Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδικά στα mac τώρα, μιας και μας ζαλίζουν τα ούμπαλα γενικά εδώ μέσα οτι τα mac είναι για επαγγελματίες και οι υπόλοιποι δεν καταλαβαίνουμε κ.τ.λ. 

 

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που έχετε ορισμένοι... κυρίως ψυχολογικό. Δεν έχει καμία σχέση με την πολιτική της εταιρίας και τα προιόντα της. Μάλλον έχει σχέση αλλά πολύ έμμεση...

 

 

Απ' ότι θυμάμαι, ποτέ οι Mac Pro δεν αναβαθμίζονταν συχνά. Ίσως το hardware τους να είναι ακόμα αρκετά ικανό για την χρήση που προορίζονται (όχι για παιχνίδια και fb).

Ίσως πολύ απλά το κοινό τους είναι πολύ πιο περιορισμένο από αυτό των laptops που ως φορητές συσκευές είναι πολύ πιο διαδεδομένες.

 

 

Τώρα εαν οι Mac Pros του 2013 σέρνονται πλέον στο Final Cut ή στα προγράμματα επεξεργασίας εικόνων, πάω πάσο. Κακώς κάνουν που δεν τα αναβαθμίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω χρησιμοποιήσει bootcamp και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει αν όλα σέρνονται δεν θα παρατήσω το Mac OS για να πάω σε ενα ανάπηρο λειτουργικό.

Κάνεις λάθος. Κι εγώ σε Mac δουλεύω αλλά πλεον τα Windows είναι και σταθερά και με διαφορά ποιο ελαφριά και γρήγορα. Εδώ και καιρό βασικά. Το μόνο που δε μπορούσε μέχρι πρότεινος να πλησιάσει κανείς εως σήμερα την Apple ήταν η ποιότητα κατασκευής. Πραγματικά αριστούργημα και ο λόγος που έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής τα macbooks. Έχεις δεί το Surface από κοντά όμως; Απίθανο...

 

Ξαναλέω, δουλέυω χρόνια σε macbook και είμαι happy. Ζηλεύω όμως ΠΟΛΛΑ πράγματα πλέον από τα win τα οποία τα χρησιμοποιώ που και που στο desktop μου. Έχουν κάνει απίστευτα βήματα μπροστά. Λίγο το interface να σχεδιαστεί καλύτερα σε κάποια σημεία (η taskbar για παράδειγμα είναι πανέμορφη) και νομίζω επιστρέφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λεφτά ακόμα και το entry level 13 τα όποια όσο και να θέλω να τα δικαιολογήσω για να πείσω τον εαυτό μου να παραμείνει στο οικοσύστημα της Apple δεν τα καταφέρνω. 

 

Επίσης, θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται να κυκλοφορεί το νέο μοντέλο ΜΒPr και να παραμένει το προηγούμενο και το Air με την ίδια ακριβώς τιμή. Αυτό πρόκειται για κοροϊδία μπροστά στα μούτρα σου. Το air κυκλοφορεί από το 15 και δεν έχει πέσει το κόστος παραγωγής του; Μας έχουν για τόσο πρόβατα;

 

Ένα άλλο παράδειγμα είναι ότι εάν αποφασίσεις να μην πας στο top μοντέλο με την touch bar τότε πέρα από την έλλειψη touch bar αφαιρεί και 2 thunder bolts. Δηλαδή δίνεις 1500 δολάρια για 13άρι laptop το όποιο έχει μόνο 2 θύρες thunder bolt 3 και θύρα για ακουστικά.. Και αυτό το πράγμα τολμάνε και το λένε Pro... Που θα πρέπει να κυκλοφορείς δεν ξέρω κι εγώ με πόσα dongles για να κάνεις την δουλεία σου. Αλλά ξέχασα..20% less volume...ΕΛΕΟΣ πια.

