Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Aramis North είπε

Καλημερα σε ολους 

Παραακολουθω καιρο το forum στο θεμα του iqos και επειδη ειμαι και εγω νεος χρηστης , και βλεπω πως τα περισσοτερα μελη ειναι ενημερωμενα αποφασισα να μπω και εγω στην κουβεντα.

Χρησιμοποιω το iqos απο την αρχη του χρονου περιπου σε καθημερινη βαση , δεν εχω απεμπλακει ακομα απο το Κ.Τ αλλα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αφου τα κανονικα τσιγαρα μου απο 2 πακετα πειπου περιοριστηκαν σε 4-5 την ημερα , και καποιες μερες καθολου.

Νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση το iqos για ολους οσους τους αρεσει ο καπνος και οχι το υγρο των ηλεκτρονικων και που φυσικα θελουν να απεμπλακουν απο το Κ.Τ για ολους τους γνωστους λογους.

Ξέρω και γω φίλους σαν και σενα,που κανουν iqos αλλά π.χ. μετά το φαγητό η με τον πρωινό καφέ θέλουν λένε κανονικό τσιγάρο.

Θα σου πώ όμως και αυτό:Οταν ξεκίνησα να καπνίζω Iqos,ειχα ήδη κάποια πακέτα Marlboro στο σπίτι /δουλειά.Είπα να μην τα πετάξω,οπότε έκανα παράλληλα απο 1-2 Μarlboro τη μέρα.

Κάποια στιγμή όπως ήταν λογικό,τελείωσαν τα τσιγάρα στη δουλειά και εφτασα να έχει μείνει 1 μόνο τσιγάρο στο σπίτι.Τότε με επιασε ένας τρομερός πανικός και προσπαθούσα να μην το καπνίσω(με έπιανε αγχος,τι? Θα κάπνιζα το τελευταίο μου κανονικό τσιγάρο?).

Ουσιαστικά υποσυνείδητα φοβόμουν να σταματήσω μια συνήθεια που έκανα ασταμάτητα και καθημέρινά για χρόνια.Μιλάμε για άγχος!

Τελικά μια μέρα το κάπνισα και ένιωσα απίστευτα παράξενα.Τότε ουσιαστικά κόιταξα τα heets μου και είπα "Μεγάλε,αυτά είναι τώρα τα τσιγάρα σου.ΤΕΛΟΣ"

Απελευθέρωση πραγματικά.Δεν με ενοιαξε ξανά απο τότε,δεν ζήλεψα,δεν το ξαναζήτησα.

Αυτό που ζήλεψα μιά φορά απο τότε,ήταν οταν εβλεπα μιά ταινία και ο πρωταγωνιστής έβγαλε τον αναπτήρα και άναψε τσιγάρο.Δεν ζήλεψα το τσιγάρο,αλλά την κίνηση με τον αναπτήρα και την φλόγα.Την συνήθεια του αναπτήρα ζήλεψα.

Θα μου πείς γιατί στα λέω όλα αυτα?Τα γράφω για να καταδείξω το εξής:οποιοδήποτε ανυπέρβλητο εμπόδιο αντικρύζουμε στην προσπάθεια που κάνουμε για να κόψουμε το κάπνισμα είναι αποκλειστικά και μόνο στο μυαλό μας.Εκεί πολεμάμε.

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτες οι κινεζικες συσκευες το plus cig V 2 και plus cig B 2 , εχει κανεις αποψη ?

Σκεφτομαι να αγορασω την νεα συσκευη του iqos , αλλα προβληματιζομαι , οι κινεζικες φαινονται πιο δυνατες (τουλαχιστον στα βιντεακια).

 

 

4 λεπτά πριν, bakalex είπε

Ξέρω και γω φίλους σαν και σενα,που κανουν iqos αλλά π.χ. μετά το φαγητό η με τον πρωινό καφέ θέλουν λένε κανονικό τσιγάρο.

Θα σου πώ όμως και αυτό:Οταν ξεκίνησα να καπνίζω Iqos,ειχα ήδη κάποια πακέτα Marlboro στο σπίτι /δουλειά.Είπα να μην τα πετάξω,οπότε έκανα παράλληλα απο 1-2 Μarlboro τη μέρα.

