Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η απλή λογική τι λέει να κάνεις???

Επίσης μη γράφεις με κεφαλαία! :) 

δε ξερω απλα γιατι με καει ακομη και το κιτρινο! Ποιος μπορει να με βοηθησει; Δε θελω να επιστρεψω στο τσιγαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αλλαγή συνήθειας είναι. Αυτό παρουσιάζεται και σε χρήστες ηλεκτρονικού τσιγάρου και σε χρήστες κάνναβης που σταματάνε να καπνίζουν και αρχίζουν ατμοποίηση. Τις πρώτες μέρες που άρχισα το ηλεκτρονικό τσιγάρο με απλή μπαταρία ego είχα βήχα και είχε κλείσει ο λαιμός μου. Μπορεί να έχεις και φλέματα τις πρώτες μέρες. Μόλις καθαρίσει ο λαιμός σου θα στρώσεις. Επίσης  και το ότι αλλάζεις γεύσεις – ένταση συνέχεια δε βοηθάει. Τέλος κόψε το κανονικο τσιγάρο εντελώς μην κάνεις και τα δυο εναλλάξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δέκα πρώτοι που θα εξαργυρώσουν τον παρακάτω κωδικό μέχρι 31/12/2018 θα λάβουν 20€ έκπτωση για αγορά της 1ης τους IQOS Συσκευής.

Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ IQA48010

Ο κωδικός και τα κουπόνια επιβράβευσής σου μπορούν να εξαργυρωθούν σε όλα τα IQOS καταστήματα, στο gr.iqos.com, σε όλα τα καταστήματα Public ή καλώντας στο 8001114767 δωρεάν από σταθερό ή στο 2104193888 από κινητό.

Ο κωδικός μπορεί να εξαργυρωθεί μόνο μία φορά από κάθε φίλο σου που δικαιούται εξαργύρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2018 στις 8:47 ΠΜ, Μαιρη2 είπε

Ξέρει κάποιος πόσα τσιγάρα iqos αντιστοιχούν σε 1 ΚΤ ? Από θέμα νικοτίνης.. 

Είχα ρωτήσει το support, αν θυμάμαι καλά κάθε heet έχει 0.5mg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση..  πόσα heets κάνετε σε σχέση με το ΚΤ πριν. Πριν 3 βδομάδες άρχισα το iqos και έκανα 1 πακετακι μετά βίας ενώ πριν έκανα 2 πακετα ΚΤ. Τώρα που συνιθησα τα heets κάνω γύρω στο 1μιση πακέτο. Υποτίθεται πως πρέπει με τα heets να κάνουμε πιο λίγα έτσι δεν είναι? Στο ΚΤ δεν ξαναγυρίζω για κανένα λόγο! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. Δεν θέλω να ξαναγυρίσω.  Πώς ελλατωνουμε τα heets όμως ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μαιρη2 είπε

Παιδιά ερώτηση..  πόσα heets κάνετε σε σχέση με το ΚΤ πριν. Πριν 3 βδομάδες άρχισα το iqos και έκανα 1 πακετακι μετά βίας ενώ πριν έκανα 2 πακετα ΚΤ. Τώρα που συνιθησα τα heets κάνω γύρω στο 1μιση πακέτο. Υποτίθεται πως πρέπει με τα heets να κάνουμε πιο λίγα έτσι δεν είναι? Στο ΚΤ δεν ξαναγυρίζω για κανένα λόγο! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. Δεν θέλω να ξαναγυρίσω.  Πώς ελλατωνουμε τα heets όμως ??

Ποιος είπε πως με τα heets κάνεις λιγότερα από το ΚΤ; το iqos είναι εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος. Δεν είναι μέσο διακοπής, ούτε ελάττωσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μαιρη2 είπε

Παιδιά ερώτηση..  πόσα heets κάνετε σε σχέση με το ΚΤ πριν. Πριν 3 βδομάδες άρχισα το iqos και έκανα 1 πακετακι μετά βίας ενώ πριν έκανα 2 πακετα ΚΤ. Τώρα που συνιθησα τα heets κάνω γύρω στο 1μιση πακέτο. Υποτίθεται πως πρέπει με τα heets να κάνουμε πιο λίγα έτσι δεν είναι? Στο ΚΤ δεν ξαναγυρίζω για κανένα λόγο! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. Δεν θέλω να ξαναγυρίσω.  Πώς ελλατωνουμε τα heets όμως ??

Δεν λέει κάπου ότι με τα heets κάνεις λιγότερα.

