Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Το συγκεκριμένο topic αφορά τους χρήστες iQos. Τις συζητήσεις γενικότερα για το κάπνισμα, τις έχουμε εξαντλήσει άπειρες φορές και σε πολλά topics... :) 

Να με συγχωρείτε λοιπον, My apologies 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vastegial_74 είπε

Ποιος ειναι πισω απο αυτες τις ερυνες ομως αφου ολες οι μεγαλες εταιριες καπνου εχουν και τα αντιστοιχα ατμιστικα τους προϊντα; Τι θελουν να κανου, να σαμποταρουν το ιδιο τους το προϊον;

 

Τωρα εξαρταται και απο ποιες ερευνες εννοεις... κατα του ατμου ή της θερμανσης καπνου?

Γενικα παντως δεν νομιζω οτι ειναι καποια καπνοβιομηχανια πισω απο καμια εταιρεια ατμου (*μπορει να εχω και αδικο). Αλλο το αν οι Ελληνας εισαγωγεις εχουν μετοχες και εισαγουν και τετοια προιοντα για λογους μεριδιων τα τελευταια χρονια.
Στην τελικη ολες οι σοβαρες και μεγαλες καπνοβ. εχουν ετοιμο ή ετοιμαζουν ενα προιον τυπου IQOS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tz3s είπε

Τωρα εξαρταται και απο ποιες ερευνες εννοεις... κατα του ατμου ή της θερμανσης καπνου?

Γενικα παντως δεν νομιζω οτι ειναι καποια καπνοβιομηχανια πισω απο καμια εταιρεια ατμου (*μπορει να εχω και αδικο). Αλλο το αν οι Ελληνας εισαγωγεις εχουν μετοχες και εισαγουν και τετοια προιοντα για λογους μεριδιων τα τελευταια χρονια.
Στην τελικη ολες οι σοβαρες και μεγαλες καπνοβ. εχουν ετοιμο ή ετοιμαζουν ενα προιον τυπου IQOS.

Οι μεγαλες εταιριες PM, BAT, JTI εχουν και ατμιστικα προιοντα εκτος απο συσκευες θερμανσης ατμου (iqos και glo). Ολες αυτες που προανεφερα εχουν και συσκευες με προγεμισμενες αμπουλες. 

 

Ενδεικτικα σου αναφερω το iqos mesh της PM, το vype της ΒΑΤ και το logic της JTI.

Επεξ/σία από vastegial_74
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Οι μεγαλες εταιριες PM, BAT, JTI εχουν και ατμιστικα προιοντα εκτος απο συσκευες θερμανσης ατμου (iqos και glo). Ολες αυτες που προανεφερα εχουν και συσκευες με προγεμισμενες αμπουλες. 

Ενδεικτικα σου αναφερω το iqos mesh της PM και το vype της ΒΑΤ.


Δεν τα ηξερα αυτα... Ευχαριστω :)

Παντως και παλι πιστευω οτι αυτα ειναι μια ''πισινη" που κρατανε σε περιπτωση που... Αλλα τα κερδη απο καπνο πρεπει να ειναι πολλαπλασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tz3s είπε


Δεν τα ηξερα αυτα... Ευχαριστω :)

Παντως και παλι πιστευω οτι αυτα ειναι μια ''πισινη" που κρατανε σε περιπτωση που... Αλλα τα κερδη απο καπνο πρεπει να ειναι πολλαπλασια

Δεν ξερω... Το γεγονος ομως οτι επενδυουν χρηματα κατι λεει. Στην Αγγλια το vype της BAT το πουλουν και στα φαρμακεια. Βλεππουν ισως πιο μακρια σχετικα με το που θα κινηθει η αγορα τις επομενες δεκαετιες.

Επεξ/σία από vastegial_74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Δεν ξερω... Το γεγονος ομως οτι επενδυουν χρηματα κατι λεει. Στην Αγγλια το vype της BAT το πουλουν και στα φαρμακεια. Βλεππουν ισως πιο μακρια σχετικα με το που θα κινηθει η αγορα τις επομενες δεκαετιες.

