Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για φορτιση smartphone


rgb1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω εχω ενα motorola moto g 4g που ο φορτιστης του εχει output 0.5Α αλλα κανει καπου στις 2,5 ωρες να φορτισει. Αν αγορασω εναν φορτιστη που δινει 2,4Α για να φορτιζει πιο γρηγορα θα χαλασει την μπαταρια μου σε βαθος χρονου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω εχω ενα motorola moto g 4g που ο φορτιστης του εχει output 0.5Α αλλα κανει καπου στις 2,5 ωρες να φορτισει. Αν αγορασω εναν φορτιστη που δινει 2,4Α για να φορτιζει πιο γρηγορα θα χαλασει την μπαταρια μου σε βαθος χρονου?

 

Να αγοράσεις φορτιστή επώνυμο 1 Ampere.Το κινητό τραβάει μέχρι 1-1,2 Ampere νομίζω.Μόνο τα καινούρια ακριβά κινητά που υποστηρίζουν quick charge ίσως μπορούν να τραβήξουν παραπάνω.Αν βάλεις φορτιστή 2 Ampere πιθανόν να ζορίσεις το κύκλωμα του κινητού η και την μπαταρία.

 

Αυτό ίσως συμβαίνει γιατί ο φορτιστής πχ των 2 Ampere θα δώσει ρεύμα όχι περισσότερων Ampere αλλά με μεγαλύτερη ένταση-συχνότητα,οπότε η μπαταρία θα φορτίζει πιο γρήγορα αλλά θα υποστεί μεγαλύτερη φθορά με τον καιρό.

 

Για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας υπάρχει η άποψη ότι πρέπει να φορτίζεται απο 20-80% η 40-90% και οτι δεν πρέπει να αδειάζει τελείως,ούτε να γεμίζει στο 100%.Για κάποιον που ασχολείται συνεχώς με το κινητό αυτό δεν είναι εφικτό οπότε πολλοί φορτίζουν όποτε μπορούν σε οποιοδήποτε ποσοστό της μπαταρίας.

 

Νομίζω πως τα περισσότερα κινητά έχουν στο πακέτο φορτιστή 1A,δεν είναι τυχαίο.Με μισό Ampere(0,5A) κάνει σχεδόν τον διπλάσιο χρόνο να φορτίσει αλλά έχεις μικρότερη φθορά της μπαταρίας,δεν αξίζει όμως.

 

Το μειονέκτημα όταν φορτίζεις 20-80% η 40-90% είναι η αναμονή.

 

Μακριά απο φορτιστές μάρκα με έκαψες γιατί μπορεί να προκαλέσουν ζημιά στην μπαταρία η στο κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...