Κάποια στιγμή όπως ήταν λογικό,τελείωσαν τα τσιγάρα στη δουλειά και εφτασα να έχει μείνει 1 μόνο τσιγάρο στο σπίτι.Τότε με επιασε ένας τρομερός πανικός και προσπαθούσα να μην το καπνίσω(με έπιανε αγχος,τι? Θα κάπνιζα το τελευταίο μου κανονικό τσιγάρο?).

Ουσιαστικά υποσυνείδητα φοβόμουν να σταματήσω μια συνήθεια που έκανα ασταμάτητα και καθημέρινά για χρόνια.Μιλάμε για άγχος!

Τελικά μια μέρα το κάπνισα και ένιωσα τρομερά παράξενα.Τότε ουσιαστικά κόιταξα τα heets μου και είπα "Μεγάλε,αυτά είναι τώρα τα τσιγάρα σου.ΤΕΛΟΣ"

Απελευθέρωση πραγματικά.Δεν με ενοιαξε ξανά απο τότε,δεν ζήλεψα,δεν το ξαναζήτησα.

Αυτό που ζήλεψα μιά φορά απο τότε,ήταν οταν εβλεπα μιά ταινία και ο πρωταγωνιστής έβγαλε τον αναπτήρα και άναψε τσιγάρο.Δεν ζήλεψα το τσιγάρο,αλλά την κίνηση με τον αναπτήρα και την φλόγα.Την συνήθεια του αναπτήρα ζήλεψα.

Θα μου πείς γιατί στα λέω όλα αυτα?Τα γράφω για να καταδείξω το εξής:οποιοδήποτε ανυπέρβλητο εμπόδιο αντικρύζουμε στην προσπάθεια που κάνουμε για να κόψουμε το κάπνισμα είναι αποκλειστικά και μόνο στο μυαλό μας.Εκεί πολεμάμε.

Φυσικα και εχεις δικιο , ακριβως ετσι ειναι , ειμαι καπνιστης 31 χρονια , οποτε καταλαβινω πολυ καλα τι λες.

Αυτο ειναι ομως και το σημειο επιτυχιας του iqos , μπορεις να πεις "αυτα ειναι τα τσιγαρα μου " και τελος , κατι που εγω δεν καταφερα ποτε με οποιαδηποτε αλλη εναλλακτικη λυση

Ακομα κι αν δεν το κοψει καποιος , η λυση του iqos ειναι σιγουρα βημα μπροστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aramis North είπε

Καλημερα σε ολους 

Παραακολουθω καιρο το forum στο θεμα του iqos και επειδη ειμαι και εγω νεος χρηστης , και βλεπω πως τα περισσοτερα μελη ειναι ενημερωμενα αποφασισα να μπω και εγω στην κουβεντα.

Χρησιμοποιω το iqos απο την αρχη του χρονου περιπου σε καθημερινη βαση , δεν εχω απεμπλακει ακομα απο το Κ.Τ αλλα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αφου τα κανονικα τσιγαρα μου απο 2 πακετα πειπου περιοριστηκαν σε 4-5 την ημερα , και καποιες μερες καθολου.

Νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση το iqos για ολους οσους τους αρεσει ο καπνος και οχι το υγρο των ηλεκτρονικων και που φυσικα θελουν να απεμπλακουν απο το Κ.Τ για ολους τους γνωστους λογους.

Νομιζω οτι το βασικο λαθος που εκανες ειναι οτι συνεχισες και με το κανονικο τσιγαρο. 