Νομιζω οτι τα προιοντα ατμισμου τα πουλουν περισσοτερο σαν "τροπο'' να κοψεις το καπνισμα... Εξ ου και τα φαρμακεια.
IQOS και παρομοιου τυπου απο την αλλη ειναι του πιο ''καθαρου" καπνισματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vastegial_74 είπε

Δεν ξερω... Το γεγονος ομως οτι επενδυουν χρηματα κατι λεει. Στην Αγγλια το vype της BAT το πουλουν και στα φαρμακεια. Βλεππουν ισως πιο μακρια σχετικα με το που θα κινηθει η αγορα τις επομενες δεκαετιες.

Υπάρχει καμμιά μαλακία που να ΜΗΝ την πουλάνε τα φαρμακεία σήμερα; Οτιδήποτε διαφημίζεται το πουλάνε. Οτιδήποτε ισχυρίζεται ο κάθε τυχάρπαστος διαφημιστής στην τηλεόραση, το ενστερνίζονται τα φαρμακεία. Όχι μόνο στην Ελλάδα βέβαια, απλά στην Ελλάδα η κατάσταση είναι λίγο χειρότερη απ'ότι σε Γερμανία και Αγγλία επειδή και ο κόσμος είναι περισσότερο ευκολόπιστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, mic2mic said:

Υπάρχει καμμιά μαλακία που να ΜΗΝ την πουλάνε τα φαρμακεία σήμερα; Οτιδήποτε διαφημίζεται το πουλάνε. Οτιδήποτε ισχυρίζεται ο κάθε τυχάρπαστος διαφημιστής στην τηλεόραση, το ενστερνίζονται τα φαρμακεία. Όχι μόνο στην Ελλάδα βέβαια, απλά στην Ελλάδα η κατάσταση είναι λίγο χειρότερη απ'ότι σε Γερμανία και Αγγλία επειδή και ο κόσμος είναι περισσότερο ευκολόπιστος.

Όχι, δεν είναι ο κόσμος εδώ ευκολόπιστος αλλά πολύ απλά είναι χαλαροί οι νόμοι και οι κανονισμοί σχετικά με τα προϊόντα που διακινούνται (που, πως, ποιος)... :) 

Τα iQos πάντως από την αρχή τα είχα στην κατηγορία των προϊόντων καπνού και όχι στα ατμίσματος κλπ. Και λίγο ψιλο-εκνευρίζομαι όταν βλέπω κόσμο να τα χρησιμοποιεί σε χώρους που επιτρέπουν τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά, μιας και τα iQos βγάζουν ...καπνό! :)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όχι, δεν είναι ο κόσμος εδώ ευκολόπιστος αλλά πολύ απλά είναι χαλαροί οι νόμοι και οι κανονισμοί σχετικά με τα προϊόντα που διακινούνται (που, πως, ποιος)... :) 

Τα iQos πάντως από την αρχή τα είχα στην κατηγορία των προϊόντων καπνού και όχι στα ατμίσματος κλπ. Και λίγο ψιλο-εκνευρίζομαι όταν βλέπω κόσμο να τα χρησιμοποιεί σε χώρους που επιτρέπουν τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά, μιας και τα iQos βγάζουν ...καπνό! :)  

Είναι περίεργη φάση το iqos. Για να υπάρξει καπνός πρέπει να υπάρξει καύση. 

Εδώ δεν έχουμε καύση. Αυτό που βγαίνει δεν είναι προϊόν καύσης αλλά θέρμανσης. Κατά τη γνώμη μου υπάρχει μια "μικρή" απάτη γύρω από το iqos. Αυτό που βγαίνει δεν προέρχεται από το ταμπάκο που έχουν μέσα τα heets  αλλά από τη θέρμανση της γλυκερίνης που είναι ποτισμένα τα heets. Αυτό έχω καταλάβει. 

