Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις την άποψη ότι τα Mac είναι για φιγούρα.

 

Εσύ το βλέπεις έτσι, αυτό το laptop έχει. Τι θες να κάνει δλδ, να αγοράσει άλλο ένα για την καφετέρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από πάντα, εκτός και άν εσύ αγοράζεις mac με mac os από αλλού (ξέρεις εσύ :P).

 

Επίπεδο όχι αστεία.

 

 

Σε βρίσκω λίγο αναποφάσιστο! Του χρόνου ή σε δύο;

Το 'χεις χάσει ήδη το στοίχημα  :-D

To επιπεδο το εριξες κοροιδευοντας και χρησιμοποιώντας μια παλια συνεντευξη για την τωρινη κατασταση της apple.... :-D

Εχω μαθει να χανω στην ζωή μου...εσυ ακόμα οχι. Περαστικά... :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις την άποψη ότι τα Mac είναι για φιγούρα.

Όλο το σεντόνι που έγραψα επιβεβαιώνει αυτήν την άποψη. Και δεν είναι άποψη, είναι αντικειμενική αλήθεια. Τα τελευταία χρόνια ειδικά, η Apple κονομάει σχεδόν αποκλειστικά λόγω του cool factor των προϊόντων της. Δεν είναι μυστικό αυτό, είναι μια πραγματικότητα που την έχει αναδείξει ως το πιο valuable brand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το σεντόνι που έγραψα επιβεβαιώνει αυτήν την άποψη. Και δεν είναι άποψη, είναι αντικειμενική αλήθεια. Τα τελευταία χρόνια ειδικά, η Apple κονομάει σχεδόν αποκλειστικά λόγω του cool factor των προϊόντων της. Δεν είναι μυστικό αυτό, είναι μια πραγματικότητα που την έχει αναδείξει ως το πιο valuable brand.

Tα προηγουμενα χρόνια γιατι δεν κονομαγε?Τα προιόντα δεν ηταν τοσο cool τότε?Μηπως ο κόσμος εχει αλλαξει συνήθειες ενω η apple παράμεινε ίδια? Μηπως οι περισότεροι είχατε επαναπαυθει σε ενα συστημα το οποιο δεν υπάρχει πιά?

Πως φαινεται οτι εισαι κατω των 30 ετων....

 

YΓ. Απο όσο ξερω ποτέ η Apple δεν εφτιαχνε συμβατικούς υπολογιστές. Δηλαδή οτι δεν ειναι συμβατικό ειναι φιγούρα? Τοτε μιλάμε για 30 χρόνια φιγούρας που μερικοί τωρα συνειδοτοποίησαν....και ειδικα τα τελευταία χρόνια.

Δεν πειράζει κάλιο αργά παρά ποτε.... B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To επιπεδο το εριξες κοροιδευοντας και χρησιμοποιώντας μια παλια συνεντευξη για την τωρινη κατασταση της apple.... :-D

Ξέρω, πόνεσε.   :o

 

Καταφέρεσαι εναντίων των συνομιλητών σου αποκαλώντας τους αρρωστημένους, επειδή μια παλιά συνέντευξη του Steve περιγράφει επακριβώς την τωρινή κατάσταση της aapl; Χρησιμοποιώντας προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις αντί επιχειρημάτων, δείχνεις ότι έχεις χαμηλό επίπεδο.

 

2ο παράδειγμα:

Πως φαινεται οτι εισαι κατω των 30 ετων....

 

Δε μας είπες όμως, από ποια άλλη εταιρία εκτός της aapl αγοράζεις mac με macOS;

 

Εχω μαθει να χανω στην ζωή μου.

Τραγικό  :D

Επεξ/σία από AlexKane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ram είναι πάνω στην motherboard  από το 2012... :P

 

έλα πάρε πάρε

 

μόνο 240 ευρώ για 8GB παραπάνω RAM (αντί για τυπικά Apple 200% του εμπορίου δηλαδή πές από 60-70 για καλά τσιπάκια να χρέωνε 150 - οοοοοχι, αυτή θέλει 240 επιπλέον από τα μόνο 1750 του βασικού 13αριού στο Ιταλικό Αππλομάγαζο)

 

τρεχάτε να προλάβουμε την ευκαιρία

 

το έχουνε παραξεφτιλίσει πια....

