Προς το περιεχόμενο

Εξαγορά/αλλαγή καταχωρημένων ΕΝΣΗΜΩΝ. Γίνεται;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έκανε ένα λάθος ο λογιστής της εταιρείας που εργάζομαι και πέρασε αντί για 25 -> 23 ένσημα για τον μήνα ΙΟΥΛΙΟ.

 

Είτε λάθος ήταν, είτε εκδίκηση του εργοδότη τέλος πάντων για μια μέρα που είχα λείψει.

 

Ήθελα τα φώτα σας σε κάτι, διότι το ταμείο του ΙΚΑ είναι κυριολεκτικά τρελοκομείο με πολύωρες ουρές.

 

Ερώτημα : Εάν πάω στο ταμείο, με βεβαίωση εργοδότη, με εικόνα ενσήμων τελευταίων ετών κτλπ

θα μπορούσα να συμπληρώσω αναδρομικά εκείνα τα 2 του Ιουλίου; ο λογιστής υποστηρίζει πως έχουν ήδη φύγει αυτά, και για να αλλάξουν υπάρχει πρόστιμο.

Πόσο πάει το ένα ένσημο, πόσο πάει το πρόστιμο (ποσοστιαίο αν δε κάνω λάθος), θα το καταφέρω με αυτά τα χαρτιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έφερες χαρτί από γιατρό ΕΟΠΥΥ, λογικά εκτός από λιγότερες μέρες ασφάλισης λογικά δε θα σου πλήρωσε και το μισό ημερομίσθιο ως όφειλε.

Αν είχες φέρει χαρτί από ΕΟΠΥΥ θα πρέπει να το ρυθμίσει το λογιστήριο της εταιρίας ασχέτως προστίμου αφού πρόκειται για δικό τους λάθος.

Αν η απουσία σου ήταν αδικαιολόγητη δεν είναι θέμα εκδίκησης, απουσίαζες από την εργασία σου αδικαιολόγητα και ο εργοδότης δεν έχει καμία υποχρέωση να πληρώσει εσένα και τις εισφορές στο ΙΚΑ για το διάστημα της απουσίας σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βοήθησε το παραπάνω αδερφέ αν και το κύριο ερώτημα μένει αναπάντητο. Να μη με τρώνε θέλω.. άρα με ανακουφίζεις. Με τα χαρτιά ΝΝΑ (Ναυτικού Νοσοκ. Αθηνών) δεν με πλήρωναν τίποτα μέχρι τώρα, αλλά μου περνούσαν ένσημα. Πρέπει να με πληρώνουν και κάτι by the way;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δίνει βεβαίωση με 25 ενώ έχει στείλει απδ με 23;

 

Μπράβο στο τύπο :lol:

 

Αν έχει γίνει λάθος είναι δουλειά του λογιστή να δηλώσει σωστά τα ένσημα σου και να πληρωθεί η προσαύξηση αν οι εισφορές είναι για 23 ένσημα ενώ θα έπρεπε να είναι για 25

 

Αν ελειψες αδικαιολόγητα καλά έκανε και δε στα έβαλε

 

Εσύ δεν έχεις καμία δουλειά στο ΙΚΑ να εξαγοράσεις κανένα ενσημο, αυτό είναι δουλειά του εργοδότη

 

Εσύ σαν υπάλληλος μόνο για καταγγελία μπορείς να πας αν θεωρεις ότι αδικηθηκες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παω καν δεδομένου πως σε λένε λογιστούλη.. το είπα κατευθείαν σε αυτους να πάνε από τα γραφείο ΙΚΑ οπως λες.

 

Αν μπορούσα να το κάνω εγώ ή να ξέρω πόσο πάει το πρόστιμο είναι το ζητούμενο γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

 

υ.γ: Τους ινσομνίτες υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτά τα 2 ένσημα θα πληρώσουν +30% επιπλέον, αυτή είναι η επιβάρυνση της εκπρόθεσμης διόρθωσης που για 2 ένσημα δεν είναι και κάνα σοβαρό ποσό, είναι ανάξιο συζήτησης.. 

 

απλά έχει ταλαιπωρία να τρέχουν από 'κει, να υποβάλλουν αρχεία ή να συμπληρώνουν φόρμες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ δε γίνεται ρε συ αδερφέ.

 

ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΙΚΑ πάμε να τα προσθέσουμε, πως ΤΟΤΕ δούλεψα 2 παραπάνω, γι' αυτό και παίζει το πρόστιμο.

 

διαφορετικά καλά θα ήταν να πήγαινα 2 σάββατα χωρίς να πληρώσω σεντ

παλεύω για κάτι που θα χαθεί με τη 1η του 2017..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δε με βοηθάς δε μου λες ειδικότητα να δω αν έχει τίποτα βαρέα και δε μου λες αν αυτό είναι μεικτό ή όχι 

 

αν τα 32 είναι μικτά πχ με απλό πακέτο 101 τότε μιλάμε για 26 τη μέρα στο χέρι και συνολικό ικα 13.12, δηλαδή κόστος 40 ευρώ

 

αν μου λες ότι τα 32 είναι χεράτα (και βασικά χωρίς να σου βάζω φμυ αυτό το αφήνω έξω που είναι ας πούμε κάνα 2ευρο) τότε έχουμε 

 

30.2 χέρι , ας πούμε 2 ευρώ φόρο, και 15.6 ευρώ ΙΚΑ , συνολικό κόστος 47.64 

 

αν τα 32 είναι με κρατημένο φμυ (φόρος μισθωτών), τότε ναι παίζει να είναι 50αρικο σχεδόν στρογγυλό, αλλά βαριέμαι να κάνω κι άλλες πράξεις με το calculator των windows που έχω πρόχειρο  :P

 

πρέπει να κάτσω σε  πρόγραμμα να τα βγάλω ακριβώς εύκολα και γρήγορα 

 

αλλά μάλλον σωστά στα λένε, κοστίζεις 50 ευρώ τη μέρα στην επιχείρησή σου (αν αυτό εννοούσες και εννούσαν γιατί δεν είμαι και βέβαιος από τα συμφραζόμενα, πάντως το 32 χέρι μου κάνει 50 κόστος, 32 χέρι και 25 ένσημα does not compute) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παω 20 μερες, το μηνιατικο που θα μπει στο λογαριασμο μου ειναι 637€ γιατι η συγκεκριμενη τραπεζα δε μου ανοιγει δευτερο λογαριασμο πληρωμης εργοδοτη επειδη ηδη εχω αλλον να πω σαν εξτρα παράπονο λογιστούλη.

 

Άρα ναι, 32 στο χέρι τα υπολογίζω. Άρα είναι τίμιοι; πληρώνουν οι κακομοίριδες και τον ΕΑΣ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...