Το ότι είναι ποτισμένα με κάποιου είδους γλυκερίνη δεν είναι κάποιο μυστικό άλλωστε. Αρκεί μια ερώτηση στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση αν κάποιος έχει αμφιβολία. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα ποτίζουν με PG η VG. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pier88 είπε

Υπάρχει καμία προσφορά γιά iqos plus αυτές τις μέρες;

Έχει μια για το iqos 3 μαζί με κλήρωση για Παρίσι...και μάλλον θα βγάλει για το plus στις 14 Φεβρουαρίου για 1+1 συσκευές (με κάθε επιφύλαξη γιατί μας το είπαν σε κατάστημα iqos).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.νεος στο iqos .25 χρονια 3 πακετα marlboro ασταματητα.15 μερες τωρα εχω μεινει αφωνος με τη διαφορα στον οργανισμο μου τοσο συντομα.οσο για τις ερευνες 1ον https://www.aftodioikisi.gr/ygeia/papastratos-ti-apanta-se-ereyna-poy-ypostirizei-oti-to-iqos-einai-vlavera-gia-toys-pneymones/ και 2ον ο καθενας μπορει απο μονος του να δει τις διαφορες, ειμαστε ενηλικοι ολοι μας

Επεξ/σία από promak3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, promak3 είπε

Καλησπερα σε ολους.νεος στο iqos .25 χρονια 3 πακετα marlboro ασταματητα.15 μερες τωρα εχω μεινει αφωνος με τη διαφορα στον οργανισμο μου τοσο συντομα.οσο για τις ερευνες 1ον https://www.aftodioikisi.gr/ygeia/papastratos-ti-apanta-se-ereyna-poy-ypostirizei-oti-to-iqos-einai-vlavera-gia-toys-pneymones/ και 2ον ο καθενας μπορει απο μονος του να δει τις διαφορες, ειμαστε ενηλικοι ολοι μας

Αν κάπνιζες σύντροφε επί 25 χρόνια 3 πακέτα ημερησίως,  τότε το iqos για σένα δεν είναι ούτε καν πταίσμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, promak3 είπε

Καλησπερα σε ολους.νεος στο iqos .25 χρονια 3 πακετα marlboro ασταματητα.15 μερες τωρα εχω μεινει αφωνος με τη διαφορα στον οργανισμο μου τοσο συντομα.οσο για τις ερευνες 1ον https://www.aftodioikisi.gr/ygeia/papastratos-ti-apanta-se-ereyna-poy-ypostirizei-oti-to-iqos-einai-vlavera-gia-toys-pneymones/ και 2ον ο καθενας μπορει απο μονος του να δει τις διαφορες, ειμαστε ενηλικοι ολοι μας

Πόσα πακέτα heets κάνεις την ημέρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Είναι περίεργη φάση το iqos. Για να υπάρξει καπνός πρέπει να υπάρξει καύση. 

Εδώ δεν έχουμε καύση. Αυτό που βγαίνει δεν είναι προϊόν καύσης αλλά θέρμανσης. Κατά τη γνώμη μου υπάρχει μια "μικρή" απάτη γύρω από το iqos. Αυτό που βγαίνει δεν προέρχεται από το ταμπάκο που έχουν μέσα τα heets  αλλά από τη θέρμανση της γλυκερίνης που είναι ποτισμένα τα heets. Αυτό έχω καταλάβει. 

Το ότι είναι ποτισμένα με κάποιου είδους γλυκερίνη δεν είναι κάποιο μυστικό άλλωστε. Αρκεί μια ερώτηση στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση αν κάποιος έχει αμφιβολία. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα ποτίζουν με PG η VG. 

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει καύση με τον ορισμό που περιλαμβάνει την φλόγα όμως o καπνός που βγαίνει έχει μυρωδιά καμμένου και συμπεριφέρεται ποιο πολύ όπως ο κανονικός καπνός και λιγότερο όπως το νέφος του ηλεκτρονικού. Επίσης το υπόλειμμα από τα heetsticks που πετάς στο τέλος είναι πολύ μαυρισμένο, δηλαδή υπάρχουν όλες οι ενδείξεις ότι ρουφάς χιλιάδες οξειδωμένες ουσίες. Οι 350 βαθμοί που θερμαίνει δεν είναι λίγοι, οι χρήστες κάνναβης που ξεκίνησαν το vaping εδώ και πολλά χρόνια έχουν καταλήξει ότι για να υπάρχει η ελάχιστη οξείδωση στις υπόλοιπες ουσίες του φυτού οι θερμοκρασίες πρέπει να είναι κάτω από 200-220 βαθμούς, μετά λένε αρχίζει το compustion. Ο καπνός των τσιγάρων περιέχει άπειρα καρκινογόνα χημικά, από βελτιωτικά καύσης, συντηρητικά, φυτοφάρμακα, αρώματα και άλλα που οξειδώνονται σε διαφορετικές θερμοκρασίες, δεν είναι καν συγκρίσιμος με την οργανική κάνναβη από αυτή την άποψη.

