Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τωρινό $1499 μάλλον πρέπει να συγκριθεί με το προηγούμενο 1299 μιας και είναι η βασική έκδοση.

το $1799 με το παλιό 1499 ή 1799 μιας και είναι η 13αρα οθόνη αλλά στην καλή έκδοση.

Το $2399 ναι είναι $100 φτηνότερο.

Να το συγκρίνουμε σωστά, βεβαίως, με τα αντίστοιχα μοντέλα της προηγούμενης σειράς. Αλλά εγώ βλέπω κάτι επιστήμονες της παραπληροφόρησης να μιλάνε για 500 και 600 ευρώ πάνω, αφήνοντας να εννοηθεί ότι αυτό είναι αποτέλεσμα της τιμολογιακής πολιτικής της άπληστης Apple. Και από πίσω σιγοντάρουν τα πρόβατα που κατηγορούν άλλους ως πρόβατα.

Τι καπνίζετε μερικοί; είναι ακριβότερα από τα προηγούμενα μοντέλα. Δείτε τα ευρωπαϊκά online Apple Stores 2000€ Κοστίζει το αρχικό μοντέλο με την touchar και θέλουν 1300€ επιπλέον για 1TB SSD.

Όταν γυρίσουμε σε δραχμή, θα είναι ακόμα πιο ακριβά, οκ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τότε που πήρα το πρώτο μου ipod πριν 10 χρόνια χρησιμοποιώ μόνο apple προιόντα. Είχα πει ότι δεν την αλλάζω με τίποτα. Πιστεύω σε 2-3 χρόνια θα έχω αλλάξει εταιρεία, γιατί σήμερα για πρώτη φορά με απογοήτευσε, όχι λόγω προιόντος καθ'αυτό, αλλά λόγω νοοτροπίας και πολιτικής. Το μόνο που με κρατάει πλέον είναι το software.

TouchBar: Για μένα gimmick

8GB RAM για Pro μοντέλο

Μέγεθος εις βάρος της αυτονομίας

Αφαίρεση magsafe. Είναι η μεγαλυτερη τεχνολογική εταιρεία στον κόσμο και δεν μπόρεσε να να κάνει ένα magnetic usb-c port?

Κόστος. Εδώ με απογοήτευσε πλήρως. Να αναφέρω ότι είμαι γιατρός στην Αμερική, άρα καταλαβαίνετε ότι τα λεφτά για μένα δεν είναι θέμα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δέχομαι τέτοιου είδους πολιτικές. Αυτή τη φορά το παράκανε.

 

Πολιτική πιστεύω θα αλλάξει αν έχει κόστος σαν εταιρεία, το οποίο μπορεί να συμβεί με δύο τρόπους. Για τον ένα ευχαριστούμε την Microsoft που πλέον βγάζει πολύ καλά προιόντα. Ο άλλος είναι με πτώση πωλήσεων, που από ότι φαίνεται το καταφέρνει μόνη της η Apple. Ελπίζω να έχει και άλλο πτώση πωλήσεων ώστε να ανεβάσει το παιχνίδι της έναντι του ανταγωνισμού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει , είναι για γέλια η ασχετοσύνη σας. Ποιό "μέλλον δείχνει η apple" ρε σύντεκνε; Με το touch bar? Είσαι σοβαρός; Σύγκρινε λίγο χαρακτηριστικά, δυνατότητες και τεχνολογικές καινοτομίες του νέου surface pro. Είναι 2 γενιές πίσω συγκριτικά η apple.. Φρού φρού και αρώματα πουλάει σε υπερβολικές τιμές γιατί απλά έτσι λειτουργεί η ψυχολογία του marketing. Κάνει τα άσχετα με την τεχνολογία άτομα σαν έσενα να νομίζουν ότι αγοράζουν κάτι ανώτερο απλά επειδή είναι ακριβό

Ωραία ρε συντεκνε μην αγοράζεις Apple......άσε εμάς τους άσχετους στην ασχετοσύνη μας δεν γουστάρουμε να μας ανοίξεις τα μάτια είμαστε πρόβατα και μας αρέσει και αν είναι να αγοράσω το κάθε surγελοface προτιμώ να είμαι τεχνολογικά άσχετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που πήρα το πρώτο μου ipod πριν 10 χρόνια χρησιμοποιώ μόνο apple προιόντα. Είχα πει ότι δεν την αλλάζω με τίποτα. Πιστεύω σε 2-3 χρόνια θα έχω αλλάξει εταιρεία, γιατί σήμερα για πρώτη φορά με απογοήτευσε, όχι λόγω προιόντος καθ'αυτό, αλλά λόγω νοοτροπίας και πολιτικής. Το μόνο που με κρατάει πλέον είναι το software.

TouchBar: Για μένα gimmick

8GB RAM για Pro μοντέλο

Μέγεθος εις βάρος της αυτονομίας

Αφαίρεση magsafe. Είναι η μεγαλυτερη τεχνολογική εταιρεία στον κόσμο και δεν μπόρεσε να να κάνει ένα magnetic usb-c port?

Κόστος. Εδώ με απογοήτευσε πλήρως. Να αναφέρω ότι είμαι γιατρός στην Αμερική, άρα καταλαβαίνετε ότι τα λεφτά για μένα δεν είναι θέμα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δέχομαι τέτοιου είδους πολιτικές. Αυτή τη φορά το παράκανε.

