Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ρε παιδιά πάντως που σε πάρα πολλούς αρέσει το menthol με ξεπερνάει..😄

Εμένα δε μου έκατσε ποτέ η μέντα αλλά γούστα είναι αυτά. Πάντως κάπου έχει πάρει το αυτί μου ότι από το 2020 και μετά τα mentol πάνε για κατάργηση. Και εμένα πάντως το bronze μου φαίνεται ελαφρώς υποδεέστερο σε χτύπημα από το Red αλλά δεν βρίσκω τον λόγο που το δίνουν ψηλότερα σε ένταση από όλα τα υπόλοιπα..

Και εγώ πάντως με red με βλέπω να πορεύομαι μέχρι να βγάλουν κάτι άλλο..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον επειδή είναι πιο πλούσιο σε άρωμα το δίνει παραπάνω...Πάντως ο πωλητής στο mall όταν μου έδωσε να το δοκιμάσω μου είπε ότι είναι κάτι ανάμεσα σε πορτοκαλί και κόκκινο...Όχι πιο δυνατό από το κόκκινο...απλός πιο πλούσιο σε άρωμα.

Η μέντα είναι πολύ διαδεδομένη κυρίως σε Κορέα και Ιαπωνία...Ειδικά στην Κορέα, που είχα πάει, έχουν 3 γεύσεις με βάση την μέντα...και αντί για κίτρινο έχουν γκρι...πορτοκαλί καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Drkkst απαράδεκτο να νιώθει ένας υγειης ανθρώπος τέτοια συμπτώματα μαυτο κ με το κλασικό τίποτααα. Στο μόνο που ελπίζω αν βγάλουν κάποιο τσιγάρο η κάποια γεύση που να είναι τελείως διαφορετική για να μην χτυπάει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2018 στις 3:36 ΜΜ, drkkst είπε

Αυτό ρε παιδιά πάντως που σε πάρα πολλούς αρέσει το menthol με ξεπερνάει..😄

Εμένα δε μου έκατσε ποτέ η μέντα αλλά γούστα είναι αυτά. Πάντως κάπου έχει πάρει το αυτί μου ότι από το 2020 και μετά τα mentol πάνε για κατάργηση. Και εμένα πάντως το bronze μου φαίνεται ελαφρώς υποδεέστερο σε χτύπημα από το Red αλλά δεν βρίσκω τον λόγο που το δίνουν ψηλότερα σε ένταση από όλα τα υπόλοιπα..

Και εγώ πάντως με red με βλέπω να πορεύομαι μέχρι να βγάλουν κάτι άλλο..

 

Παιδια αναφερομενος στις ζαλαδες οταν αρχισα το ικος,τις ειχα πραγματι κι εγω μετα απο χρηση ομως(εκλεισα τον δευτερο μηνα) ξεπεραστηκαν ,εμφανιζονται ομως τυχαια μερικες φορες ειδικα μετα απο βαθεια τζουρα(red label ειμαι) και συνεχιζω.Παρατηρησεις -> απογοητευση γιατι μερικα heets περιεχουν αχρηστα στικς(ενημερωσα επανηλειμενως) βρηκα μεχρι και 5/πακετο μαχιμουμ(κριμα,τζαμπα λεφτα?),αλλα μισοκαμενα,αλλα με εως καθολου εκπνοη αερολυματος ......Γενικα αποκτησα βραχναδα στη φωνη(13~15/ημερα στικς),προκειται να επισκεφτω ΩΡΛ για τεστ,εν γενει σε ανηφορα 70% μεγαλη βελτιωση, βηχας/φλεματα/γατακια την νυκτα τελος!!!, κανοντας δοκιμη με κανενα που και που καρελια ουλτρα λαιτ βλεπω οτι το καπνιζω ανετα σαν να μην καπνισα ποτε heets(περιεργο).Τελος επειδη κουραστηκα να κουβαλαω ολα τα συμπραγκαλα παρραγγειλα το κατωθι

https://www.aliexpress.com/item/boge-OVVEN-Heating-vaporizer-same-type-and-compatible-with-cigarettes-for-iqos-electronic-cigarette-with-inch/32849705849.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7e964c4dwTVDs9

Που αφενος εχει ραβδο αντι λεπιδας -> πληρης καυση των heats υποθετω,ρυθμιση θερμοκρασιας, πλουσιοτερη εκπνοη αερολυματος υποθετω παλι,δινει χρονο 4' με αυτονομια εως ~ 12 heets μετα απο πληρη φορτιση, firmware upgradable!!!,φυσικα θα κρατησω και το ικος κανοντας και συγκριση την οποια θα ανακοινωσω.Παντως σιγουρα δεν θα προβω σε αγορα επομενου ικος.Αν δεν ικανοποιηθω πισω στο ηλεκτρονικο η στο ΚΤ???

