάλιστρο από την περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επί 2 χρόνια πλήρωνα το 6μηνο 86 ευρώ και χθες μου ήρθε να πληρώσω την ανανέωση 100 ευρώ...Τους πήρα τηλ και μου λένε στην παρούσα φάση αυτή ειναι η καλύτερη προσφορά...

Αυξήθηκε και σε άλλον? Σκέφτομαι να αλλάξω....έχει κανείς καμιά αντιπρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζουν το μοντέλο τιμολόγησης και γίνονται διάφορες ακραίες αυξομειώσεις από ότι βλέπω από συμφορουμίτες. Μπορείς να κοιτάξεις και άλλες πλατφόρμες σύγκρισης τιμών ή να συμβουλευτείς και κάποιον ασφαλιστικό πράκτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...