 

 Αν δεν είναι κάποιος δεμένος με το οικοσύστημα τους, σίγουρα θα κοιτάξει για κάτι εναλλακτικό.

για αυτό είναι τα οικοσυστήματα, για να αλλάζουνε - είμαι με το μισό πόδι έξω και περιμένω τι θα κάνουν μέσα στο 2017 εκτός και αν κλατάρει το Alu μου πριν φτιάξουν κάτι λιγότερο παράλογα ακριβό για το βαλάντιο μου οπότε αντίο και ευχαριστώ για τα ψάρια ... εκτός και αν βολευτώ με τίποτα μεταχείρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω, πόνεσε.   :o

 

Καταφέρεσαι εναντίων των συνομιλητών σου αποκαλώντας τους αρρωστημένους, επειδή μια παλιά συνέντευξη του Steve περιγράφει επακριβώς την τωρινή κατάσταση της aapl; Χρησιμοποιώντας προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις αντί επιχειρημάτων, δείχνεις ότι έχεις χαμηλό επίπεδο.

 

2ο παράδειγμα:

 

Δε μας είπες όμως, από ποια άλλη εταιρία εκτός της aapl αγοράζεις mac με macOS;

 

Τραγικό  :D

Ελα ενταξει καταλαβα, ανηκεις στην κατηγορία των πάνω απο 30 που εμαθαν την Apple μεσο iphone....το ξερω θιχτηκες αλλα αυτη ειναι η αληθεια τι να κανουμε?

O Jobs ειναι μεγαλος οραματιστης αλλα οταν εφτανε να δικαιολοηγησει κατι για την Apple το εριχνε σε φτηνες δικαιολογίες,για να ειναι πιο ευπεπτα για τους ασχετους.

To mac OS ουτε τότε ετρεχε άλλου, ουτε τωρα. Οπότε το να με ρωτάς κατι τετοιο ειναι πιο τραγικο απο αυτό που πας να με παρομοιάσεις. 

Υπαρχουν και άλλα λειτουργικα να δουλεψει κάποιος και υπολογιστες. Ενας που ασχολειται με mac δεν μπορει να ασχοληθει μόνο με mac. Αλλα δεν θα κατσει να τα κραξει για αυτο, αλλα θα μάθει να ζει και με αυτα.

Τωρα εσενα ,αν σε ενοχλει αυτο, σε βαθμό ωστε να κανεις παρολογες συνδέσεις του παρελθόντος με το τώρα, συγνώμη αλλα ειναι αρρωστημένο, τουλαχιστον για μένα και δειχνει μια εμμονή. 

Eγω, εχω συνιθισει να ζω με αυτα παρολο που ξερω οτι αυτοί που τα βρίζουν στο μέλλον θα αναγκαστούν να τα δουλεoυν μηχανηματα σαν τα mac.

Δεν καταφερομαι εναντιων κανενός, συζητηση κανουμε αλλα τουλαχιστον να υπάρχει μια στοιχειώδης λογική και οχι να πεταμε την "προφητικη αποκάλυψη" της συνεντευξης του Jobs για την κατασταση της Apple σημερα.....λες και έχει αλλαξει το παραμικρό απο τοτε μεχρι τωρα για την Αpple. To ξαναλεω ελπιζω για τελευταία φορα. Η apple δεν άλλαξε, ο τροπος που την βλέπει ο κοσμος άλλαξε,γιατι εγινε ποιο διασημη, προσελκυοντας, οπως και καθε τι το διασημο, επικριτικα και παραλογα σχόλια.