Επεξ/σία από CDT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, CDT είπε

.Γενικα αποκτησα βραχναδα στη φωνη(13~15/ημερα στικς),προκειται να επισκεφτω ΩΡΛ για τεστ,εν γενει σε ανηφορα 70% μεγαλη βελτιωση, βηχας/φλεματα/γατακια την νυκτα τελος!!!, κανοντας δοκιμη με κανενα που και που καρελια ουλτρα λαιτ βλεπω οτι το καπνιζω ανετα σαν να μην καπνισα ποτε heets(περιεργο).Τελος επειδη κουραστηκα να κουβαλαω ολα τα συμπραγκαλα παρραγγειλα το κατωθι

 

Βραχνάδα νομίζω απέκτησα και εγώ, αλλά φεύγει και επανέρχεται. Επίσης που και που βγάζω καμια άφτρα, το ίδιο πάθαινα και με το ηλεκτρονικό, ίσως είναι λόγω κάποιας ουσίας όπως η προπυλενογλυκόλη. Τον πρώτο καιρό και εγώ όταν κάπνιζα κανένα κανονικό το απολάμβανα μια χαρα. Πλέον, μετά απο 7-8 μήνες που κάνω heets να σου πω την αλήθεια πριν λίγες μέρες που έτυχε να κάνω δεν με ευχαρίστησε. Βέβαια, όσο πιο πολλά κάνεις τόσο πιο πολύ θα σε αρέσει εννοείται... 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zananiro είπε

Βραχνάδα νομίζω απέκτησα και εγώ, αλλά φεύγει και επανέρχεται. Επίσης που και που βγάζω καμια άφτρα, το ίδιο πάθαινα και με το ηλεκτρονικό, ίσως είναι λόγω κάποιας ουσίας όπως η προπυλενογλυκόλη. Τον πρώτο καιρό και εγώ όταν κάπνιζα κανένα κανονικό το απολάμβανα μια χαρα. Πλέον, μετά απο 7-8 μήνες που κάνω heets να σου πω την αλήθεια πριν λίγες μέρες που έτυχε να κάνω δεν με ευχαρίστησε. Βέβαια, όσο πιο πολλά κάνεις τόσο πιο πολύ θα σε αρέσει εννοείται... 

Καλημερα, στο τελευταιο εχεις απολυτα δικιο ναι ετσι θα ειναι.Παρατηρησα επισης ταση αυξησης των heets sticks περνωντας ο καιρος,λογικο ειναι αλλα προσπαθω να κρατηθω οσο γινεται.Σημειωτεον οτι ποτε μα ποτε δεν αισθανθηκα ζαλη  η βραχναδα με ηλεκτρoνικο (70pg/30vg), η βραχναδα οντως φευγει μερικες φορες, ελαχιστες ομως.Καθαριζοντας το ικος βλεπω πολυ μαυριλα(καρβουνο καπνιζουμε? χαχα),ελα ομως που μπορω και πινω καφε ανετα ενω με το ηλεκτρονικο μου ηταν πολυ ΔΥΣΚΟΛΟ.Δεν πιστευω τις αναλυσεις της PMI που περιπου συμπιπτουν με του Φαρσαλινου(μηπως τα παιρνει κι αυτος? )δεν πιστευω ομως.Μαγκες κοφτε το τελειως τουλαχιστον εσεις που ειστε νεοτεροι ,εγω μπαινω στα 69 οπου ναναι χασικλας εχω καταντησει,προσπαθησα να αποτρεψω τον γιο μου -> δεν τα καταφερα αλλα συνεχιζω να του το επαναλαβανω -> εγω συνεχιζω με υποκαταστατα => αδυναμια χαρακτηρα,χαχαχα.

Καλο καλοκαιρι σε ολους BTW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2016 στις 4:24 ΜΜ, deesnider είπε

Εφόσον το παρουσίασε καπνοβιομηχανία - μια απ' τις μεγαλύτερες, αν όχι η μεγαλύτερη - είναι ήδη σε διαδικασία έγκρισης από τον FDA...

...μην ακούσω κανένα συκοφάντη να λέει τίποτα για συμφέροντα...

 

Στις 24/7/2018 στις 9:59 ΠΜ, CDT είπε

Καλημερα, στο τελευταιο εχεις απολυτα δικιο ναι ετσι θα ειναι.Παρατηρησα επισης ταση αυξησης των heets sticks περνωντας ο καιρος,λογικο ειναι αλλα προσπαθω να κρατηθω οσο γινεται.Σημειωτεον οτι ποτε μα ποτε δεν αισθανθηκα ζαλη  η βραχναδα με ηλεκτρoνικο (70pg/30vg), η βραχναδα οντως φευγει μερικες φορες, ελαχιστες ομως.Καθαριζοντας το ικος βλεπω πολυ μαυριλα(καρβουνο καπνιζουμε? χαχα),ελα ομως που μπορω και πινω καφε ανετα ενω με το ηλεκτρονικο μου ηταν πολυ ΔΥΣΚΟΛΟ.Δεν πιστευω τις αναλυσεις της PMI που περιπου συμπιπτουν με του Φαρσαλινου(μηπως τα παιρνει κι αυτος? )δεν πιστευω ομως.Μαγκες κοφτε το τελειως τουλαχιστον εσεις που ειστε νεοτεροι ,εγω μπαινω στα 69 οπου ναναι χασικλας εχω καταντησει,προσπαθησα να αποτρεψω τον γιο μου -> δεν τα καταφερα αλλα συνεχιζω να του το επαναλαβανω -> εγω συνεχιζω με υποκαταστατα => αδυναμια χαρακτηρα,χαχαχα.

