Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκτός από το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΑΓΚ των ΠΑΝΤΖΟΥΡΙΩΝ - αν έστηνε ένα καινούριο λειτουργικό το συζητάγαμε, προς το παρόν δυστυχώς το μόνο πραγματικά Λειτουργικό just works (συνήθως) είναι το OSX και αυτό είναι που πουλάει τα Μηλομαραφέτια, όχι το εφαρμοσμένο Ντηζάιν -α, βάλε και το integration του οικοσυστήματος μέσα στην εικόνα (οπότε νάσου και το iPad και το iPhone και το iWatchpapar να κελαηδάνε όλα μαζί) γι'αυτά που θέλει ο μέσος smart χρήστης που ταλαιπωρείται από τα Γουίντιοτς - μόνο που από το πορτοφόλι με όλα αυτά απομένει ένας κρατήρας στο τέλος...

Στο 10% των αγοραστων πουλαει το OSX στο υπολοιπο το δαγκωμενο φτανει .... 

Και για να σε προλαβω εχω iphone 6 plus ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Σε 2-3 πες καλύτερα  :-D

 

Απλό. Είναι για επαγγελματίες.
 

Γιατί;

 

Αφού δεν είχαν το κουράγιο να αφαιρέσουν την αναλογική θύρα ακουστικών.

 

Απλό. Είναι για επαγγελματίες" Γιατί φίλε μου το προηγούμενο μοντέλο ήτανε για ερασιτέχνες δηλαδή;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό. Είναι για επαγγελματίες" Γιατί φίλε μου το προηγούμενο μοντέλο ήτανε για ερασιτέχνες δηλαδή;; 

Αστειεύομαι φυσικά.

 

Όλα αυτά, είναι για όσους διαθέτουν τα χρήματα να τα αποκτήσουν. Ο επαγγελματισμός και η σοβαρότητα, εντοπίζονται αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αστειεύομαι φυσικά.

 

Όλα αυτά, είναι για όσους διαθέτουν τα χρήματα να τα αποκτήσουν. Ο επαγγελματισμός και η σοβαρότητα, εντοπίζονται αλλού.

 

Χαραμίζεστε! Αλλά αυτή τη φορά σταμάτησα να διαβάζω όταν έφτασα στο μήνυμα "έβαλαν το touch στη μπάρα γιατί δεν μπορούσαν να το βάλουν στην οθόνη"...

 

Δηλαδή θα έχω μια τέτοια οθόνη και θα τη χουφτώνω για παίζω πασιέντζα! Πότε θα καταλάβετε πως ΔΕΝ είναι για τους χρήστες που κάνουν τη δουλειά τους με συσκευές των 400-500 ευρώ?

 

Anyway, συνεχίστε τις κοινωνικο-οικονομικές αναλύσεις σας.

 

Το 13" μου retina late 2012 δεν έχει δείξει ακόμη σημάδια φθοράς και κόπωσης παρόλο που δουλεύει με 2 εξωτερικές 24" οθόνες στο γραφείο σε καθημερινή βάση για 10 ώρες, οπότε δε νομίζω πως θα είναι "σοφή" μια αντικατάστασή του σύντομα. Τότε έκανε 1800 ευρώ και μέχρι τώρα το ταπεινό 13" έχει βγάλει δεκάδες φορές τα λεφτά του και θα ήμουν χαζός αν δεν διάλεγα το διάδοχό του όταν θα έφτανε ο καιρός για αναβάθμιση.

 

Windows στη δουλειά μου δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ για τους ίδιους λόγους που δεν χρησιμοποιώ android στις mobile συσκευές μου, οπότε δεν με απασχολεί ούτε το hardware ούτε οι τιμές του ανταγωνισμού...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oled touch οθόνες και π@π@ρια μέντολες...

​Το Dell XPS 13 ξεφτιλίζει το 13αρι μηλολάπτοπ ( και το ίδιο κάνει το XPS 15 στο 15αρι MBP) σε ολους τους τομείς. Επεξεργαστή, δίσκο, οθόνη, αυτονομία, αξιοπιστία με 500 εύρω λιγότερα και με την τεράστιας σημασίας για εναν επαγγελματία συμβατότητα της πλατφόρμας των win10.

​Αλλά εντάξει, τα θύματα του image θα τρέξουν να τα σκάσουν κλασικά νομίζοντας οτι αγοράζουν ανώτερη "ποιότητα και αισθητική". Τεράστια επιστήμη το marketing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2000€.... μάλιστα..(τιμές γερμανικού Apple Store) με 1400€ αγοράζει κάποιος Surfacebook που γίνεται και Tablet. Το έχουν παραχέσει εκεί στο Cupertino και το 15άρι φτάνει τα 3 χιλιάρικα με τα οποία αγοράζει κάποιος το Studio AIO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα και για τη χρήση που κάνω στο λαπτοπ ή στο desktop η touch οθόνη ειναι εντελώς αχρείαστη κοινώς άχρηστη! Φανταζομαι και για μια πολυ μεγάλη μερίδα χρηστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Oled touch οθόνες και π@π@ρια μέντολες...

