Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα OKI MB451DN Ethernet & Duplex 167€ @eShop μέχρι και 05/11


plpapadopoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χτύπησα και εγώ για το γραφείο.

Κάνει για χρήση βασικού εκτυπωτή για duplex μαζικές εκτυπώσεις Η να τον έχω για δεύτερο και να μεινω με τον laser hp που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το χτύπησα και εγώ για το γραφείο.

Κάνει για χρήση βασικού εκτυπωτή για duplex μαζικές εκτυπώσεις Η να τον έχω για δεύτερο και να μεινω με τον laser hp που έχω;

 

Τον HP σου θα κάνεις δεύτερο και μάλιστα πολύ πολύ σύντομα, θα το δείς.

 

Εκτός αν είχες κάποιο από τα κτήνη της HP της θρυλικής σειράς 4xxx κλπ που έπαιρναν το τόνερ 27X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρα και εγώ το θηρίο...Τέλειο σε όλα...

 

Μια παρατήρηση μόνο...Αν όντως η ελληνική αντιπροσωπεία δεν καλύπτει τα 3 χρόνια εγγύησης, γιατι να μήν έδινα 30 ευρώ παραπάνω ππυ έχει στο skroutz και να είχε 3 χρόναι εγγύηση? Εκτός αν και τα μαγαζία στο skroutz είναι παραεισαγωγές.

Πόσο κάνει το εργαλείο να το πάρει κάποιος απο την αντιπροσωπεία για να έχει 3 χρόνια εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς η εγγύηση των επιπλέον 2 χρόνων ισχύει εφόσον χρησιμοποιείς τα original αναλώσιμα.

Όροι εγγήσης στο spoiler:

 

Όροι και προϋποθέσεις για την παροχή της υπηρεσίας ολοκληρωμένης προστασίας τριών (3) ετών:
 
1. Ως εξοπλισμός ορίζεται κάθε laser (led) εκτυπωτής, πολυμηχάνημα και fax κατασκευής της εταιρείας ΟΚΙ ρητά εξαιρουμένων κάθε είδους ανταλλακτικών ή/και αναλωσίμων.
 
2. Η αίτηση για παροχή ολοκληρωμένης προστασίας τριών (3) ετών θα πρέπει να γίνει εντός διαστήματος 30 ημερών από την ημερομηνία αγοράς του σχετικού εξοπλισμού.
 
3. Για χρονικό διάστημα τριών (3) ετών από την ημερομηνία αγοράς του σχετικού εξοπλισμού θα πρέπει να γίνεται χρήση αυθεντικών αναλωσίμων της OKI σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. 
 
4. Προσκομίζοντας τη συσκευή στα service centers, θα πρέπει να τη συνοδεύετε από 1) το τιμολόγιο αγοράς και 2) το πιστοποιητικό παροχής ολοκληρωμένης προστασίας τριών (3) ετών (εκδίδεται από τη CPI AE). 
 
5. Η ισχύς της υπηρεσίας παροχής ολοκληρωμένης προστασίας τριών (3) ετών άρχεται από την ημερομηνία αγοράς του εξοπλισμού όπως αυτή αναγράφεται στο σχετικό παραστατικό αγοράς.
 
6. Η ισχύς της υπηρεσίας παροχής ολοκληρωμένης προστασίας τριών (3) ετών, τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων του παρόντος τελεί υπό τη διαλυτική αίρεση της διασταύρωσης της ακρίβειας όλων των στοιχείων τα οποία αναγράφονται επί της Αιτήσεως παροχής ολοκληρωμένης προστασίας τριών (3) ετών. 
 
7. Η συμπλήρωση επί της Αιτήσεως παροχής υπηρεσίας ολοκληρωμένης προστασίας τριών (3) στοιχείων τα οποία δεν είναι αληθή ή/και δεν είναι ταυτόσημα με τα αναγραφόμενα επί των σχετικών παραστατικών αγοράς, επιφέρει, με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματος της εταιρείας, την αυτοδίκαιη και αναδρομική από της παροχής της, διακοπή της ως άνω υπηρεσίας. 
 
8. Ο τύπος της παρεχόμενης υπηρεσίας ολοκληρωμένης προστασίας τριών (3) ετών είναι Carry-In (αποστολή/παραλαβή των συσκευών με χρέωση και ευθύνη του πελάτη).
 
9. Η κατά τα ανωτέρω ολοκληρωμένη προστασία τριών (3) ετών δεν αποτελεί παροχή εγγύησης της εταιρείας για τα προϊόντα που αυτή διαθέτει αλλά παροχή υπηρεσίας σχετιζόμενη αποκλειστικά με τα υπό άρθρο 1 προϊόντα τα οποία πρέπει απαραιτήτως να έχουν εισαχθεί και διατεθεί στην ελληνική αγορά από την εταιρεία CPI AE. Η υπηρεσία αφορά αποκλειστικά εργασία και ανταλλακτικά του καλυπτόμενου εξοπλισμού.

