Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα το Iqos multi σχεδόν δωρεάν με την βραδυνή προσφορά που είχαν πριν λίγες μέρες (80 ευρώ δύο κούτες heets και το multi!!!)

Eπειδή δεν βρήκα προειδοποιήσεις παρά μόνο μάλλον διαφημιστικά βίντεο, να προειδοποιήσω τους φίλους θερμιστές να μην κάνει κάποιος το λάθος να πληρώσει κανονική τιμή γι'αυτή την συσκευή, είναι άχρηστη, και γι'αυτό μάλλον φτάνουν σε τέτοιες προσφορές να την ξεφορτώσουν.

Καπνίζω iqos από όταν βγήκαν. Πήρα το αρχικό, το 2,4+ και το Iqos 3 Duo που είναι το αγαπημένο μου ως τώρα. Το multi είναι η πιο άχρηστη συσκευή iqos που συνάντησα. Έχει ένα ηλίθιο σύστημα ενεργοποίησης (πάτα μια φορά λίγα δευτερόλεπτα, μετά πάτα δεύτερη φορά - ωπ σου έκλεισε, ωπ δεν συγχρονισες σωστά τα πατήματα, ωπ έκανε reset η συσκευή, α, ξαναπάτησες το κουμπί στην μια δόνηση τώρα το κλεισες, όχι πρέπει να αναβοσβήνει γρήγορα το led όχι αργά) που μοιάζει λες και παίζεις quicktime event σε ηλεκτρονικό παιχνίδι, απλά για να καπνίσεις ένα heet. Τρως μπαταρία τζάμπα σε άνοιξε-κλείσε μέχρι να... πετύχεις. Μου έδωσε την εντύπωση ότι διαρκεί κάπως λιγότερο από το κλασικό και το Duo. Στο καθάρισμα βρωμίζει πολύ πιο γρήγορα από τα κλασικά iqos και δεν καθαρίζει.

Δύσχρηστο, άχρηστο. Για 4 ευρώ καλό ήταν, να το έχω αν χαλάσει το 3 Duo και όσο περιμένω την αντικατάσταση. Ούτε 12 ευρώ δεν έδινα γι'αυτό το πράγμα σκουπίδι.

 

Επεξ/σία από taris
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, taris είπε

Πήρα το Iqos multi σχεδόν δωρεάν με την βραδυνή προσφορά που είχαν πριν λίγες μέρες (80 ευρώ δύο κούτες heets και το multi!!!)

Eπειδή δεν βρήκα προειδοποιήσεις παρά μόνο μάλλον διαφημιστικά βίντεο, να προειδοποιήσω τους φίλους θερμιστές να μην κάνει κάποιος το λάθος να πληρώσει κανονική τιμή γι'αυτή την συσκευή, είναι άχρηστη, και γι'αυτό μάλλον φτάνουν σε τέτοιες προσφορές να την ξεφορτώσουν.

Καπνίζω iqos από όταν βγήκαν. Πήρα το αρχικό, το 2,4+ και το Iqos 3 Duo που είναι το αγαπημένο μου ως τώρα. Το multi είναι η πιο άχρηστη συσκευή iqos που συνάντησα. Έχει ένα ηλίθιο σύστημα ενεργοποίησης (πάτα μια φορά λίγα δευτερόλεπτα, μετά πάτα δεύτερη φορά - ωπ σου έκλεισε, ωπ δεν συγχρονισες σωστά τα πατήματα, ωπ έκανε reset η συσκευή) που μοιάζει λες και παίζεις quicktime event σε ηλεκτρονικό παιχνίδι, απλά για να καπνίσεις ένα heet. Τρως μπαταρία τζάμπα σε άνοιξε-κλείσε μέχρι να... πετύχεις. Μου έδωσε την εντύπωση ότι διαρκεί κάπως λιγότερο από το κλασικό και το Duo. Στο καθάρισμα βρωμίζει πολύ πιο γρήγορα από τα κλασικά iqos και δεν καθαρίζει.

Δύσχρηστο, άχρηστο. Για 4 ευρώ καλό ήταν, να το έχω αν χαλάσει το 3 Duo και όσο περιμένω την αντικατάσταση. Ούτε 12 ευρώ δεν έδινα γι'αυτό το πράγμα.

Καλημέρα.

Συγνώμη αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες...Μια φορά το ενεργοποιεις. Για να κλείσει τελείως πρέπει να ξεχάσεις το δάχτυλο πατημένο!!!! Στιγμιαίο πάτημα σου δείχνει ποσοστό μπαταρίας. Λίγο παραπάνω αρχίζει να ζεσταίνει...Όλα είναι θέμα συγχρονισμού.

