Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Iliemp είπε

Το ίδιο κι εγώ. 

Είμαι στην 3η εβδομάδα και δεν έχω καμία επιθυμία για κανονικό τσιγάρο. 

Είχα δοκιμάσει την προηγούμενη φορά που μου τελείωσε η μπαταρία στο iQOS και μου φάνηκε απαίσια η γεύση του , οπότε πλέον δεν το θέλω καθόλου.

Επίσης μετά απο έξοδο , απεχθάνομαι πλέον την μυρωδιά της τσιγαρίλας στο παλτό μου.

Έφυγε η ανεπαίσθητη κιτρινίλα που είχα στα δάχτυλα και γενικά ελπίζω να κρατήσει και στο μέλλον η αλλαγή μου μέχρι να το κόψω τελείως :)

Προφανώς αυτό συμβαίνει σε όλους μας με το iqos. Εγώ κάθε φορά που έχω προσπαθήσει να ανάψω τσιγάρο το πετάω αμέσως αφού μου βγάζει μια εντελώς σιχαμένη γεύση στο στόμα! Καπνίζω μόνο iqos εδώ και περίπου 1 1/2 με 2 χρόνια. Δυστυχώς όμως εγώ πιστεύω ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το iqos έχει χημικά ή τέλος πάντων κάποιο συστατικό που μας προκαλεί αυτήν την αηδία για το κανονικό τσιγάρο. Εάν ένας πρώην καπνιστής ο οποίος έχει κόψει εντελώς το κάπνισμα εδώ και μια δεκαετία ας πούμε, κάνει ένα κανονικό τσιγάρο, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα νοιώσει αυτήν την αηδία που νοιώθουμε εμείς, θεωρώ λόγω του iqos. 

 

Εχουμε την αίσθηση ότι έχουμε κόψει το κάπνισμα, ενώ προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει μια που απλά, μιλώντας για τον εαυτό μου τουλάχιστον, έχουμε περάσει σε μια διαφορετικού τύπου εξάρτηση, από το iqos, η οποία ίσως να είναι και πιο έντονη από αυτή του κανονικού τσιγάρου! Εγώ το βλέπω πολύ δύσκολο για μένα να κόψω το iqos, ενώ δυστυχώς έχω την αίσθηση ότι στο μέλλον θα αποδειχθούν νέα προβλήματα υγείας τα οποία προκαλούνται από αυτό. Προφανώς είναι καλύτερο φαινομενικά για τους πνεύμονες και τις συνδεόμενες με αυτούς δραστηριότητες, αλλά μάλλον παράγει ουσίες, ίσως άγνωστες ακόμα στα πειραματικά δεδομένα, οι οποίες θα προκαλούν ίσως άλλου τύπου προβλήματα στον οργανισμό. Μάλιστα βλέπω ότι οι απαντήσεις της PM πλέον σε ερευνητές, όταν αυτές δίνονται, είναι μάλλον ελλιπείς, και πάντως υποστηρίζοντας μόνο αυτά που την συμφέρουν. Στο θέμα του ήπατος για παράδειγμα, δεν έχει υπάρξει νομίζω ακόμα κάποια ουσιαστική απάντηση και στην τελευταία στατιστική έρευνα, λένε ότι δεν έχει δώσει δεδομένα για όλες τις καρκινογόνες ουσίες που είχε δώσει στην πρώτη έρευνα με μικρότερο δείγμα. 

 

Τελος πάντων, τι να πω; Θα δούμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2019 στις 8:06 ΜΜ, nmantzia είπε
Στις 7/3/2019 στις 8:06 ΜΜ, nmantzia είπε

Δυστυχώς όμως εγώ πιστεύω ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το iqos έχει χημικά ή τέλος πάντων κάποιο συστατικό που μας προκαλεί αυτήν την αηδία για το κανονικό τσιγάρο. Εάν ένας πρώην καπνιστής ο οποίος έχει κόψει εντελώς το κάπνισμα εδώ και μια δεκαετία ας πούμε, κάνει ένα κανονικό τσιγάρο, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα νοιώσει αυτήν την αηδία που νοιώθουμε εμείς, θεωρώ λόγω του iqos. 

 

 

Αυτό ακριβώς έλεγα προχτές σε έναν φίλο..

