Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά συγγνώμη...Εντελώς φιλικά .....Σας παρουσιάζονται προβλήματα...και αντί να απευθυνθείτε σε έναν γιατρό ...ρωτάτε στο φόρουμ;;; Και να βρεθεί ένας που είχε παρόμοιο σύμπτωμα...είναι ασφαλής η απάντηση; Στον γιατρό σου θα απευθηνεις άμεσα...Μπορεί να είναι αμυγδαλές... φαρυγγίτιδα... λαρυγγίτιδα...ξέσπασμα του οργανισμού...και ένα σωρό άλλα πράγματα...που ίσως να επιβαρύνονται με το κάπνισμα γενικώς...μπορεί όντως και να ωφειλεται στο iqos...Δεν νομίζω όμως να υπάρχει κάποιος αρμόδιος εδώ που να στο επιβεβαιωσει ή να στο απορρίψει...

Μίλα με τον γιατρό σου άμεσα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2018 στις 12:01 ΜΜ, bakalex είπε

Όσο για τον αυτoκαθαρισμό εγώ τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα γιατί κάνω 10 τσιγάρα περίπου την ημέρα οπότε αυτό καθαρίζεται μόνο του κάθε δύο μέρες(στα 20 heets).Εάν εσύ κάνεις παραπάνω τότε σίγουρα δεν έχεις λόγο να τον χρησιμοποιείς.

Tι εννοεις αυτοκαθαριμο;

Eγω το καθαριζω με τις μπατονετες iqos, μεχρι τωρα δεν εβαλα μπατονετες για αυτια, φοβαμαι να μην χαλασω την αγκιδα.

Kαθαριζω κάθε 15 ραβδους περιπου. Ξεκιναω πρωτα με το βουρτσακι καθαρισμου, μετα με την μπατονετα γυρω γυρω τις τρυπουλες μεσα εξω, και απ την άλλη μερια τις μπατονετας καθαρισω την αγκιδα και το καπακι (εκεινο που βαζουμε την ραβδο) Όλα αυτά με μια μπατονετα. Να ψαξω λες για τα αυτια τις πιο ψιλες αν υπαρχουν, και να βαζω καθαρο οινόπνευμα και εγω για πιο οικονομικα;

Καπνιζω περιπου ενα μηνα iqos, στην αρχη κοιτουσα να μην ξεπερναω τα 12 τσιγαρα και το ειχα καταφερει, τωρα ξεφυγα στα 20+, πολλα είναι ε;

Tι στο καλο λες να φταιει η Amper και να παω σε Red;

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fearless είπε

Tι εννοεις αυτοκαθαριμο;

Eγω το καθαριζω με τις μπατονετες iqos, μεχρι τωρα δεν εβαλα μπατονετες για αυτια, φοβαμαι να μην χαλασω την αγκιδα.

Kαθαριζω κάθε 15 ραβδους περιπου. Ξεκιναω πρωτα με το βουρτσακι καθαρισμου, μετα με την μπατονετα γυρω γυρω τις τρυπουλες μεσα εξω, και απ την άλλη μερια τις μπατονετας καθαρισω την αγκιδα και το καπακι (εκεινο που βαζουμε την ραβδο) Όλα αυτά με μια μπατονετα. Να ψαξω λες για τα αυτια τις πιο ψιλες αν υπαρχουν, και να βαζω καθαρο οινόπνευμα και εγω για πιο οικονομικα;

Καπνιζω περιπου ενα μηνα iqos, στην αρχη κοιτουσα να μην ξεπερναω τα 12 τσιγαρα και το ειχα καταφερει, τωρα ξεφυγα στα 20+, πολλα είναι ε;

Tι στο καλο λες να φταιει η Amper και να παω σε Red;

Oταν λέω αυτοκαθαρισμό εννοω το κουμπι που πατας και καιει τα καταλοιπα της ακιδας.Αν έχω να το καθαρισω παραπανω απο μέρα το χρησιμοποιώ για να μένει καθαροτερη η ακιδα.

