Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ένα θέμα στο reddit μιλάνε για τοξικότητα συκωτιού από χρήση iQos. 

Topic starter: 

I know the article in Tobacco Control concerning the possible hepatotoxicity of IQOS has been discussed here, as has PMI’s response. Having read that response I’m partly convinced, but some of PMI’s points are frankly a bit weak - the investigator didn’t judge the event to be related to IQOS, only one type of test showed an issue, etc.

I was wondering if people here might know of any other discussions of the issue, or, perhaps, have themselves had tests done after using IQOS? I’m thinking of asking my doctor to do some tests just to be on the safe side, but as I’m travelling I won’t be able to do that until a few months from now.

Here's the research letter to Tobacco Control: https://tobaccocontrol.bmj.com/content/27/Suppl_1/s39

Here's PMI's response: https://www.pmiscience.com/discover/news/summary-of-evidence-on-the-absence-of-hepatotoxicity-of-iqos-response

 

Απάντηση από μέλος: 

I don't drink and after about 6 months of iqos during routine tests my ALT and AST were about three times the upper safe limit. I stopped and in another month or two they went down. did the blood test about a month ago and it's all good. when I got the nasty results back I kept wondering what it could be, so I Googled exactly this and found some articles on it; that's why I stopped using iqos. btw, I did the blood tests about 3 times when my transaminases were high, and I was eating extremely healthy and they were still going up, during the course of 2-3 weeks.

edit: also had a work mate about 6 months prior to what I described above, who stopped using cause he said "my liver hurts from it, fuck it" and we were laughing at him. how the hell can your liver hurt from smoking?

edit: by the way, I'm sure not everyone gets liver problems from it, but for me it was enough to quit. I'm all about everyone being responsible for their health, so smoke whatever you want, you might be fine, if so, then good for you. but please keep an eye on liver toxicity once in a while, do some more research.

 

Εννοείται πως δεν είναι σοβαρό δείγμα 1 άτομο, αλλά καλό είναι να ακούγεται και αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Είχα 3 μέρες να χρησιμοποιήσω τη συσκευή έχοντας κάνει 5 τσιγάρα..Χωρίς να την καθαρίσω καθως δεν ειχα φτασω τον αριθμο του πακέτου επιχείρησα να κάνω σήμερα και μου ήρθε έντονα η γεύση καμμένου. Που μπορεί να οφείλεται; κάπνιζα καμμένο καπνο;ειναι επικινδυνο;

Επεξ/σία από 1-9-9-90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο καμένο απο το κανονικό τσιγάρο που καίγεται μπααααα. Επίσης θερμενεται δε καίγεται οπότε λογικά οχι γτ δεν έχει κ τη δύναμη να λιώσει το πλαστικό να πεις οτι μυριζε αυτό κ καπνιζες πλαστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sndev είπε

Πιο καμένο απο το κανονικό τσιγάρο που καίγεται μπααααα. Επίσης θερμενεται δε καίγεται οπότε λογικά οχι γτ δεν έχει κ τη δύναμη να λιώσει το πλαστικό να πεις οτι μυριζε αυτό κ καπνιζες πλαστικό. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.. Απλά τρόμαξα γιατί καθώς ήταν τόσο απαίσια η γεύση στις 2 τζούρες το έκλεισα και το άνοιξα να το καθαρίσω. Είχε μείνει καπνος ο οποίος είχε διπλό καει...σε επικοινωνία που είχα με την iqos μου είπαν ότι ανεξάρτητα τα 5 heets...θα έπρεπε να το είχα καθαρίσει πριν συμπληρώσει τον αριθμό των 20..πάντως από χθες έχω μια απαίσια αίσθηση στο στομα μου..ίσως να ναι και η ιδέα μου..Δεν ξέρω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικατασταση τσιγαρου με ηλεκτρονικο προ 6 περιπου χρονια τεραστια διαφορα στην υγεια αντοχη.

Κοψιμο ηλεκτρονικου και νικοτινης προ 1 χρονο ο απολυτος εφιαλτης απο στερητικο για καποιους μηνες.

Μετα το στερητικο της διακοπης νικοτινης και τη φρικη αυτου.. αυξηση στυσης-μνημης-ευστροφιας.

Αφου το εκοψα εγω που ειχα σοβαρου τυπου εθισμο στη νικοτινη μπορουνε να το κοψουνε ολοι τελειως.

Το υποκαταστατο ειναι καλο μονο αν ειναι το μεσο για την πληρη απεξαρτηση απο τη νικοτινη.

Το ηλεκτρονικο / υποκαταστατα νικοτινης αποδεδειγμενα βοηθανε και ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος διακοπης.

