Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λιγότερο από 1 ημέρα το συγκεκριμένο άρθρο για το Macbook pro ξεπέρασε σε posts το αντίστοιχο της Microsoft για το AllInone, μάλλον έτσουξε τα ms fanboys είτε το θέλουν είτε όχι.

 

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο 10% των αγοραστων πουλαει το OSX στο υπολοιπο το δαγκωμενο φτανει .... 

Και για να σε προλαβω εχω iphone 6 plus ....

δε μιλάω για χρήστες σκέτων συσκευών αλλά για χρήστες του οικοσυστήματος - αυτό ψωνίζεις στην ουσία και οι συσκευές της Μήλο σου παρέχουν πρόσβαση στο "πακέτο" υπηρεσιών που just works χωρίς fragmentation και ανενεώσεις νομικών συμβάσεων κάθε 3η φορά που ανοίγεις το app ή "Δυστυχώς η εφαρμογή Flampootsa σταμάτησε να λειτουργεί" στα μούτρα σου κάθε 3εις και λίγο εν ήδη μαζοχισμού "δεν παίρνω Μήλο-δεν παίρνω Μήλο, μπράβο μου!" - ε, δε πρέπει να είμαστε μόνο 10% αυτοί που βλέπουμε τη διαφορά στην  πολύπαθη "εμπειρία χρήσης" 

 

 Να δούμε απο εδώ και πέρα πόσες άλλες εταιρίες θα αρχίσουν σιγά σιγά να βάζουν touch bar στα σαπακια τους........

όπως και τα πληκτρολόγια, το form factor, το αλουμινένιο σασί στα ακριβότερα τους  και τόσα άλλα που κοπιάρουν κάθε φορά μετά από 2 -3 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγότερο από 1 ημέρα το συγκεκριμένο άρθρο για το Macbook pro ξεπέρασε σε posts το αντίστοιχο της Microsoft για το AllInone, μάλλον έτσουξε τα ms fanboys είτε το θέλουν είτε όχι.

 

:P

Ποιο Allinone αυτό που προσπαθεί εμφανισιακά και λειτουργικά να αντιγράψει το "αποτυχημένο" iMac????

Που αν δεν ήταν η Apple να δείξει πως πρέπει να είναι ενα λειτουργικό ακομα θα είμασταν με command line & με εντολές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόστος. Εδώ με απογοήτευσε πλήρως. Να αναφέρω ότι είμαι γιατρός στην Αμερική, άρα καταλαβαίνετε ότι τα λεφτά για μένα δεν είναι θέμα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δέχομαι τέτοιου είδους πολιτικές. Αυτή τη φορά το παράκανε.

 

Πολιτική πιστεύω θα αλλάξει αν έχει κόστος σαν εταιρεία, το οποίο μπορεί να συμβεί με δύο τρόπους. Για τον ένα ευχαριστούμε την Microsoft που πλέον βγάζει πολύ καλά προιόντα. 

άμα αποφασίσει να βγάλει επιτέλους ένα νέο λειτουργικό χτισμένο από την αρχή με έστω μερική συμβατότητα προς τα πίσω τότε πραγματικά έχει ενδιαφέρον αν και από κόστος το ίδιο θα δαγκώνει

 

νομίζω πως και οι μεν και οι δε έχουν μετοχές ο ένας του άλλου και μας δουλεύουν αφού δεν έχουμε ουσιαστική ενναλακτική με τους Λινουξάδες να λαλούν ο καθένας το δικό του τραγούδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαραμίζεστε! Αλλά αυτή τη φορά σταμάτησα να διαβάζω όταν έφτασα στο μήνυμα "έβαλαν το touch στη μπάρα γιατί δεν μπορούσαν να το βάλουν στην οθόνη"...

 

Δηλαδή θα έχω μια τέτοια οθόνη και θα τη χουφτώνω για παίζω πασιέντζα! Πότε θα καταλάβετε πως ΔΕΝ είναι για τους χρήστες που κάνουν τη δουλειά τους με συσκευές των 400-500 ευρώ?

 

Anyway, συνεχίστε τις κοινωνικο-οικονομικές αναλύσεις σας.