Ότι δεν μου φαίνεται φυσιολογικό που το τσιγάρο μου έβγαλε τέτοια γεύση γιατί και την πρώτη φόρα που είχα ξανά καπνίσει μετά από διακοπή 3 ετών, η γεύση του δεν μου είχε φανεί χάλια.

Τώρα είχε μια τελείως αντιαισθητική γεύση.

Όπως και να έχει...όλα είναι χάλια...οπότε επιλέγω το iQOS  και γλυτώνω την πίσσα !!

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2019 στις 8:06 ΜΜ, nmantzia είπε

Προφανώς αυτό συμβαίνει σε όλους μας με το iqos. Εγώ κάθε φορά που έχω προσπαθήσει να ανάψω τσιγάρο το πετάω αμέσως αφού μου βγάζει μια εντελώς σιχαμένη γεύση στο στόμα! Καπνίζω μόνο iqos εδώ και περίπου 1 1/2 με 2 χρόνια. Δυστυχώς όμως εγώ πιστεύω ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το iqos έχει χημικά ή τέλος πάντων κάποιο συστατικό που μας προκαλεί αυτήν την αηδία για το κανονικό τσιγάρο. Εάν ένας πρώην καπνιστής ο οποίος έχει κόψει εντελώς το κάπνισμα εδώ και μια δεκαετία ας πούμε, κάνει ένα κανονικό τσιγάρο, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα νοιώσει αυτήν την αηδία που νοιώθουμε εμείς, θεωρώ λόγω του iqos. 

Εχουμε την αίσθηση ότι έχουμε κόψει το κάπνισμα, ενώ προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει μια που απλά, μιλώντας για τον εαυτό μου τουλάχιστον, έχουμε περάσει σε μια διαφορετικού τύπου εξάρτηση, από το iqos, η οποία ίσως να είναι και πιο έντονη από αυτή του κανονικού τσιγάρου! Εγώ το βλέπω πολύ δύσκολο για μένα να κόψω το iqos, ενώ δυστυχώς έχω την αίσθηση ότι στο μέλλον θα αποδειχθούν νέα προβλήματα υγείας τα οποία προκαλούνται από αυτό. Προφανώς είναι καλύτερο φαινομενικά για τους πνεύμονες και τις συνδεόμενες με αυτούς δραστηριότητες, αλλά μάλλον παράγει ουσίες, ίσως άγνωστες ακόμα στα πειραματικά δεδομένα, οι οποίες θα προκαλούν ίσως άλλου τύπου προβλήματα στον οργανισμό. Μάλιστα βλέπω ότι οι απαντήσεις της PM πλέον σε ερευνητές, όταν αυτές δίνονται, είναι μάλλον ελλιπείς, και πάντως υποστηρίζοντας μόνο αυτά που την συμφέρουν. Στο θέμα του ήπατος για παράδειγμα, δεν έχει υπάρξει νομίζω ακόμα κάποια ουσιαστική απάντηση και στην τελευταία στατιστική έρευνα, λένε ότι δεν έχει δώσει δεδομένα για όλες τις καρκινογόνες ουσίες που είχε δώσει στην πρώτη έρευνα με μικρότερο δείγμα. 

Τελος πάντων, τι να πω; Θα δούμε...

.

Επεξ/σία από Ola150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους! Χρησιμοποιώ το iqos plus εδώ και ένα 5μηνο και είμαι ευχαριστημένος. Την τελευταία βδομάδα νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα. Νιώθω σαν να έχει βουλώσει κάπου και δεν ρουφάει καλά. Το καθάρισα καλά αρκετές φορές και δεν βλέπω να αλλάζει κάτι. Είχε κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα και σε τι παίζει να οφείλεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2018 στις 12:44 ΜΜ, bvb7 είπε

Κυκλοφορισε η καινουργια συσκευη μονο στα καταστηματα λεει. Εμαθες κανεις τιμη? στο site δεν αναφερει τιποτα

 

Στις 16/4/2018 στις 12:44 ΜΜ, bvb7 είπε

Κυκλοφορισε η καινουργια συσκευη μονο στα καταστηματα λεει. Εμαθες κανεις τιμη? στο site δεν αναφερει τιποτα

