Προς το περιεχόμενο

Νεα συνδεση VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας , εχει μπει vdsl στην περιοχη μου και εχω καποιες ερωτησεις για να καταλαβω αν αξιζει ή οχι να παω.Αρχικα. τωρα ειμαι στον οτε και πιανω 15 mbps και στην περιοχη μου λεει υποστηριζει μεχρι 50 mbps .Το κυριο προβλημα ειναι οτι στο σπιτι ειμαστε 4 pc και 2-3 κινητα/ταμπλετ και συνηθως 2-3 απο αυτα παιζουν παιχνιδια οπως lol και csgo και τα υπολοιπα βλεπουν youtube κτλπ.Αυτο εχει ως αποτελεσμα το lag :Ρ...Παιζει ρολο η ταχυτητα της συνδεσης ωστε να διορθωσει το θεμα  ή απλα ειναι αδυνατο να παιζουν και οι 3 υπολογιστες μαζι με youtube ? (δεν λεω ο ενας να κατεβαζει ταινιες ή να κανει κατι βαρυ για την συνδεση και ο αλλος να παιζει ...απλα λεω να μπορουμε να παιζουμε ολοι μαζι + youtube  ) ...επισης θα τα πιασει οσα λεει ή τζαμπα θα το βαλουμε ? Ευχαριστω πολυ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν έχω καταλάβει σωστά τώρα είσαι σε adsl και σκέφτεσαι για vdsl ή και στο δεύτερο "σκαλοπάτι" αν είσαι εφόσον κάνετε αυτές τις χρήσεις τα 15mbps++  είναι αρκετά εφόσον "αναλάβει' κάποια συσκευή να κάνει καταμέριση και δρομολόγηση στις γραμμές..(ασύρματα / ενσύρματα)  που συνδέονται οι συσκευές/υπολογιστές..

 

Τρεχουν εδω μεσα χρήστες που έχουν δοκιμάσει ή ξέρουν να σου προτείνουν ποιο είναι κατάλληλο για σένα (manage) γιατι φανταζομαι δεν ξερω αυτη τη στιγμη τον εξοπλισμο σου αλλα σιγουρα "υποφερει"/δυσλειτουργει απο θερμοκρασια οταν εισται ολοι ενεργοι στις χρησεις που κανετε.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με wind από έως 7 που έπιανα είμαι 49,998 .... 5mb/s άμα ο άλλος server τρέχει καλά... Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να μπαίνουν ταυτόχρονα...πιστεύω απλά διαμοιράζεται...αλλά καλό  είναι να σου απαντήσει και κάποιος που ασχολείται με online gaming τι παίζει με το ping...16ms είμαι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με wind από έως 7 που έπιανα είμαι 49,998 .... 5mb/s άμα ο άλλος server τρέχει καλά... Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να μπαίνουν ταυτόχρονα...πιστεύω απλά διαμοιράζεται...αλλά καλό  είναι να σου απαντήσει και κάποιος που ασχολείται με online gaming τι παίζει με το ping...16ms είμαι εγώ

16ms που; προφανως σε ελληνικο σερβερ. νοημα εχει μονο οταν μιλαμε για τον σερβερ του εκαστοτε παιχνιδιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που θα εκαμνα ειναι να αλαξω το ρουτερ ,απο τα 15 θα ανέβεις χαλαρά στα 20 πιθανόν και περισσότερο ,μετά στο ρουτερ ρυθμίζεις ποιο μηχάνημα να τραβάει και μεχρι ποσο ,βλεπεις αν σε ικανοποιεί και ανάλογος προχωράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στην wind πριν λιγους μηνες και επιανα 12 και ειχα αγορασει ενα ρουτερ με 100 ευρω για gaming ..μπορω να πω πως ειχε βελτιωσει αρκετα την κατασταση ...αλλα παλι ειχα 80-90 ping σε games ...μολις πηγα οτε η ταχυτητα ανεβηκε 15 mbps και το ping κατεβηκε στα 40 ms ...μεγαλη διαφορα αλλα ετσι μου αχρηστευτηκε το ρουτερ γιατι το τηλεφωνο δν μπορει να μπει στο ρουτερ (νομιζω λεγεται voip) οποτε απλα το εχω και καθεται... δηλαδη εσεις μου λετε οτι δεν θα φτιαξει με το vdsl επειδη το προβλημα ειναι πως μοιραζεται το bandwidth απο το ρουτερ ?

