Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, crom251 είπε

Ενα αρωμα το εχει. Ελαφρυ μεν αλλα κατι καταλαβαινεις.

Πιο βαρυ δεν ξερω αν ειναι. Αλλα ειναι πιο ηπιο με τον λαιμο απο οτι εχω καταλαβει απο τα λιγα που εχω κανει μεχρι τωρα. Σε σχεση με το red παντα.

Επισης οσον αφορα την βρωμα μου το επιβεβαιωσε και φιλος που χτες μου ελεγε πως του βρωμουσε το red, ενω σημερα το bronze δεν του μυριζε...

ΟΚ ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και αυτό και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας παιδιά, αγόρασα και γω το iqos πριν λίγες μέρες, ακόμα δεν καπνίζω αποκλειστικά iqos, καπνίζω κανονικά τσιγάρα και 2-3 με το iqos μήπως και το συνηθήσω αλλά δεν μου αρέσει η αλήθεια. Στο κατάστημα μου είπαν να καπνίσω για καμιά βδομάδα μόνο απ'αυτό αλλά δεν το κατάφερα ακόμα, αγχώνομαι. Την πρώτη μέρα που το αγόρασα μόνο στην σκέψη οτι δεν θα ξανακαπνίσω κάπνισα περισσότερα τσιγάρα απ'οτι συνήθως.

Τέλοςπάντων κάτι που μου την σπάει είναι οτι το φίλτρο το νιώθω πολύ ζεστό, ειδικά στις πρώτες τζούρες. Έτσι είναι ή είναι ελαττωματικό το δικό μου? Επίσης σε κάποιες τζούρες δεν βλέπω να βγαίνει καπνός, κάνω κάτι λάθος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ckrystall είπε

Γειά σας παιδιά, αγόρασα και γω το iqos πριν λίγες μέρες, ακόμα δεν καπνίζω αποκλειστικά iqos, καπνίζω κανονικά τσιγάρα και 2-3 με το iqos μήπως και το συνηθήσω αλλά δεν μου αρέσει η αλήθεια. Στο κατάστημα μου είπαν να καπνίσω για καμιά βδομάδα μόνο απ'αυτό αλλά δεν το κατάφερα ακόμα, αγχώνομαι. Την πρώτη μέρα που το αγόρασα μόνο στην σκέψη οτι δεν θα ξανακαπνίσω κάπνισα περισσότερα τσιγάρα απ'οτι συνήθως.

Τέλοςπάντων κάτι που μου την σπάει είναι οτι το φίλτρο το νιώθω πολύ ζεστό, ειδικά στις πρώτες τζούρες. Έτσι είναι ή είναι ελαττωματικό το δικό μου? Επίσης σε κάποιες τζούρες δεν βλέπω να βγαίνει καπνός, κάνω κάτι λάθος? 

Καλησπέρα και καλορίζικο! Δοκίμασε να κάνεις ένα ελαφρύ μασαζάκι στο heet πριν το βάλεις στο holder καθώς και πριν βάλεις το heet μέσα άσε το holder να ζεσταθεί για 4-5 δευτερόλεπτα και μετά βάλτο. Πιστεύω θα δεις διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ckrystall είπε

Γειά σας παιδιά, αγόρασα και γω το iqos πριν λίγες μέρες, ακόμα δεν καπνίζω αποκλειστικά iqos, καπνίζω κανονικά τσιγάρα και 2-3 με το iqos μήπως και το συνηθήσω αλλά δεν μου αρέσει η αλήθεια. Στο κατάστημα μου είπαν να καπνίσω για καμιά βδομάδα μόνο απ'αυτό αλλά δεν το κατάφερα ακόμα, αγχώνομαι. Την πρώτη μέρα που το αγόρασα μόνο στην σκέψη οτι δεν θα ξανακαπνίσω κάπνισα περισσότερα τσιγάρα απ'οτι συνήθως.

Τέλοςπάντων κάτι που μου την σπάει είναι οτι το φίλτρο το νιώθω πολύ ζεστό, ειδικά στις πρώτες τζούρες. Έτσι είναι ή είναι ελαττωματικό το δικό μου? Επίσης σε κάποιες τζούρες δεν βλέπω να βγαίνει καπνός, κάνω κάτι λάθος? 

