Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει νιωσει καποιος αλλος ετσι;γιατι μερικοι λενε τις πρωτες 10 μερες μεχρι να το συνηθισουν αν και πιστευω σε μενα δεν θα αλλαξει κατι.Παντως εγω το ηλεκτρονικο δεν το ηθελα ποτε,ηθελα τσιγαρο να κανω,οχι κατι σαν τσιγαρο,και εχω παθει μια ξενερα τωρα γιατι δεν θελω να γυρισω στο κλασικο για πολλους λογους τους οποιους καλυπτει το Iqos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά μην ξαναγυρίσεις στο κλασικό.

Ρίξε μια ματιά στο topic,νομίζω και άλλα παιδιά είχαν γράψει κάτι παρόμοιο αλλά προφανώς το ξεπέρασαν μετά το πρώτο διάστημα.

Δεν ξέρω πως,σε εμένα δεν έτυχε,μόνο όταν προσπαθούσα να παίρνω μεγάλες τζούρες στην αρχή ως άσχετος.Και σε έναν φίλο μου το ίδιο.

Πάντως μην ξαναγυρίσεις στο κλασικό,θα κάνεις μαλ@κί@

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω χαζεψει παντως!Δεν γινεται να παιρνω κατι για καλυτερο και να εχω παρενεργειες που δεν εχω παθει ποτε μου με τιποτα,να τρελαινεσαι!!!Και δεν ειναι μονο οτι με πιανει,διαρκει ωρες πολλες μεχρι να εξαφανιστουν τελειως.χθες το βραδυ επαθα το πιο δυνατο σοκ και δεν τολμαω να το ξαναβαλω στο στομα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vagkeliss είπε

bakalex δεν ειναι απο τις τζουρες, το δοκιμασα με ολους τους τροπους.πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και μου ειπανε οτι ισως να μην ταιριαζει σε εμενα και με πειραζει.Δεν ημουν ποτε μου ευαλωτος σε κατι,να εχω καποια αλλεργια στο συγκεκριμενο;τι να πω δεν ξερω,απογοητευτηκα πληρως,και μιλαμε για δυνατα συμπτωματα (χλωμος,χαμηλη πιεση,αναγουλα,στα χαμενα γενικα,ουτε ναρκωτικο ετσι!δεν το περιμενα με τιποτα.

Φίλος μου όταν έκανε ηλεκτρονικό τσιγάρο είχε περίπου τα ίδια συμπτώματα. Βαρύ κεφάλι και ζαλάδες.Τελικά ανακαλύψε ότι ήταν από υπερβολική δόση νικοτίνης. Φούμαρε διαρκώς όλη την ημέρα θεωρώντας ότι το ηλεκτρονικό είναι ασφαλές. Ενώ προηγουμένως με το κανονικό τσιγάρο κρατούσε ένα μέτρο (αναγκαστικά λόγω αφραγκίας) και δεν είχε αυτά τα συμπτώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ison_ Με το κανονικο στην αρχη οταν εκανα ζαλιστηκα εκεινη την ωρα και εφυγε σχεδον αμεσως (τις πρωτες 2-3 μερες δεν θυμαμαι καλα και μετα τιποτα ποτε).Με το Ιqos απο χθες το βραδυ ακομα και τωρα νιωθω αντραλισμενος.με 7 μερες συνεχομενης χρησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κόψτο τελείως αν σε χαλάει. Δεν υπάρχει λόγος να τραβάς ζόρια. Εγώ αυτό που περιγράφεις ζαλάδες ταχυκαρδίες κτλπ το πάθαινα με το ηλεκτρονικό ειδικά στις αρχές που ρούφαγα 18άρα σαν φουγάρο. Με το Iqos δεν είχα ποτέ τέτοια συμπτώματα εδώ και 1,5 χρόνο που το χρησιμοποιώ σε αποκλειστική βάση. 

Αν δε σου κολλάει κάτι το κόβεις. Μην ψάχνεις τι πως και γιατί. Πας για άλλα. Απλά δε σου κάθεται το θερμαινόμενο όπως εμένα δεν μου καθόταν το ηλεκτρονικό για πολλούς και διάφορους λόγους. Το καλύτερο που σου προτείνω είναι να το κόψεις τελείως (κανονικό, ηλεκτρονικό, θερμαινόμενο) για να βρεις την υγειά σου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aποφασισα να το δοκιμασω χθες το βραδυ ξανά μετα απο λιγες μερες,και παλι τα ιδια σε εντονο βαθμο (ζαλαδα,ατονια,χλωμος,θωλομενος γενικα.και λεω θα παω να δω τι ειναι.Μου ειπανε αλλεργικος δεν εισαι αλλα αν σε πειραζει κοψτο,αλλα δεν βρηκαν καθαρη εξηγηση.Εγω ομως παρατηρησα στις εξετασεις αιματος οτι απο 46 αιματοκριτη,εφτασε 42.Αρα νομιζω οτι το Ιqos ριχνει για καποιο μυστυριο λογο τον αιματοκριτη μου,γιαυτο και αυτα τα συμπτωματα,και ξαναδιευκρινιζω οτι ποτε μου καποιο προβλημα σε κατι η αλλεργια και ειμαι 23 ετων.Μονο στο συγκεκριμενο ( IQOS που τυχγανει να μαρεσει τοσο για αυτα που προσφερει σε αντιθεση με κλασικο-ηλεκτρονικο αλλα.... :( :( :( 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μην το κουράζεις.