Ειδικά αν βάζεις όριο τα 9-10 heets την μέρα ...η συσκευή multi είναι ότι χρειάζεσαι. Την έχω αρκετό καιρό (από την πρώτη προσφορά που είχαν όταν πρωτοβγηκε) και με έχει βολεύει αφάνταστα στο καθημερινό κάπνισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, markosf είπε

Καλημέρα.

Συγνώμη αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες...Μια φορά το ενεργοποιεις. Για να κλείσει τελείως πρέπει να ξεχάσεις το δάχτυλο πατημένο!!!! Στιγμιαίο πάτημα σου δείχνει ποσοστό μπαταρίας. Λίγο παραπάνω αρχίζει να ζεσταίνει...Όλα είναι θέμα συγχρονισμού.

Ειδικά αν βάζεις όριο τα 9-10 heets την μέρα ...η συσκευή multi είναι ότι χρειάζεσαι. Την έχω αρκετό καιρό (από την πρώτη προσφορά που είχαν όταν πρωτοβγηκε) και με έχει βολεύει αφάνταστα στο καθημερινό κάπνισμα. 

Ίσως να είμαι χαζός φίλε μου, δεν το αποκλείω, αλλά μπροστά μου το έχω και δεν συμβαίνει αυτό που λες. Αν το πατήσω στιγμιαία μετά την ενεργοποίηση κάποιες φορές απλά σταματάει να αναβοσβήνει. Αν το πατήσω παρατεταμένα άλλες ξεκινά και άλλες σβήνει. Δηλαδή πρέπει να χρονομετρούμε πατήματα για να δουλέψει;

Το όλα είναι θέμα συγχρονισμού που έγραψες παραπέμπει σ'αυτό που είπα. Quick time event κάπνισμα.

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, taris είπε

Ίσως να είμαι χαζός φίλε μου, δεν το αποκλείω, αλλά μπροστά μου το έχω και δεν συμβαίνει αυτό που λες. Αν το πατήσω στιγμιαία μετά την ενεργοποίηση κάποιες φορές απλά σταματάει να αναβοσβήνει. Αν το πατήσω παρατεταμένα άλλες ξεκινά και άλλες σβήνει. Δηλαδή πρέπει να χρονομετρούμε πατήματα για να δουλέψει;

Γιατί να το πατήσεις στιγμιαία όταν αναβοσβηνει;

Ίσως δεν το έπιασα καλά εγώ αυτό που γράφεις..😁

Έκανες την αρχική ενεργοποίηση όταν το πήρες...Οκ;

Μετά για να ξεκινήσει να ζεσταίνει το πατάς ...1 με 2 δευτερόλεπτα περίπου...Κάνει μια δόνηση και αρχίζει να αναβοσβηνει (εκεί βάζεις το heets μέσα) . Κανει 2 δονήσεις και είναι έτοιμο να καπνίσεις.

Όταν περάσει ο χρόνος ή οι τζουρες κάνει αντίστροφα....2 δονήσεις και αρχίζει να αναβοσβηνει (και σε αυτό το διάστημα μπορείς να συνεχίσεις να ρουφας) μέχρι που σβήνει τελείως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, markosf είπε

Γιατί να το πατήσεις στιγμιαία όταν αναβοσβηνει;

Ίσως δεν το έπιασα καλά εγώ αυτό που γράφεις..😁

Έκανες την αρχική ενεργοποίηση όταν το πήρες...Οκ;

Μετά για να ξεκινήσει να ζεσταίνει το πατάς ...1 με 2 δευτερόλεπτα περίπου...Κάνει μια δόνηση και αρχίζει να αναβοσβηνει (εκεί βάζεις το heets μέσα) . Κανει 2 δονήσεις και είναι έτοιμο να καπνίσεις.

Όταν περάσει ο χρόνος ή οι τζουρες κάνει αντίστροφα....2 δονήσεις και αρχίζει να αναβοσβηνει (και σε αυτό το διάστημα μπορείς να συνεχίσεις να ρουφας) μέχρι που σβήνει τελείως...

Tί εννοούμε αρχική ενεργοποίηση;

Το εγχειρίδιο λέει πατήστε 4 δευτερόλεπτα για ενεργοποίηση, αρχίζει να αναβοσβήνει, βάλτε το heat και κρατήστε πατημένο μέχρι να δονηθεί μια φορά, περιμένετε να δονηθεί άλλες δύο φορές για να καπνίσετε. Τις μισές δεν λειτουργεί έτσι. Σβήνει.

