Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με στοιχεία του πληθυσμού της Αττικής


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω να βρω τα στοιχεία για τον πληθυσμό της Αττικής.

 

Στην απογραφή του 2011 βρίσκω 3.8 εκ. Ενώ αν γράψω στο google "πληθυσμός Αττικής" μου εμφανίζει 5.391 εκατομμύρια για το 2016.... δεν λέει όμως από που αντλούν αυτά τα στοιχεία και δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι είναι λάθος. Έχω την αίσθηση οτι σωστό είναι το 2ο αφού 3.8 εκ. είναι ο πληθυσμός της πόλης των Αθηνών και κοντά στα 5 εκ. ο πληθυσμός όλου του νομού Αττικής μαζί με τις περιοχές εκτός Αθηνών. Το θέμα βέβαια είναι οτι αν υιοθετήσω την 2η περίπτωση τότε προκύπτει πλεόνασμα πληθυσμού 1.5 εκ περίπου από τα στοιχεία της απογραφής που αναφέρουν τον πληθυσμό των περιφερειών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί σε εκπλήσσει αυτό...είναι γνωστό ότι οι Έλληνες μέσα στη γνωστή γελοιότητα που τους διακρίνεις ως λαός πάνε και απογράφονται στα χωριά τους και όχι στα σπίτια τους για να διάφορους ανόητους λόγους. Έχουν υπάρξει και νήματα σε αυτό το forum στο παρελθόν όπου έχει γίνει ενδελεχής συζήτηση για το θέμα, οπότε αν θες ψάξτο για να δεις τι τύπου επιχειρήματα προτάσσονται. Κατ'επέκταση τα στοιχεία της απογραφής είναι στρεβλά γι'αυτούς τους λόγους, οπότε μάλλον εμπιστεύσου το google. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί σε εκπλήσσει αυτό...είναι γνωστό ότι οι Έλληνες μέσα στη γνωστή γελοιότητα που τους διακρίνεις ως λαός πάνε και απογράφονται στα χωριά τους και όχι στα σπίτια τους για να διάφορους ανόητους λόγους. Έχουν υπάρξει και νήματα σε αυτό το forum στο παρελθόν όπου έχει γίνει ενδελεχής συζήτηση για το θέμα, οπότε αν θες ψάξτο για να δεις τι τύπου επιχειρήματα προτάσσονται. Κατ'επέκταση τα στοιχεία της απογραφής είναι στρεβλά γι'αυτούς τους λόγους, οπότε μάλλον εμπιστεύσου το google. 

 

Ναι, κατανοητό αυτό, απλά το θέμα είναι οτι κάνω μια εργασία που θέλω να σταθμίσω κάποια στατιστικά δείγματα με βάση τον μόνιμο πληθυσμό σε κάθε νομό, ενώ στην έρευνα το δείγμα όσων είναι από Αττική βγαίνει 50%, αν στον πραγματικό πληθυσμό βάλω την Αττική στα 5 εκ βγαίνει το σύνολο του πληθυσμού σε ποσοστά πάνω από το 100%, άρα μάλλον θα τον ανεβάσω στα 5εκ και θα αφαιρέσω αναλογικά αυτόν τον πληθυσμό από τους υπόλοιπους νομούς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το παραπάνω θα έλεγα ότι θα έχει νόημα να αφαιρέσεις πληθυσμό από τους νομούς με τα λιγότερα αστικά κέντρα και να αυξήσεις των πόλεων γιατί αυτή η ροή είμαι σίγουρος (από τις πόλεις στην επαρχία για να φουσκώνει ο πληθυσμός τους) είμαι σίγουρος ότι παρουσιάζεται και στις άλλες μεγάλες πολύ όχι μόνο στην Αθήνα. Οπότε με τα κατάλληλα βάρη ανά μέγεθος πόλης, μπορεί να βγάλεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε κάποιος για στρεβλά στοιχεία λόγω της απογραφής των κατοίκων των πόλεων στα χωριά, απλά δεν ισχύει, τουλάχιστον στον βαθμό που πιστεύουν κάποιοι. Μιλάμε για μικρές μόνο αποκλίσεις, που δεν αλλάζουν καθόλου την εικόνα, και μόνο τις προηγούμενες δεκαετίες.

 

Καταρχάς, εάν έφευγε όλος ο κόσμος στην επαρχία, την Κυριακή που γίνονταν οι απογραφές θα υπήρχε μαζικό κύμα εξόδου από Αθήνα και Θεσσαλονίκη! Έκανα απογραφή το 2001 και δεν έπαιζε σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο, τουλάχιστον εκείνη τη χρονιά. Το 2011 η κατάσταση άλλαξε, καθώς η απογραφή έγινε σε διάστημα 2 εβδομάδων και έδωσε μεγαλύτερη σημασία στον μόνιμο πληθυσμό (αυτόν που διέμενε συνήθως σε μια περιοχή το τελευταίο έτος) και όχι στον de facto πληθυσμό (αυτόν που βρίσκεται σε κάποιο μέρος την ημέρα αναφοράς, π.χ. στο χωριό). Οπότε ειδικά τότε ήταν εξαιρετικά δύσκολο να απογραφεί κάποιος στο χωριό. Θεωρώ ότι είναι αξιόπιστα τα στοιχεία σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο, δεν έχουν λάβει υπόψη τις μετακινήσεις στο μεταξύ (έχουν φύγει στο εξωτερικό μερικές εκατοντάδες χιλιάδες άτομα), αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Όσο για τα 5 εκατομμύρια, δεν προκύπτει από κάπου, είναι αυθαίρετο. Στο excel της ΕΛΣΤΑΤ αναφέρονται καθαρά 3,8 εκατομμύρια για όλη την Περιφέρεια Αττικής (που καλύπτει ακόμη και τα Κύθηρα, πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...