Προς το περιεχόμενο

Intel i5 6500 vs AMD 83xx


panos2171

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα πάνω απο 8, εγώ είχα δοκιμάσει το fallout 4 με 6gb και έτρωγα τρελό stuttering. Όταν έβαλα 12 έφυγε εντελώς.

 

Αυτά στις εποχές Χ5670 κτλ.

 

Εξάλλου οι μνήμες είναι πολύ φθηνές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μια χαρά μηχάνημα θα βγει. Καλύτερα άνοιξε ένα θέμα στην ενότητα των νέων συστημάτων και αναβαθμίσεων, συμπλήρωσε φόρμα τη και θα σου προταθούν οι καλύτερες δυνατές λύσεις, αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Έχω ανοίξει.

 

http://www.insomnia.gr/topic/522368-προτάσεις-σύνθεσης-και-αναβάθμισης-ηυ-για-gaming/?p=55229989 

 

;)

 

Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω τη διαφορά των επεξεργαστών ώστε να καταλήξω. Τώρα κατά πως φαίνεται θα αρχίσω να ψάχνομαι για κάρτα. :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να μην το γραφε δηλαδη....

 

Ο ενδιαφερομενος λεει

Και του ερχεται σχολιο οπως το παρακατω....

Ο ανθρωπος λεει οτι μεχρι 6500 μπορει να παρει και προτεινεται να παει σε ξεκλειδωτο με Zμητρικη?

 

Τελος προφανως και αν ηθελε να ασχοληθει με το oc θα πηγαινε μια και καλη σε 8350-8370 στα χρηματα αυτα.Αν ομως δεν θελει τοτε ο 6500 ειναι μονοδρομος(ειδικα αφου δεν μπορει/θελει να περιμενει μεχρι να βγουν οι Zen).

επιστήμονας είσαι εσύ, είπαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας είμαστε αλλά βλακειες δεν μπορώ να διαβάζω.

Άλλωστε ή πρόταση που έκανε έγινε ΠΡΙΝ πει ο TS ότι τα φράγκα είναι μέχρι εκεί.

Αλλά κλασσικά ο συγκεκριμένος δεν άντεξε ήθελε να την πει κάπου.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καν ή γνώμη του έχει πάρει αρκετούς στο λαιμό του οπότε.....

 

Sheo όπως ειχαμε πει και σε συζήτηση που είχαμε αν γενικά το budget είναι σφικτό ή αναμονή μόνο κερδισμένο σε βγάζει.

Ο Ts δεν κρατιέται ας πάρει τον 6500 το είπα αλλά για μένα δεν αξίζει!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας είμαστε αλλά βλακειες δεν μπορώ να διαβάζω.

Άλλωστε ή πρόταση που έκανε έγινε ΠΡΙΝ πει ο TS ότι τα φράγκα είναι μέχρι εκεί.

Αλλά κλασσικά ο συγκεκριμένος δεν άντεξε ήθελε να την πει κάπου.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καν ή γνώμη του έχει πάρει αρκετούς στο λαιμό του οπότε.....

 

Sheo όπως ειχαμε πει και σε συζήτηση που είχαμε αν γενικά το budget είναι σφικτό ή αναμονή μόνο κερδισμένο σε βγάζει.

Ο Ts δεν κρατιέται ας πάρει τον 6500 το είπα αλλά για μένα δεν αξίζει!!!

Εχεις δικιο εχω παρει αρκετους στο λαιμο μου επειδη προτεινω με βαση τις αναγκες τους και τι ζητανε(δηλαδη gaming pc)και οχι με βαση το benchmarking και oc στο μυαλο. 

 

Ο ανθρωπος αναφερει και στον τιτλο ξεκαθαρα τον i5 6500,ειμαι σιγουρος οτι αν εφταναν τα χρηματα για i5 6600k και Z μητρικη προφανως και θα το ανεφερε εξ αρχης.

Δεν μου κανει εντυπωση αλλωστε και το παραπανω σχολιο καθως ειναι γνωστο οτι οποιος προτεινει Intel στο insomnia(επειδη καλυπτει αυτα που ζηταει προφανως τον ενδιαφερομενο)ειναι κατακριτεος εδω και χρονια. Τωρα δεν αξιζει η αγορα Amd και αρα να περιμενει ο αλλος καμποσους μηνες,αλλα μεχρι και περυσι μια χαρα προτεινε αρκετος κοσμος Am3+ socket λες και δεν ηταν τοτε πεθαμενο socket αλλα τωρα εγινε. 

 

Δηλαδη το γεγονος οτι προτεινες ενα επεξεργαστη εκτος budget του ενδιαφερομενου(και χωρις καν να γνωριζεις αν ο αλλος θα ασχοληθει ή οχι με το oc)ειναι καλο και θετικο αλλα αυτο που εγραψα ειναι κατακριτεο.