 

Επισης εβαλα και το καλο ρουτερ που αγορασα και η ταχυτητα παρεμεινε στα 15 mbps αν και ειχα τα quality settings για να βαζω προτεραιοτητες... και το πιο σημαντικο..δεν ειχα τηλεφωνο :Ρ.Ειχα την εντυπωση οτι τα ρουτερ του οτε που υποστηριζουν και vdsl νομιζω δεν ηταν και τοσο ασχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ετσι αλαζει το θέμα ,περιεργο ομως ,εγω με μόντεμ ΟΤΕ και 30 άρα γραμμή έπιανα 24 με asus 29996 ,κοινός όλο ,μαλλον καλα ειναι να πας σε vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εχω το Speedport Entry 2i


Ρωταω πριν παω σε vdsl γιατι μου φαινεται περιεργο...νομιζα πως 15 mbps ηταν αρκετα για 2 pc να παιζουν league of legends και ο τριτος να βλεπει youtube...και δεν ειναι οτι ανεβαινει λιγο το ping ..παει 250+ ms..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@

heavyrain 

 

σωστός...έχεις πολύ δίκαιο...αν θέλετε πείτε μου έναν συγκεκριμένο server για να κάνω για να συγκρίνουμε τι παίζει για να βοηθήσουμε τον φίλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο ρουτερ αντε να δωσει 1 mbps περισσοτερο η λιγοτερο. Ενα καλο ρουτερ το παιρνεις για ισχυροτερο wifi, καλυτερη διαχειριση πολλων συνδεδεμενων συσκευων πανω του, παραπανω απο ενα δικτυα ταυτοχρονα, εξτρα ρυθμησεις και λειτουργιες οπως port forwarding,πειραγμα snr κτλ.

 

Το ping στον οτε επεσε ποσο γιατι σε εχουν σε fastpath. Και πιθανοτητα σε προφιλ με διαφορετικο snr απ οτι στη wind.

 

Οσον αφορα τους σερβερ η μονη ασφαλης απαντηση ειναι να μπεις στο παιχνιδι που σ ενδιαφερει και να δεις τι παιζει. Αλλα δεν νομιζω να ανεβαζει το ping το youtube, εκτος αν βλεπει πχ 4κ βιντεο. Εισαι με wifi; πιθανοτατα φταιει αυτο. Ping κατα τη δικη μου εμπειρια ανεβαζει οταν φτανεις τη γραμμη στα ορια της, συνηθως σε κατεβασμα/seedarisma τορρεντ γινεται αυτο η αν streamareis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι με καλωδιο και οι αλλοι με wifi..δεν κατεβαζουν κατι..απλα δυο παιζουν λολ κ ο τριτος που ειναι με wifi βλεπει youtube και υπαρχει lag...επισης σε fast path ημουν και στην wind.Θα προσπαθησω να στησω τα quos για να δινω προτεραιοτητα σε παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλωδια FTW :ρ αλλα το lag συνεχιζεται...εστησα ολοκληρο το quos με στατικες ip για τα 4 pc και δεν φαινεται να δουλευει καν ;ρ 

Γινεται να βαλω το το ρουτερ που αγορασα ωστε να μπαινουν απο κει οι ρυθμισεις και να χω το ρουτερ της οτε σαν μοντεμ ? ή κατι τετοιο τελος παντων ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...