Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την Typescript


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη τσακωνεστε ρε παιδια, η typescript μπηκε σφηνα στη ζωη μας ελεω ταυτισης γραψιματος κωδικα με αλλες ισχυροτερες γλωσσες. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μη τσακωνεστε ρε παιδια, η typescript μπηκε σφηνα στη ζωη μας ελεω ταυτισης γραψιματος κωδικα με αλλες ισχυροτερες γλωσσες. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

 

Ευτυχώς δεν έχω ούτε δευτερόλεπτο να διαθέσω σε τσακωμούς.

Ειδικά με Έλληνες που είναι η χειρότερη ράτσα στον πλανήτη τώρα.

Μιλάμε ότι ακόμα και 3ης γενιάς που συνάντησα στο εξωτερικό είχανε θέματα.

Δεν φεύγει εύκολα το κακό γονίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά κι εσύ έλληνας είσαι ρε bro. Κι ένα από τα γνώριμα χαρακτηριστικά του έλληνα είναι να έχει πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του με αποτέλεσμα να παρεξηγείται για ψύλλου πήδημα. Ειλικρινά τώρα τι το φοβερό σου είπαν κι ενοχλήθηκες; Όταν μπαίνεις και κάνεις βαρύγδουπες δηλώσεις του στυλ το dynamic typing είναι άχρηστο θα πάρεις κι αντίστοιχες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά υπάρχει χειρότερη γλώσσα απο τη javascript πιστεύεται; Είχα πάθει πλακά μολις αναγκάστηκα να αρχίσω να τη χρησιμοποιώ. Τι τερατούργημα είναι αυτό απαπαπαππα. Η typescript κάπως τα εξομαλύνει τα πράγματα για όσους μισούν το dynamic typing αλλα και πάλι τα κρατάει αρκετά κουσούρια της js.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά κι εσύ έλληνας είσαι ρε bro. Κι ένα από τα γνώριμα χαρακτηριστικά του έλληνα είναι να έχει πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του με αποτέλεσμα να παρεξηγείται για ψύλλου πήδημα. Ειλικρινά τώρα τι το φοβερό σου είπαν κι ενοχλήθηκες; Όταν μπαίνεις και κάνεις βαρύγδουπες δηλώσεις του στυλ το dynamic typing είναι άχρηστο θα πάρεις κι αντίστοιχες απαντήσεις.

 

Κοίτα υπάρχουν κάποιοι Έλληνες που έχουν σβησμένο εντελώς από μέσα τους το γονίδιο του ραγιά οπότε δε δέχονται να ζει ο άλλος εις βάρος τους ούτε με σφαίρες.

Η άποψη που εξέφρασα ήταν προσωπική.

Επίσης ασχολούμαι μόνο με ανθρώπους με ένα minimum επίπεδο παιδείας και ευγένειας.

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με τέτοιες περιπτώσεις και άλλο στο παρόν topic πες μου να το ξέρω για να πάρω πάλι τα μέτρα μου.

Πραγματικά υπάρχει χειρότερη γλώσσα απο τη javascript πιστεύεται; Είχα πάθει πλακά μολις αναγκάστηκα να αρχίσω να τη χρησιμοποιώ. Τι τερατούργημα είναι αυτό απαπαπαππα. Η typescript κάπως τα εξομαλύνει τα πράγματα για όσους μισούν το dynamic typing αλλα και πάλι τα κρατάει αρκετά κουσούρια της js.

 

Το καλό είναι ότι έχουμε στροφή προς την typescript αλλά αυτό δε θα γίνει σε μια μέρα.

Θα πάρει πολύ χρόνο, αλλά τουλάχιστον οδεύουμε προς την σωστή κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

defacer : Μιας και δεν είμαι ραγιάς να δεχθώ φραστικές επιθέσεις, μπαίνεις στη γνωστή λίστα αγνόησης , μιας και από ότι έχω παρατηρήσει σου αρέσουν οι φραστικές προσωπικές επιθέσεις (δεν ξέρω τι έχει συμβεί στη ζωή σου και σε έχει κάνει τόσο σκοτεινή ψυχή). Δεν έχω ούτε δευτερόλεπτο χρόνο να ασχοληθώ με άρρωστες περιπτώσεις.

