Προς το περιεχόμενο

Intel i5 6500 vs AMD 83xx


panos2171

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα τώρα...το ξέρεις θα πεταχτούν φωτιές παρ'όλα αυτά ρωτάς κάτι που έχει απαντηθεί σε όλα τα επίπεδα (εντάσεων).

Κάθε φορά που βλέπω ένα τέτοιο Thread, γνωρίζω και τι θα υπάρχει μέσα. Αρχίζει με τα : "ασύμφοροι fx, ενεργοβόροι, oc" και καταλήγουμε σε κλείδωμα.

 

Η νεώτερη αρχιτεκτονική είναι σχεδόν πάντα πιο αποδοτική. Οπότε ο I5 θα προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα. Ωστόσο με την αρκετά καλή κάρτα που έχεις, το boost μάλλον δε θα γίνει αντιληπτό. Αν θες τη γνώμη μου, σε αυτό το σημείο δεν αξίζει  μία τέτοια μετάβαση από άποψη τιμών/απόδοσης. Οπότε κράτας τον πολύ αξιοπρεπή fx6300 μέχρι νεωτέρας.

 

Αν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα frames ,περίμενε ZEN. Και δεν εννοώ απαραίτητα προϊόντα AMD Zen αλλά για τη γενικότερη "ώθηση" που θα δώσει η κυκλοφορίας τους στην αγορά πιέζοντας τις τιμές προς τα κάτω. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν καταλαβαινω την αναβάθμιση που την είδατε μερικοί, για νεο συστημα λέει.

 

Για αυτο απαντησαμε εξαρχης για αυτες τις δυο επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί απλά δε λέει πουθενά ότι θα στήσει pc για άλλο άτομο. Δε διευκρινίστηκε σωστά.

 

Από εκεί και πέρα, νομίζω είναι κατανοητό πως όταν θέλουμε κάτι νέο δε στρεφόμαστε σε τεχνολογία του 2011-2012 ανεξάρτητα το πόσο αξιοπρεπώς στέκεται στο σήμερα. ~Εκτός κι αν η τιμή τους είναι ελκυστικά καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γίνουμε πάλι vs καήκαμε...:D

Όχι βρε :) Φίλος είναι.

Δεν τα λέει καλά αλλά δεν πειράζει.

Ειμουν αν θυμάμαι καλά ο πρώτος μέσα στο φόρουμ που παραδέχτηκε ότι δεν αξίζει ή διαφορά στα χρήματα όταν από 8350 πήγα σε 4770Κ (2 κομμάτια γιατί δεν πίστευα αυτό που έβλεπα από θερμοκρασίες και OC).

Όσο για το TDP από 125 (FX) είμαι στα 130 αλλά δεν πειράζει :)

Άλλωστε το AM3 οκ πλέον πέθαναν δεν θα πρότεινα ποτέ τώρα αυτό αλλά ούτε και 1151 φυσικά.

Ειδικά το 1151 ήταν από την αρχή πεταμένα λεφτά και το έχουν παραδεχτεί σε συζητήσεις και άλλα παιδιά που έκαναν την μετάβαση εκεί.

 

Βέβαια για τον TS τι να πω... Τώρα ή μένει εκεί που είναι και περιμένει ή ας πάει τουλάχιστον σε ξεκλειδωτο με 170

Δες καλύτερα το video που αναφέρεται πως άφησε την δουλειά του αυτός και ή γυναίκα του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να περιμένουμε μέχρι τις αρχές του νέου έτους πάει πολύ συν ότι δε νομίζω τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας οι τιμές να κυμαίνονται στα επίπεδα του 6500 και του 8300 οπότε αναγκαστικά πάμε σε i5 κατά πως φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι FX κλείνουν σχεδόν 5 ετία στην αγορά .

Πλέον έχει ανακοινωθεί μαι επίσημα ή αντικατάσταση τους με τους νέους Zen.

 

Όσο καλοί και αν είναι , θεωρώ το πλέον σωφρον να περιμένεις την έλευση των νέων που μαζί με την έλευση των KABY της intel θα αλλάξουν μερικά την κατάσταση της αγοράς σε πλατφόρμες ,τιμές , ισχύ επεκτασιμότητα κ.λ.π.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να περιμένουμε μέχρι τις αρχές του νέου έτους πάει πολύ 

θεωρώ το πλέον σωφρον να περιμένεις

Που να μην το γραφε δηλαδη....

Ο ενδιαφερομενος  λεει 

Βασικά θα γίνει στήσιμο νέου PC από το μηδέν με μια 290Χ ή 480.