 

Έτσι όπως τα έχουν κάνει τα ίδια τα προϊόντα τους δεν μπορείς να συνδέσεις μεταξύ τους... Το iPhone 7 δεν μπορείς να το συνδέσεις χωρίς αντάπτορα στο καινούργιο MBPr. Το ίδιο και τα ακουστικά του iPhone τα οποία έχουν lighting. Οκ ας πούμε το μέλλον είναι το usb-c οπότε πέτα όλα τα άλλα ports και βάλε μόνο thunderbolts 3 ώστε να πιέσεις για την μετάβαση πιο γρήγορα...γιατί τότε βάζεις θύρα lightning στο iphone και όχι usb-c; Γιατί βγάζεις την θύρα 3.5mm από το iPhone και την αφήνεις στο MBP ενώ έχεις βγάλει USB type A, HDMI κτλ..  

 

6 χρόνια χρησιμοποιώ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ MacOs και iOS αλλά κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα παραβλέψω και πιο πολύ έχω νευριάσει γιατί ξέρω ότι η μετάβαση σε win θα είναι δύσκολη. Για να το γυρίσω σε android δύσκολο έως αδύνατον..

 

Να και μία λογική και ορθή κριτική με επιχειρήματα χωρίς χαζές εμπάθειες και ακυρωτισμούς.

 

Πήρε 220+ μηνύματα αλλά διαβάσαμε μία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά τα κέρδη, άλλος ο ορισμός του φιλανθρωπικού ιδρύματος και άλλος της εταιρίας. Και ο σκοπός των εταιριών είναι ο ίδιος από τότε που άνοιξε η πρώτη στον πολιτισμό, δεν άλλαξε κάτι τις τελευταίες δεκαετίες... 

 

Ναι αλλα και ο ορισμος του πελατη δεν ειναι να εξυμνει τις εταιριες. Δηλαδη κατσε, εσυ δεν εξοργιζεσαι που σου πουλανε το ιδιο ακριβως πραμα** 500€ πανω? Δεν το κανει μονο η Apple, και κατι Intel εδω και καποια χρονια αρχισαν αυτη την τακτικη η οποια ειναι τουλαχιστον προσβλητικη.

 

**Οταν λεω το ιδιο ακριβως πραμα εννοω οτι ειναι "αντιστοιχα" καλο το νεο macbook οσο καλο ηταν και το παλιο οταν βγηκε. Μιλαμε για ιδιας κατηγοριας προιον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ωραία τα σχόλια, θετικά / αρνητικά κλπ κλπ. Κανείς όμως δεν έχει αναφερθεί στο νέο trackpad... Μόνο εμένα μου φαίνεται πως θα δυσκολεύει το γράψιμο? Για παράδειγμα, σε χρήση word στο mbp μέχρι τώρα έχει τύχει να πάρω σβάρνα τον κέρσορα όταν γράφω γρήγορα. Παρόλ'αυτά, οι δε αντίχειρες κάθονται ακριβώς εκεί που πρέπει ώστε να ακουμπούν οι παλάμες μου στο laptop και να γράφω αποτελεσματικά. 

 

Με το νέο trackpad, έχω την αίσθηση πως οι παλάμες θ' ακουμπάνε πάνω του. Δεν ξέρω αν για κάποιο λόγο δεν θα επηρεάζει στο γράψιμο, αλλά τί να πω, κανείς άλλος δεν έχει την ίδια απορία? Ωραίο το μεγάλο trackpad, αλλά στο laptop χρησιμοποιούμε και το πληκτρολόγιο μερικοί. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και ο ορισμος του πελατη δεν ειναι να εξυμνει τις εταιριες. Δηλαδη κατσε, εσυ δεν εξοργιζεσαι που σου πουλανε το ιδιο ακριβως πραμα** 500€ πανω? Δεν το κανει μονο η Apple, και κατι Intel εδω και καποια χρονια αρχισαν αυτη την τακτικη η οποια ειναι τουλαχιστον προσβλητικη.

 

Ναι συμφωνώ με αυτό, αλλά δεν θα έλεγα ότι βλέπω και πολλούς να εξυμνούν. Όλοι παραπονιούνται για τις τιμές. 

 

Απλώς υπάρχει πάντα μια τάση υπερβολής για την εν λόγω εταιρία. Άλλοι θα δικαιολογήσουν κάθε της κίνηση, άλλοι θα απορρίψουν επίσης κάθε της κίνηση. Είτε πρόκειται για κάτι θετικό, είτε για αρνητικό.

