Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προϊόν της Philip Morris , κυκλοφορεί εδώ και μια βδομάδα περίπου στη χώρα μας.

Επεξηγηματικό άρθρο εδώ http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26520&subid=2&pubid=114211794

 

Το αγόρασε ο πατέρας μου απο το The Mall, οπου υπάρχει ολόκληρο μαγαζί γι αυτο.

 

Μια μερα το χει δουλέψει και μπορω να σας πω οτι παίρνει ειδικά τσιγάρα τα οποία κοστολογούνται στα 4€ το πακέτο των 20. Έχει 3 γεύσεις, μέντα, ελαφριά-κανονική και πιο πλούσια.

Το τσιγάρο φορτίζει γρήγορα μέσα στο φορτιστή του, λίγα λεπτά θέλει. Ο φορτιστής δε γνωρίζω πόση ωρα χρειάζεται για να φορτίσει πλήρως.

 

Δε βρωμάει τσιγαριλα, αλλα δυστυχώς για μας τους υπόλοιπους του σπιτιού, βρωμάει χειρότερα :P Βέβαια αυτο ειναι υποκειμενικό, κάποιον μπορεί να μη τον πειράζει.. Λένε οτι διαρκεί 6' κάθε τσιγάρο ή 14 ρουφηξιές. Εγώ τον βλέπω να μην ικανοποιείται και να τελειώνει γρηγορότερα απ οσο τελείωνε το συμβατικό τσιγάρο.

 

Ειναι σε διαδικασία έγκρισης απο την fda , του λέω βρε χαϊβανι έγινες beta tester. Τι έγινα λεει;; Άστο του λέω τίποτα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Xμμμ εγω ειμαι πολυ πολυ σκεπτικος οταν μια εναλλακτικη μορφη καπνισματος δημιουργειται/προωθειται απο μια καπνοβιομηχανια. Mε κανει να πιστευω πως θελει μεριδιο απο την πιττα των alternativαδων και το πλασαρει ως (με βαση το αρθρο):

 

 

Σημειώνεται ότι η Philip Morris έχει δαπανήσει ήδη μεγάλα ποσά στην προσπάθειά της να φέρει το κοινό σε μία νέα εποχή, αφήνοντας πίσω τη βλαβερή συνήθεια του καπνίσματος.

 

 

Αναλογικα ειναι σα να προτιμα καποιος το αρνι φρικασε εναντι του σουβλιστου για το καλο του αρνιου κατα τη γνωμη μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η μορφή καπνίσματος δεν είναι καινούρια. Είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο στο οποίο αντί για υγρά, βάζεις κάτι που θυμίζει κανονικό τσιγάρο.

 

Όπως είπε και ο stormrain, η Philip Morris πολεμάει το συμβατικό ηλεκτρονικό τσιγάρο στην Αμερική.Προσπαθεί να το καταργήσει με την δικαιολογία πως οι εταιρίες είναι άσχετες με τον χώρο του καπνού.

 

Το Iqos  είναι μια κίνηση να πάρει ένα κομμάτι από την πίτα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι αλλά σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς τα δικά του ανταλλακτικά. Κοινώς απάτη.

 

Υπάρχουν άπειρα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου εκεί έξω για να περιοριστεί κανείς στην παπαριά μιας καπνοβιομηχανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο πάει πακέτο με την πνευματική χρεοκοπία;

Βλέπω τους πιο πολλούς νέους να καπνίζουν πλέον.

Γενικά βλέπω μόνο χειρότερες γενιές από τις προηγούμενες.

Ειδικά αυτά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα έχουν απογειώσει την έλλειψη σεβασμού προς τους ανθρώπους που βρίσκονται στον ίδιο χώρο μιας και παράγουν τεράστια πραγματικά σύννεφα καπνού.

Θέλει hard reset τελικά η χώρα.

Τέτοια έλλειψη παιδείας δε συνάντησα πουθενά και έχω περάσει και δουλέψει σε αρκετές χώρες του λεγόμενου δυτικού πολιτισμού.

  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο πάει πακέτο με την πνευματική χρεοκοπία;

Βλέπω τους πιο πολλούς νέους να καπνίζουν πλέον.

Γενικά βλέπω μόνο χειρότερες γενιές από τις προηγούμενες.

Ειδικά αυτά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα έχουν απογειώσει την έλλειψη σεβασμού προς τους ανθρώπους που βρίσκονται στον ίδιο χώρο μιας και παράγουν τεράστια πραγματικά σύννεφα καπνού.

Θέλει hard reset τελικά η χώρα.

Τέτοια έλλειψη παιδείας δε συνάντησα πουθενά και έχω περάσει και δουλέψει σε αρκετές χώρες του λεγόμενου δυτικού πολιτισμού.

 

Η συμπεριφορά των ανθρώπων και ο τρόπος με τον οποίο επιλέγουν να χρησιμοποιούν ένα προϊόν, δεν δύναται να χαρακτηρίσει το ίδιο το προϊόν, παρά μόνο τους ίδιους τους ανθρώπους και όχι στο σύνολό τους.

Και η άγνοια επίσης.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει λίγο αστείο πάντως. Μια από τις μεγαλύτερες καπνοβιομηχανίες να προωθεί προιον για τη διακοπή του καπνίσματος.