 

​Το Dell XPS 13 ξεφτιλίζει το 13αρι μηλολάπτοπ ( και το ίδιο κάνει το XPS 15 στο 15αρι MBP) σε ολους τους τομείς. Επεξεργαστή, δίσκο, οθόνη, αυτονομία, αξιοπιστία με 500 εύρω λιγότερα και με την τεράστιας σημασίας για εναν επαγγελματία συμβατότητα της πλατφόρμας των win10.

 

​Αλλά εντάξει, τα θύματα του image θα τρέξουν να τα σκάσουν κλασικά νομίζοντας οτι αγοράζουν ανώτερη "ποιότητα και αισθητική". Τεράστια επιστήμη το marketing.

 

Δουλεύω με mac, πληρώνω άδειες χρήσης προγραμμάτων για mac, κάνω τη δουλειά μου επαγγελματικά εδώ και χρόνια αξιοποιώντας την πλατφόρμα της apple. Είμαι λοιπόν θύμα του image που δεν πάω να πάρω ένα μηχάνημα με windows που θα παίζει τα  games πιο γρήγορα?

 

Χαλάλι λοιπόν! Ειδικά απο τη στιγμή που το κόστος ενός mac το καλύπτω πριν βγει ο μήνας από τα έσοδα της δουλειάς μου.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαραμίζεστε! Αλλά αυτή τη φορά σταμάτησα να διαβάζω όταν έφτασα στο μήνυμα "έβαλαν το touch στη μπάρα γιατί δεν μπορούσαν να το βάλουν στην οθόνη"...

 

Δηλαδή θα έχω μια τέτοια οθόνη και θα τη χουφτώνω για παίζω πασιέντζα! Πότε θα καταλάβετε πως ΔΕΝ είναι για τους χρήστες που κάνουν τη δουλειά τους με συσκευές των 400-500 ευρώ?

 

Anyway, συνεχίστε τις κοινωνικο-οικονομικές αναλύσεις σας.

 

Το 13" μου retina late 2012 δεν έχει δείξει ακόμη σημάδια φθοράς και κόπωσης παρόλο που δουλεύει με 2 εξωτερικές 24" οθόνες στο γραφείο σε καθημερινή βάση για 10 ώρες, οπότε δε νομίζω πως θα είναι "σοφή" μια αντικατάστασή του σύντομα. Τότε έκανε 1800 ευρώ και μέχρι τώρα το ταπεινό 13" έχει βγάλει δεκάδες φορές τα λεφτά του και θα ήμουν χαζός αν δεν διάλεγα το διάδοχό του όταν θα έφτανε ο καιρός για αναβάθμιση.

 

Windows στη δουλειά μου δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ για τους ίδιους λόγους που δεν χρησιμοποιώ android στις mobile συσκευές μου, οπότε δεν με απασχολεί ούτε το hardware ούτε οι τιμές του ανταγωνισμού...

Τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις με αυτό που λέω;

Αναπολείς το MacBook του 2013; Για ποιο λόγο και τι σχέση έχει (με αυτό που γράφω);

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του όπως νομίζει. Εάν εσύ μπορείς να είσαι επαγγελματίας αποκλειστικά και μόνο με προϊόντα της aapl των 1800€ τότε ίσως εσύ να χαραμίζεσαι.

 

Αναφέρεις συσκευές 500€ και 600€ ως κάτι που προορίζεται για τύπους που παίζουν πασιέντζα, λες και είναι άχρηστοι, δε καταλαβαίνουν ούτε πρόκειται να καταλάβουν.

 

Αυτό δεν είναι ούτε επαγγελματισμός ούτε σοβαρότητα. Κατάντια είναι, λες και με το brand name γίνεται κάποιος pro (ή μάλλον proβατο?).

 

Είμαι λοιπόν θύμα του image που δεν πάω να πάρω ένα μηχάνημα με windows που θα παίζει τα  games πιο γρήγορα?

Ε, ναι. Γιατί ένας επαγγελματίας (πχ, τοπογράφος) όταν θέλει να συνδέσει ένα TopCon των 15.000€ στον υπολογιστή του, εάν πάρει Thinkpad των 200€ επειδή έχει σειριακή θύρα και το λογισμικό του είναι γραμμένο μόνο για Windows 7, το κάνει γιατί το παίζει αντισυμβατικός ή επειδή θέλει να παίξει κανα παιχνίδι. Ισοπέδωση αξιών στο βωμό του brand name, ποιος επαγγελματισμός και κουραφέξαλα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία προσθήκη η touch bar αν και μου δίνει την εντύπωση ότι με ένα ποντίκι θα έκανες πιο εύκολα και γρήγορα την δουλειά σου.Βέβαια από ένα ολιγόλεπτο βίντεο δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν σας αρέσει μην το αγοράσετε (ούτως ή άλλως οι περισσότεροι δεν μπορείτε να το αγοράσετε) με το κράξιμο απλά δείχνετε τον φθόνο και την ζήλια σας για άλλη μια φορά η Apple έδειξε το μέλλον. Να δούμε απο εδώ και πέρα πόσες άλλες εταιρίες θα αρχίσουν σιγά σιγά να βάζουν touch bar στα σαπακια τους........

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...