Κάποιες σβήνει μετά την ενεργοποίηση και μετά ξανακάνει ενεργοποίηση, λες κι έλεγξα απλά την μπαταρία.
Κάποιες σβήνει στο δεύτερο πάτημα.

Κάποιες αναβοσβήνει γρήγορα στο δεύτερο πάτημα αντί να αναβοσβήνει αργά με δόνηση.

Όλες θέλω να το πετάξω... 😆

ΥΓ: Μην παρεξηγείς το ύφος μου, εκτιμώ τις ευγενικές απαντήσεις σου. Απλά βρίσκω αδιανόητο ότι κάποιος στην Phili Morris βρήκε εύχρηστο αυτό το σύστημα λειτουργίας.

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4 δευτερόλεπτα όντως σβήνει τελείως η συσκευή.... Ή αντίστοιχα ανάβει όταν είναι κλειστεί (όταν αδειάσει τελείως η μπαταρία)

Δοκίμασε στον μισό χρόνο. Ίσως είναι κάνα τυπογραφικό λάθος στο ενχειριδιο...

Πάντως δουλεύει όπως και οι άλλες συσκευές....Εγώ έχω την 3 την απλή και την multi (φαντάζομαι και το 3 duos που έχεις ) και δεν χρειάζονται 4 Δευτέρα για να αρχίσουν να ζεσταίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, markosf είπε

Στα 4 δευτερόλεπτα όντως σβήνει τελείως η συσκευή.... Ή αντίστοιχα ανάβει όταν είναι κλειστεί (όταν αδειάσει τελείως η μπαταρία)

Δοκίμασε στον μισό χρόνο. Ίσως είναι κάνα τυπογραφικό λάθος στο ενχειριδιο...

Πάντως δουλεύει όπως και οι άλλες συσκευές....Εγώ έχω την 3 την απλή και την multi (φαντάζομαι και το 3 duos που έχεις ) και δεν χρειάζονται 4 Δευτέρα για να αρχίσουν να ζεσταίνουν.

Στα τέσσερα -που αυτοί γράφουν στο manual- σβήνει, στο ένα δεν ανάβει, στα 2 ανάβει σαν τρελό. Όταν πατήσω ότι να'ναι καμιά δεκαριά φορές σαν χιμπαντζής με ομπρέλα κάποια φορά ανάβει. Λυπάμαι για την επιμονή μου αλλά αυτό είναι όντως απαίσια συσκευή.

Πιο εύκολη από ποτέ λέει. Τί να πω, ίσως χτύπησα το κεφάλι μου, ή διέπραξα κάποια μαζική εξόντωση εγκεφαλικών κυττάρων στα τελευταία τσίπουρα. 😆

multi1.jpg

multi2.jpg

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, taris είπε

Στα τέσσερα -που αυτοί γράφουν στο manual- σβήνει, στο ένα δεν ανάβει, στα 2 ανάβει σαν τρελό. Όταν πατήσω ότι να'ναι καμιά δεκαριά φορές σαν χιμπαντζής με ομπρέλα κάποια φορά ανάβει. Λυπάμαι για την επιμονή μου αλλά αυτό είναι όντως απαίσια συσκευή.

Κάνε λίγο τα παρακάτω...

Πάνω από την θύρα φορτίσεις έχει λεντ

Πάτα στιγμιαία το κουμπί. Αν ανάψουν τα λεντ τότε η συσκευή είναι ενεργοποιημενη. 

Αν δεν ανάψουν , δεν είναι ενεργοποιημένη. Εκεί πρέπει να την πατήσεις 4 δευτερόλεπτα για να ανοίξει. Αν δεν ανοίξει θέλει φόρτιση.

Όταν λοιπόν έχεις ενεργοποιήσει την συσκευή (πατώντας στιγμιαία να ανάβουν τα λεντ στην θύρα φόρτισης) , πατάς το κουμπί μέχρι να κάνει μια δόνηση (1 με 2 δευτερα)....Εκεί αρχίζει να ζεσταίνει για κάπνισμα και μπορείς να βάλεις το heets μέσα....

Όταν θες να ξανακαπνισεις ξαναπατας μέχρι να κάνει μια δόνηση (1 με 2 δευτερα) 

Δοκίμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το iqos μυρίζει ποδαρίλα :( 

Όσοι περνάνε από δίπλα μου με iqos, μου έρχεται μυρωδιά ποδαρίλας.

Η φάση είναι πως το λένε πολλοί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HateMe είπε

Το iqos μυρίζει ποδαρίλα :( 

Όσοι περνάνε από δίπλα μου με iqos, μου έρχεται μυρωδιά ποδαρίλας.

Η φάση είναι πως το λένε πολλοί. 

