Προς το περιεχόμενο

Σωστο ξεκινημα αυτοκινητου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστο ξεκινημα αυτοκινητου ειναι πατωντας συμπλεκτη,η δεν παιζει ρολο στα αυτοκινητα τελευταιας τεχνολογιας.

Τα τελευταια χρονια με τα καταλυτικα αυτοκινητα,ειχα μαθει μολις γυρναω το κλειδι να ξεκινησω να παταω συμπλεκτη,παντα με νεκρη ταχυτητα.

Απο τον περασμενο Ιουνιο εχω αγορασει ενα καινουργιο Renault Clio.Οταν το πηρα και μου το εδειχνε ο πωλητης,εβαλε μπροστα και δεν μου ειπε κατι για συμπλεκτη.Διαβαζω τις οδηγιες απο το βιβλιο αυτοκινητου,δεν γραφει κατι για συμπλεκτη.

Πλεον εχω κανει 7000 χλμ,ξεκιναω με νεκρη ταχυτητα και δεν παταω συμπλεκτη.Ειναι λαθος?

Πρεπει να παταμε συμπλεκτη οταν ξεκιναμε το αυτοκινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπλέκτη απεμπλέκεις ένα κομμάτι της μετάδοσης από τη μηχανή και κάνεις τη δουλειά της μίζας ευκολότερη. Αυτό σε κρύο καιρό βοηθάει τη μίζα.

Επιπλέον είναι καλή συνήθεια γιατί δεν κινδυνεύεις να σου φύγει αν ξεχαστείς με ταχύτητα μέσα και βάλεις μπροστά.

 

Οπότε είναι "καλοί τρόποι" να το κάνεις, αλλά δεν θα πάθει τίποτα το αυτοκίνητό σου αν δεν το κάνεις και έχεις απλά νεκρά στις Ελληνικές καιρικές συνθήκες.

Πολλά αυτοκίνητα απαιτούν πάντως να είναι πατημένος ο συμπλέκτης για να πάρουν μπροστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σωστο ξεκινημα αυτοκινητου ειναι πατωντας συμπλεκτη,η δεν παιζει ρολο στα αυτοκινητα τελευταιας τεχνολογιας.

Τα τελευταια χρονια με τα καταλυτικα αυτοκινητα,ειχα μαθει μολις γυρναω το κλειδι να ξεκινησω να παταω συμπλεκτη,παντα με νεκρη ταχυτητα.

Απο τον περασμενο Ιουνιο εχω αγορασει ενα καινουργιο Renault Clio.Οταν το πηρα και μου το εδειχνε ο πωλητης,εβαλε μπροστα και δεν μου ειπε κατι για συμπλεκτη.Διαβαζω τις οδηγιες απο το βιβλιο αυτοκινητου,δεν γραφει κατι για συμπλεκτη.

Πλεον εχω κανει 7000 χλμ,ξεκιναω με νεκρη ταχυτητα και δεν παταω συμπλεκτη.Ειναι λαθος?

Πρεπει να παταμε συμπλεκτη οταν ξεκιναμε το αυτοκινητο?

Όχι απαραίτητα, αλλά καλό είναι για τους λόγους που αναφέρθηκαν.

Δεν είναι σημαντικό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από συνήθεια πλέον ξεκινάω με συμπλέκτη και χωρίς ταχύτητα. Αυτό στο αμάξι που έχω τώρα γιατί το έγραφε το manual και πλέον το συνήθισα. Παλιότερα δεν θυμάμαι να το έκανα συστηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πλειοψηφία των αυτοκινήτων δεν είναι απαραίτητο απλά όπως είπαν στα παραπάνω post οι φίλοι είναι για λόγους ασφαλείας. Τελευταία το έχω διαβάσει σε αρκετούς τοίχους σε συνεργεία αυτοκινήτων (για λόγους ασφαλείας). Εγώ δεν ξεκινώ ποτέ με συμπλέκτη απλά κάθε φορά πριν γυρίσω την μίζα παίζω - χαϊδεύω τον λεβιέ :) για να δω ότι δεν έχει σχέση μέσα το κιβώτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...