Εγω Περασα απο το κανονικο τσιγαρο στο iqos απο την μια μερα στην αλλη και φροντισα να μην εχω κρατησει ουτε ενα τσιγαρο στο σπιτι. Απο τη στιγμη που αρχισα το iqos δεν αναζητησα ουτε μια φορα το κανονικο τσιγαρο. Κατι που δεν πιστευα οτι θα μπορουσε να συμβει. Καπνιζα παρα πολλα χρονια 2 πακετα την ημερα. Και ομως , δεν το εχω αναζητησει ξανα. Ολα στο μυαλο ειναι τελικα. Πετα τα κανονικα τσιγαρα και συνεχισε μονο με τα Heets. Την νικοτινη ετσι και αλλιως την περνεις οποτε δεν υπαρχει δικαιολογια οτι σου λειπει το τσιγαρο. Απλα αποφασισε να κοψεις μαχαιρι τη συνήθεια του κανονικου τσιγαρου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σας παιδια ,γιατι παιδια μου ειστε στην ουσια.εγω ηδη 68 καπνιστης απο τα 25 μου,περασα απο το ηλεκτρονικο(ατμιστης) για καποιο καιρο -> ηταν αδυνατον να  βρω καποιο υγρο(καπνικο) που να με ικανοποιει εννοωντας να μην χρειαζομαι το ΚΤ ειδικα στον καφε(1~5) η 2 μετα φαγητο.Σημερα πηρα το παλιο iqos εν γνωση μου (40 ευρω με 3 πακετα),με σκοπο να μειωθει η συχνοτητα καπνισματος,φυσικα τον λογο το ξερετε γι'αυτο δεν θα αναφερθω.Απο τις 2μμ εως τωρα εχω καπνισει 3 heats Amber και παω για 4το πινωντας καφε  τωρα  χωρις αναγκη να κοιταξω καν τα καρελια extra lite που εχω μπροστα μου!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.Δεν βιαζομαι λογω εμπεςιριας ξερετε αλλα αν συνεχιστει θα ειναι καθοριστικο πιστευω και ισως πεισω και τον γιο μου να με ακολουθησει μιας και δεν μπορεσα να τον αποτρεψω απο αυτην την κακιστη συνηθεια(μην γελιομαστε) που ισως τον οδηγησει στην απεξαρτηση που δεν μπορεσα εγω για τοσα χρονια,ισως τωρα το καταφερω(ελπιζω) .Δεν θα αγγιξω ΚΤ, ισως το iqos με βοηθησει.Ευχαριστωντας για την υπομονη σας θα επανελθω μονον αν εχω κατι σημαντικοτερο να πω.

Επεξ/σία από CDT
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bakalex είπε

Ξέρω και γω φίλους σαν και σενα,που κανουν iqos αλλά π.χ. μετά το φαγητό η με τον πρωινό καφέ θέλουν λένε κανονικό τσιγάρο.

Θα σου πώ όμως και αυτό:Οταν ξεκίνησα να καπνίζω Iqos,ειχα ήδη κάποια πακέτα Marlboro στο σπίτι /δουλειά.Είπα να μην τα πετάξω,οπότε έκανα παράλληλα απο 1-2 Μarlboro τη μέρα.

Κάποια στιγμή όπως ήταν λογικό,τελείωσαν τα τσιγάρα στη δουλειά και εφτασα να έχει μείνει 1 μόνο τσιγάρο στο σπίτι.Τότε με επιασε ένας τρομερός πανικός και προσπαθούσα να μην το καπνίσω(με έπιανε αγχος,τι? Θα κάπνιζα το τελευταίο μου κανονικό τσιγάρο?).

Ουσιαστικά υποσυνείδητα φοβόμουν να σταματήσω μια συνήθεια που έκανα ασταμάτητα και καθημέρινά για χρόνια.Μιλάμε για άγχος!

Τελικά μια μέρα το κάπνισα και ένιωσα τρομερά παράξενα.Τότε ουσιαστικά κόιταξα τα heets μου και είπα "Μεγάλε,αυτά είναι τώρα τα τσιγάρα σου.ΤΕΛΟΣ"

Απελευθέρωση πραγματικά.Δεν με ενοιαξε ξανά απο τότε,δεν ζήλεψα,δεν το ξαναζήτησα.

Αυτό που ζήλεψα μιά φορά απο τότε,ήταν οταν εβλεπα μιά ταινία και ο πρωταγωνιστής έβγαλε τον αναπτήρα και άναψε τσιγάρο.Δεν ζήλεψα το τσιγάρο,αλλά την κίνηση με τον αναπτήρα και την φλόγα.Την συνήθεια του αναπτήρα ζήλεψα.