Αν σε πειράζει κόφτο.Τεράστια ευκαιρία σου παρουσιάζεται (αφου όπως λές δεν θέλεις ουτε το ηλεκτρονικό) να το κόψεις ολοκληρωτικά.

Παντως πρός θεού ΜΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2018 στις 3:13 ΜΜ, Vagkeliss είπε

Έχει νιωσει καποιος αλλος ετσι;γιατι μερικοι λενε τις πρωτες 10 μερες μεχρι να το συνηθισουν αν και πιστευω σε μενα δεν θα αλλαξει κατι.Παντως εγω το ηλεκτρονικο δεν το ηθελα ποτε,ηθελα τσιγαρο να κανω,οχι κατι σαν τσιγαρο,και εχω παθει μια ξενερα τωρα γιατι δεν θελω να γυρισω στο κλασικο για πολλους λογους τους οποιους καλυπτει το Iqos

Εχω τυχει καπνιστη του iqos οπου επεστρεψε την συσκευη επειδη δεν ενιωθε καλα οταν το χρησιμοποιουσε..οποτε δεν εισαι ο μονος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Vagkeliss είπε

Aποφασισα να το δοκιμασω χθες το βραδυ ξανά μετα απο λιγες μερες,και παλι τα ιδια σε εντονο βαθμο (ζαλαδα,ατονια,χλωμος,θωλομενος γενικα.και λεω θα παω να δω τι ειναι.Μου ειπανε αλλεργικος δεν εισαι αλλα αν σε πειραζει κοψτο,αλλα δεν βρηκαν καθαρη εξηγηση.Εγω ομως παρατηρησα στις εξετασεις αιματος οτι απο 46 αιματοκριτη,εφτασε 42.Αρα νομιζω οτι το Ιqos ριχνει για καποιο μυστυριο λογο τον αιματοκριτη μου,γιαυτο και αυτα τα συμπτωματα,και ξαναδιευκρινιζω οτι ποτε μου καποιο προβλημα σε κατι η αλλεργια και ειμαι 23 ετων.Μονο στο συγκεκριμενο ( IQOS που τυχγανει να μαρεσει τοσο για αυτα που προσφερει σε αντιθεση με κλασικο-ηλεκτρονικο αλλα.... :( :( :( 

Το οτι σου επεσε ο αιματοκριτης δεν ειναι αποδηξη οτι φταιει το iqos,  O αιματοκριτης πεφτει για πολλους λογους. Μπορει να εχει σχεση το iqos μπορει και οχι. Απλα πρεπει να ξανακανεις εξαιτασεις για να δεις αν ο αιματοκριτης συνεχιζει αν ειναι χαμηλος . Μπορει να ηταν και τυχαιο, μπορει να ευθύνεται  και κατι αλλο για το χαμηλο αιματοκριτη. Αν ο αιματοκριτης σε επομενες εξαιτασης ειναι φυσιολογικος τοτε θα μπορεις να πεις με περισσοτερη βεβαιοτητα οτι ισως να φταιει το iqos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Orestis2 Από το Ιqos είναι γιατί ποτέ δεν είχα χαμηλό αιματοκριτη και πάντα μόλις το έκανα ένιωθα αυτά τα άσχημα συμπτώματα, και η απόδειξη που ένιωθα έτσι όταν έκανα μόνο το ιqos έπεφτε ο αιματοκριτης.οταν το αφήνω δεν νιώθω τίποτα κ όταν το κάνω είμαι χάλια για 3 μέρες. Με ότι άλλο τίποτα ποτέ κ πριμ ένα μήνα είχα κάνει εξετάσεις με 46 αιματοκριτη μια ζωή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Vagkeliss Συμφωνώ φίλε!εγώ είμαι έτοιμος να επιστρέψω την συσκευή για να πάρω το χρήματα μου πίσω..αποτυχία μέχρι στιγμής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποιο νήμα ή forum που αφορά εναλλακτικούς τρόπους καπνίσματος και να μπεις θα δεις σχόλια από ανθρώπους που παρουσιάζουν αλλεργίες ζαλάδες ταχυκαρδίες ατονία στομαχικές διαταραχές εξανθήματα κτλπ χρησιμοποιώντας είτε ηλεκτρονικό είτε θερμαινόμενο τσιγάρο. Σε πολλές περιπτώσεις τα προβλήματα είναι υπαρκτά χωρίς να λείπουν και οι υπερβολές και τα φαινόμενα αυθυποβολής ή ακόμα και βαθύτερα προβλήματα υγείας που εμφανίζονται με την διακοπή του συμβατικού τσιγάρου. Για αυτή την κατηγορία ανθρώπων 2 λύσεις υπάρχουν. Ή το κόβουν τελείως ή ξαναγυρνάνε στο κλασικό μαλμποράκι που δεν τους προκαλούσε τίποτα από τα παραπάνω. Και δεν το λέω με καμία δόση ειρωνείας. Μην το κουράζετε περισσότερο παιδιά. Ότι μας ενοχλεί το αλλάζουμε ή το κόβουμε.Ο υψηλός αιματοκρίτης συνδέεται απ ευθείας με το κάπνισμα. Είναι γνωστό και στις πέτρες ότι οι καπνιστές έχουν υψηλότερο αιματοκρίτη. 