Καλο καλοκαιρι σε ολους BTW.

Ξεκινησα bronze σημερα,ειναι μια ενδιαμεση κατασταση μεταξυ orange & red,ειναι αρωματικο(προτιμω τα κοντινοτερα προς τσιγαρισια γευση,)εδω το red μου παει καλυτερα προσωπικα,ειναι καλο ομως για ξεκουραση του λαιμου(μικροτερο κτυπημα)Μπορει να τα χρησιμοποιω εναλλαξ .Ιδωμεν.

Επεξ/σία από CDT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/7/2018 στις 2:01 ΜΜ, CDT είπε

Ξεκινησα bronze σημερα,ειναι μια ενδιαμεση κατασταση μεταξυ orange & red,ειναι αρωματικο(προτιμω τα κοντινοτερα προς τσιγαρισια γευση,)εδω το red μου παει καλυτερα προσωπικα,ειναι καλο ομως για ξεκουραση του λαιμου(μικροτερο κτυπημα)Μπορει να τα χρησιμοποιω εναλλαξ .Ιδωμεν.

5 heets bronze και στοπ,δεν μου παει με τιποτα,ειδικα με τον καφε οτιδηποτε ειδους,συνεχιζω red μονο.

Επεξ/σία από CDT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bakalex είπε

Ειναι πιο αρωματικό,λίγο ιδιαίτερο.

Και γώ προτιμώ την πιό στακατη γεύση του red.

Αλλά δεν το απορρίπτω τελείως.

Σωστος συμφωνω,εκτος καφε τρωγεται και για εμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αντιθέτως με τα παιδιά που γράψανε στα τελευταία ποστ,εμένα μου έχει κάτσει ιδανικά το bronze..Τόσο που πια ούτε τον καπνό που έκανα επί 7 χρόνια δεν..δέχεται ο λαιμός μου.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι σε καμία περίπτωση δε φτάνει ένα πακέτο την ημέρα, πολλές φορές δε πλησιάζουμε τα δύο πακετάκια το οποίο το κάνει ασύμφορο οικονομικά (όταν με ένα πακέτο καπνού 7,20 λεπτά έβγαζα δύο ημέρες)..

Δυστυχώς δείχνει δηλαδή ακριβό σπορ για μένα και αυτός είναι ο λόγος που σκέφτομαι να το εγκαταλείψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, free@last είπε

Αντιθέτως με τα παιδιά που γράψανε στα τελευταία ποστ,εμένα μου έχει κάτσει ιδανικά το bronze..Τόσο που πια ούτε τον καπνό που έκανα επί 7 χρόνια δεν..δέχεται ο λαιμός μου.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι σε καμία περίπτωση δε φτάνει ένα πακέτο την ημέρα, πολλές φορές δε πλησιάζουμε τα δύο πακετάκια το οποίο το κάνει ασύμφορο οικονομικά (όταν με ένα πακέτο καπνού 7,20 λεπτά έβγαζα δύο ημέρες)..

Δυστυχώς δείχνει δηλαδή ακριβό σπορ για μένα και αυτός είναι ο λόγος που σκέφτομαι να το εγκαταλείψω.

Κάνε οτι θές αλλά μήν ξαναγυρίσεις στο συμβατικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα...Είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου...Μετά από 9 μήνες με το iqos σήμερα το αποχωριστικα αναγκαστικά μιας και μου το κατάσχεσαν στην Σιγκαπούρη...Λόγω της δουλειας μου κάνω αρκετά ταξίδια ...Ήξερα ότι στην Σιγκαπούρη υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί για τα καπνικα προϊόντα που εισέρχονται στην χώρα τους...Αλλά δεν ήξερα ότι απαγορεύεται να έχεις και την συσκευή μαζί σου...Αυτό που με χαροποιησε ιδιαίτερα ήταν η έκφραση του τελωνειακού όταν ζήτησα την συσκευή πίσω για ένα λεπτό και την έσπασα μπροστά του ...Μετα του την παρέδωσα μαζί με τα 3 κουτιά heets που είχα για προσωπική χρήση. Το καλό είναι ότι και εγώ δεν θέλω να γυρίσω στο τσιγάρο (ούτε μου κάνει αίσθηση πλέον) και αυτό το διήμερο θα είναι μια καλή αρχή για κόψιμο (του καπνού γενικώς)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...