Θα μου πείς γιατί στα λέω όλα αυτα?Τα γράφω για να καταδείξω το εξής:οποιοδήποτε ανυπέρβλητο εμπόδιο αντικρύζουμε στην προσπάθεια που κάνουμε για να κόψουμε το κάπνισμα είναι αποκλειστικά και μόνο στο μυαλό μας.Εκεί πολεμάμε.

επειδη πριν χρονια κανοντας ηλεκτρονικο τσιγαρο ειχα καταφερει να κοψω τελειως το κανονικο τσιγαρο κ μετα απο λιγο κ το ηλεκτρονικο για μερικους μηνες ,θα ηθελα να μοιραστω τα παρακατω

  • το λαθος που ειχα κανει ειναι οτι κοβοντας το τσιγαρο καθε μορφης ειχα αποκτησει υπερβολικη σιγουρια οτι εχω ξεπερασει την εξαρτηση οποτε κ εκανα την μαλακια να δοκιμασω ξανα ενα κανονικο κ μετα απο λιγο αρχισα το καπνισμα ξανα, ΚΑΝΟΝΑΣ, ΜΟΛΙΣ ΒΑΛΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΞΕΚΙΝΑΣ ΞΑΝΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ, εχω εναν γνωστο που το εχει κοψει εδω κ καμποσα χρονια ,μου ειπε οτι το πρωι με το που συναντησει καπνιστη φευγει για να μην ξανακυλησει 
  • το ηλεκτρονικο ειναι λιγο λιγοτερο βλαβερο ΑΛΛΑ ,πρεπει να ασχοληθεις κ να ασχολεισαι συνεχως με αντιστασεις ,ατμοποιητες ,γευσεις ,διαφορετικα μηχανακια ,μπαταριες κλπ κλπ που καταντα ακριβο χομπυ
  • το ηλεκτρονικο δεν εχει το στοιχειο του τσιγαρου ως μοναδα καθως κ του πακετου ,οι περισσοτεροι καταντανε να κανουν πιπιλα ολη την ωρα
  •  για να το κοψεις πρεπει να βαζεις ορια ,εχω κουτα heets στο σπιτι αλλα δεν αφηνω τον εαυτο μου να καπνισει πανω απο 10, ανοιγω το πακετο κ ενα απο τα χωρισμενα κομματια των 10 heets κ λεω στον εαυτο μου ,5 καπνιζεις μεχρι το μεσημερι κ 5 μετα ,αν καπνισω παραπανω δεν θα εχω το απογευμα-βραδυ
  • πολυ σημαντικο να εχεις δουλειες η πραγματα να κανεις ,μολις κατσεις κ αρχισεις να βαριεσαι θες να κανεις τσιγαρο κ το σκεφτεσαι διαρκως
  • οσοι εχετε χρονο για σκοτωμα κ δεν εχετε να κανετε κατι ,δοκιμαστε να κανετε ποδηλατο ,συμπληρωματικα με το κοψιμο του τσιγαρου νιωθεις να ξανανιωνεις κ σε βοηθα να θες να κοψεις το τσιγαρο ,οριστε κ φθηνη καλη προταση αγορας

https://www.skroutz.gr/s/14483150/Ideal-Cityrun-28-2018.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, what_if είπε

 

  •  για να το κοψεις πρεπει να βαζεις ορια ,εχω κουτα heets στο σπιτι αλλα δεν αφηνω τον εαυτο μου να καπνισει πανω απο 10, ανοιγω το πακετο κ ενα απο τα χωρισμενα κομματια των 10 heets κ λεω στον εαυτο μου ,5 καπνιζεις μεχρι το μεσημερι κ 5 μετα ,αν καπνισω παραπανω δεν θα εχω το απογευμα-βραδυ
  •  

Eγω είμαι ακόμα χειρότερος απο σένα :D

Επειδή με τις προσφορές παλαιότερα έχω στοκ αρκετό(μέχρι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη περίπου),κάθε 4 του μηνός(starting point) βγάζω 33 πακέτα απο την καβάτζα μου.