Τουλάχιστον δεν βρωμάει τσιγαριλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

και κλανιλα μυρίζει πολλες φορες...αλλα τι να το κανεις....σιγουρα καλύτερα απο τσιγαριλα

το καλο ειναι οτι δεν μενει στα ρουχα σου! η στο στομα σου! η μυρωδια...

Πάλι καλά.

Τι διαφορά έχει με το myblu ;

Αυτό πχ δεν βρωμάει. 

 

(Ψάχνω να δω τι θα πάρω :P )

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, taris είπε

Πήρα το Iqos multi σχεδόν δωρεάν με την βραδυνή προσφορά που είχαν πριν λίγες μέρες (80 ευρώ δύο κούτες heets και το multi!!!)

Eπειδή δεν βρήκα προειδοποιήσεις παρά μόνο μάλλον διαφημιστικά βίντεο, να προειδοποιήσω τους φίλους θερμιστές να μην κάνει κάποιος το λάθος να πληρώσει κανονική τιμή γι'αυτή την συσκευή, είναι άχρηστη, και γι'αυτό μάλλον φτάνουν σε τέτοιες προσφορές να την ξεφορτώσουν.

Καπνίζω iqos από όταν βγήκαν. Πήρα το αρχικό, το 2,4+ και το Iqos 3 Duo που είναι το αγαπημένο μου ως τώρα. Το multi είναι η πιο άχρηστη συσκευή iqos που συνάντησα. Έχει ένα ηλίθιο σύστημα ενεργοποίησης (πάτα μια φορά λίγα δευτερόλεπτα, μετά πάτα δεύτερη φορά - ωπ σου έκλεισε, ωπ δεν συγχρονισες σωστά τα πατήματα, ωπ έκανε reset η συσκευή, α, ξαναπάτησες το κουμπί στην μια δόνηση τώρα το κλεισες, όχι πρέπει να αναβοσβήνει γρήγορα το led όχι αργά) που μοιάζει λες και παίζεις quicktime event σε ηλεκτρονικό παιχνίδι, απλά για να καπνίσεις ένα heet. Τρως μπαταρία τζάμπα σε άνοιξε-κλείσε μέχρι να... πετύχεις. Μου έδωσε την εντύπωση ότι διαρκεί κάπως λιγότερο από το κλασικό και το Duo. Στο καθάρισμα βρωμίζει πολύ πιο γρήγορα από τα κλασικά iqos και δεν καθαρίζει.

Δύσχρηστο, άχρηστο. Για 4 ευρώ καλό ήταν, να το έχω αν χαλάσει το 3 Duo και όσο περιμένω την αντικατάσταση. Ούτε 12 ευρώ δεν έδινα γι'αυτό το πράγμα σκουπίδι.

Εχω 3 multi και πολλοί φίλοι μου επίσης, και ποτέ μα ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα που αναφέρεις.

Η διάρκεια της κάθε ράβδου είναι όπως τα άλλα. Και στο καθάρισμα τα ίδια ακριβώς.

Που βρήκες την δυσκολία σε σχέση με τα άλλα ;

Και μήπως πέτυχες προβληματική συσκευή ;

 

Επεξ/σία από metd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρέ παιδιά, γράφετε τόσα κατεβατά με διάφορα ενδεχόμενα γιά το MULTI  αλλά κανείς δέν αναφέρει μιά μικρή λεπτομέρεια πού κάνει την διαφορά ,όταν το καπάκι πού σκεπάζει την εισαγωγή γιά το heet είναι κλειστό δέν μπαίνει σε λειτουργία η συσκευή απλώς μάς δείχνει την κατάσταση της μπαταρίας  κατά συνέπεια γιά νά λειτουργήσει πρέπει νά ανοίξουμε πρώτα το καπάκι.Αυτά τα λίγα.

Επεξ/σία από teodor12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, teodor12 είπε

Ρέ παιδιά, γράφετε τόσα κατεβατά με διάφορα ενδεχόμενα γιά το MULTI  αλλά κανείς δέν αναφέρει μιά μικρή λεπτομέρεια πού κάνει την διαφορά ,όταν το καπάκι πού σκεπάζει την εισαγωγή γιά το heet είναι κλειστό δέν μπαίνει σε λειτουργία η συσκευή απλώς μάς δείχνει την κατάσταση της μπαταρίας  κατά συνέπεια γιά νά λειτουργήσει πρέπει νά ανοίξουμε πρώτα το καπάκι.Αυτά τα λίγα.

Δεν ισχύει αυτό. Και με κλειστό το καπάκι δουλεύει. Τουλάχιστον η δικιά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...