Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ESGK είπε

Καλησπέρα μια διόρθωση από εμένα το καινούργια heets είναι bronze χρώματος καφέ Σόρρυ κεκτημένη ταχύτητα χαχαχα😊😉

Απο που την πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας παραθέσω και γώ μερικά στατιστικά για ψυχολογικούς λόγους.

10 μήνες,2 ατομα, χωρίς καθόλου κανονικό τσιγάρο κανοντας μόνο Iqos heets.

Συγκρίνοντας με την προηγούμενη χρονιά,εχουμε καταφέρει να μειώσουμε και την συχνότητα καπνίσματος κατα 75%

Δλδ έχουμε καπνίσει 1050 πακέτα τσιγάρα λιγότερα.

Τα υπολοιπα 300 πακετα που συνεχίσαμε να καπνίζουμε στο 10μηνο,ποιοτικά δεν συγκρίνονται κάν με τα συμβατικά,με εμφανή σημαδια στην φυσική κατάσταση μας.

Στον οικονομικο τομεα τωρα, εχουμε πληρωσει 4200 ευρω λιγοτερα στο 10μηνο

Αντιστοιχεί σαν να έχουμε πάρει και οι δύο αυξηση 20% στον μισθό μας.

Keep walking..

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2018 στις 2:43 ΜΜ, dfokas21 είπε

Αμα μου βρειτε ενα τροπο να λυθει το "προβλημα" με τον πρωινο καφε θα τρεξω τωρα να παρω. Το συζηταω απο δω και απο εκει κανα μηνα τωρα αλλα δεν...

Εχω συνηθισει το πρωι με τον καφε να στριβω ενα βαρβατο old holborn που κραταει κανα τεταρτο !!  Βασικα ολον τον καφε μου (espresso) . Μπορει να κανω και δευτερο (οχι ολο) αν με παιρνει η ωρα .Τωρα τι?   4-6 λεπτα ?? και μετα ....περιμενω αλλα 6 ?  Με την καμμια...

Δεν θελω να κανω με τον καφε στριφτο και ολη την αλλη μερα heets .  Θα προτιμουσα μονo  heets...

Υπαρχει λυση  ? 

Καλημέρα...πάρε δύο συσκευές ή 2 holder...Έτσι όσο καπνίζεις στο ένα θα φορτίζει το άλλο. Αλλά ο βασικός σκοπός του iqos είναι η ελάττωση του καπνίσματος...

Εγώ παιδιά το έχω από Δεκέμβρη (μαζί με την σύζυγό η αγορά). Χρόνια καπνιστής από όλα τα είδη...και είχα φτάσει τα δύο πακέτα την μερα... Σε αυτούς τους μήνες με το iqos ειμαι σταθερός στο ένα πακέτα κι σχεδόν την  μερα... Μετά απο πολύ καιρό που είχα να παίξω μπαλα (είχα σταματήσει λόγω μη αντοχής και αναπνοών) συμμετείχα σε ένα τουρνουά γονέων ....Ομολογώ ότι έμεινα έκπληκτος από το αποτέλεσμα...Έβγαλα τα 90 λεπτά χωρίς να κοπεί η ανάσα και αρκετά άνετα...Όχι , δεν έπαιζα τερματοφύλακας 😁😁

Εχθές που πήγα σε κατάστημα iqos για αγορά της νέας συσκευής (δεν έγινε τελικά λόγω έλλειψης των χρωμάτων blue και pink) μου πρωτειναν να δοκιμάσω την νέα γεύση...

Αρκετά καλή θα έλεγα με πλούσιο άρωμα που εμένα μου φέρνει λίγο προς την σοκολάτα. Το ίδιο ανακάλυψε και η υπόλοιπη παρέα (όλοι χρήστες iqos) όταν τους έδωσα για δοκιμή...και φαίνεται ότι όλοι θα στραφούμε προς τα εκεί...

Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει τον καθαρισμό της συσκευής σε κατάστημα iqos καλό είναι να πάτε μια φορά να σας το καθαρίσουν...Με το νέο μηχάνημα που έχουν ξανάγινε η λεπίδα άσπρη!!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 06/07/2018 at 14:43, dfokas21 said:

Αμα μου βρειτε ενα τροπο να λυθει το "προβλημα" με τον πρωινο καφε θα τρεξω τωρα να παρω. Το συζηταω απο δω και απο εκει κανα μηνα τωρα αλλα δεν...

Εχω συνηθισει το πρωι με τον καφε να στριβω ενα βαρβατο old holborn που κραταει κανα τεταρτο !!  Βασικα ολον τον καφε μου (espresso) . Μπορει να κανω και δευτερο (οχι ολο) αν με παιρνει η ωρα .Τωρα τι?   4-6 λεπτα ?? και μετα ....περιμενω αλλα 6 ?  Με την καμμια...

Δεν θελω να κανω με τον καφε στριφτο και ολη την αλλη μερα heets .  Θα προτιμουσα μονo  heets...

Υπαρχει λυση  ? 