Αυτά είναι τα ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ για μένα και τήν γυναίκα μου.Κάνουμε 10-11 τη μέρα ο καθένας.Τα βάζω σε ένα ντουλάπι και ξέρουμε οτι αυτά θα καπνίσουμε μέχρι τις 4 του άλλου μήνα.

Καί αυτό κάνουμε.Στην δουλειά παίρνω μαζί μου 7-8 τσιγάρα.Και άλλα 3 στο σπίτι μέχρι να κοιμηθώ σύνολο 11.

Πρίν που καπνίζαμε Marlboro ήθελα 33-35 πακέτα ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Aπλά lol :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, what_if είπε

οταν παιζουν προσφορες σε μηχανακια k heets να ποσταρουμε εδω να επωφελουμαστε ολοι ,ναι;

Ευχαρίστως αν και τα ψιλοέκοψαν τα πολλά πολλα.Βλέπεις αυξήθηκε το αγοραστικό κοινό και μας έχουν γράψει στα @@ τους.Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι οτι αν έχεις εγγραφεί στο site,στα γενέθλια σου κάνουν προσφορά μια κουτα μισοτιμής η κάτι τέτοιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, what_if είπε

επειδη πριν χρονια κανοντας ηλεκτρονικο τσιγαρο ειχα καταφερει να κοψω τελειως το κανονικο τσιγαρο κ μετα απο λιγο κ το ηλεκτρονικο για μερικους μηνες ,θα ηθελα να μοιραστω τα παρακατω

  • το λαθος που ειχα κανει ειναι οτι κοβοντας το τσιγαρο καθε μορφης ειχα αποκτησει υπερβολικη σιγουρια οτι εχω ξεπερασει την εξαρτηση οποτε κ εκανα την μαλακια να δοκιμασω ξανα ενα κανονικο κ μετα απο λιγο αρχισα το καπνισμα ξανα, ΚΑΝΟΝΑΣ, ΜΟΛΙΣ ΒΑΛΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΞΕΚΙΝΑΣ ΞΑΝΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ, εχω εναν γνωστο που το εχει κοψει εδω κ καμποσα χρονια ,μου ειπε οτι το πρωι με το που συναντησει καπνιστη φευγει για να μην ξανακυλησει 
  • το ηλεκτρονικο ειναι λιγο λιγοτερο βλαβερο ΑΛΛΑ ,πρεπει να ασχοληθεις κ να ασχολεισαι συνεχως με αντιστασεις ,ατμοποιητες ,γευσεις ,διαφορετικα μηχανακια ,μπαταριες κλπ κλπ που καταντα ακριβο χομπυ
  • το ηλεκτρονικο δεν εχει το στοιχειο του τσιγαρου ως μοναδα καθως κ του πακετου ,οι περισσοτεροι καταντανε να κανουν πιπιλα ολη την ωρα
  •  για να το κοψεις πρεπει να βαζεις ορια ,εχω κουτα heets στο σπιτι αλλα δεν αφηνω τον εαυτο μου να καπνισει πανω απο 10, ανοιγω το πακετο κ ενα απο τα χωρισμενα κομματια των 10 heets κ λεω στον εαυτο μου ,5 καπνιζεις μεχρι το μεσημερι κ 5 μετα ,αν καπνισω παραπανω δεν θα εχω το απογευμα-βραδυ
  • πολυ σημαντικο να εχεις δουλειες η πραγματα να κανεις ,μολις κατσεις κ αρχισεις να βαριεσαι θες να κανεις τσιγαρο κ το σκεφτεσαι διαρκως
  • οσοι εχετε χρονο για σκοτωμα κ δεν εχετε να κανετε κατι ,δοκιμαστε να κανετε ποδηλατο ,συμπληρωματικα με το κοψιμο του τσιγαρου νιωθεις να ξανανιωνεις κ σε βοηθα να θες να κοψεις το τσιγαρο ,οριστε κ φθηνη καλη προταση αγορας

https://www.skroutz.gr/s/14483150/Ideal-Cityrun-28-2018.html

Ειναι πολυ σhμαντικο να βαζεις ορια και να φροντιζεις να μην τα ξεπερνας. Οπως και το να κανεις πραγματα για να εισαι απασχολημενος και να μην καταφευγεις συνεχεια στο τσιγαρο. Εγω κανω και κατι αλλο.