Εγω καθαριζω με μπαμπακι και οινοπνευμα,χρησιμοποιώ τουλαχιστον 2 μπατονετες οι οποιες βρωμίζουν αρκετα.Το οινοπνευμα βοηθαει να καθαρισουν καλυτερα οι επιφανειες αλλά θέλει με ρεγουλο οταν καθαρίζεις την επιφανεια στην βαση της ακιδας(για να μην περνα το οινοπνευμα με τα καταλοιπα απο κάτω στην πλακέτα και δημιουργεί άλλα προβλήματα(κόκκινο λαμπάκι και τέτοια).Ψιλες μπατονέτες χρειάζονται για να καθαρίσεις εκει που δεν χωράει η κανονικη,είχα βρεί στο ebay baby thin cotton tips/swabs/buds αλλά ψάχνω μηπως βρω μαρκα που να είναι πιο σκληρο το πλαστικο και δεν λυγίζει(δεν ειμαι ικανοποιημενος απ αυτες που έχω).

 

Εγω δεν εμεινα ικανοποιημενος απο Amber και πηγα σε Red για τον ιδιο λόγο.Δεν με κάλυπτε.Τωρα(για τα γουστα μου) είναι καλύτερα.

Αλλά επειδή όπως ξέρουμε,το αγχος,η δουλειά,δεν βοηθούν κάποιον που θέλει να κόψει(η να μειώσει) την συνήθεια,θα σου πω τι κάνω εγώ εδω και πολύ καιρο:

Μπορεί να ακούγεται δύσκολο,αλλά παίρνω στην δουλειά  (9-10 ωρες περιπου) ενα πακέτο με ΜΟΝΟ ΟΣΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ.Δλδ λέω στον εαυτό μου"αυτά είναι μλκ ,κόψε το κεφάλι σου".

Αν έπαιρνα πακέτο η πακέτα,είχα τόσες πολλές φορές δύσκολη μέρα στη δουλειά,που θα καταντούσα να καπνίζω απ το άγχος 2 πακέτα όπως πρίν που έκανα κανονικό τσιγάρο.

Κάποιες φορές ξεμένω 1 η 2 ώρες πριν σχολάσω(αν δεν κάνω καλή διαχείριση) αλλά λέω "καλά να πάθεις παρ τα @@ σου τώρα".

Ετσι παραμένω πολλούς μήνες τώρα σε σταθερό αριθμό τσιγάρων(γυρω στα 11-12 την ημέρα).It works for me.

Aλλος μπορεί να το θεωρεί μλκια.Εγω πάντως δεν ξαναγυρνώ στην εποχή που επαιρνα 3+ κουτες marlboro την βδομαδα (για 2 άτομα) απ τον περιπτερα της γειτονιας μου.Τελος αυτα.Τώρα κάνουμε 3 κούτες τον μήνα.

6.000 ευρω έχω γλυτώσει με αυτόν τον τρόπο τους τελευταίους 15 μήνες(περα απ την πολύ καλυτερη φυσική κατάσταση).

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος μια χαρα τα πας, μου αρεσε που μπορεις και το κουμανταρεις εσυ το τσιγαρο. Οπως ειπα εγω ξεφυγα λιγο τελευταια και κανω γυρω στα 20, αλλα ειχα νευρα αυτες τις μερες.

Ισως να φταει η διακοπη του καπνισματος απ τον καπνο (old holborn ασπρο). 

Θα προσπαθησω ξανα αυτο που κανεις, δεν μπορω τα 20 ειναι πολλα και νιωθω χαλια με τοσα. Εγω δεν δουλευω, θα σου πω τι εκανα στις αρχες μετο iqos.

Ξυπνουσα κατα τις 7-8 το πρωι και εκανα 3 με μεγαλη προσπαθεια μεχρι την ωρα του φαγητου (τρωω νωρις μεσυμεριανο γυρω στις 12:30) και ελεγα τεταρτο δεν θα κανω μεχρι τοτε.

Μετα μεχρι κατα τις 7 εκανα αλλα 4, και τα περισσοτερα τα εκανα πριν το υπνο, αυτο ειναι που δεν μπορω να ελεγξω, εκανα δηλαδη απ τις 7 μεχρι τις 12 το βραδυ αλλα 5-6 τσιγαρα.