Φιλε ένα είναι το μοναδικό και καίριο ερώτημα:

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ(ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ) ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Απάντησε αυτό το ερώτημα πρώτα.Αν απαντήσεις ναι,κρύψε κάπου τα κανονικά σου τσιγάρα.Εκεί θα είναι,δεν θα πάνε πουθενά.Κάπνιζε μόνο Iqos.Δεν θα πεθάνεις απ τη στέρηση.Νικοτίνη έχει και αυτό.

Ενα χαζό εμπόδιο στο μυαλό σου είναι.Ξεπέρασε το.

Αν δεν είσαι σίγουρος η απαντήσεις ΟΧΙ στο αρχικό ερωτημα,βαλε το Iqos σε ένα συρταρι.Δεν είναι γιά σένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, daeman είπε

Καλησπέρα και καλορίζικο! Δοκίμασε να κάνεις ένα ελαφρύ μασαζάκι στο heet πριν το βάλεις στο holder καθώς και πριν βάλεις το heet μέσα άσε το holder να ζεσταθεί για 4-5 δευτερόλεπτα και μετά βάλτο. Πιστεύω θα δεις διαφορά.

Θα δω διαφορά ως προς τον καπνό ή στο φίλτρο που το νιώθω πολύ ζεστό?

Επίσης κάθε πόσο πρέπει να το καθαρίζω?

9 ώρες πριν, bakalex είπε

Φιλε ένα είναι το μοναδικό και καίριο ερώτημα:

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ(ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ) ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Απάντησε αυτό το ερώτημα πρώτα.Αν απαντήσεις ναι,κρύψε κάπου τα κανονικά σου τσιγάρα.Εκεί θα είναι,δεν θα πάνε πουθενά.Κάπνιζε μόνο Iqos.Δεν θα πεθάνεις απ τη στέρηση.Νικοτίνη έχει και αυτό.

Ενα χαζό εμπόδιο στο μυαλό σου είναι.Ξεπέρασε το.

Αν δεν είσαι σίγουρος η απαντήσεις ΟΧΙ στο αρχικό ερωτημα,βαλε το Iqos σε ένα συρταρι.Δεν είναι γιά σένα.

Θέλω να το κόψω για λόγους υγείας και φυσικά για οικονομικούς λόγους. Ιδανικά θα ήθελα να το κόψω εντελώς, να μην έχω εξάρτηση ούτε σε κανονικό τσιγάρο ούτε σε υποκατάστατα αλλά δεν έχω ακόμα την δύναμη και την θέληση.

Πιο πολύ είμαστε εξαρτημένοι στην συνήθεια και πως συνδιάζεις το τσιγάρο παρά στην νικοτίνη θεωρώ. Παρ'όλα αυτά μου αρέσει το τσιγάρο και ειδικά με αυτά που το έχω συνδιάσει το απολαμβάνω.

Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να μην το άρχιζα ποτέ.

Τέλοςπάντων, χτες το βράδυ τελείωσαν τα κανονικά μου τσιγάρα και δεν πήγα να αγοράσω άλλα. Σήμερα ξύπνησα και κάπνισα 2 με το iqos. Δεν με ικανοποιούν όπως το κανονικό τσιγάρο αλλά θα προσπαθήσω να μην καπνίσω κανονικό τσιγάρο για καμιά βδομάδα να δω αν θα το συνηθήσω αυτο.

Έχω πάρει το bronze, μήπως να δοκιμάσω άλλη γεύση? Μου φάνηκε η πιο ωραία απ'όλες που δοκίμασα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τους οικονομικους λογους, με το iqos δεν προκειται να γλυτωσεις λεφτα. Ισα ισα μαλλον θα χαλας περισσοτερα...

Απο εκει και περα για να το συνηθισεις πρεπει να κανεις αποκλειστικα iqos για καποιο διαστημα. Αν κανεις 2 iqos και τα υπολοιπα τσιγαρα δεν προκειται να το συνηθισεις ποτε.

Το καλο ειναι πως το iqos, εφοσον το συνηθισεις για 2-3 μερες, σε κραταει ευκολα μακρυα απο το τσιγαρο..

Τα bronze ειναι αυτα που κατεληξα και εγω. Και για μενα ειναι τα καλυτερα.

 

ΥΓ. Και κατι που αφορα εμενα. Εχετε τσιγαροβηχα με το iqos? Εγω δυστυχως οταν κανω καμια 25αρια την μερα (που συνηθως τοσα κανω) εχω τσιγαροβηχα το βραδυ που κοιμαμαι. Αυτος ηταν και ο λογος που το ειχα σταματησει την 1η φορα που το αρχισα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι οικονομικά θα είναι το ίδιο απλά ευελπιστώ ότι με το iqos ίσως καταφέρω και το μειώσω και σιγά σιγά να το κόψω εντελώς.