 

Στις 16/4/2018 στις 12:44 ΜΜ, bvb7 είπε

Κυκλοφορισε η καινουργια συσκευη μονο στα καταστηματα λεει. Εμαθες κανεις τιμη? στο site δεν αναφερει τιποτα

 

Καλησπέρα σε όλους, πήρα πριν τρεις μέρες το Iqos και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την άποψή μου και να μου πείτε αν κάποια από τα συμπτώματα που έχω τα είχατε και εσείς βέβαια το χρονικό διάστημα που το χρησιμοποιώ είναι πολύ μικρό για να έχω μία ολοκληρωμένη άποψη αλλά μέσα σε τρεις μέρες έχω δει κάποιες ενδείξεις. Καταρχήν να  σας πω ότι εγώ έκανα καπνό και όχι ετοιμο τσιγάρο ο καπνός ήταν Virginia πράσινο με γλυκό ρίζα. 

 μετά από μεγάλη σκέψη και μπορώ να τονίσω αρκετά αρνητική με το κομμάτι του ηλεκτρικού τσιγάρου αρκετοί γνωστοί μου είπαν ότι εφόσον σκέφτομαι να κόψω το τσιγάρο ότι το Iqos είναι μία καλή επιλογή! 

Έτσι λοιπόν μπήκα στη διαδικασία Πριν από τρεις μέρες πήγα και το πήρα τρία πακέτα που μου δίνανε επέλεξα τη μέντα το Yellow που είναι το πιο ελαφρύ και το bronze που και καλά είναι το πιο αρωματικό 

 από την πρώτη μέρα χρήσης του παρατήρησα πολύ έντονη  ενόχληση και κάψιμο στο λαιμό όπως και πολύ μεγάλη ενόχληση στο στομάχι κάτι σαν καούρα

 τη δεύτερη μέρα πέρα από την καούρα άρχισαν να βγάζω λευκά μικρά φλέματα Όχι διάφανα λευκά να έχω μία μικρή ενόχληση στην όραση και σαν διάσπαση προσοχής και μία φαγούρα στο σώμα μου

Σήμερα ήταν τρίτη μέρα και η φαγούρα συνεχίστηκε τα φλέματα συνεχίζουν και η καούρα καλά κρατεί Όπως και το κάψιμο στο λαιμό σε συνδυασμό με πρήξιμο στα ούλα ελαφρύ βέβαια το θέμα της ζαλάδαςκαι της όρασης έφυγε. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να βγάλω κακό το προϊόν  Απλά ήθελα να ξέρω αν αυτά τα συμπτώματα έχουν παρουσιαστεί και σε κάποιους άλλους η εμένα δεν μου έκατσε καλά τελειώνοντας θα ήθελα να σας πω ότι έκανα προσπάθεια να κάνω  ένα στριφτό σήμερα και ήταν σαν κάτι πολύ ξένο Άρα τη δουλειά που λένε ότι κάνει φαίνεται ότι την κάνει  βέβαια εμένα καμία γεύση τους δεν μου αρέσει ούτε καν η μέντα σήμερα να δοκιμάσω την Βronze που είχα επιλέξει και ήταν λες και κάπνιζα καβαλινα. Το αν σε εμένα δεν ν έκατσε καλά η συσκευή δεν σημαίνει ότι θα είναι κακή σε άλλους απλά με βάση τα συμπτώματα που έχω βγάλει θα ήθελα να ξέρω αν τα έχει εμφανίσει  και κάποιος άλλος γιατί έχω μια δόση ανησυχίας. Βέβαια αν συνεχιστει θα πάω στο γιατρό άμεσα. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κατεβατό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάρα πολύ νωρίς με μόνο 3 ημέρες χρήσης. Σε διάφορα άτομα στις αρχές της μετάβασης έχουν παρουσιαστεί διάφορα παρόμοια συμπτώματα και σε άλλους τίποτα. Μπορεί να οφείλεται στο ότι κάνεις πολλά, μπορεί στο ότι κάνεις πολλές διαφορετικές γεύσεις, μπορεί και στο ότι προσπαθεί να το συνηθίσει ο οργανισμός μετά από το στριφτό που έκανες. Δες το πως θα πάει και σε κάθε περίπτωση αν δεν υποχωρήσουν τα συμπτώματα τον τελευταίο λόγο τον έχει ο γιατρός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2019 στις 12:50 ΠΜ, Marinoneri είπε