 

ΥΓ. Εγραψα" ειναι "κατα λαθος...αλλα καποιοι που δεν ειχαν απο που αλλου να πιαστουν, αχαχα ακομα γελάω θεωρησαν σωστο να ξαναχρησιμοποιησουν καποιον που δεν ειναι εν ζωη, προς ιδιον οφελος....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα πριν 3 χρόνια δοκιμάσω το περιβάλλον mac os καθώς και να διαπιστώσω και μόνος μου το περιβόητο "when you go mac you never go back".

 

Νομίζω ότι ο λόγος που υπάρχει ο τόσο φανατισμός από αρκετούς χρήστες υπέρ της apple είναι ότι κατά μεγάλο μέρος "εγκλωβίζει" τους χρήστες της στο περιβάλλον και τους κάνει να νομίζουν ότι αυτά που κάνουν με το δικό τους λειτουργικό δεν μπορούν να το κάνουν σε win, linux.

 

Κάποιος πιο πάνω έλεγε για τα πολλά restart των windows. Προφανώς δεν έχει δουλέψει καινούργια windows γιατί πιστεύει ότι μόνο με mac μπορείς να δουλέψεις.

 

Από την άλλη δεν βλέπω πουθενά την "ανωτερότητα" του mac os πλέον από τα windows, καθώς το μόνο που σε κάνει να νοιώθεις είναι ότι ανήκεις στο 8% των χρηστών άρα και μοναδικός (εδώ γελάμε)

 

Ως για τα νεα μηχανήματα καθε αυτά, τα θεωρώ μια κοροιδία. Από που να το ποιάσει κανείς. Νομίζω πιο πάνω αναλύθηκε εκτενώς.

 

Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε ένα σύγχρονο πλαστικό "κουτί" με ένα i7 6700k, 32gb ram σε μια καλή μητρική και μια μεγάλη οθόνη και εν συνεχεία κουβεντιάζομε για παραγωγικότητα. :)

 

Sent from my Macbook Air ( :P

Aφου λοιπον μπορεις να κανεις τα ιδια στα Win οπως στο Mac, λυστε μου τις εξης αποριες  ME EYΚΟΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ:

 - Πως μπορω στα Win, αφου κανω partitiiion τον δισκο μου, να εγκαταστησω 2 διαφορετικες versions των Windows (π.χ. 7 και 10) και να επιλεγω καθε φορα απο που θα κανω boot?

 - Πως μπορω στον File Explorer να "χρωματιζω" (color highlight) αρχεια και φακελους για να βρισκω ευκολα π.χ. τα σημαντικα με μια ματια?

Και δεκαδες αλλες αντιστοιχες ευκολιες που μου δινει ο Mac.  Aλλα θα μου αρκουσε καποιος να μου ελυνε τα παραπανω, ισως τοτε να το συζητουσα για αλλαγη σε Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου λοιπον μπορεις να κανεις τα ιδια στα Win οπως στο Mac, λυστε μου τις εξης αποριες  ME EYΚΟΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ:

 - Πως μπορω στα Win, αφου κανω partitiiion τον δισκο μου, να εγκαταστησω 2 διαφορετικες versions των Windows (π.χ. 7 και 10) και να επιλεγω καθε φορα απο που θα κανω boot?

 - Πως μπορω στον File Explorer να "χρωματιζω" (color highlight) αρχεια και φακελους για να βρισκω ευκολα π.χ. τα σημαντικα με μια ματια?

Και δεκαδες αλλες αντιστοιχες ευκολιες που μου δινει ο Mac.  Aλλα θα μου αρκουσε καποιος να μου ελυνε τα παραπανω, ισως τοτε να το συζητουσα για αλλαγη σε Windows.

Συγνωμη που στο λέω αλλα το να χρησιμοποιεις μονο  mac , ειναι το ιδιο άρρωστο με αυτους που τα βριζουν και δεν θελουν ουτε να τα βλεπουνε. Καλυτερα να ετοιμαστεις και για windows γιατι όλα τα παραπάνω που ανέφερες γίνονται και σε windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που στο λέω αλλά το να χρησιμοποιείς μόνο mac, είναι το ίδιο άρρωστο με αυτούς που τα βρίζουν και δεν θέλουν ούτε να τα βλέπουνε. Καλύτερα να ετοιμαστείς και για windows γιατί όλα τα παραπάνω που ανέφερες γίνονται και σε windows....