Εχω κρατησει το τασακι στο οποιο βαζω τα heets  που εχω καπνισει. Το τασακι το αδειαζω μια φορα τη μερα , το βραδυ που παω για υπνο. Ετσι σε ολη τη διαρκεια της μερας εχω εκει τα heets που καπνισα, εχοντας βαλει οριο πλεον τα 13. Τα μετραω καθε τοσο και φροντιζω να καπνιζω με τετοιο ρυθμο ωστε το 13ο heet να το κανω το βραδυ πριν παω για υπνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα σε όλους. 

Κι εγώ πρόσφατος -αγωνιζόμενος- να πετύχω το switch. Είχα αγοράσει iqos από το φθινόπωρο πέρσι και προσπαθούσα να αλλάξω με τον κλασικό τρόπο που κάνουμε -μάλλον λανθασμένα- όλοι. "Να μειώσω το κανονικό τσιγάρο αλλά να ευχαριστιέμαι μερικά τη μέρα, και να έχω για τον εθισμό στη νικοτίνη το iqos".

Δυστυχώς... (τουλάχιστον σε μένα) δεν έπιανε. Μετά από έξοδο για καφέ, πχ, με κανονικά τσιγάρα, θα κάπνιζα και το υπόλοιπο πακέτο.

Δοκίμασα την συστηνόμενη μέθοδο (μαχαίρι το κανονικό τσιγάρο και μόνο iqos) και φαίνεται να το πετυχαίνω 6 μέρες τώρα. Από 1,5 πακέτο κανονικά τσιγάρα τη μέρα (13-14 χρονια καπνιστης) σε 1,5 iqos, αλλά χωρίς κανένα κανονικό.

5η, 6η μέρα ήδη ο κλασικός πρωινός τσιγαρόβηχας έχει μειωθεί δραματικά, οπότε αυτό είναι ένα πολύ καλό κίνητρο για να επιμείνω (αλήθεια, οι υπόλοιποι με βήχα τσιγάρου πόσο γρήγορα είδατε βελτιωση;)

Έχω κάποιες... τεχνικές απορίες όμως.

Κατ'αρχήν μαθαίνω ότι το bluetooth του iqos plus συνδέεται με ορισμένες smartphone εφαρμογές σε ΚΑΠΟΙΕΣ χώρες (όχι όλες, μιας και το google play store διαφέρει από χώρα σε χώρα) και έχει την εξαιρετικά χρήσιμη υπηρεσία να μετράει πόσα iqos έκανες (δεν ξέρω αν καταγράφει και ώρες). Ξέρουμε κανένα τρόπο να ενεργοποιήσουμε αυτή την εφαμοργή ελλάδα; Υπάρχει κανένα apk εκεί έξω;

Δεύτερη απορία. Το "ηλεκτρονικό τσιγάρο", ή αν προτιμάτε ο θερμαστήρας του iqos plus (γιατί οι φαν του ατμισμού είναι και λίγο ευαίσθητοι με το iqos και προσβάλλονται :-) ) είναι συμβατός με συσκευές φόρτισης κλασικού iqos και αντίστροφα; Οι βάσεις φόρτισης που δίνουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2018 στις 1:44 ΜΜ, Aramis North είπε

Αυτες οι κινεζικες συσκευες το plus cig V 2 και plus cig B 2 , εχει κανεις αποψη ?

Σκεφτομαι να αγορασω την νεα συσκευη του iqos , αλλα προβληματιζομαι , οι κινεζικες φαινονται πιο δυνατες (τουλαχιστον στα βιντεακια).

Φυσικα και εχεις δικιο , ακριβως ετσι ειναι , ειμαι καπνιστης 31 χρονια , οποτε καταλαβινω πολυ καλα τι λες.

