Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος iPhone και iPad και σχεδίαζα μέσα στην καινούργια χρόνια να πάρω το καινούριο Macbook, αλλα προσωπικά απογοητεύτηκα.
Πανέμορφο μεν αλλα πανάκριβο και βγάλανε πολλές θύρες που για ενα pro μοντέλο δεν δικαιολογείται.
Όποτε αν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα κοιτάξω για παλαιότερα μοντέλα ή κανένα Mac mini

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η όποια ασύρματη σύνδεση είναι πολύ πιο αργή από το καλώδιο, αν θες να συγχρονίσεις 5-6 φωτογραφίες δεν είναι θέμα οκ, αλλά αν θες να μεταφέρεις πολλά gb ασύρματα είναι μαρτύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κάνουν λάθος... Marketing είναι... Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο... 

Ε βέβαια! Τι ξέρουν τώρα όλοι αυτοί οι άσχετοι;

Έχεις δίκιο! Έτσι έχουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταθερό, επαγγελματικό και μη προβληματικό Osx http://www.macrumors.com/2016/05/13/macbook-pro-system-freezes-os-x-10-11-4/.

 

Η αλήθεια είναι μόνο μία, δεν υπάρχει το τέλειο software.

 

Τέλειο λειτουργικό δεν υπάρχει.

Υπάρχουν όμως εκδόσεις OSX που έχουν πάρει αναβαθμίσεις επιλύοντας τα όποια προβλήματα σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Κρατάς ένα backup με το Time Machine πριν κάνεις την όποια μετάβαση λειτουργικού ή αναβάθμιση και σε περίπτωση προβλημάτων γυρνάς πίσω μέχρι αυτά να διορθωθούν.

Όπως κατάλαβες το σχόλιό σου πέρα από off topic ήταν μόνο για κράξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγάλο πρόβλημα με το νέο MacBook Pro όμως δεν είναι αυτό αλλά η απαράδεκτη αύξηση τιμής.

 

 

Παρα παρα πολυ ακριβα πια δε δικαιολογειται με τιποτα η τιμη.

 
 
Ακριβώς!
 
 

Λοιπόν, αν δεν μπορείτε να αγοράσετε κάτι επειδή είναι ακριβό, δεν σημαίνει ότι οι άλλοι που μπορούν είναι βλάκες και σεις έξυπνοι. Μπορεί απλά να σημαίνει ότι δεν έχετε τα χρήματα για αυτό(το οποίο δεν είναι ντροπή να το παραδεχτεί κανείς).

 
 
Για πολύ αδύναμο οικονομικά κόσμο σαν και μένα απλά δεν δικαιολογείται αυτή η αύξηση τιμής εισόδου στα νέα μοντέλα - εδώ και λίγα χρόνια με την έλλειψη δυνατότητα αναβάθμισης από τον χρήστη με δίσκο και μνήμη εμπορίου, το να βάλω τα specs που θέλω για να μπορεί να κρατήσει το μηχάνημα 5+ χρόνια να αξίζει να ανατινάξω το πορτοφόλι μου να το πάρω απλά δεν είναι εφικτό...
 
Υπάρχει ένα ρητό που το επιβεβαιώνω 100%: "Ο ΦΤΩΧΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ" και αυτό ακριβώς έκανα το '08 με το Macbook Alu που πήρα τότε 1500 τόσα γιούρος. Είχε 2 GB RAM και 250GB HDD. 8 χρόνια μετά το έχω φτάσει στα 8GB και 120SSD&500HDD  με εξαρτήματα εμπορίου  και με εξυπηρετεί ακόμα μια χαρά -  τα υπολόγισα τότε, δαγκώθηκα για τον πόνο και το ψώνισα και δεν το μετανιώνω στο ελάχιστο - ένα PC με ανώτερα specs των 1200 γιούρο και θα είχε πάρει πόδι στην τετραετία και θα μου έσπαγε τα νεύρα συνεχώς και δεν θα είχα ποτέ αυτή την απτή εμπειρία χρήσης που έχω ακόμα από το Macbook 8 χρόνια μετά...
 

 

Προς θεού, δε λέω ότι είναι φτηνά, πάντα ακριβά ήταν, αλλά μια διαφορά 100 ευρώ για το ότι σου δίνει μικρότερο βάρος και καλύτερα specs, νομίζω δικαιολογείται. Μπορεί να την αντέξει κάποιος...