Σοβαρά ρωτάω, κάτι αντίστοιχο των Tags υπάρχει στα Windows? Να κάνεις δηλαδή search μέσω των tags, να φτιάχνεις δικά σου κλπ. 

Χρησιμοποιώ και τα 2 λειτουργικά και θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ενταξει καταλαβα...

Δύσκολο, όπως αποδεικνύεται από τις ασυναρτησίες που γράφεις.

 

Παράδειγμα:

O Jobs ειναι μεγαλος οραματιστης...

Είσαι αλλού. Ο Steve έχει πεθάνει εδώ και χρόνια.

 

Axaxa καλο... απο ποτε η Apple ειναι μονοπώλειο?

Για πές μας λοιπόν από ποια άλλη εταιρία εκτός της aapl αγοράζεις mac με macOS;

Ξέρω ότι δεν είσαι σε θέση να απαντήσεις, αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο, όπως αποδεικνύεται από τις ασυναρτησίες που γράφεις.

 

Παράδειγμα:

Είσαι αλλού. Ο Steve έχει πεθάνει εδώ και χρόνια.

 

Για πές μας λοιπόν από ποια άλλη εταιρία εκτός της aapl αγοράζεις mac με macOS;

Ξέρω ότι δεν είσαι σε θέση να απαντήσεις, αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι αυτά.

Τι εγινε ?κολλησε η βελονα?. Καταλαβα πάλι καποιος τονος ή καποιο ορθογραφικό λαθος δεν σε βοηθανε να καταλαβεις τι εννοώ. Δεν πειράζει,καποιοι άλλοι μπορούν και δεν τους εντυπωσιαζεις οσο και να προσπαθεις., Εξαλλου δεν εχεις τιποτα  άλλο να πεις , τα ιδια και τα ιδια λογω έλλειψης επιχειρημάτων.

Δεν ειναι το μοναδικο λειτουργικό στον κόσμο ωστε να ειναι μονωπόλειο. Μπορούμε να ζησουμε και χωρίς την Apple. Οπως μπορει να ζησουμε και χωρις την Coca cola, το VW Golf και αλλα brand που εχουν κατοχυρώσει ενα εμπορικό σημα. 

Γιατί οπως και με ολους στην Γη ουδεις αναντικαταστατος. Τα μονωπόλεια επιβάλονται . Αν εσυ νοιώθεις καταπιεσμένος γιατι δεν μπορείς να έχεις για λειτουργικο, αυτο με το μηλαρακι στην γωνια, δεν φταιει η Apple για αυτό.

Εξαλλου αν η apple το εδινε ελευθερο σε όλους το λειτουργικο της και αυτο ξεπερνούσε το 90% σε αποδοχή , θα την κατηγορούσαν και δικαίως για μονωπολειακές πρακτικές και επιβολής της  κυριαρχιας της. Οποτε με το να δινει ετσι ,αναγκαζοντας εσύ να το επιλέξεις με τα λεφτά σου, χωρίς να προκαλεί αθεμιτο ανταγωνισμό, αυτοματως ειναι εκτος μονοπωλειακών τακτικών.

Θα το καταλάβεις καλυτερα οταν άλλες μονοπωλιακές τακτικές εξαφανισουν το δικαιωμα στην επιλογη.

Ευτυχως η Google με το pixel και τα άλλα apple like προιόντα της το κατάλαβε και προχωραει,οπως και η microsoft σε hardware προϊόντα.