Αν πίνεις ζεστό espresso για 15 λεπτά είναι καιρός να αλλάξεις συνήθειες μιας και ο espresso οξειδώνεται μέσα στα πρώτα 2-3 λεπτά από την παρασκευή του. Άρα ξεκίνα να τον πίνεις με 3-4 γουλιές... 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Αν πίνεις ζεστό espresso για 15 λεπτά είναι καιρός να αλλάξεις συνήθειες μιας και ο espresso οξειδώνεται μέσα στα πρώτα 2-3 λεπτά από την παρασκευή του. Άρα ξεκίνα να τον πίνεις με 3-4 γουλιές... 😛 

Είναι διπλός και η αλήθεια είναι ότι τελειώνει πριν το τσιγάρο.😀 Εν πάση περιπτώσει το θέμα είναι το τσιγάρο ,ο καφές ανήκει σε άλλο,πιο απαιτητικό θέμα του φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα φανατικά heets στην αρχή τα amber για ένα χρόνο και μετά τα red ..μέχρι πριν τρεις ημέρες όπου πήγα σε ένα περίπτερο για heets και είχε μπροστά το logic μου έκανε εντύπωση η χαμηλή τιμή και το αγόρασα .. μετά από τρεις ημέρες δεν μπορώ να κάνω heets μου φαίνονται ότι είναι πολύ φτωχά σε καπνο.. εκανα δύο τρία την δεύτερη ημέρα αλλα δεν ... Ελπίζω με τις αμπούλες της logic να μου έρθει φτηνότερα. Πάντως σε καπνο είναι πολύ ανώτερη η αίσθηση .. 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, guzel said:

Έκανα φανατικά heets στην αρχή τα amber για ένα χρόνο και μετά τα red ..μέχρι πριν τρεις ημέρες όπου πήγα σε ένα περίπτερο για heets και είχε μπροστά το logic μου έκανε εντύπωση η χαμηλή τιμή και το αγόρασα .. μετά από τρεις ημέρες δεν μπορώ να κάνω heets μου φαίνονται ότι είναι πολύ φτωχά σε καπνο.. εκανα δύο τρία την δεύτερη ημέρα αλλα δεν ... Ελπίζω με τις αμπούλες της logic να μου έρθει φτηνότερα. Πάντως σε καπνο είναι πολύ ανώτερη η αίσθηση .. 

Είναι σαν να είσαι φανατικός των ιαπωνικών, να έχεις Nissan GTR, και ξαφνικά να λες πως σου αρέσουν τα γερμανικά επειδή δοκίμασες ένα Polo. Ούτε καν το GTI, το 1.0 TSI :D

Πέρα από την πλάκα, τόσο λίγο καπνό βγάζει το iqos; Γιατί το logic για εμένα είναι πατάτα και στον ατμό που βγάζει (συγκριτικά πάντα με άλλα ηλεκτρονικά). Το αν η ποσότητα καπνού είναι αρκετή είναι υποκειμενικό πάντα, εκτός αν δεν σου δίνει και το απαραίτητο «χτύπημα» στο λαιμό, από τη νικοτίνη. Για περισσότερο καπνό υπάρχουν και πιο δοκιμασμένες λύσεις από το logic, αλλά δεν είμαστε στο σωστό θέμα για αυτό.

Εννοείται βέβαια πως ό,τι σε κρατάει μακριά από το τσιγάρο είναι καλύτερο από αυτό!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akpe είπε

Είναι σαν να είσαι φανατικός των ιαπωνικών, να έχεις Nissan GTR, και ξαφνικά να λες πως σου αρέσουν τα γερμανικά επειδή δοκίμασες ένα Polo. Ούτε καν το GTI, το 1.0 TSI :D

Πέρα από την πλάκα, τόσο λίγο καπνό βγάζει το iqos; Γιατί το logic για εμένα είναι πατάτα και στον ατμό που βγάζει (συγκριτικά πάντα με άλλα ηλεκτρονικά). Το αν η ποσότητα καπνού είναι αρκετή είναι υποκειμενικό πάντα, εκτός αν δεν σου δίνει και το απαραίτητο «χτύπημα» στο λαιμό, από τη νικοτίνη. Για περισσότερο καπνό υπάρχουν και πιο δοκιμασμένες λύσεις από το logic, αλλά δεν είμαστε στο σωστό θέμα για αυτό.

Εννοείται βέβαια πως ό,τι σε κρατάει μακριά από το τσιγάρο είναι καλύτερο από αυτό!
 

Σε σχέση με το logic ο καπνός του iqos είναι πολύ φτωχός. Εμενα μετά από ένα χρόνο χρήσης με κούρασε η διαδικασία να καθαρίζω κάθε βράδυ (έκανα ενάμιση πακέτα την ημέρα). Είχα δοκιμάσει και ηλεκτρονικό τσιγάρο στο παρελθόν για μια εβδομάδα αλλα με κούρασε και εκεί ότι έπρεπε να αλλάζω αντιστάσεις κλπ... Για εμένα το να βάζεις μια αμπούλα χωρίς αντιστάσεις και καθαρίσματα- όπως το logic- είναι πιο βολικό... σήμερα το πρωί έκανα ένα heet και το παραίτησα στην μεση..  