 

Και πολύ καλά θα κάνεις να αλλάξεις. Μόνο IOS/OSx developers πραγματικά χρειάζονται macbooks. Όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες είναι πολύ καλύτερα από όλες τις απόψεις σε πλατφόρμα windows. Ρϊχνω απίστευτο γέλιο όταν βλέπω λογιστές, μηχανικούς, αρχιτέκτονες κλπ να έχουν MacBook με bootcamp σε windows για να κάνουν την δουλειά τους επειδή τα MacBook είναι πιο "μουράτα" και τους είπαν ότι "είναι καλύτερα"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το συγκρίνουμε σωστά, βεβαίως, με τα αντίστοιχα μοντέλα της προηγούμενης σειράς. Αλλά εγώ βλέπω κάτι επιστήμονες της παραπληροφόρησης να μιλάνε για 500 και 600 ευρώ πάνω, αφήνοντας να εννοηθεί ότι αυτό είναι αποτέλεσμα της τιμολογιακής πολιτικής της άπληστης Apple. Και από πίσω σιγοντάρουν τα πρόβατα που κατηγορούν άλλους ως πρόβατα.

 

Όταν γυρίσουμε σε δραχμή, θα είναι ακόμα πιο ακριβά, οκ.

Recap γιατί δεν φαίνεται το quote μου, η 13άρα έκδοση η παλιά είχε

$1299/$1499/$1799 13" Early 2015

 

Το νέο mackbook pro 13 αυτή την στιγμή υπάρχει στο αμερικάνικο apple store πάλι σε 3ς εκδόσεις με τιμές,

$1499/$1799/$1999

 

οπότε ναι πήρε αύξηση.

 

Στο γερμανικό store οι ίδιες εκδόσεις έχουν

€1699/€1999/€2199

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά θα κάνεις να αλλάξεις. Μόνο IOS/OSx developers πραγματικά χρειάζονται macbooks. Όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες είναι πολύ καλύτερα από όλες τις απόψεις σε πλατφόρμα windows. Ρϊχνω απίστευτο γέλιο όταν βλέπω λογιστές, μηχανικούς, αρχιτέκτονες κλπ να έχουν MacBook με bootcamp σε windows για να κάνουν την δουλειά τους επειδή τα MacBook είναι πιο "μουράτα" και τους είπαν ότι είναι καλύτερα...

σκεψου όμως ότι μπορούν και αυτοί να ρίχνουν το απίστευτο γέλιο μαζί σου.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Recap γιατί δεν φαίνεται το quote μου, η 13άρα έκδοση η παλιά είχε

$1299/$1499/$1799 13" Early 2015

 

Το νέο mackbook pro 13 αυτή την στιγμή υπάρχει στο αμερικάνικο apple store πάλι σε 3ς εκδόσεις με τιμές,

$1499/$1799/$1999

 

οπότε ναι πήρε αύξηση.

 

Στο γερμανικό store οι ίδιες εκδόσεις έχουν

€1699/€1999/€2199

Οκ, 200 έως 300 δολάρια αύξηση, όχι 500 ή 600 ευρώ (και δε ξέρω ποιες είναι οι αντιστοιχίες παλιών και νέων μοντέλων). Με τα 15ρια μοντέλα τι έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βασικο πακετο πρεπει να προσφερει και δωρο κυαλια, για να βλεπουν οι αγοραστες ποσο μπροστα τους ειναι η MS

 

Σου εκανα like γιατι, φανταζομαι, οτι ειναι ειρωνικο το post. Αν οχι....

Δεν ειρωνευομαι.

Στον τομεα του το Macbook Pro ειναι κορυφαιο, μονο αρνητικο η τιμη του.

Σχεδιαστικα ειναι αψογο (και λεγωντας σχεδιαστικα, δεν εννοουμε μονο την εμφανιση προφανως), δυνατο σε χαρακτηριστικα, κορυφαιο λειτουργικο και φοραει νεες καινοτομιες.

Συγνωμη αλλα η μονη "καινοτομια" του surface ειναι οτι γινεται και tablet, σιγα τα ωα δηλαδη, οτι πιο αβολο εχει βγει στην ιστορια ειναι τα surface.

Και μαζι με την μη-βολικοτητα, κατεστρεψαν κι ενα λειτουργικο που απο τα Windows 7 και μετα ειχε βρει καλα πατηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου όμως ότι μπορούν και αυτοί να ρίχνουν το απίστευτο γέλιο μαζί σου.....

 Ναι, σίγουρα. Γελάνε απίστευτα με το bootcamp σε windows που όλα σέρνονται και η μπαταρία τελειώνει σε 2 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σίγουρα. Γελάνε απίστευτα με το bootcamp σε windows που όλα σέρνονται και η μπαταρία τελειώνει σε 2 ώρες.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει bootcamp και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει αν όλα σέρνονται δεν θα παρατήσω το Mac OS για να πάω σε ενα ανάπηρο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, 200 έως 300 δολάρια αύξηση, όχι 500 ή 600 ευρώ (και δε ξέρω ποιες είναι οι αντιστοιχίες παλιών και νέων μοντέλων). Με τα 15ρια μοντέλα τι έχουμε;

Δύο εκδόσεις με διαφορά στον ssd/cpu mhz/gpu

$2400/$2800

€2700/€3200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο εκδόσεις με διαφορά στον ssd/cpu mhz/gpu

$2400/$2800

€2700/€3200

Τα βρήκα. Στα 2 15ρια μοντέλα έχουμε 400 δολάρια και 300 δολάρια αύξηση αντίστοιχα.

Στο 13άρι πέρυσι έβγαζε το φθηνότερο μοντέλο με 256GB, ενώ τώρα το βγάζει και αυτό με 512 (καταργείται το 256άρι, άρα ουσιαστικά μιλάμε για ίδια τιμή πέρυσι με φέτος), όπως και το 2ο μοντέλο από τα 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...