Κοίτα, δεν ξέρω τι θέματα έχεις με γονίδια του ραγια και "ζουν σε βάρος των άλλων" (λολ), εγώ ένα πράγμα είπα πολύ πολύ απλό: όταν έρχεται ένας nobody και δηλώνει ότι κάτι που αποτελεί συχνά θέμα συζήτησης στα πιο υψηλά επίπεδα "είναι λάθος" επειδή "δεν καταλαβαίνω", είναι βέβαιο πως δεν καταλαβαίνει αλλά όχι τόσο βέβαιο πως είναι λάθος αυτό που έχουν κάνει ξανά και ξανά γίγαντες του χώρου.

 

Αυτό νομίζω θα έπρεπε να είναι προφανές στον καθένα, αλλά όταν καμιά φορά προκύπτει πως δεν είναι το υπογραμμίζουμε. Τώρα το αν ο αποδέκτης ενδιαφέρεται να ασχοληθεί πιο πολύ με γονίδια ή με τις ελλείψεις που έχει, αυτό είναι δικό του θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά υπάρχει χειρότερη γλώσσα απο τη javascript πιστεύεται; Είχα πάθει πλακά μολις αναγκάστηκα να αρχίσω να τη χρησιμοποιώ. Τι τερατούργημα είναι αυτό απαπαπαππα. Η typescript κάπως τα εξομαλύνει τα πράγματα για όσους μισούν το dynamic typing αλλα και πάλι τα κρατάει αρκετά κουσούρια της js.

 

Αμε, java/android. Αλλα τι να κανουμε; Αυτα ειναι τα trend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμε, java/android. Αλλα τι να κανουμε; Αυτα ειναι τα trend.

 

Και όμως υπάρχει λύση.

Γράφεις java και βγαίνει javascript.....λολ.

http://www.jsweet.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της JavaScript δεν είναι το dynamic typing αλλά ότι σχεδιάστηκε για ένα web πολύ πιο διαφορετικό από αυτό που έχουμε σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά υπάρχει χειρότερη γλώσσα απο τη javascript πιστεύεται; Είχα πάθει πλακά μολις αναγκάστηκα να αρχίσω να τη χρησιμοποιώ. Τι τερατούργημα είναι αυτό απαπαπαππα. Η typescript κάπως τα εξομαλύνει τα πράγματα για όσους μισούν το dynamic typing αλλα και πάλι τα κρατάει αρκετά κουσούρια της js.

 

Όχι δεν πιστεύω ότι υπάρχει. Είναι πραγματικά απορίας άξιο πως αυτή η γλώσσα επικράτησε στο web...και σαν να μην έφθανε αυτό, τώρα πάει και server side.

 

Anyway, ήμουν οπαδός της coffee η οποία είναι πολύ όμορφη γλώσσα. Το γεγονός όμως ότι κοιτάς μετά απο κανα 6μηνο τις 20.000 γραμμές κώδικα, και αναρωτιέσαι τι στο καλό περιμένει και τι επιστρέφει μια function, δείχνει αδιαμφισβήτητα την αξία της Static typed γλώσσας (έστω και αν αυτή λέγεται Java :P).

 

Έχοντας ξεκινήσει με αρκετό ενθουσιασμό την Typescript έχω να πω τα εξής. Είναι αρκετά expressive, όχι σαν την Coffee αλλά περισσότερο απο την JS. Γενικότερα ένας ο οποίος έχει συνηθίσει static typed γλώσσες νιώθει περισσότερο σπίτι του, και ασφαλής με τον κώδικα που έχει γράψει.

 

Το κακό είναι ότι πολλές φορές αναγκαστικά θα κλέψεις, και φυσικά αυτό είναι πολύ εύκολο να το κάνεις. Κάνεις π.χ. cast σε "any" και του αλλάζεις τα φώτα.

 

Πάντως είναι σίγουρα ένα βήμα μπροστά για καλύτερο front-end κώδικα και μπορώ να πω ότι την απολαμβάνω πολύ περισσότερο απο το αίσχος που είναι η JS.

Αμε, java/android. Αλλα τι να κανουμε; Αυτα ειναι τα trend.

 

Ναι αλλά εκεί πολύ εύκολα πας σε Kotlin που τα σπάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν πιστεύω ότι υπάρχει. Είναι πραγματικά απορίας άξιο πως αυτή η γλώσσα επικράτησε στο web...και σαν να μην έφθανε αυτό, τώρα πάει και server side.

 

απο το αίσχος που είναι η JS.

 

Γελάνε και τα τσιμέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...