 

Έχει γίνει σαν το Marmite. Love it or hate it. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο μισος για τα Mac...

 

δειτε την αληθεια.

 

http://uk.businessinsider.com/an-ibm-it-guy-macs-are-300-cheaper-to-own-than-windows-2016-10

Μας ανοιξες τα μάτια αδελφέ να σαι καλά!!!

 

http://www.skroutz.gr/s/2020459/Apple-Macbook-Pro-13-2-5GHz-i5-4GB-500GB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/7661684/Lenovo-G50-70-i5-4210U-4GB-500GB-W8.html

 

Άρα με 200€ πάω να πάρω το MacBook είναι πιο φθηνό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου λύσει μια απορία κάποιος;

 

Σε τι επαγγελματίες αναφέρονται όσοι γράφουν "είναι για επαγγελματίες";

Σε διάφορους, μεταξύ άλλων και τσατσάδες. Έρχεται ο πελάτης, βγάζει η τσατσά το MacBook Pro, και αρχίζει να σκρολάρει στο touch bar για να παρουσιάζει τις κοπέλες. Μετά την επιλογή του πελάτη, ανοίγει το Numbers και δείχνει γραφήματα με στατιστικά στοιχεία ικανοποίησης, καθώς και κριτικές πελατών, πάντα με χρήση μόνο του Touch Bar. Άλλοι επαγγελματικοί κλάδοι στους οποίους απευθύνεται το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι κρεοπώλες, χειριστές ηλεκτροπόντας, έμποροι έτοιμου σκυροδέματος, κ.λπ.

 

Οι υπόλοιποι επαγγελματίες, όπως μηχανικοί, γιατροί, κλπ, προφανώς χρησιμοποιούν Surface Pro, και γενικότερα Windows, (με τις αναδουλειές που υπάρχουν μπορούν επίσης να παίζουν υπέροχα παιχνίδια με εντυπωσιακά γραφικά).

 

Τέλος, οι φοιτητές ασφαλώς χρησιμοποιούν μηχανήματα δεκαετίας με Linux (φυσικά τίποτα λιγότερο από Slack ή Arch), διότι είναι απίστευτη η ικανοποίηση και η εκτίμηση που λαμβάνουν όταν το δηλώνουν παντού.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα όσο καλύτερα γίνεται :-).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στα mac τώρα, μιας και μας ζαλίζουν τα ούμπαλα γενικά εδώ μέσα οτι τα mac είναι για επαγγελματίες και οι υπόλοιποι δεν καταλαβαίνουμε κ.τ.λ. περίμενα κάποια ανανέωση σε κάτι που η εταιρία το ονομάζει MacPro και θα περίμενα να είναι π.χ. η επιλογή κάποιου που ασχολείται επαγγελματικά με το final cut pro X, ή με προγράμματα για επεξεργασία εικόνων, που έχει αναφερθεί και αυτό εδώ πέρα, αντί ενός macbook pro 15". Εκτός και αν είναι κάποιος πιο παραγωγικός με ένα laptop και 15αρα οθόνη αντί για 2 μεγαλύτερες οθόνες ξέρω 'γω.

Άλλος από δω που φάσκει και αντιφάσκει μέσα σε μόλις λίγες γραμμές.

Θέλεις να κράξεις μόνο για το κράξιμο αδερφέ! Και εσύ και πολλοί άλλοι. Είσαι σε σύγχυση.

Λες από την μια ότι σου τα ζαλίζουν ότι τα mac είναι μόνο για επαγγελματίες και από την άλλη γυρίζεις και λες ότι θα περίμενες να δεις ανανέωση στο MacPro το οποίο είναι η επιλογή κάποιου που ασχολείται επαγγελματικά!

Απευθύνονται τελικά σε επαγγελματίες τα Mac ή όχι; Δώσε μας μια σαφή απάντηση.

Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα αλλά θα το ξαναπώ και εδώ.

Ο κάθε ένας ανάλογα με την δουλειά που θέλει να κάνει, αγοράζει και το αντίστοιχο μηχάνημα. Είτε αυτό είναι της Apple, είτε Dell, HP, Lenovo κλπ κλπ κλπ. Στην τελική φτιάχνει ένα ανάλογα με τα γούστα του.