Επίσης σε μένα διαρκεί 2 λεπτά ρε παιδιά, το χρονομέτρησα μόλις τώρα, έλεος, και σε σας έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ckrystall είπε

Ναι το ξέρω ότι οικονομικά θα είναι το ίδιο απλά ευελπιστώ ότι με το iqos ίσως καταφέρω και το μειώσω και σιγά σιγά να το κόψω εντελώς.

Επίσης σε μένα διαρκεί 2 λεπτά ρε παιδιά, το χρονομέτρησα μόλις τώρα, έλεος, και σε σας έτσι? 

Όχι ρε φίλε,δεν κρατάει 2 λεπτά.

5-6 λεπτά κρατάει.Πιθανώς ρουφάς τεράστια τζούρα(κοφτές τζούρες κάνουμε,δεν καπβίζεις κανα μπουρί)😁αλλά και πάλι 2 λεπτά είναι πολύ λίγα.

Ο crom251 καπνίζει περισσοτερα,εγώ πάλι πολύ λιγότερα,είναι στον άνθρωπο και πώς το αποδέχεται.

Εμένα πχ μου φαίνεται λιγότερο εθιστικο απ το τσιγάρο.(πχ όλο το Σαββατοκυριακο 2 άτομα καπνίσαμε 24 τσιγάρα).

Δοκίμασε το red( είναι πιο τσιγαρίσιο) και βλέπεις αν σε καλύπτει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεται από την Μπι Ει Τι ανταγωνιστής οσονούπω

Αν κάποιος δεν είναι σίγουρος ας περιμένει να δοκιμάσει και αυτό που θα βγεί μήπως και του αρέσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ckrystall είπε

Θα δω διαφορά ως προς τον καπνό ή στο φίλτρο που το νιώθω πολύ ζεστό?

Επίσης κάθε πόσο πρέπει να το καθαρίζω?

 

Τέλοςπάντων, χτες το βράδυ τελείωσαν τα κανονικά μου τσιγάρα και δεν πήγα να αγοράσω άλλα. Σήμερα ξύπνησα και κάπνισα 2 με το iqos. Δεν με ικανοποιούν όπως το κανονικό τσιγάρο αλλά θα προσπαθήσω να μην καπνίσω κανονικό τσιγάρο για καμιά βδομάδα να δω αν θα το συνηθήσω αυτο.

Έχω πάρει το bronze, μήπως να δοκιμάσω άλλη γεύση? Μου φάνηκε η πιο ωραία απ'όλες που δοκίμασα.

Κάθε 2 πακέτα θέλει καθάρισμα, έτσι μου είχαν πει στο μαγαζί. Δοκίμασε και το red label. Εγώ αν δεν υπήρχε αυτή η γεύση, δεν υπήρχε περίπτωση να το συνεχίσω. Νομίζω είναι ότι πιο κοντά στη γεύση του κανονικού τσιγάρου. 

16 ώρες πριν, ckrystall είπε

Ναι το ξέρω ότι οικονομικά θα είναι το ίδιο απλά ευελπιστώ ότι με το iqos ίσως καταφέρω και το μειώσω και σιγά σιγά να το κόψω εντελώς.

Επίσης σε μένα διαρκεί 2 λεπτά ρε παιδιά, το χρονομέτρησα μόλις τώρα, έλεος, και σε σας έτσι? 

Περίπου 10-14 τζούρες διαρκεί είτε τις κάνεις σε 2 λεπτά είτε τις κάνεις σε 10. 

19 ώρες πριν, crom251 είπε

Και κατι που αφορα εμενα. Εχετε τσιγαροβηχα με το iqos? Εγω δυστυχως οταν κανω καμια 25αρια την μερα (που συνηθως τοσα κανω) εχω τσιγαροβηχα το βραδυ που κοιμαμαι. Αυτος ηταν και ο λογος που το ειχα σταματησει την 1η φορα που το αρχισα.

 

Και εγώ συνήθως 25-30 κάνω την ημέρα. Γενικά δεν εχω τσιγαροβηχα με τη γνωστή έννοια, ίσα ίσα, σε σχέση με πριν έχει μειωθεί σε σημαντικό βαθμό. Αλλά κάποιες φορές που το παρακάνω για συνεχόμενες ημέρες έχω ένα βηχαλακι και μια αίσθηση δυσφορίας στην αναπνοή. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zananiro είπε

Κάθε 2 πακέτα θέλει καθάρισμα, έτσι μου είχαν πει στο μαγαζί.