Μια παρατηρηση/διορθωση σε κατι που γραφτηκε εκανα(πως τολμησα σε τεχνολογικο forum.....),και ξαφνικα ''την λεω ''στον αλλο...

Βασικά θα γίνει στήσιμο νέου PC από το μηδέν με μια 290Χ ή 480.

 

Δεν καταλαβαινω την αναβάθμιση που την είδατε μερικοί, για νεο συστημα λέει.

 

Βέβαια για τον TS τι να πω... Τώρα ή μένει εκεί που είναι και περιμένει ή ας πάει τουλάχιστον σε ξεκλειδωτο με 170

Και ο παραπανω συμφορουμιτης εκανε πολυ σωστα παρατηρηση/διορθωση αλλα δεν ειδα να γινεται τετοιο θεμα.

Κατα τα αλλα ειπαμε εμεις ειμαστε οι κακοι της παρεας και παιρνουμε κοσμο στο λαιμο μας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε περιμενε τους ΖΕΝ αξιζουν πιστευω, αλλα ελεος μην βαλεις επανω 290-290X που ειπες. RX 470-480 παρε με λιγοτερο ρευμα εχεις πολυ καλυτερη αποδοση και καλυτερτη επιδοση σε DΧ12 για τα μελλοντικα παιχνιδια. 

 

Παρολο που ο 8350 ειναι καλος επεξεργαστης εχουν περασει τα χρονια. Οι ΖΕΝ ειναι η επομενη λογικη κινηση και εγω αυτο περιμενω που εχω και παλιο μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη μια φορα γραφεις ανακριβειες. 

Αν εκανες το απλο να δεις τι εχω και τι γραφω γενικα δεν θα εβαζες ταμπελακι AMD αλλα σε βολεψε, ακουγεται καλυτερα.

Αντε πες και για τα i3 τωρα να γελασουμε  :-) , ειχαμε τον Elf εχουμε και εσενα.

Να μην ξεχασω τα "αθλια console ports" κτλπ αρλουμπες που λες οταν προκειται για αγορα hardware... απιστευτο!!!

 

Και εφοσον καταληξαμε στον κλειδωμενο i5 δεν νομιζω να υπαρχει λογος να συνεχιζει το thread, ετσι δεν ειναι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μια ακομα φορα ? εχουμε μιλησει πολλες φορες ? με ξερεις και απο εχθες ?

μονο το πρωτο ποστ και κατι λιγο απο την 2η σελιδα διαβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ξεχασω τα "αθλια console ports" κτλπ αρλουμπες που λες οταν προκειται για αγορα hardware... απιστευτο!!!

Ναι αστα να πανε, ολα τα games στο pc ειναι optimized το ενα περισσοτερο απο το αλλο και εγω γραφω αρλουμπες. Το οτι οι εταιριες κανουν προχειροδουλειες δεν ειναι γεγονος, εγω τα βγαζω απο το μυαλο μου...

 

Οσο για τις ανακριβειες τα quote μιλανε απο μονα τους ,αλλα τεσπα αφου πηρε(μαλλον)την αποφαση ο ts αυτο φτανει.

 

Τελος οποιος συμμετεχει στο θεμα του pc gaming στα συγχρονα παιχνιδια που τα παιδια ανεβαζουν τα δικα τους προσωπικα αποτελεσματα , μπορει να εχει προσωπικη αποψη για το πως συμπεριφερονται οι επεξεργαστες αναλογα το παιχνιδι,δεν χρειαζεται να αναπαραγει θεωριες οπως ο συμφορουμιτης που αναφερεις ή οτι γραφει το καθε site.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μια ακομα φορα ? εχουμε μιλησει πολλες φορες ? με ξερεις και απο εχθες ?

μονο το πρωτο ποστ και κατι λιγο απο την 2η σελιδα διαβασα.

Δεν πάει για σένα, chill mate :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κανει εντυπωση αλλωστε και το παραπανω σχολιο καθως ειναι γνωστο οτι οποιος προτεινει Intel στο insomnia ειναι κατακριτεος εδω και χρονια. 

Εντάξει είπαμε να λέμε και καμμιά μ@λ@κι@ να περνάει η ώρα ,αλλά εσύ τού'δωσες και κατάλαβε.  :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είπαμε να λέμε και καμμιά μ@λ@κι@ να περνάει η ώρα ,αλλά εσύ τού'δωσες και κατάλαβε.  :lol:

Οποιος ασχολιοταν παλιοτερα κυριως στα θεματα αναβαθμισεων gaming pc κυριως τα εχει πετυχει αυτα καμποσες φορες.Τωρα πλεον εχουν περιοριστει σε μεμονομενα θεματα τα οποια ολως τυχαιως εχουν και αναλογο τιτλο(ειδικα το κλασσικο ''Amd ή Intel'').

Και στις καρτες γραφικων γινονταν αναλογα σκηνικα αλλα ευτυχως πλεον υπαρχει επιβλεψη(και ειδικο θεμα για αυτες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...