26 λεπτά πριν, bakalex είπε

Oταν λέω αυτοκαθαρισμό εννοω το κουμπι που πατας και καιει τα καταλοιπα της ακιδας

Αυτο δεν μου το ειπαν απ την iqos και δεν το ηξερα. Ειναι καλο δηλαδη να πατας το κουμπι μια φορα την μερα πριν το καθαρισεις για παραδειγμα; Το πατησα τωρα και αναψε κοκκινο λεντ, ετσι κανεις;

Και εγω δεν θελω να γυρισω στο κανονικο τσιγαρο με τιποτα, φαντασου καπνιζα 33 χρονια χωρις διακοπη.

Παντος τωρα νιωθω πολυ καλυτερα ειδικα οταν εκανα 10-12 την μερα.

Αντε καλη μας δυναμη και ευχομαι να το μειωσουμε κι αλλο, εσυ εισαι και παλιος αν διαβασα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fearless είπε

 

Αυτο δεν μου το ειπαν απ την iqos και δεν το ηξερα. Ειναι καλο δηλαδη να πατας το κουμπι μια φορα την μερα πριν το καθαρισεις για παραδειγμα; Το πατησα τωρα και αναψε κοκκινο λεντ, ετσι κανεις;

Οχι οχι δεν εγινα κατανοητός.

Ο Αυτοκαθαρισμός ενεργοποιείται μόνος του κάθε 20 τσιγάρα.Δλδ στην περιπτωση μου π.χ. μπορει να ενεργοποιείται κάθε 2 μερες.

Εγω τον ενεργοποιω καποιες φορές παραπάνω όταν έχω να καθαρίσω το iqos ολο το ΣΚ η τριήμερο(αν  βαριέμαι π.χ.) ωστε να μένει η λεπίδα όσο το δυνατον πιο καθαρη.

Ουσιαστικά πάντως το iqos αυτοκαθαρίζει την λεπίδα του μονο του όταν χρειάζεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, bakalex είπε

Οχι οχι δεν εγινα κατανοητός.

Ο Αυτοκαθαρισμός ενεργοποιείται μόνος του κάθε 20 τσιγάρα.Δλδ στην περιπτωση μου π.χ. μπορει να ενεργοποιείται κάθε 2 μερες.

Εγω τον ενεργοποιω καποιες φορές παραπάνω όταν έχω να καθαρίσω το iqos ολο το ΣΚ η τριήμερο(αν  βαριέμαι π.χ.) ωστε να μένει η λεπίδα όσο το δυνατον πιο καθαρη.

Ουσιαστικά πάντως το iqos αυτοκαθαρίζει την λεπίδα του μονο του όταν χρειάζεται.

Το plus έχει μόνο αυτοκαθαρισμό κάθε 20 τσιγάρα. Δεν έχει πυρόλυση. 

Επεξ/σία από vastegial_74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ και ένα μήνα χρήστης αποκλειστικά iqos,τις τελευταίες μέρες ο ατμός μου φαίνεται υπερβολικά ζεστός και έχει χαλάσει και η γεύση, καθαρίζω την συσκευή κάθε βράδυ με βουρτσακι και μπατονετες μετά από χρήση 15-20 heets, κάνω κάτι λάθος; έχει πρόβλημα η συσκευή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια σε ολους παιδια.Σημερα οπως καθαριζα το stick εσπασε η ακιδα.Τι κανω?Να παω σε καταστημα θα μου το αλλαξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Castiello είπε

Καλη χρονια σε ολους παιδια.Σημερα οπως καθαριζα το stick εσπασε η ακιδα.Τι κανω?Να παω σε καταστημα θα μου το αλλαξουν?

Καλησπέρα...Καλή χρονιά. Ναι, αν είσαι στην εγγύηση ακόμα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έλεγα ότι σπάει εύκολα...5 holder έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιουμε συνολικά στο σπιτι...δεν μας έχει σπάσει κανένα.

Ίσως να είμαστε τυχεροί....ίσως να έχουν βγει κάποια με πιο ευαίσθητη ακίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που διαβαζω για ακιδες που σπανε στο καθαρισμα. Καθαριζω με τα ειδικα στικς καθαρισμου αλλα και με μπατοντα αυτιων και οινοπνευμα. Δενθα ελεγα πως προσεχω ιδιαιτερα. Για να σπαει στο καθαρισμα ή που θα ασκειται πολυ μεγαλη πιεση ή που θα προκειται για καποια αστοχια υλικου. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Καθαριζω τρια χολντερ με αυτον τον τροπο και δεν ειχα θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...