Εγώ από τότε που ξεκινησα το iqos νομίζω ότι λαχανιάζω λιγότερο όμως έρευνες δείχνουν ότι η τοξικότητα του καπνού του είναι αντίστοιχη με αυτή του τσιγάρου και του ηλεκτρονικού, προκαλεί αντίστοιχη μόνιμη βλάβη στον εγκέφαλο και στον πνεύμονα. Επίσης άλλες έρευνες δείχνουν ότι το iqos σε προκαλεί να ρουφάς ποιο γρήγορα και ότι η ποσότητα νικοτίνης που παίρνεις με τον καπνό του είναι μεγαλύτερη με αποτέλεσμα να προκαλεί ίδια αν όχι μεγαλύτερη βλάβη στα αγγεία.

Επειδή βρωμάει λιγότερο το έχω επιλέξει να αντικαταστήσει το τσιγάρο μέχρι να καταφέρω να το κόψω. Πριν από το iqos όταν έμπαινα μέσα από το μπαλκόνι η μυρωδιά με ακολουθούσε μόνιμα, τώρα τα ρούχα μου δεν μυρίζουν καθόλου και το στόμα μου σαφώς λιγότερο. Υποθέτω ότι από τα 1000 κακά του τσιγάρου αυτό θα έχει 10 λιγότερα αφού δεν καίει το χαρτάκι, όμως ανησυχώ λίγο για το πόσα νέα κακά θα υπάρχουν που θα τα ανακαλύψουμε σε 20 χρόνια. Ακόμα δεν έχω διαβάσει καμία ανεξάρτητη επιστημονική έρευνα που να ισχυρίζεται ότι βλάπτει λιγότερο. Είναι εξίσου εθιστικό, ίσως και περισσότερο, και με κάποιο τρόπο κάνει το κανονικό τσιγάρο να σου φαίνεται απαίσιο.

Στις 11/2/2019 στις 2:47 ΜΜ, vagel74 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μετά από 2 μήνες χρήσης διαπίστωσα αρκετά μεγάλη αύξηση της αρτηριακής μου πίεσης μετά από πονοκεφάλους και θολούρες, 15 μέρες μετά την διακοπή του iqos όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό, δεν ξέρω άμα έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή απλά είναι αντίδραση μόνο στο δικό μου οργανισμό 

Η νικοτίνη είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι δημιουργεί υπέρταση. Σύμφωνα με αυτή την έρευνα που αναφέρθηκα και προηγουμένως υπάρχει περίπτωση τα επίπεδα νικοτίνης στο αίμα μετά από τη χρήση του iqos να είναι μεγαλύτερα από ότι με το κανονικό τσιγάρο.

Η PMI όταν απάντησε σε μία άλλη έρευνα που κατηγορούσε το IQOS ότι καταστρέφει το συκώτι είχε σαν βασικό επιχείρημα ότι είναι ποιο εύκολο για τα ποντίκια να πάρουν πολλαπλάσια ποσότητα νικοτίνης από το iqos σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο λόγω του ότι ο καπνός του iqos δεν ερεθίζει (non-irritant).

Αν σκεφτείς πόσο ευκολοκάπνιστα είναι, η αντίδραση του οργανισμού σου μου φαίνεται εντελώς φυσιολογική αν έκανες πολλά και ρούφαγες δυνατά. Eγώ όταν πάω για καφέ και κάνω μισό πακετάκι τσακ μπαμ έχω ταχυπαλμία και νοιώθω τα χείλη μου να μουδιάζουν και πιστεύω ότι φταίει η απίστευτη ποσότητα νικοτίνης που παίρνω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Όταν καπνίζω με πολύ απαλές ρουφηξιές ένα heetstick, φροντίζω να βγάλει πάνω απο 12 ρουφηξιές και δεν κάνω ποιο συχνά από ένα κάθε τρεις ώρες δεν νοιώθω καμία αρνητική επίδραση.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...