Επίσης ο καθένας δουλεύει το λειτουργικό που τον εξυπηρετεί για την δουλειά του ή για την διασκέδασή του. Είτε OSX, είτε Windows είτε κάποια διανομή Linux. Ή και συνδυασμό αυτών.

 

Τι παρωπίδες είναι αυτές που φοράτε ορισμένοι. «Εγώ χρησιμοποιώ αυτό γιατί είναι το καλύτερο». «Εγώ αγοράζω αυτό γιατί είναι κορυφαίο». «Εγώ μόνο Linux μάγκες, το καλύτερο και πάει και τα παιδιά στο σχολείο και τα φέρνει». «Εγώ αδερφέ μόνο UNIX, σώθηκα μιλάμε». «Εγώ μόνο Windows και φάτε χώμα όλοι».

 

Γράφετε μόνο για να γράφετε και κράζετε μόνο για να κράξετε. Στο άκουσμα δε της λέξης επαγγελματίας κάτι παθαίνετε. Συγγνώμη εάν έχω καταλάβει λάθος το target group των εταιρειών για τα μηχανήματα τέτοιου είδους. Ίσως εγώ να είμαι χαζός και να μην καταλαβαίνω ότι απευθύνονται σε απλούς χρήστες που θέλουν ένα απλό σερφάρισμα στο Internet, για e-mail, fb άντε και κανένα game.

Το έχετε τερματίσει εδώ στο Insomnia σε επίπεδο τέτοιο που οι περισσότεροι παρακολουθούν τα θέματα μόνο για να γελάνε!

Μην αγοράζετε Mac μηχανήματα! Αγοράστε οτιδήποτε άλλο, μια κασετίνα κατσαβίδια και μετά μπείτε για πληροφορίες Mac OS X σε non-apple υπολογιστές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που κανεις μεχρι στιγμης δεν εχει αναφερθει στο θεμα των επιδοσεων. Και λεω για το μοντελο των 3000+ €.

Ωραιος επεξεργαστης, επαρκης ραμ, μετρια σχετικα καρτα γραφικων, παρα πολυ καλη οθονη.

Για 1300-1400 ευρο.....

Ακομα κι ενα lenovo y700 το κοντραρει ανετα σε επιδωσεις.

Η ποιοτητα κατασκευης των macbook βεβαια ειναι παρα πολυ καλη. Βεβαια εκει κοντραρεται ανετα με τη dell.

 

Και γυρναμε στα βασικα στοιχεια κονταροχτυπηματος εδω μεσα. Τους "επαγγελματιες" και την "touchbar".

Κι ας τα ενοποιησουμε αυτα τα δυο.

Επαγγελματιες του μονταζ:

Η touchbar φτιαχτηκε για να αντικαταστησει συσκευες οπως αυτες?

https://www.bhphotovideo.com/c/buy/Event-Controllers/ci/4018/N/3865117742

 

Δινω ενα πολυ απλο πqραδειγμα των πιο απλων φορητων που χρησιμοποιουνται για διευκολυνση του editing και κυριως του color correction.

Αν καποιος εχει κανει εστω και 10 φορες στη ζωη του μονταζ, μπορει πολυ απλα να δει οτι ειναι ατοπο, λογο της πολυ μικρης επιφανειας η οποια επιτρεπει μονο οριζοντιο scrolling και τπτ αλλο, με αποτελεσμα να πρεπει να επιλεγεται καθε φορα διαφορετικο μενου εντος του προγραμματος για οποιαδηποτε αλλαγη, με οτι αυτο σημαινει στο θεμα ταχυτητας και κατα συνεπεια παραγωγικοτητας.

Motion graphics : 

Το κυριοτερο προγραμμα για motion graphics εδω και χρονια ειναι το after effects, που σημαινει adobe, που σημαινει μη υποστηριξη cuda αν η καρτα δεν εινια nvidia, που σημαινει οτι ολο το βαρος του rendering το επωμιζεται ο επεξεργαστης, ενας επεξεργαστης φορητου υπολογιστη.

Πολυ απλα αυτη η κατηγορια ξεχναει πλεον τα mac, οπως εγινε και λογο του mac pro εδω και δυο και χρονια.