Νομίζω κάθε ένα πακέτο θέλει καθάρισμα.

Οχι κάθε δύο πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά, αγόρασα όλα τα χρώματα να τα δοκιμάσω. 

Βήχα δεν έχω προς το παρόν αλλά κάποτε που αναπνέω ακούγεται σαν σφύριγμα. Ακόμα μου λείπει το κανονικό τσιγάρο αλλά συνεχίζω την προσπάθεια.

Κάποιες φορές την ώρα που πάω να κάνω τζούρα το νιώθω οτι κουνιέται και έτυχε πχ να βγει το φίλτρο με το χαρτί χωρίς να ανοίξω το iqos. Κ όταν το άνοιξα ο καπνός έμεινε μέσα. Μικρό το κακό βέβαια απλά το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2018 στις 4:37 ΜΜ, ckrystall είπε

Ναι το ξέρω ότι οικονομικά θα είναι το ίδιο απλά ευελπιστώ ότι με το iqos ίσως καταφέρω και το μειώσω και σιγά σιγά να το κόψω εντελώς.

Επίσης σε μένα διαρκεί 2 λεπτά ρε παιδιά, το χρονομέτρησα μόλις τώρα, έλεος, και σε σας έτσι? 

Ειναι προφανες οτι κανεις πολυ μεγαλες τζουρες γι αυτο κραταει τοσο λιγο. Κι εγω τραβαω δυνατες τζουρες αλλα μου κραταγε περισσοτερο. Τον πρωτο καιρο ηταν 4¨20 λεπτα σταθερα.Τωρα μετα απο καποιους μηνες που εχει πεσει η μπαταρια κραταει λιγοτερο.

Οι πολυ δυνατες τζουρες ειναι και ο λογος που νιωθεις να καει γιατι τραβας αποτομα ολη τη θερμοκρασια. Το κολπο που βρηκα εγω και λειτουργει μια χαρα , ειναι να τραβαω μεν μεγαλες τζουρες, αλλα οχι με τη μια. Τραβαω τον καπνο πιο σιγα. Φαντασου μια μεγαλη αλλα μακροσυρτη τζουρα και απαλα , οχι με πολυ ενταση. Αν το δοκιμασεις θα βρεις σιγα σιγα τον τροπο και μετα θα το συνηθίσεις να τραβας τζουρες με αυτο τον τροπο.

Εμενα τον πρωτο καιρο με εκαιγε τοσο πολυ που ημουν ετοιμος να το σταματησω , τωρα δεν το αισθανομαι καν ζεστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορα εχει το iqos απο το iqos plus; Επισης τι παιζει με την τιμη ρε παιδια; Βλεπω στο public εχει το set με 99,99€. Το βρισκω αλλου φτηνοτερα; Βλεπω κατι προσφορες που παιζουν πχ 58 € με μερικα πακετα αυτα τα τσιγαρακια. Εχω ψιλομπερδευτει. Αν μπορουσε καποιος να πει μερικα πραγματα σχετικα θα ημουν ευγνωμων. Μην παω σαν το βλαχο στο μαγαζι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Τι διαφορα εχει το iqos απο το iqos plus; Επισης τι παιζει με την τιμη ρε παιδια; Βλεπω στο public εχει το set με 99,99€. Το βρισκω αλλου φτηνοτερα; Βλεπω κατι προσφορες που παιζουν πχ 58 € με μερικα πακετα αυτα τα τσιγαρακια. Εχω ψιλομπερδευτει. Αν μπορουσε καποιος να πει μερικα πραγματα σχετικα θα ημουν ευγνωμων. Μην παω σαν το βλαχο στο μαγαζι :lol:

Δεν βλέπω το site να πουλάει Iqos απλά.

Μόνο Iqos plus με 59 ευρω + 4 πακέτα heets.Αλλιώς περίμενε να κάνει κάποια προσφορά (γιατί τώρα δεν βλέπω να υπάρχει κάτι)

Mην πας στο public φυσικά.

 Κάνε λογαριασμό εδώ https://www.iqos.gr/  σε περίπτωση που θέλεις να βλέπεις κάποιες προσφορές όταν παίζουν,αλλά και για να δείς τί υπάρχει γενικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...