Αυτο ειναι ομως και το σημειο επιτυχιας του iqos , μπορεις να πεις "αυτα ειναι τα τσιγαρα μου " και τελος , κατι που εγω δεν καταφερα ποτε με οποιαδηποτε αλλη εναλλακτικη λυση

Ακομα κι αν δεν το κοψει καποιος , η λυση του iqos ειναι σιγουρα βημα μπροστα.

 

Στις 29/5/2018 στις 1:44 ΜΜ, Aramis North είπε

Αυτες οι κινεζικες συσκευες το plus cig V 2 και plus cig B 2 , εχει κανεις αποψη ?

Σκεφτομαι να αγορασω την νεα συσκευη του iqos , αλλα προβληματιζομαι , οι κινεζικες φαινονται πιο δυνατες (τουλαχιστον στα βιντεακια).

Φυσικα και εχεις δικιο , ακριβως ετσι ειναι , ειμαι καπνιστης 31 χρονια , οποτε καταλαβινω πολυ καλα τι λες.

Αυτο ειναι ομως και το σημειο επιτυχιας του iqos , μπορεις να πεις "αυτα ειναι τα τσιγαρα μου " και τελος , κατι που εγω δεν καταφερα ποτε με οποιαδηποτε αλλη εναλλακτικη λυση

Ακομα κι αν δεν το κοψει καποιος , η λυση του iqos ειναι σιγουρα βημα μπροστα.

@Aramis North,Το Plug cig B2 εχει περισοτερα πλεονεκτηματα σιγουρα συν του οτι χρησιμοποιουνται τα ιδια Ηeats,αν καποιος η καποια εταιρια το φερει και το υποστηριξει σαν το iqos θα γινει σφαγη,μηπως το ecig(liquid) δεν ειναι κινεζικη εφευρεση?, το μεγαλο του πλεονεκτημα εκτος της διαρκειας  και της συχνοτητας χρησης ειναι το συστημα θερμανσης με κυλινδρικη ραβδο και οχι  με λεπιδα που απο απροσεξια μπορεις να την καταστρεψεις.BTW σημερα ειχα το πρωτο τηλεφωνο απο καποια εκπροσωπο της εταιριας, της ανελυσα τα κατα που πρεπει να θεσει υπ'οψιν της PMI ανεξαρτητα αν τα λαβουν υποψιν η οχι,αν θελουν να πανε μπροστα διαφορετικα θα εχει την τυχη της απο χρονια πρρωτης παρουσιαασης αναλογης λειτουργιας συσκευης που για το Update της(καθαρα αποψη μου εδω) ξοδεψε 3δις δολλαρια.Σημειωτεον οτι για οποιοδηπωτε Project βγαινει επισημα προς τα εξω απαιτω να εχω τα πληρη τεχνικα χαρακτηριστικα (χωρητικοτητες  των 2 μπαταριων κ.λ.π) χωρις ιδιαιτερο ψαξιμο,πιθανον να μην τα ειδα,πιθανον να ειμαι παραξενος.

ΥΓ Η αλλαγη μπαταριων θα πρεπει να γινεται εν γενει ευκολα και γρηγορα οταν χρειαστει.Καλο μηνα και καλο καλοκαιρι σε ολους σας φιλοι μου.

Επεξ/σία από CDT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CDT είπε

@Aramis North,Το Plug cig B2 εχει περισοτερα πλεονεκτηματα σιγουρα συν του οτι χρησιμοποιουνται τα ιδια Ηeats,αν καποιος η καποια εταιρια το φερει και το υποστηριξει σαν το iqos θα γινει σφαγη,μηπως το ecig(liquid) δεν ειναι κινεζικη εφευρεση?, το μεγαλο του πλεονεκτημα εκτος της διαρκειας  και της συχνοτητας χρησης ειναι το συστημα θερμανσης με κυλινδρικη ραβδο και οχι  με λεπιδα που απο απροσεξια μπορεις να την καταστρεψεις.BTW σημερα ειχα το πρωτο τηλεφωνο απο καποια εκπροσωπο της εταιριας, της ανελυσα τα κατα που πρεπει να θεσει υπ'οψιν της PMI ανεξαρτητα αν τα λαβουν υποψιν η οχι,αν θελουν να πανε μπροστα διαφορετικα θα εχει την τυχη της απο χρονια πρρωτης παρουσιαασης αναλογης λειτουργιας συσκευης που για το Update της(καθαρα αποψη μου εδω) ξοδεψε 3εκ δολλαρια.Σημειωτεον οτι για οποιοδηπωτε Project βγαινει επισημα προς τα εξω απαιτω να εχω τα πληρη τεχνικα χαρακτηριστικα (χωρητικοτητες  των 2 μπαταριων κ.λ.π) χωρις ιδιαιτερο ψαξιμο,πιθανον να μην τα ειδα,πιθανον να ειμαι παραξενος.