 

Φωτογραφια:

Εδω παω πασο. Μιας και οι απαιτησεις σε ισχυ δεν ειναι τοσο αυξημενες σε σχεση με το video, τα mabook pro ενδεικνυονται κυριως λογο της οθονης.

 

 

3D γραφικα :

Εδω περα ξεχναμε ετσι κι αλλιως τα laptops οποιασδηποτε εταιριας, εκτος αν θελουμε απλα μια προεπισκοπηση των αρχειων και οχι πραγματικο σχεδιασμο και εργασια.

Επισης στα mac ξεχναμε και το 3Ds max που ειναι το πιο pass'partout προγραμμα που υπαρχει για Animators, motion graphics, αρχιτεκτονες και σχεδιαστες και game design. 

Επισης λογο της εμμονης της apple στην amd οι επιδωσεις ειναι αρκετα πιο χαμηλες σε σχεση με τις ανιστοιχες nvidia υλοποιησεις, ακομα κι αν παμε στον macpro. Εκει δεν το συγκρινουμε βεβαια με τις gaming καρτες, αλλα με quandro.

 

Μουσικη :

Το logic μου αρεσει πολυ. Παρα πολυ! Και θα περνα ευχαριστως mac μονο γι αυτο. Αλλα η μουσικη ειναι το hobby μου.
Οι επαγγελματιες προτιμουν protools η αλλα προγραμματα. Που ειναι crossplatform ετσι κι αλλιως.

 

Τα καινουρια macbook pro ειναι ζηλευτα μηχανηματα να τα εχει καποιος. Για πολυ απλες εξειδικευμενες εργασιες σε οτι αφορα την εικονα, η για high end laptops για office, η για ενα αριστης κατασκευης και design laptop για να περναει ευχαριστα τον χρονο του.

 

Οχι! Σε καμια περιπτωση δεν ειναι για τους επαγγελματιες που στοχευε η apple μεχρι πριν 5 χρονια. Οποιονδηποτε ασχολειται επαγγελματικα με την εικονα (οχι τη δικη του, την εικονα ως μεσο αποδωσης οποιασδηποτε ιδεας του) :)

 

Δεν τα συγκινω με τα surface γιατι πανω κατω στα ιδια κυμαινοται.

Απλα βαρεθηκα ν ακουω το επαγγελματικα μηχανηματα....

Οχι δεν ειναι με την καμια.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικό είναι όποιο μηχάνημα παράγει υπερκέρδος αποτελεσματικά πχ ο ντόπιος πιτσιρικάς με την DSLR δεκαετίας που βγάζει σκοτογραφίες του κονδινού κλαμπ και πληρώνεται γι'αυτό. Ναι, DSLR δεκαετίας με PC οκταετίας που του πέρασα ένα SSD& μνήνη και ξεστραβώθηκε επιτέλους. Και κόβει μονέδα ο πιτσιρίκος άρα είναι επαγγελματίας. Κακές φωτογραφίες είπατε με κουκουρούκου white balance κλπ κλπ?? Ε και? Αν τις αγοράζει ο κόσμος χ@στηκε ο μικρός, το παραδάκι πέφτει, να'ναι καλά να μαθαίνει! Και άμα χ@στεί στο τάληρο και ξεστραβωθεί θα τον μπριζώσω για iMac γιατί δε χωράει τίποτα άλλο στο γραφειάκι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε που ακουμπησε το Surface book. H Microsoft τους κανει πλάκα. Ο κυπριος εχει κανει καλη δουλεια.

Ενα πραγμα ειχαν καλο το Design και αυτο το χαλασαν.

Εμ με λειτουργικο 20 χρονια πισω τι περιμενεις....

 

Όντως λειτουργικό 20 χρόνων ενώ τα Windows 10!!!!!! ΤΣ δίνανε τζάμπα για έναν ολόκληρο χρόνο και η M$ στο τέλος έβαζε να γίνεται αναγκαστική αναβάθμιση για να δείχνει ότι υπάρχει αύξηση στους χρήστες που αναβάθμισαν στο νέο λειτουργικό τόσο καλά !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...