 

Εχω την αίσθηση ότι απλά το κάνουν για να αποφύγουν μηνύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο πάει πακέτο με την πνευματική χρεοκοπία;

Βλέπω τους πιο πολλούς νέους να καπνίζουν πλέον.

Γενικά βλέπω μόνο χειρότερες γενιές από τις προηγούμενες.

Ειδικά αυτά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα έχουν απογειώσει την έλλειψη σεβασμού προς τους ανθρώπους που βρίσκονται στον ίδιο χώρο μιας και παράγουν τεράστια πραγματικά σύννεφα καπνού.

Θέλει hard reset τελικά η χώρα.

Τέτοια έλλειψη παιδείας δε συνάντησα πουθενά και έχω περάσει και δουλέψει σε αρκετές χώρες του λεγόμενου δυτικού πολιτισμού.

Έχω την εντύπωση ότι οι νέοι καπνίζουν λιγότερο, αλλά είναι απλά μια αίσθηση, μπορεί να κάνω λάθος με νούμερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η μορφή καπνίσματος δεν είναι καινούρια. Είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο στο οποίο αντί για υγρά, βάζεις κάτι που θυμίζει κανονικό τσιγάρο.

 

Όπως είπε και ο stormrain, η Philip Morris πολεμάει το συμβατικό ηλεκτρονικό τσιγάρο στην Αμερική.Προσπαθεί να το καταργήσει με την δικαιολογία πως οι εταιρίες είναι άσχετες με τον χώρο του καπνού.

 

Το Iqos  είναι μια κίνηση να πάρει ένα κομμάτι από την πίτα

το ηλ, τσιγαρο που κακως λεγεται τσιγαρο , δεν περιεχει καπνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ηλ, τσιγαρο που κακως λεγεται τσιγαρο , δεν περιεχει καπνο

 

Μα δεν ήταν ποτέ ο καπνός (το φυτό) αυτό καθέ αυτό το θέμα με το κάπνισμα.

 

Αν δηλαδή έπαιρνες σε παστίλιες ξερωγω τη νικοτίνη/πίσα/κλπ ενός τσιγάρου ... ποιά η διαφορά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ήταν ποτέ ο καπνός (το φυτό) αυτό καθέ αυτό το θέμα με το κάπνισμα.

 

Αν δηλαδή έπαιρνες σε παστίλιες ξερωγω τη νικοτίνη/πίσα/κλπ ενός τσιγάρου ... ποιά η διαφορά?

 

Τεράστια διαφορά.

 

Τα υποπροιόντα της καύσης προσπαθούμε να αποφύγουμε, πέρα από τα εκατομμύρια των ουσιών που περιέχει το κλασικό τσιγάρο.

 

Η νικοτίνη αυτή καθ' αυτή δεν είναι που κάνει την ζημιά στην υγεία, αυτή ευθύνεται για τον εθισμό, αλλά την ζημιά την προκαλούν οι υπόλοιπες συμπληρωματικές ουσίες από την μία και πίσσα κτλ. λόγω της καύσης.

 

Οι παστίλιες νικοτίνης π.χ. ή τα τσιρότα σε καμιά περίπτωση δεν προκαλούν την ίδια ζημιά στην υγεία όσο το τσιγάρο, απλά νικοτίνη παίρνεις. Απλά δεν δουλεύουν γιατί το τσιγάρο δεν είναι μόνο πρόσληψη νικοτίνης, είναι και η όλη διαδικασία που έχεις συνηθίσει, η τελετουργία, θες μαζί με το καφεδάκι και κάτι στο χέρι, να φυσάς, κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια διαφορά.

 

Τα υποπροιόντα της καύσης προσπαθούμε να αποφύγουμε, πέρα από τα εκατομμύρια των ουσιών που περιέχει το κλασικό τσιγάρο.

 

Η νικοτίνη αυτή καθ' αυτή δεν είναι που κάνει την ζημιά στην υγεία, αυτή ευθύνεται για τον εθισμό, αλλά την ζημιά την προκαλούν οι υπόλοιπες συμπληρωματικές ουσίες από την μία και πίσσα κτλ. λόγω της καύσης.

 

Οι παστίλιες νικοτίνης π.χ. ή τα τσιρότα σε καμιά περίπτωση δεν προκαλούν την ίδια ζημιά στην υγεία όσο το τσιγάρο, απλά νικοτίνη παίρνεις. Απλά δεν δουλεύουν γιατί το τσιγάρο δεν είναι μόνο πρόσληψη νικοτίνης, είναι και η όλη διαδικασία που έχεις συνηθίσει, η τελετουργία, θες μαζί με το καφεδάκι και κάτι στο χέρι, να φυσάς, κτλ.

Οντως; Δηλ. αν καις τίποτα... άλλα πράγματα, χωρίς καπνό νικοτίνης, πάλι στον ίδιο βαθμό καταστρέφεται το πνευμόνι;

(Δεν μιλάω τώρα για ηλ. τσιγάρο γιατί λειτουργεί εντελώς διαφορετικά)

σόρι για το οφτόπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σε διαδικασία έγκρισης απο την fda

 

Εφόσον το παρουσίασε καπνοβιομηχανία - μια απ' τις μεγαλύτερες, αν όχι η μεγαλύτερη - είναι ήδη σε διαδικασία έγκρισης από τον FDA...

 

...μην ακούσω κανένα συκοφάντη να λέει τίποτα για συμφέροντα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...