 

Το 13" μου retina late 2012 δεν έχει δείξει ακόμη σημάδια φθοράς και κόπωσης παρόλο που δουλεύει με 2 εξωτερικές 24" οθόνες στο γραφείο σε καθημερινή βάση για 10 ώρες, οπότε δε νομίζω πως θα είναι "σοφή" μια αντικατάστασή του σύντομα. Τότε έκανε 1800 ευρώ και μέχρι τώρα το ταπεινό 13" έχει βγάλει δεκάδες φορές τα λεφτά του και θα ήμουν χαζός αν δεν διάλεγα το διάδοχό του όταν θα έφτανε ο καιρός για αναβάθμιση.

 

Windows στη δουλειά μου δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ για τους ίδιους λόγους που δεν χρησιμοποιώ android στις mobile συσκευές μου, οπότε δεν με απασχολεί ούτε το hardware ούτε οι τιμές του ανταγωνισμού...

τι επαγγέλεσε αν επιτρέπεται ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑ δυστυχως στον βωμό της εμπορικότητας θα ακολουθήσουν και άλλοι την ηλιθιότητα της μπάρας της apple γιατι απλά πουλάει, και θα πουλήσει και αυτό.

Και σκοπός των εταιρίων εδώ και δεκαετίες δεν είναι ποτέ η ευχαρίστηση του πελάτη αλλα η υπεροχή στον ανταγωνισμό και τα κέρδη.

 

Όσο αναφορά τα κέρδη, άλλος ο ορισμός του φιλανθρωπικού ιδρύματος και άλλος της εταιρίας. Και ο σκοπός των εταιριών είναι ο ίδιος από τότε που άνοιξε η πρώτη στον πολιτισμό, δεν άλλαξε κάτι τις τελευταίες δεκαετίες... 

 

Εσύ είσαι ευχαριστημένος με το 13άρι macbook σου? Αν όχι τι σε εμποδίζει να το πουλήσεις και να πάρεις κάτι πιο vfm, καλύτερο και να σου μείνουν και τα ρέστα? Ούτως ή άλλως όπως λες έμμεσα, πρόκειται για υπερκτιμημένο σκουπίδι. 

 

 

Και εν τέλει, αυτό που λες για τον ανταγωνισμό είναι εντελώς κουλό και off γιατί ο ανταγωνισμός είναι αυτός που προχωράει μπροστά την εξέλιξη ώστε να μείνει ευχαριστημένος ο πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα βλέπεις επαγγελματίες είναι ΜΟΝΟ όσοι χρησιμοποιούν υπερεκτιμημένα σκουπίδια, ενώ οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί που αποφάσισαν να μην πληρώσουν σκουπίδια για μεταξωτές κορδέλες είμαστε haters.

 

Σε άλλα σχόλια, καλή κατασκευή ως είθισται απ την apple, αδιάφορη κίνηση η μπάρα, θα παραμέινω και εγω στο 2013 13άρι μου λόγω της ΙΔΙΑΣ αυτονομίας στην μπαταρία, 

 

Διαβάζω κάτι λάθος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) 13αρι λεπτό με low voltage επεξεργαστή (15watt)

Μοντέλο μέχρι χθες:

Macbook Air 13" 1259€ (αν και τελευταία το πουλάνε 1169€)

Καινούριο μοντέλο:

Macbook Pro 13" 1749€ στην Ιταλία (γύρω στα 1799€ στην Ελλάδα λόγω υψηλότερου ΦΠΑ)

 

2) 13αρι λεπτό με κανονικού voltage επεξεργαστή (28watt) και δυνατότερη κάρτα γραφικών

Μοντέλο μέχρι χθες:

Macbook Pro 13" 1619€

Καινούριο μοντέλο:

Macbook Pro 13" 2099€ στην Ιταλία (γύρω στα 2199€ στην Ελλάδα λόγω υψηλότερου ΦΠΑ)

 

3) 15αρι λεπτό με κανονικού voltage quad core επεξεργαστή (45watt)

Μοντέλο μέχρι χθες:

Macbook Pro 15" 2469€

Καινούριο μοντέλο:

Macbook Pro 15" 2799€ στην Ιταλία (γύρω στα 2899€ στην Ελλάδα λόγω υψηλότερου ΦΠΑ)

 

 

Μεγάλες οι αυξήσεις(γύρω στο 500αρικο), πιστευω δεν θα πάνε τοσο καλά σε πωλήσεις(τουλαχιστον μετα από μισό χρονο που θα εχουν αγορασει οι early adapters) οσο πηγαιναν πριν 2 χρονια.