 

Σχετικά με τις κριτικές για το φτηνό, ακριβό, καλά ή κακά specs, για πλούσιους και φτωχούς, για θύματα ή έξυπνους αγοτραστές, νομίζω πρέπει να χαλαρώσουμε όλοι λιγάκι.

 

 
...άμα έπρεπε όμως να το πάρω εξ'αρχής με τέτοια περίπου specs απλά δε θα μπορούσα και σε αυτή τη θέση με έχουν φέρει τώρα. Και νομίζω πολλούς σαν και εμένα μέσα και έξω από το Ελλαδιστάν.
 
 

Κάτοχος iPhone και iPad και σχεδίαζα μέσα στην καινούργια χρόνια να πάρω το καινούριο Macbook, αλλα προσωπικά απογοητεύτηκα.

Πανέμορφο μεν αλλα πανάκριβο και βγάλανε πολλές θύρες που για ενα pro μοντέλο δεν δικαιολογείται.

Όποτε αν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα κοιτάξω για παλαιότερα μοντέλα ή κανένα Mac mini

 

 

 Προσοχή με τα τελευταία Mini και την κολλημένη μη αναβαθμιζόμενη μνήμη - και να την αυξήσεις μόνος σου δεν μπορείς και την χρεώνουν άθλια διπλά των τιμών της πιάτσας "γιατί έτσι" και άμα κακώς τύχει και κλ@σει ένα cell μετά από 3-4 χρόνια θες νέο mobo δηλαδή νέο mini...

Επεξ/σία από Mi_ka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους κάποιος που καταλαβαίνει τι σημαίνει η λέξη "pro" και γιατί τα macbooks δεν θα έπρεπε να την έχουν στην ονομασία τους. Η συνδεσιμότητα, η συμβατότητα και η ευελιξία είναι το Α και το Ω για έναν επαγγελματία. Τα touch bars είναι gimmicks για hipsters και για τους πουλ μουρ της καφετέριας.

 

Tα macbooks καλα κανουν και εχουν στην ονομασια τους τη λεξη pro. Εσεις κανετε το λαθος και ερμηνευεται το "pro" ως professional ενω ουσιαστικα σημαινει PROχριστου

Ναι οι επαγγελματίες δεν χρησιμοποιούν mac έχουν windows και εκεί που είναι σε φάση συναυλίας και τρέχει samples το laptop κάνει restart γιατί απλά είναι τα σταθερά μη προβληματικά win. 

Γιατι ως γνωστον, τα windows ανα 5λεπτο βαρανε restarts μονα τους. Με πηρε 3 ωρες να γραψω αυτο το post γιατι συνεχεια ετρωγα restart.

 

Σοβαρα τωρα...τελευταια φορα που εκανε restart μονο του το PC ηταν οταν τα ειχε φτυσει το τροφοδοτικο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι δυνατόν μερικοί εδώ μέσα να δικαιολογείτε τα αδικαιολόγητα της Apple ???

 

Καταλαβαίνετε ότι το να πληρώσεις 1800$ για macbook "pro" και να μην μπορείς να κάνεις τα βασικά πράγματα σαν Pro είναι ξεφτίλα !!

 

- Ο φωτογράφος που έχει επαγγελματική φωτογραφική δεν μπορεί να βάλει την SD Card 

- Έλλειψη πολλών θυρών (έχει μόνο 2 usb-c)

- Για να συνδέσεις οτιδήποτε θέλεις ένα κάρο αντάπτορες

- Έλλειψη Magsafe

- Έλλειψη Thunderbolt

- Έλλειψη HDMI

- Έλλειψη επέκταση ρεύματος

- Έλλειψη οπτικού δίσκου (ούτε bluray ταινία δεν μπορείς να δεις με original ποιότητα bluray αντί των BRrips)

 

Για μένα όλα αυτά δεν δικαιολογούνται για 1800$ είναι απίστευτα ξεφτίλα !!

 

Kαι να φανταστεί κανείς ότι παλιότερο Macbook έχει 1200$ και έχει θύρες usb,thunderbolt,magsafe,hdmi,sdcard και είναι φθηνότερο και κάνεις την δουλειά σου !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να παρω το προηγουμενο pro με retina , που έχει τουλάχιστον 2 θύρες usb + hdmi και card reader, παρα να δώσω 3κ, και να θέλω να κουβαλάω μαζί μου ανταπτορες..