Κάποιοι ισχυριζόμαστε ότι είναι λιγότερο εθιστικό απο το KT.Αλλοι όμως συνεχίζουν και κάνουν τα ίδια με πρίν.

Εσύ θα διαπιστώσεις εάν θέλεις περισσότερο να καπνίσεις με ΚΤ απο ότι με heets.

Εμένα παντως ο πόθος μου για κάπνισμα έχει μειωθεί σε σχέση με πριν.Δεν με καίει.Πρίν σκότωνα για ΚΤ.Τώρα μου τελειώνουν τα heets και μένω άκαπνος για 4-4,5 ώρες (γιατί μπορω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Μαιρη2 είπε

Παιδιά ερώτηση..  πόσα heets κάνετε σε σχέση με το ΚΤ πριν. Πριν 3 βδομάδες άρχισα το iqos και έκανα 1 πακετακι μετά βίας ενώ πριν έκανα 2 πακετα ΚΤ. Τώρα που συνιθησα τα heets κάνω γύρω στο 1μιση πακέτο. Υποτίθεται πως πρέπει με τα heets να κάνουμε πιο λίγα έτσι δεν είναι? Στο ΚΤ δεν ξαναγυρίζω για κανένα λόγο! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. Δεν θέλω να ξαναγυρίσω.  Πώς ελλατωνουμε τα heets όμως ??

Δεν υποτίθεται τίποτα. Εγώ οσα έκανα με κανονικό τσιγάρο (περίπου 1.5 πακέτο) , κάνω και με heets. Δεν εγώ βρει τρόπο να το ελλατωσω, νομίζω η συνήθεια είναι συνήθεια. 

 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει παιδιά κατάλαβα! Τουλάχιστον λογικά είναι λιγότερο επιβλαβής το heets από το ΚΤ. Σωστά? Εγω διαπιστωσα πως ΚΤ ουτε καν το σκέφτομαι,  κι επισης φλεμα ουτε για δειγμα! Εννοείται πως κι εγώ προτιμώ το iqos απο το ΚΤ. Ομως θελω να μου λύσετε μια απορια ακομα.. εφοσον δεν κανει καύση του καπνού, αλλα απλα το θερμαίνει.. εκει που μπαίνει η λεπιδα, ειναι καμμένος ο καπνός από τη θέρμανση. Εάν ο καπνός είναι εμποτισμενος με διάφορα χημικά ή οτιδήποτε,  δεν τα παίρνουμε αυτά από το καπνό? Αυτο ήταν ερώτηση φίλου που αναλυαμε το iqos. Αυτός κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο.  

Επεξ/σία από Μαιρη2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Μαιρη2 είπε

Εντάξει παιδιά κατάλαβα! Τουλάχιστον λογικά είναι λιγότερο επιβλαβής το heets από το ΚΤ. Σωστά? Εγω διαπιστωσα πως ΚΤ ουτε καν το σκέφτομαι,  κι επισης φλεμα ουτε για δειγμα! Εννοείται πως κι εγώ προτιμώ το iqos απο το ΚΤ. Ομως θελω να μου λύσετε μια απορια ακομα.. εφοσον δεν κανει καύση του καπνού, αλλα απλα το θερμαίνει.. εκει που μπαίνει η λεπιδα, ειναι καμμένος ο καπνός από τη θέρμανση. Εάν ο καπνός είναι εμποτισμενος με διάφορα χημικά ή οτιδήποτε,  δεν τα παίρνουμε αυτά από το καπνό? Αυτο ήταν ερώτηση φίλου που αναλυαμε το iqos. Αυτός κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο.  

Σύμφωνα με τη λογική πίσω από τα heets και γενικότερα αυτού του είδους προϊόντα, εφόσον δεν γίνεται καύση του καπνού δεν παίρνεις πίσσα ή παίρνεις ελάχιστη έως μηδαμινή ποσότητα σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. Το ίδιο συμβαίνει και με τις χημικές ουσίες του καπνού, όπου οι ποσότητες των χημικών/καρκινογόνων ουσιών που απελευθερώνονται είναι, σύμφωνα με τις μελέτες της Phillips Morris, 80-90% μικρότερες σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο. Τώρα λογικά τα heets περιέχουν και άλλες ουσίες όπως πχ προπυλενογλυκόλη και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. 