 
Αν τον έχει κάποιος καιρό και μπορεί να προτείνει συγκεκριμένα αξιόπιστα μελάνια για να υπολογίσουμε το πραγματικό κόστος..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πληροφορίες για την 3ετή δωρεάν επέκταση εγγύησης:

 

http://www.oki.com/eu/printing/support/oki-warranty/index.html

 

 

Έχει όοοοοολες τις χώρες, εκτός από το Ελλάντα.

 

 

 

 

Στη δε Αγγλία, αν πρόκειται και για Public Sector, η εγγύηση γίνεται 5 χρόνια και δίνουν και voucher με cashback:

 

http://www.oki.com/uk/printing/promotions/public-sector/index.html

 

 

Άδικο δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον με την CPI έχει να κάνει η περιορισμένη εγγύηση και όχι με την ΟΚΙ , η οποία αμφιβάλλω αν ξέρει κατά που πέφτει η Ελλάδα , λόγω .................μεγάλου μεγέθους αγοράς   για να καταλάβετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξέρει αν χρησιμοποιείς original?

αγοράζεις έναν δεύτερο toner και γεμίζεις τον πρώτο. Όταν γίνει στραβή ξαναβάζεις τον original. Πως μπορεί να ξέρει αν χρησιμοποιήθηκε μη γνήσιος τόνερ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail παιδιά και στη CPI και στην ΟΚΙ απευθείας, για να ξεκαθαρίσω το θέμα της εγγύησης.

Στο site της η ΟΚΙ γράφει οτι όλα τα μηχανήματά της (πλην λίγων εξαιρέσεων) δικαιούνται τη συγκεκριμένη εγγύηση.

Θα ενημερώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξέρει αν χρησιμοποιείς original?

αγοράζεις έναν δεύτερο toner και γεμίζεις τον πρώτο. Όταν γίνει στραβή ξαναβάζεις τον original. Πως μπορεί να ξέρει αν χρησιμοποιήθηκε μη γνήσιος τόνερ?

 

 

Βλέπει το chip που έχει το τόνερ και το καταγράφει.

Έστειλα mail παιδιά και στη CPI και στην ΟΚΙ απευθείας, για να ξεκαθαρίσω το θέμα της εγγύησης.

Στο site της η ΟΚΙ γράφει οτι όλα τα μηχανήματά της (πλην λίγων εξαιρέσεων) δικαιούνται τη συγκεκριμένη εγγύηση.

Θα ενημερώσω...

 

Δες το λίνκ που ανέβασα πιο πάνω νομίζω λέει ότι ισχύει σε συγκεκριμένες χώρες μόνο (τις οποίες και αναγράφει).

Μακάρι να είμαι λάθος πάντως παιδιά και να σας περάσουν 3ετή εγγύηση, θα είναι super deal το μηχανάκι με 3ετές πλάνο, ΑΛΛΑ προσοχή αυθεντικα τόνερ μόνο, θα το καταλάβουν από το firmware αν μπεί μή αυθεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπει το chip που έχει το τόνερ και το καταγράφει.

 

Δες το λίνκ που ανέβασα πιο πάνω νομίζω λέει ότι ισχύει σε συγκεκριμένες χώρες μόνο (τις οποίες και αναγράφει).

Μακάρι να είμαι λάθος πάντως παιδιά και να σας περάσουν 3ετή εγγύηση, θα είναι super deal το μηχανάκι με 3ετές πλάνο, ΑΛΛΑ προσοχή αυθεντικα τόνερ μόνο, θα το καταλάβουν από το firmware αν μπεί μή αυθεντικό.

 

 

οταν δουλευει με refill μαυριζει  ο φουρνος και βγαζει κωδικο σφαλματος 980.

Ακυρωνεται μονο απο την oki.

Το καταλαβαίνουν και απο την ποιοτητα εκτυπωσης που δεν εχει καμια σχεση με τα αυθεντικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν δουλευει με refill μαυριζει  ο φουρνος και βγαζει κωδικο σφαλματος 980.

Ακυρωνεται μονο απο την oki.

Το καταλαβαίνουν και απο την ποιοτητα εκτυπωσης που δεν εχει καμια σχεση με τα αυθεντικα

Έχω αμφιβολίες για το παραπάνω ότι είναι "γενική περίπτωση".