Ειμαι υπέρ της προόδου της τεχνολογίας αλλα θα ήθελα ολα ν ακολουθούν μια γραμμική εξέλιξη. Εδώ η Apple τρέχει αρκετά πιο γρήγορα απο τους υπόλοιπους με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ανισότητες στην αγορά.

Με την κατάργηση των θυρών, του card holder, δε συμβαδίζει με κανενα προϊόν της αγοράς, ουτε καν με τα δικά της...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι δυνατόν μερικοί εδώ μέσα να δικαιολογείτε τα αδικαιολόγητα της Apple ???

 

Καταλαβαίνετε ότι το να πληρώσεις 1800$ για macbook "pro" και να μην μπορείς να κάνεις τα βασικά πράγματα σαν Pro είναι ξεφτίλα !!

 

- Ο φωτογράφος που έχει επαγγελματική φωτογραφική δεν μπορεί να βάλει την SD Card 

ΤΙ ΚΑΡΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ LAPTOP;

- Έλλειψη πολλών θυρών (έχει μόνο 2 usb-c)

ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ;

- Για να συνδέσεις οτιδήποτε θέλεις ένα κάρο αντάπτορες

ΕΝΑΝ; ΔΥΟ;

- Έλλειψη Thunderbolt

ΔΕΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ

- Έλλειψη HDMI

ΔΕΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ

- Έλλειψη Magsafe

- Έλλειψη επέκταση ρεύματος

ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ MACBOOK PRO ΝΑ ΦΟΡΤΙΖΕΙ; 

- Έλλειψη οπτικού δίσκου (ούτε bluray ταινία δεν μπορείς να δεις με original ποιότητα bluray αντί των BRrips)

ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ ΣΟΒΑΡΑ; 

 

Για μένα όλα αυτά δεν δικαιολογούνται για 1800$ είναι απίστευτα ξεφτίλα !!

 

 

Kαι να φανταστεί κανείς ότι παλιότερο Macbook έχει 1200$ και έχει θύρες usb,thunderbolt,magsafe,hdmi,sdcard και είναι φθηνότερο και κάνεις την δουλειά σου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι δυνατόν μερικοί εδώ μέσα να δικαιολογείτε τα αδικαιολόγητα της Apple ???

 

Καταλαβαίνετε ότι το να πληρώσεις 1800$ για macbook "pro" και να μην μπορείς να κάνεις τα βασικά πράγματα σαν Pro είναι ξεφτίλα !!

 

- Ο φωτογράφος που έχει επαγγελματική φωτογραφική δεν μπορεί να βάλει την SD Card 

- Έλλειψη πολλών θυρών (έχει μόνο 2 usb-c)

- Για να συνδέσεις οτιδήποτε θέλεις ένα κάρο αντάπτορες

- Έλλειψη Magsafe

- Έλλειψη Thunderbolt

- Έλλειψη HDMI

- Έλλειψη επέκταση ρεύματος

- Έλλειψη οπτικού δίσκου (ούτε bluray ταινία δεν μπορείς να δεις με original ποιότητα bluray αντί των BRrips)

 

Για μένα όλα αυτά δεν δικαιολογούνται για 1800$ είναι απίστευτα ξεφτίλα !!

 

Kαι να φανταστεί κανείς ότι παλιότερο Macbook έχει 1200$ και έχει θύρες usb,thunderbolt,magsafe,hdmi,sdcard και είναι φθηνότερο και κάνεις την δουλειά σου !!

Μπορει να συμφωνω σε καποια πραγματα μαζι σου αλλα ρε φιλε ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ καποιος τον οπτικο δισκο??? Εγω απεκτησα στη δουλεια ενα dell xps 15ρι και μαντεψε..δεν εχει οπτικο δισκο και κανει κοντα 2000 ευρω :P

 

Στα δικα μας. Ρε φιλε γιατι να μην παιζει το solidworks στα mac??? Ειναι ο μονος λογος που δεν εχω ενα imac ή macbook pro!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι δυνατόν μερικοί εδώ μέσα να δικαιολογείτε τα αδικαιολόγητα της Apple ???

 

Καταλαβαίνετε ότι το να πληρώσεις 1800$ για macbook "pro" και να μην μπορείς να κάνεις τα βασικά πράγματα σαν Pro είναι ξεφτίλα !!