Επομένως η ιδέα είναι ότι τα heets είναι λιγότερο επιβλαβή από το κανονικό τσιγάρο, όχι ότι δεν είναι καθόλου επιβλαβή. Τώρα τι πραγματικά ισχύει νομίζω θα το μάθουμε σε πολλλααααα χρόνια από τώρα. Όπως ακριβώς και με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, γιατί και αυτό δεν είναι τόσο αθώο όσο το παρουσιάζουν. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Μαιρη2 είπε

Εντάξει παιδιά κατάλαβα! Τουλάχιστον λογικά είναι λιγότερο επιβλαβής το heets από το ΚΤ. Σωστά? Εγω διαπιστωσα πως ΚΤ ουτε καν το σκέφτομαι,  κι επισης φλεμα ουτε για δειγμα! Εννοείται πως κι εγώ προτιμώ το iqos απο το ΚΤ. Ομως θελω να μου λύσετε μια απορια ακομα.. εφοσον δεν κανει καύση του καπνού, αλλα απλα το θερμαίνει.. εκει που μπαίνει η λεπιδα, ειναι καμμένος ο καπνός από τη θέρμανση. Εάν ο καπνός είναι εμποτισμενος με διάφορα χημικά ή οτιδήποτε,  δεν τα παίρνουμε αυτά από το καπνό? Αυτο ήταν ερώτηση φίλου που αναλυαμε το iqos. Αυτός κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο.  

Μια απλή ανάλυση των φίλτρων θα σε κάνει να καταλάβεις...το τελευταίο είναι πάντα άσπρο/καθαρό...Στο ΚΤ είναι κίτρινο...επίσης και στο ΗΤ αν έχεις στόμιο σιλικόνης θα δεις ότι κιτρινίζει γρήγορα...

Επίσης αν δοκιμάσεις να καπνίσεις με έξτρα φιλτρακια θα δεις την διαφορά καλύτερα (σε σχέση πάντα με το ΚΤ)...

Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο zananiro...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Μαιρη2 είπε

Παιδιά ερώτηση..  πόσα heets κάνετε σε σχέση με το ΚΤ πριν. Πριν 3 βδομάδες άρχισα το iqos και έκανα 1 πακετακι μετά βίας ενώ πριν έκανα 2 πακετα ΚΤ. Τώρα που συνιθησα τα heets κάνω γύρω στο 1μιση πακέτο. Υποτίθεται πως πρέπει με τα heets να κάνουμε πιο λίγα έτσι δεν είναι? Στο ΚΤ δεν ξαναγυρίζω για κανένα λόγο! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. Δεν θέλω να ξαναγυρίσω.  Πώς ελλατωνουμε τα heets όμως ??

Ο λογος που συνηθως κανεις λιγοτερα heets σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο, ειναι οτι με το iqos δεν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις τσιγαρα στο καπακι, οπως καναμε συνηθως με το ΚΤ. Αναγκαστικα πρεπει να το βαλεις να φορτισει. Αυτο σε βαζει σε μια διαδικασια -αν το προσπαθησεις κι εσυ βεβαια-  να αυξησεις το χρονο που μεσολαβει αναμεσα στα heets που καπνιζεις.

Κι εγω 2 πακετα ΚΤ εκανα τη μερα. Με το iqos απο την πρωτη μερα επεσα στο ενα πακετο heets χωρις να το προσπαθησω. Οταν ειδα λοιπον οτι μπορω απο τα 2 πακετα να πεσω στο ενα , και μαλιστα χωρις προσπαθεια, αποφασισα να βαλω προγραμμα στα ποσα heets  θα κανω τη μερα.

Για αρχη εβαλα ενα νουμερο 13 με 14 τσιγαρα και απο τοτε προσπαθω να μην το ξεπερασω. Οποτε εδω και καποιους μηνες ειμαι σταθερα σε αυτο το νουμερο. Εννοητε οτι δεν γινετε μαγικα, χρειαζετε κι εσυ να προσπαθησεις να διατηρησεις το οριο που εχεις βαλει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαία πέρασα από το παρών τόπικ, επειδή είδα κατάστημα IQOS στο εμπορικό στη Λευκωσία και ενημερώθηκα για την τεχνολογία.

Δεν ξέρω αν το έχετε συζητήσει ήδη, πάντως βλέπω ότι υπάρχει έρευνα για τη συγκεκριμένη τεχνολογία, η οποία δείχνει αυξημένη υπατοτοξικότητα  ακόμα και σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο, με εμφανή ευρήματα από τις πρώτες κιόλας μέρες χρήσης.

https://tobaccocontrol.bmj.com/content/27/Suppl_1/s39

Please don't shoot the messenger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...