ΥΓ. Όσο αφορα το οικονομικό πάντως είναι μια η άλλη νομίζω, θέλω δυο αμπούλες την ημέρα τουλάχιστον, αλλά καπνίζω όλη μέρα, με heets θα ήθελα 3 πακέτα  

 

να δω αν συνεχίσω με logic τι θα κάνω τα heets 😂 

 

IMG_20170726_142305.jpg

Στις 12/6/2018 στις 12:53 ΜΜ, Aramis North είπε

Kαλημερα ,

Γνωριζει κανεις , για ποιο λογο το λαμπακι της μπαταριας (της βασης) αναβοσβηνει πορτοκαλι και οχι πρασινο ;

Βγαζω την βαση του στικ , την ξαναβαζω , και φορτιζει κανονικα αναβοσβηνοντας πρασινο.

Στην επομενη φορα , ξανα πορτοκαλι κλπ

Ειχα το ιδιο προβλημα παλιοτερα , πηγα στο καταστημα και μου αλλαξαν ολη την συσκευη

Αυτη την εχω τωρα δυο μηνες περιπου , και απο προχθες αρχισε να το κανει , βεβαια οχι τοσο συχνα οσο η παλια που ειχε προβλημα.

Εχει καμια σχεση με την συχνοτητα της χρησης ? Δηλαδη περισσοτερα τσιγαρα , επομενως συντομοτερη χρονικα η φθορα της συσκευης ;

 

πατα με δύναμη το καπάκι του φορτιστή (δεν κάνει καλη επαφή το holder με τον φορτιστή του)

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!Έχω αγορασει το Iqos πριν μία εβδομάδα,και το μονο σύμπτωμα μεχρι σήμερα είναι η ζαλάδα.Νιώθω σαν να έχω κάνει ένα ταξίδι και για ολη την μέρα νιώθω ζαλισμένος (αφαιρημένος,λιγότερα αντανακλαστικα κ.τ.λ.) Ήμουν 4 χρόνια καπνιστής ΜARLBORO ΣΚΛΗΡΟ.Άλλος με τέτοια συμπτώματα και αν του έφυγαν-έμειναν με τον καιρό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vagkeliss είπε

Καλησπέρα σας!Έχω αγορασει το Iqos πριν μία εβδομάδα,και το μονο σύμπτωμα μεχρι σήμερα είναι η ζαλάδα.Νιώθω σαν να έχω κάνει ένα ταξίδι και για ολη την μέρα νιώθω ζαλισμένος (αφαιρημένος,λιγότερα αντανακλαστικα κ.τ.λ.) Ήμουν 4 χρόνια καπνιστής ΜARLBORO ΣΚΛΗΡΟ.Άλλος με τέτοια συμπτώματα και αν του έφυγαν-έμειναν με τον καιρό;

Kανε πιο κοφτές τζούρες.

Μην ρουφάς με ένταση προσπαθώντας να βγάλεις περισσότερο καπνό/ατμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bakalex δεν ειναι απο τις τζουρες, το δοκιμασα με ολους τους τροπους.πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και μου ειπανε οτι ισως να μην ταιριαζει σε εμενα και με πειραζει.Δεν ημουν ποτε μου ευαλωτος σε κατι,να εχω καποια αλλεργια στο συγκεκριμενο;τι να πω δεν ξερω,απογοητευτηκα πληρως,και μιλαμε για δυνατα συμπτωματα (χλωμος,χαμηλη πιεση,αναγουλα,στα χαμενα γενικα,ουτε ναρκωτικο ετσι!δεν το περιμενα με τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Vagkeliss said:

bakalex δεν ειναι απο τις τζουρες, το δοκιμασα με ολους τους τροπους.πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και μου ειπανε οτι ισως να μην ταιριαζει σε εμενα και με πειραζει.Δεν ημουν ποτε μου ευαλωτος σε κατι,να εχω καποια αλλεργια στο συγκεκριμενο;τι να πω δεν ξερω,απογοητευτηκα πληρως,και μιλαμε για δυνατα συμπτωματα (χλωμος,χαμηλη πιεση,αναγουλα,στα χαμενα γενικα,ουτε ναρκωτικο ετσι!δεν το περιμενα με τιποτα.

Να μια καλή ευκαιρία να το κόψεις οριστικά! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πήγα χθές σε iqos center να μου το καθαρίσουν.

Δεν ξαναπάω βέβαια γιατί ταλαιπώρησα αρκετά λεπτα ενα μωρό😙,ουσιαστικά μόνο τη βάση της λεπίδας μου καθάρισε.Το υπόλοιπο ε'ιπε οτι ήταν σε πολυ καλή κατάσταση(το καθάρισε με το χέρι).

Μου κανε εντύπωση οτι μέσα στο μαγαζί γινόταν της π@υτ@ν@ς απο κόσμο(πεζόδρομος Περιστερίου).

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...