 

- Ο φωτογράφος που έχει επαγγελματική φωτογραφική δεν μπορεί να βάλει την SD Card

- Έλλειψη πολλών θυρών (έχει μόνο 2 usb-c)

- Για να συνδέσεις οτιδήποτε θέλεις ένα κάρο αντάπτορες

- Έλλειψη Magsafe

- Έλλειψη Thunderbolt

- Έλλειψη HDMI

- Έλλειψη επέκταση ρεύματος

- Έλλειψη οπτικού δίσκου (ούτε bluray ταινία δεν μπορείς να δεις με original ποιότητα bluray αντί των BRrips)

 

Για μένα όλα αυτά δεν δικαιολογούνται για 1800$ είναι απίστευτα ξεφτίλα !!

 

Kαι να φανταστεί κανείς ότι παλιότερο Macbook έχει 1200$ και έχει θύρες usb,thunderbolt,magsafe,hdmi,sdcard και είναι φθηνότερο και κάνεις την δουλειά σου !!

1) το μοντέλο των 1800 δολλαρίων που μελετάς έχει 4 θύρες USB C

2)Τα νέα Macbook έχουν Thunderbolt 3

3)Νόμιζα ότι την τελευταία 3ετία έχουμε ξεπεράσει την έλλειψη οπτικών μέσων στα ultrabooks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα πριν 3 χρόνια δοκιμάσω το περιβάλλον mac os καθώς και να διαπιστώσω και μόνος μου το περιβόητο "when you go mac you never go back".
 

Νομίζω ότι ο λόγος που υπάρχει ο τόσο φανατισμός από αρκετούς χρήστες υπέρ της apple είναι ότι κατά μεγάλο μέρος "εγκλωβίζει" τους χρήστες της στο περιβάλλον και τους κάνει να νομίζουν ότι αυτά που κάνουν με το δικό τους λειτουργικό δεν μπορούν να το κάνουν σε win, linux.

 

Κάποιος πιο πάνω έλεγε για τα πολλά restart των windows. Προφανώς δεν έχει δουλέψει καινούργια windows γιατί πιστεύει ότι μόνο με mac μπορείς να δουλέψεις.

 

Από την άλλη δεν βλέπω πουθενά την "ανωτερότητα" του mac os πλέον από τα windows, καθώς το μόνο που σε κάνει να νοιώθεις είναι ότι ανήκεις στο 8% των χρηστών άρα και μοναδικός (εδώ γελάμε)

 

Ως για τα νεα μηχανήματα καθε αυτά, τα θεωρώ μια κοροιδία. Από που να το ποιάσει κανείς. Νομίζω πιο πάνω αναλύθηκε εκτενώς.

 

Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε ένα σύγχρονο πλαστικό "κουτί" με ένα i7 6700k, 32gb ram σε μια καλή μητρική και μια μεγάλη οθόνη και εν συνεχεία κουβεντιάζομε για παραγωγικότητα. :)

 

Sent from my Macbook Air (:P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.000-2500 δεν ειναι ενα τρελο ποσο. Ενα μετριο αυτοκινητο εχει 20-25K ευρω ... Δεν γυριζει η γη οπως γυριζει η Ελλαδα ... Το μονο που με πειραζει ειναι η αναξιοπιστια τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά το θέμα είναι ότι πληρώνεις χοντρά λεφτά και κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε ένας οπτικός δίσκος.

 

Το λέω γιατί αν θέλω να δω ένα DVD που έχω μεταφέρει από παλιά VHS τότε δεν μπορώ να το δω και θα πρέπει να εξαρτώμαι από κάποιον που έχει PC ή λάπτοπ με Windows και να περιμένω να μου κάνει DVDRip για να το έχω σε αρχείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

..και εξακολουθει να μην το χωραει το μυαλο μου οτι χρειαζεται να αγορασω εξτρα καλωδιο για να συνδεσω το τελευταιο iPhone με το τελευταιο Macbook Pro. Και οχι, το "Ελα μωρε, εδωσες 3.5 χιλιαρικα και δεν μπορεις να δωσεις αλλα 29 ευρω?" δεν ειναι δικαιολογια. Δεν αγοραζω τυρι στο σουπερμαρκετ για να πω, "Δεν θα τα χαλασουμε στα 100 γραμμαρια εξτρα".

 

Disclaimer: (Και) Apple ecosystem heavy user here.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...