 

ΥΓ. Νομιζω οτι εχεις μαθει να σου λενε οτι παντα έχεις δικιο. Για αυτο λοιπον θα σου πω οτι εχεις δικιο και θα συμφωνησω οτι δεν εχω τι να απαντησω και να σε αφησω με την προσωρινή ικανοποίηση, μεχρι εως του η ιστορια και ο χρονος σε διαψευσει. Μερικοί θελουν λιγο παραπάνω χρονο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειο τουλαχιστον το touchpad. Η αποχωρηση του Jobs ειναι σα την αποχωρηση του Ζοτς απο το βαζελο :P Σιγα σιγα θα χαθει η μπαλα, give it time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ?κολλησε η βελονα?. Καταλαβα πάλι καποιος τονος ή καποιο ορθογραφικό λαθος δεν σε βοηθανε να καταλαβεις τι εννοώ. Δεν πειράζει,καποιοι άλλοι μπορούν και δεν τους εντυπωσιαζεις οσο και να προσπαθεις., Εξαλλου δεν εχεις τιποτα άλλο να πεις , τα ιδια και τα ιδια λογω έλλειψης επιχειρημάτων.

Δεν ειναι το μοναδικο λειτουργικό στον κόσμο ωστε να ειναι μονωπόλειο. Μπορούμε να ζησουμε και χωρίς την Apple. Οπως μπορει να ζησουμε και χωρις την Coca cola, το VW Golf και αλλα brand που εχουν κατοχυρώσει ενα εμπορικό σημα.

Γιατί οπως και με ολους στην Γη ουδεις αναντικαταστατος. Τα μονωπόλεια επιβάλονται . Αν εσυ νοιώθεις καταπιεσμένος γιατι δεν μπορείς να έχεις για λειτουργικο, αυτο με το μηλαρακι στην γωνια, δεν φταιει η Apple για αυτό.

Εξαλλου αν η apple το εδινε ελευθερο σε όλους το λειτουργικο της και αυτο ξεπερνούσε το 90% σε αποδοχή , θα την κατηγορούσαν και δικαίως για μονωπολειακές πρακτικές και επιβολής της κυριαρχιας της. Οποτε με το να δινει ετσι ,αναγκαζοντας εσύ να το επιλέξεις με τα λεφτά σου, χωρίς να προκαλεί αθεμιτο ανταγωνισμό, αυτοματως ειναι εκτος μονοπωλειακών τακτικών.

Θα το καταλάβεις καλυτερα οταν άλλες μονοπωλιακές τακτικές εξαφανισουν το δικαιωμα στην επιλογη.

Ευτυχως η Google με το pixel και τα άλλα apple like προιόντα της το κατάλαβε και προχωραει,οπως και η microsoft σε hardware προϊόντα.

 

ΥΓ. Νομιζω οτι εχεις μαθει να σου λενε οτι παντα έχεις δικιο. Για αυτο λοιπον θα σου πω οτι εχεις δικιο και θα συμφωνησω οτι δεν εχω τι να απαντησω και να σε αφησω με την προσωρινή ικανοποίηση, μεχρι εως του η ιστορια και ο χρονος σε διαψευσει. Μερικοί θελουν λιγο παραπάνω χρονο....

Ποιος θα ασχοληθεί να πάρει πίξελ και γενικά πολλά από τα προϊόντα της google;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

New MacBook Pros May Not be Compatible With Some Early Thunderbolt 3 Devices Link.png Site: http://www.macrumors.com/2016/11/03/new-macbook-pros-thunderbolt-3-compatibility/

 

"The version of OS X on the new MacBook Pros (late 2016) will not work with existing Certified Thunderbolt 3 docks and adapters (released prior to November 2016). These existing devices use Intel’s Thunderbolt 3 chipset (Alpine Ridge) in combination with the first generation of TI USB-C chipset (TPS65982). 

Apple requires the 2nd generation TPS65983 chipset for peripherals to be compatible. Certification of solutions across different device types is still in-progress for this 2nd generation chipset. From the Plugable product line, our dual display graphics adapters for DisplayPort and HDMI (TBT3-DP2X and TBT3-HDMI2X) are affected and are disabled by OS X on the new MacBooks."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...