Τουλαχιστον στην Αμερικη οι αυξησεις ηταν μικροτερες σε σχεση με την Ευρωπη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάτι λάθος;

 

Μάλλον θεωρεί ότι το 13άρι του στην εποχή του έσπερνε vfm. Τώρα μόνο τα τελευταία 2-3 χρόνια όλοι οι macs έγειναν υπερεκτιμημένα σκουπίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο Allinone αυτό που προσπαθεί εμφανισιακά και λειτουργικά να αντιγράψει το "αποτυχημένο" iMac???? Που αν δεν ήταν η Apple να δείξει πως πρέπει να είναι ενα λειτουργικό ακομα θα είμασταν με command line & με εντολές.

Για το συγκεκριμένο κοινό το AllInOne είναι μια χαρά εργαλείο αλλά μέχρι εκεί.

Πχ δεν θα το πάρει κάποιος gamer, developer, video editor κτλ

To ίδιο και για τα iMac, κάποιος που κάνει σοβαρό πχ video editing θα πάρει MacPro κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε που ακουμπησε το Surface book. H Microsoft τους κανει πλάκα. Ο κυπριος εχει κανει καλη δουλεια.

Ενα πραγμα ειχαν καλο το Design και αυτο το χαλασαν.

Εμ με λειτουργικο 20 χρονια πισω τι περιμενεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά τα κέρδη, άλλος ο ορισμός του φιλανθρωπικού ιδρύματος και άλλος της εταιρίας. Και ο σκοπός των εταιριών είναι ο ίδιος από τότε που άνοιξε η πρώτη στον πολιτισμό, δεν άλλαξε κάτι τις τελευταίες δεκαετίες... 

 

Εσύ είσαι ευχαριστημένος με το 13άρι macbook σου? Αν όχι τι σε εμποδίζει να το πουλήσεις και να πάρεις κάτι πιο vfm, καλύτερο και να σου μείνουν και τα ρέστα? Ούτως ή άλλως όπως λες έμμεσα, πρόκειται για υπερκτιμημένο σκουπίδι. 

 

 

Και εν τέλει, αυτό που λες για τον ανταγωνισμό είναι εντελώς κουλό και off γιατί ο ανταγωνισμός είναι αυτός που προχωράει μπροστά την εξέλιξη ώστε να μείνει ευχαριστημένος ο πελάτης.

Δεν αφησα να εννοείται οτι οι εταιρίες ειναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

ΩΣΤΟΣΟ πρέπει βάσει του bussines ethics να έχεις και λίγο πελατοκεντρικό mentality όταν πρέπει να προωθήσεις ενα προιόν.

Η πολιτική της apple εδώ και πολλά χρόνια ειναι ''μπλα μπλα μπλα because fuck you''

Και το ξερω γιατι συνεργαζομαι αμεσα μαζί τους εδω και 16 χρόνια.

Όσο για τον υπολογιστή μου, ναι είμαι ευχαριστημμένος, και έχω ξαναγράψει οτι σε βάθος χρόνου τα macbook αποδίδουν σημαντικά περισσότερ χωρίς κανένα refresh κλπ απο τα πιο εμπορικά windows laptops.

Και αυτό λόγω λειτουργικού.

Δεν παύει όμως να έιναι ενα μηχάνημα με εντελώς Β' Hardware πλήν της οθόνης που είναι κατ εμέ καταπληκτηκά ξεκούραστη στην χρήση (retina), για το οποιο το marketing της apple εχει καταφερει να ζητα τα μαλλιοκεφαλα της και το καταφερνει.

Όσο για τον ανταγωνισμό, απλά τόνισα πως οι εταιρίες έχουν χάσει εντελώς τον πελατοκεντρικό προσανατολισμό και βασίζονται μόνο και μόνο στα κέρδη (βλέπε μείωση θυρών για κόστος εικάζω)

 

 

 

Διαβάζω κάτι λάθος;

Όχι σωστά διαβάζεις. 

Αναγκαστικά το χρησιμοποιώ γιατι όπως έγραψα παραπάνω συνεργάζομαι άμεσα με την εν λόγω εταιρία και είναι δυστυχώς μονόδρομος για τις απαιτήσεις τους σε συντρηπτικό ποσοστό.

Για όλα τα υπόλοιπα χρησιμοποιώ ενα Χ200 γιατι τα κάνει πραγματικά όλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...