Μακρια απο τα φαρμακα διακοπης βαρενικλινη κτλπ που δινουνε οι γιατροι ειναι ψυχοφαρμακα με βαρυτατες παρενεργειες.

Μονη ασφαλη μεθοδος διακοπης ειναι η σταδιακη και αργη μειωση της νικοτινης σε βαθος χρονου...

Τα κοψιματα μαχαιρι εχουνε απειροελαχιστα ποσοστα επιτυχιας και πιανουνε μονο σε αυτους που εχουνε χαμηλο βαθμο εξαρτησης.

 

Βαθμολογια εξαρτησης/στερητικου συνδρομου 0-200 απο γνωστες εξαρτησιογονες ουσιες

καφεινη 1

καναβη 3

νικοτινη 70

ηρωινη 72

αιθανολη 100

βενζοδιαζεπινες 200

 

Επεξ/σία από j2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άραγε θα βγουν heets με διαφορετικές ποσότητες νικοτίνης ώστε σιγά σιγά να τη μειώσουμε? Αυτό θα ήταν καλή περίπτωση, αλλά πολύ χλωμό το κόβω να γίνει... 

Επίσης κανονικά δεν θα έπρεπε να αναγράφεται στα heets η ποσότητα νικοτίνης? Να μου πεις εδώ πλέον δεν το αναγράφει στα κανονικά τσιγάρα. Είχα ρωτήσει στο help center παλαιότερα και μου είχαν πει 0.5mg ανά heet, στο Internet κάπου είχα διαβάσει για 1.4mg αν heet. Αντε βγάλε τώρα άκρη. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Καλημέρα! Έχω μια ερώτηση.. κάνω το iqos 2 μήνες, με μια παύση 15 ημερών που ήμουν εξωτερικό και έκανα ΚΤ. Όταν αρχισα το iqos, δεν είχα καθόλου φλεμμα . Είχαν εξαφανιστεί ως δια μαγείας.  Με το που γύρισα από το ταξίδι κ το άρχισα ξανά, έχω φλεμματα κ δε μπορω να καταλάβω το λόγο. Εσείς όλοι όσοι κάνετε iqos,  τι διαφορά έχετε δει σε σχέση με αυτό το πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2019 στις 8:53 ΠΜ, j2k είπε

Αντικατασταση τσιγαρου με ηλεκτρονικο προ 6 περιπου χρονια τεραστια διαφορα στην υγεια αντοχη.

Κοψιμο ηλεκτρονικου και νικοτινης προ 1 χρονο ο απολυτος εφιαλτης απο στερητικο για καποιους μηνες.

Μετα το στερητικο της διακοπης νικοτινης και τη φρικη αυτου.. αυξηση στυσης-μνημης-ευστροφιας.

Αφου το εκοψα εγω που ειχα σοβαρου τυπου εθισμο στη νικοτινη μπορουνε να το κοψουνε ολοι τελειως.

Το υποκαταστατο ειναι καλο μονο αν ειναι το μεσο για την πληρη απεξαρτηση απο τη νικοτινη.

Το ηλεκτρονικο / υποκαταστατα νικοτινης αποδεδειγμενα βοηθανε και ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος διακοπης.

Μακρια απο τα φαρμακα διακοπης βαρενικλινη κτλπ που δινουνε οι γιατροι ειναι ψυχοφαρμακα με βαρυτατες παρενεργειες.

Μονη ασφαλη μεθοδος διακοπης ειναι η σταδιακη και αργη μειωση της νικοτινης σε βαθος χρονου...

Τα κοψιματα μαχαιρι εχουνε απειροελαχιστα ποσοστα επιτυχιας και πιανουνε μονο σε αυτους που εχουνε χαμηλο βαθμο εξαρτησης.

Βαθμολογια εξαρτησης/στερητικου συνδρομου 0-200 απο γνωστες εξαρτησιογονες ουσιες

καφεινη 1

καναβη 3

νικοτινη 70

ηρωινη 72

αιθανολη 100

βενζοδιαζεπινες 200

Να ξεκαθαρίσουμε ότι η ηρωίνη είναι 1000 φορές χειρότερη από βενζοδιαζεπίνες όπως το ζαναξ και το βαλιουμ όπως και ότι η κάνναβη παρότι δεν σε εθιζει δημιουργεί πολλές ψυχικές ασθενειες και ψυχωσεις σε ευαίσθητους ανθρώπους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Μαιρη2 είπε

Παιδιά Καλημέρα! Έχω μια ερώτηση.. κάνω το iqos 2 μήνες, με μια παύση 15 ημερών που ήμουν εξωτερικό και έκανα ΚΤ. Όταν αρχισα το iqos, δεν είχα καθόλου φλεμμα . Είχαν εξαφανιστεί ως δια μαγείας.  Με το που γύρισα από το ταξίδι κ το άρχισα ξανά, έχω φλεμματα κ δε μπορω να καταλάβω το λόγο. Εσείς όλοι όσοι κάνετε iqos,  τι διαφορά έχετε δει σε σχέση με αυτό το πρόβλημα? 