1ον δεν είναι όλα τα refill το ίδιο. Που θα πει αν ένας βάζει "μάπα" σκόνη δεν είναι όλες τέτοιες. Υπάρχουν τύποι στο ebay που κοκορεύονται για ανώτερης ποιότητας toner, ενώ αυτός που γεμίζω έχει λίστα τι πάχος να βάλει στο κάθε μηχάνημα ξεχωριστά. Αν γίνει σωστά η δουλειά αμφιβάλω αν υπάρχει οποιαδήποτε διαφορά από το γνήσιο. Νομίζω το παραπάνω είναι ειδική περίπτωση και δεν αφορά όλες ή τις πιο πολλές περιπτώσεις.

 

 

Βλέπει το chip που έχει το τόνερ και το καταγράφει.

Χμμ... Δηλαδή λες ότι το μηχανάκι έχει log (δικιά του μνήμη) και θυμάται (δλδ καταγράφει) όλους τους τόνερ που εισήχθησαν?

 

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα θεωρητικά αλλά δεν νομίζω οι εκτυπωτές να κάνουν κάτι τέτοιο. έχεις κάποια αναφορά; Δεν ξέρω καν αν τα τσιπάκια είναι διαφορετικά δλδ δεν είναι απλά memory chips που απλά λένε τον αριθμό σελίδων που απομένουν αλλά είναι "πιο έξυπνα" με κάποια ψηφιακή υπογραφή που πιστοποιεί τον κατασκευαστή.

 

Δεν λέω δεν είναι ούτε ότι δεν μπορεί να είναι, λέω όχι τόσο πιθανό κατά τη γνώμη μου. Πάντως όπως και να έχει μπροστά στην τεράστια διαφορά refill από γνήσιο και δοθέντος ότι το μηχάνημα κάνει 130€ που σημαίνει με 3 refills (περίπου) έχεις βγάλει το κόστος του, δε νομίζω ότι αξίζει να αγοράζεις γνήσια με τον φόβο απώλειας εγγύησης. Ίσως λίγο μεγαλύτερη προσοχή σε ποιον γεμίζουμε χρειάζεται (να κάνει κάποιο υποτυπώδες σέρβις στο cartridge και να το γεμίζει με "σωστό" τόνερ).

 

Βέβαια ο καθένας έχει την δική του οπτική. Την άποψή μου εκφράζω απλώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδικο δεν εχεις κανενα και ισα ισα πολυ λογικα το εκφραζεις.

 

Μπορω να το ψαξω εκτενεστερα αυτο που λες με το firmwarw και θα σου απαντησω με ενα εξισου λογικο επιχειρημσ που μου ερχεται στο μυαλο.

Αν τα original chipακια εχουν ενα μοναδικο μηχανισμο αναγνωρισης απο το firmware, ή ελεγχονται onlineβαση ενος database της OKI (βλεπε την HP που σου λεει Authenticate Toner) δε μου φαινεται πσραλογο, να γινεται τετοιο "ρουφιανεμα" για το τι τονερ μοηκε στον εκτυπωτη σου.

 

Χαζη σκεψη ισως, αλλα λογω δουλειας, εχω βρεθει με τεχνικους εκτυπωτων (OKI, Canon, Kyocera, Konika-Minolta, Sharp, Ricoh) και απο κουβεντες κλπ ειπαν ξεκαθαρα οτι υπαρχει τροπος αναγνωρισης για το τονερ αν ειναι αυθεντικο ή οχι, χωρις να επεκταθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αμφιβολίες για το παραπάνω ότι είναι "γενική περίπτωση".

1ον δεν είναι όλα τα refill το ίδιο. Που θα πει αν ένας βάζει "μάπα" σκόνη δεν είναι όλες τέτοιες. Υπάρχουν τύποι στο ebay που κοκορεύονται για ανώτερης ποιότητας toner, ενώ αυτός που γεμίζω έχει λίστα τι πάχος να βάλει στο κάθε μηχάνημα ξεχωριστά. Αν γίνει σωστά η δουλειά αμφιβάλω αν υπάρχει οποιαδήποτε διαφορά από το γνήσιο. Νομίζω το παραπάνω είναι ειδική περίπτωση και δεν αφορά όλες ή τις πιο πολλές περιπτώσεις.

Χμμ... Δηλαδή λες ότι το μηχανάκι έχει log (δικιά του μνήμη) και θυμάται (δλδ καταγράφει) όλους τους τόνερ που εισήχθησαν?

 

Έχω σχέση με τον χώρο επαγγελματική και δεν μπορώ να επεκταθώ .Ανώτερης ποιότητας τονερ δεν παίζει,το κάθε μοντέλο ζητά αυτό που θέλει ο κατασκευαστής βάσει developer.H OKI και η sharp πχ ειναι ιδιαίτερα ευαίσθητες στο θέμα αυτό .Να σκεφτεί κανείς οτι original  τονερ παρα;εισαγωγής απο άλλο region δεν είχαν σωστό αποτέλεσμα στα παραπάνω  μηχανήματα.Το βασικό θέμα στα refill ειναι οτι δεν έχουν σταθερή ποιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...