Καλησπέρα σε ολους! Χρησιμοποιώ το iqos plus εδώ και ένα 5μηνο και είμαι ευχαριστημένος. Την τελευταία βδομάδα νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα. Νιώθω σαν να έχει βουλώσει κάπου και δεν ρουφάει καλά. Το καθάρισα καλά αρκετές φορές και δεν βλέπω να αλλάζει κάτι. Είχε κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα και σε τι παίζει να οφείλεται;

Φταιει το Heet φιλε οχι το Iqos.

Σε πολλά συμβαίνει και σε εμένα,είναι πολύ εκνευριστικό.

Μαλιστα πήρα τηλέφωνο και έκανα παράπονα.Μου είπαν ότι αν έχω κάνει λιγότερο απ το 50%(!!) του πακέτου να το στειλω για αντικατάσταση.Το πρόβλημα για αυτούς είναι να μην έχουμε καπνίσει πολλά τσιγάρα απ το πακέτο,όχι αν το 20% π.χ. (η παραπάνω) των τσιγάρων είναι ελλάτωματικό,κατάλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, bakalex είπε

Φταιει το Heet φιλε οχι το Iqos.

Σε πολλά συμβαίνει και σε εμένα,είναι πολύ εκνευριστικό.

Μαλιστα πήρα τηλέφωνο και έκανα παράπονα.Μου είπαν ότι αν έχω κάνει λιγότερο απ το 50%(!!) του πακέτου να το στειλω για αντικατάσταση.Το πρόβλημα για αυτούς είναι να μην έχουμε καπνίσει πολλά τσιγάρα απ το πακέτο,όχι αν το 20% π.χ. (η παραπάνω) των τσιγάρων είναι ελλάτωματικό,κατάλαβες?

Εγώ τους έστελνα άδεια πακετακια και μέσα έβαζα χρησιμοποιημένα heets. Τα άλλαζαν κανονικά. Αν το πακέτο είναι εκτεθειμένο στον ήλιο χάνει την υγρασία γι αυτό δεν βγάζει αερολυμα.

Έριχνα μια σταγόνα νερό πάνω στο heet και μετά έβγαζε ντουμάνι.

Τα Amber κάνεις; Αυτά είχαν σοβαρό θέμα παλαιότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tigkas είπε

Είναι πάρα πολύ νωρίς με μόνο 3 ημέρες χρήσης. Σε διάφορα άτομα στις αρχές της μετάβασης έχουν παρουσιαστεί διάφορα παρόμοια συμπτώματα και σε άλλους τίποτα. Μπορεί να οφείλεται στο ότι κάνεις πολλά, μπορεί στο ότι κάνεις πολλές διαφορετικές γεύσεις, μπορεί και στο ότι προσπαθεί να το συνηθίσει ο οργανισμός μετά από το στριφτό που έκανες. Δες το πως θα πάει και σε κάθε περίπτωση αν δεν υποχωρήσουν τα συμπτώματα τον τελευταίο λόγο τον έχει ο γιατρός.