Μαίρη, δεν έχω τέτοια συμπτώματα. Καμιά σχέση με το τσιγάρο, ούτε φλέματα, ούτε κάτι άλλο. Αν σε "χαλάει", πρέπει να δεις τι θα κάνεις. Και εγώ στο δίμηνο χρήσης είμαι. Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι ξεκίνησα να κάνω maximum 10 heets αλλά τώρα τα ξεπερνάω, κάνω 12-15.

Επεξ/σία από driver4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με χαλάει, ούτε θέλω να το σταματήσω. Αντιθέτως το ΚΤ δεν μου μυρίζει καθόλου.  Και στο ταξίδι αναγκαστικά έκανα γιατί Ταϊλάνδη μου είχαν πει πως θα είχα πρόβλημα.  Εγω κάνω γύρω στα 20 heets την ημέρα.  Θα κάνω υπομονή και θα δούμε!

Επεξ/σία από Μαιρη2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MegalosVeziris είπε

Να ξεκαθαρίσουμε ότι η ηρωίνη είναι 1000 φορές χειρότερη από βενζοδιαζεπίνες όπως το ζαναξ και το βαλιουμ όπως και ότι η κάνναβη παρότι δεν σε εθιζει δημιουργεί πολλές ψυχικές ασθενειες και ψυχωσεις σε ευαίσθητους ανθρώπους.

Αυτο το λες μην εχοντας καμμια γνωση του θεματος...

Απο στερητικο βενζοδιαζεπινων αν ειναι μεγαλο και αποτομο πεθαινεις απο επιληπτικους σπασμους.

Απο στερητικο ηρωινης τρως απολυτη φρικη αλλα δεν πεθαινεις.

Το στερητικο των βενζοδιαζεπινων κραταει απο 6μηνες εως για παντα της ηρωινης μεχρι 3μηνες.

Ατομα που ειναι τοξιμανεις και στις 2 ουσιες και βρεθουνε σε στερηση κινδυνει η ζωη τους μονο απο το στερητικο των βενζοδιαζεπινων.

 

Απο στερητικο νικοτινης δε πεθαινεις αλλα αρκετα επωδυνο αν ειναι αποτομο.

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, j2k είπε

Αυτο το λες μην εχοντας καμμια γνωση του θεματος...

Απο στερητικο βενζοδιαζεπινων αν ειναι μεγαλο και αποτομο πεθαινεις απο επιληπτικους σπασμους.

Απο στερητικο ηρωινης τρως απολυτη φρικη αλλα δεν πεθαινεις.

Το στερητικο των βενζοδιαζεπινων κραταει απο 6μηνες εως για παντα της ηρωινης μεχρι 3μηνες.

Ατομα που ειναι τοξιμανεις και στις 2 ουσιες και βρεθουνε σε στερηση κινδυνει η ζωη τους μονο απο το στερητικο των βενζοδιαζεπινων.

Απο στερητικο νικοτινης δε πεθαινεις αλλα αρκετα επωδυνο αν ειναι αποτομο.

με την ηρωίνη πεθαίνεις φιλε, και καλα θα κανεις να μην την ωραιοποιείς. Μπενζος θα παρουμε ολοι οι ανθρωποι τουλαχιστον μια φορα στη ζωη μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα μιλαω ξεκαθαρα για το στερητικο συνδρομο στη διακοπη βεβαια πεθαινεις απο την ηρωινη δεν το ωραιοποιω αλλα πεθαινεις με τη χρηση της... οχι με την αιφνιδια διακοπη της.

Στις βενζοδιαζεπινες μπορει να πεθανεις οχι απο τη χρηση τους αλλα απο το στερητικο συνδρομο της αιφνιδιας διακοπης...

Διαβασε αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Benzodiazepine_withdrawal_syndrome

Το στερητικο συνδρομο απο βενζοδιαζεπινες ειναι κατι το ασυλληπτο ειδικα αν ειναι αιφνιδια η διακοπη μετα απο χρονια χρηση.

Σε καθε περιπτωση η νικοτινη ειναι πολυ ποιο ευκολο να την κοψεις απο αυτες τις ουσιες και το αλκοολ

και ειναι εφικτος στοχος για ολους αρκει να γινει σταδιακα και αργα

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...