Εγώ στα 48 μου πλέον, σε αντίθεση με το παλικάρι, παρακαλούσα να πέσει ο αιματοκρίτης μου μιας και δεν μπορούσα να δώσω αίμα λόγω υψηλής αρτηριακής πίεσης. Με τιμές γύρω στο 50 παρουσίαζα υψηλό κίνδυνο για εγκεφαλικό-έμφραγμα για να μην αναφέρω το ήδη επιβαρυμένο αναπνευστικό μου. Όσο συνέχιζα να καπνίζω ο αιματοκρίτης μου ήταν στα ύψη. Με την διακοπή του συμβατικού ήρθα στα ίσια μου. Δεν είναι κάθε περίπτωση ανθρώπου ίδια παιδιά. Ούτε κάθε οργανισμός αντιδρά το ίδιο. Η συμβουλή μου για εσάς που αντιμετωπίζετε οποιοδήποτε πρόβλημα είναι να το κόψετε τελείως. Και πάνω απ όλα μη φρικάρετε τους εαυτούς σας και τους γύρω σας. Μια χαρά είναι ο αιματοκρίτης σου φίλε μου. Η τιμή του δεν δικαιολογεί τις ζαλάδες που νιώθεις. Παρ' όλα αυτά μιας και είσαι μόνο 23 ετών και εντόπισες κάτι που σε πειράζει θα σου το ξαναπώ χωρίς να γίνομαι κουραστικός ΚΟΨΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ . Η εμπειρία σου ακούστηκε διαβάστηκε καταγράφηκε.

Πάμε για άλλα τώρα.Το bronze το heet πως το βρίσκετε?  Εμένα μου θυμίζει κάτι από πουράκι η γεύση του και δεν πιπερίζει όσο το Red. Σίγουρα πιο αρωματικό με ελαφριά επίγευση που μου φέρνει σε σοκολάτα..Προς το παρόν τα κάνω εναλλάξ..Από χτύπημα το βρίσκω σχεδόν ίδιο με το RED(αν και στο site τους το δίνουν 4 σε ένταση)αλλά νομίζω ότι η συχνή του χρήση ίσως με κουράσει. Για πείτε γνώμες όσοι το δοκιμάσατε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εΓ

42 λεπτά πριν, drkkst είπε

 

 

Πάμε για άλλα τώρα.Το bronze το heet πως το βρίσκετε?  Εμένα μου θυμίζει κάτι από πουράκι η γεύση του και δεν πιπερίζει όσο το Red. Σίγουρα πιο αρωματικό με ελαφριά επίγευση που μου φέρνει σε σοκολάτα..Προς το παρόν τα κάνω εναλλάξ..Από χτύπημα το βρίσκω σχεδόν ίδιο με το RED(αν και στο site τους το δίνουν 4 σε ένταση)αλλά νομίζω ότι η συχνή του χρήση ίσως με κουράσει. Για πείτε γνώμες όσοι το δοκιμάσατε.

Εμείς πήραμε 5+5 πακετα της προσφοράς.

Καλό φαινεται αλλά προς το παρόν θεωρώ πάλι λίγο καλύτερο το RED.Aπο χτύπημα το βρίσκω λίγο κατώτερο του RED αλλα μου κάνει εντύπωση οτι το δίνουν 4 σε ένταση

Οντως έχει επίγευση απο σοκολάτα.Αλλες φορές την καταλαβαίνω,άλλες όχι.Προς το παρόν το καπνίζω παράλληλα με το RED με την ίδια ευχαρίστηση.

Πάντως επειδή ως τώρα κάπνιζα RED και λίγα MENTHOL,αν μου ζητούσε κάποιος να διαλέξω ΔΥΟ γεύσεις ,θα διάλεγα το MENTHOL που δεν μπορώ να το κόψω γιατί είναι φοβερό(όχι όμως για κύρια γεύση) και ένα απ τα RED η BRONZE,μάλλον το RED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γεια σου...σωστα τα λες....

Εγώ προερχόμενος από το amber label μου άρεσε αρκετά η γεύση του bronze και όσο ήμουν Αθήνα το χρησιμοποιούσα από την πρώτη μέρα. Δυστυχώς όμως εδώ που έχω έρθει για δουλειά δεν το έχουν φέρει ακόμα και αναγκαστικά χρησιμοποιώ τα amber label πάλι...Μπορώ να πω ότι μου λείπει η γεύση και το άρωμα του.

Τώρα στο χτύπημα...εγώ νομίζω ότι έρχεται πιο κοντά στο amber label παρά στο red (που πραγματικά το red με χτυπάει στον λαιμό απ'ευθειας μόλις πάρω από κανένα φίλο...)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...