ΥΓ Η αλλαγη μπαταριων θα πρεπει να γινεται εν γενει ευκολα και γρηγορα οταν χρειαστει.Καλο μηνα και καλο καλοκαιρι σε ολους σας φιλοι μου.

Καλημερα ,

@CDT , Καπως ετσι νομιζω και εγω πως θα γινει , μαλλον ειναι νωρις ακομη για τον ανταγωνισμο και τις εναλλακτικες λυσεις σε συσκευες.

Ειμαι πολυ περιεργος να δω αν τα μαγαζια ηλεκτρονικου τσιγαρου (υγρων) , βαλουν τελικα στην αγορα τις συσκευες του ηλεκτρονικου τσιγαρου (heets) , θα εχει πολυ ενδιαφερον.

Προσωρινα πρεπει να αρκεστουμε στο Iqos νομιζω καθως η αγορα απο το εξωτερικο , μπορει να γινεται σχετικα απλα , αλλα δεν καλυπτει κανεναν σε θεματα βλαβης της συσκευης ή αναλωσιμων ανταλλακτικων.

Αυτο που φαινεται παντως ειναι οτι οσο μεγαλυτερη η ισχυς της μπαταριας τοσο απολαυστικοτερο και σε χτυπημα και σε γευση πρεπει να γινεται το heet.

Αναμονη λοιπον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το να επιτρεπεις συνεχομενα τσιγαρα για μενα ειναι μειονεκτημα

επισης οταν ο καπνος στα heets ειναι τοσο λιγος, για να τον καψεις καλυτερα ριχνεις την διαρκεια απο 6 σε 4 λεπτα, επισης μειονεκτημα

για μενα τα iqos ειναι καλυτερες συσκευες που πολλες φορες με τις προσφορες ερχονται φθηνοτερα κ εχουν κ πολυ καλη εγγυηση σε σχεση με τις κινεζικες

Επεξ/σία από what_if
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Aramis North είπε

Καλημερα ,

@CDT , Καπως ετσι νομιζω και εγω πως θα γινει , μαλλον ειναι νωρις ακομη για τον ανταγωνισμο και τις εναλλακτικες λυσεις σε συσκευες.

Ειμαι πολυ περιεργος να δω αν τα μαγαζια ηλεκτρονικου τσιγαρου (υγρων) , βαλουν τελικα στην αγορα τις συσκευες του ηλεκτρονικου τσιγαρου (heets) , θα εχει πολυ ενδιαφερον.

Προσωρινα πρεπει να αρκεστουμε στο Iqos νομιζω καθως η αγορα απο το εξωτερικο , μπορει να γινεται σχετικα απλα , αλλα δεν καλυπτει κανεναν σε θεματα βλαβης της συσκευης ή αναλωσιμων ανταλλακτικων.

Αυτο που φαινεται παντως ειναι οτι οσο μεγαλυτερη η ισχυς της μπαταριας τοσο απολαυστικοτερο και σε χτυπημα και σε γευση πρεπει να γινεται το heet.

Αναμονη λοιπον ...

Nα συνυπολογίσουμε εδώ,πως εάν η μπαταρία είναι μεγαλύτερη και η θερμοκρασία που ζεσταίνεται ο καπνός μεγαλύτερη,πιθανόν να αλλάζουν και οι μετρήσεις των ερευνών για τα καρκινογόνα στοιχεία που απελευθερωνονται απο την διαδικασία.

Ας το σκεφτούμε και αυτό λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...