Και του ερχεται σχολιο οπως το παρακατω....

Άλλωστε το AM3 οκ πλέον πέθαναν δεν θα πρότεινα ποτέ τώρα αυτό αλλά ούτε και 1151 φυσικά.

 

Βέβαια για τον TS τι να πω... Τώρα ή μένει εκεί που είναι και περιμένει ή ας πάει τουλάχιστον σε ξεκλειδωτο με 170

Ο ανθρωπος λεει οτι μεχρι 6500 μπορει να παρει και προτεινεται να παει σε ξεκλειδωτο με Zμητρικη?

Τελος προφανως και αν ηθελε να ασχοληθει με το oc θα πηγαινε μια και καλη σε 8350-8370 στα χρηματα αυτα.Αν ομως δεν θελει τοτε ο 6500 ειναι μονοδρομος(ειδικα αφου δεν μπορει/θελει να περιμενει μεχρι να βγουν οι Zen).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε :) Φίλος είναι.

Δεν τα λέει καλά αλλά δεν πειράζει.

Ειμουν αν θυμάμαι καλά ο πρώτος μέσα στο φόρουμ που παραδέχτηκε ότι δεν αξίζει ή διαφορά στα χρήματα όταν από 8350 πήγα σε 4770Κ (2 κομμάτια γιατί δεν πίστευα αυτό που έβλεπα από θερμοκρασίες και OC).

Όσο για το TDP από 125 (FX) είμαι στα 130 αλλά δεν πειράζει :)

Άλλωστε το AM3 οκ πλέον πέθαναν δεν θα πρότεινα ποτέ τώρα αυτό αλλά ούτε και 1151 φυσικά.

Ειδικά το 1151 ήταν από την αρχή πεταμένα λεφτά και το έχουν παραδεχτεί σε συζητήσεις και άλλα παιδιά που έκαναν την μετάβαση εκεί.

 

Βέβαια για τον TS τι να πω... Τώρα ή μένει εκεί που είναι και περιμένει ή ας πάει τουλάχιστον σε ξεκλειδωτο με 170

 

Δες καλύτερα το video που αναφέρεται πως άφησε την δουλειά του αυτός και ή γυναίκα του ;)

Για αναβάθμιση δεν αξίζει το 1151, αλλά για νέο μηχάνημα, γιατί όχι. Ναι, είναι σχεδόν ίδια τεχνολογία με το 1150, με μόνο 10% βελτίωση, αλλά στην ίδια τιμή, why not?

Πεταμένα λεφτά σε αναβάθμιση απο 3770Κ και πάνω, ξεκάθαρα είναι, δεν αντιλέγω ;)

 

Anyway, ξεφύγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό είναι ότι όσο δεν υπάρχουν troll στη συζήτηση και παραμένουμε τα άτομα που είμαστε ήδη πιστεύω πως μπορούμε να σταματήσουμε φαινόμενο του να πάμε την συζήτηση αλλού, ειδικά από τη στιγμή που ο ts έβγαλε άκρη από ότι φαίνεται :). Έτσι και έκαναν την εμφάνισή τους τίποτα "γνώστες" πάλι τα πράγματα θα ήταν τραγικά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολύτιμες οι γνώμες. Το PC θα το φτιάξω για τον αδερφό μου τώρα που πέρασε σε σχολή. Το υπάρχων που έχει είναι ένα core2duo με μια 4850 επάνω οπότε χρήζει αλλαγής. Μια 4ετια θέλω να τη βγάλει αξιοπρεπώς. Κατά βάση παίζει dota και cstrike αλλά σίγουρα επειδή πλέον θα μπορεί θα ασχολείται και με open world (gta, mafia) και γενικά όλα τα είδη. Νομίζω πως με ένα 700αρι συνολικά με μια μεταχειρισμένη 290 ή 480 ή κάτι αντίστοιχό τους θα βγει κάτι καλό. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μηχάνημα θα βγει. Καλύτερα άνοιξε ένα θέμα στην ενότητα των νέων συστημάτων και αναβαθμίσεων, συμπλήρωσε φόρμα τη και θα σου προταθούν οι καλύτερες δυνατές λύσεις, αυτή είναι η γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5 6500,8gb ram(ή 16 ακομα καλυτερα),rx 480,1tb σκληρο και ενα 240ρι ssd.Μητρικη βολευεσαι και με ακομα φθηνοτερες B150 πχ

 

Δεν χρειαζεται κατι παραπανω και παιζει τα παντα σε 1080p ανετοτατα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...