Το σκέφτηκα και εγώ όλα αυτά που λες και μου το είπαν και άλλοι ότι πρέπει να συνηθίσει ο οργανισμός και για αυτό έκανα υπομονή αλλά εχθές το βράδυ σκέψου λόγω της μέντας που μάλλον αυτή μού έκανε αλλεργία εμφάνισα καντήλες στο σώμα μου με πολύ έντονο κνησμό και και δεν είμαι αλλεργική στη μέντα βέβαια πήρα κατευθείαν ζιρτεκ και ηρέμησα Οπότε τη μέντα την καταργώ με τα χίλια τώρα μου έχει μείνει η έντονη ενόχληση στο λαιμό και οι καούρες στο στομάχι Βέβαια αν συνεχιστεί θα πάω στο γιατρό χωρίς δεύτερη σκέψη και επίσης να το σημειώσω την ημέρα έκανα γύρω στα πέντε γιατί η γεύση του μου είναι τόσο αποκρουστική που μετά τα δύο ξεκινάει και μου βγάζει πολύ άσχημη γεύση στο στόμα σε σημείο σαν να καπνίζω πλαστικό Άσε που εγώ έχω κόψει  πολλά χρόνια το τσιγάρο και το χω γυρίσει στριφτό Οπότε μπορώ να σου πω ότι  σαν αίσθηση με πήγε πολύ πίσω  αν καταλαβαίνεις τι εννοώ έχει πολύ την αίσθηση  του τσιγάρου  ενώ το στριφτό είναι άλλη φάση και να μη θέλω να καπνίσω ούτε αυτό Δεν ξέρω ποια θα είναι η πορεία μου μαζί του αλλά σίγουρα δεν μου έχει αφήσει πολύ καλή γνώμη βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα αλλά σίγουρα τα δύο κυριότερα συμπτώματα πέρα το βήχα την καούρα τις ζαλάδες κτλ κτλ με προβλημάτισε πάρα πολύ το κομμάτι της αλλεργίας και το κομμάτι της όρασης θα δω πώς θα εξελιχθεί τις επόμενες μέρες και αν δεν περάσουν τα συμπτώματα κατευθείαν θα πάω γιατρό και βέβαια το κόβω σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως που μου απάντησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Marmar88 είπε

Το σκέφτηκα και εγώ όλα αυτά που λες και μου το είπαν και άλλοι ότι πρέπει να συνηθίσει ο οργανισμός και για αυτό έκανα υπομονή αλλά εχθές το βράδυ σκέψου λόγω της μέντας που μάλλον αυτή μού έκανε αλλεργία εμφάνισα καντήλες στο σώμα μου με πολύ έντονο κνησμό και και δεν είμαι αλλεργική στη μέντα βέβαια πήρα κατευθείαν ζιρτεκ και ηρέμησα Οπότε τη μέντα την καταργώ με τα χίλια τώρα μου έχει μείνει η έντονη ενόχληση στο λαιμό και οι καούρες στο στομάχι Βέβαια αν συνεχιστεί θα πάω στο γιατρό χωρίς δεύτερη σκέψη και επίσης να το σημειώσω την ημέρα έκανα γύρω στα πέντε γιατί η γεύση του μου είναι τόσο αποκρουστική που μετά τα δύο ξεκινάει και μου βγάζει πολύ άσχημη γεύση στο στόμα σε σημείο σαν να καπνίζω πλαστικό Άσε που εγώ έχω κόψει  πολλά χρόνια το τσιγάρο και το χω γυρίσει στριφτό Οπότε μπορώ να σου πω ότι  σαν αίσθηση με πήγε πολύ πίσω  αν καταλαβαίνεις τι εννοώ έχει πολύ την αίσθηση  του τσιγάρου  ενώ το στριφτό είναι άλλη φάση και να μη θέλω να καπνίσω ούτε αυτό Δεν ξέρω ποια θα είναι η πορεία μου μαζί του αλλά σίγουρα δεν μου έχει αφήσει πολύ καλή γνώμη βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα αλλά σίγουρα τα δύο κυριότερα συμπτώματα πέρα το βήχα την καούρα τις ζαλάδες κτλ κτλ με προβλημάτισε πάρα πολύ το κομμάτι της αλλεργίας και το κομμάτι της όρασης θα δω πώς θα εξελιχθεί τις επόμενες μέρες και αν δεν περάσουν τα συμπτώματα κατευθείαν θα πάω γιατρό και βέβαια το κόβω σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως που μου απάντησες

Κανονικά η επίσκεψη στον γιατρό θα έπρεπε να είναι η πρώτη σου ενέργεια...Μπορεί να μην φταίει ο καπνός/γεύση που χρησιμοποιείς και να είναι άλλου το πρόβλημα (σε κάποια από τα υλικά που κατασκευάζεται το iqos)...Είναι πολλά τα συμπτώματα και δεν έχουν ξαναναφερθει όλα μαζί ταυτόχρονα (κάποια δεν έχουν αναφερθεί καθόλου). Εγώ θα έλεγα να το σταματήσεις  άμεσα και να πας στον γιατρό για εξετάσεις...Πάντως όποια και αν είναι τα αποτελέσματα καλό θα είναι να μας πεις τι έγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...