Προς το περιεχόμενο

Καποιος προσπαθεί κάθε μέρα να μου χακάρει το site μου


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.Καποιος προσπαθεί κάθε μέρα να μου χακάρει το site μου και με κλειδώνει κάθε μέρα απο έξω.Συγκεκριμένα μου μπλοκάρει το username μου βάζοντας πολλές φορές το username μου του wordpress με λάθος κωδικό ώστε να με μπλοκάρει έτσι μου έρχεται κάθε μέρα email για να το ξεμπλοκάρω σαν κι αυτό

post-230038-0-24243900-1477830326_thumb.png

 

Υπάρχει κάποιο plugin για να το αποτρέπω αυτό απο το να γίνεται?

Με wordpress είναι φτιαγμένο το site μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφόσον κάποιος ξέρει το username σου είναι καιρός να το αλλάξεις..δεν νομίζεις ;

Μα το αλλαζω αλλα καθε φορα το ανακαλυπτει κανοντας δεξι κλικ και προβολη πηγαιου κωδικα και το βλεπει απο κει απο τι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα έβαζα κάποιο login πριν το login του wordpress. Δες για παράδειγμα αυτό:

 

https://www.ntu.edu.sg/home/ehchua/programming/webprogramming/images/HTTP_BasicAuthLogin.png

 

 

Δεν ξέρω ποιο webserver έχει αλλά γίνεται σχετικά εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα έβαζα κάποιο login πριν το login του wordpress. Δες για παράδειγμα αυτό:

 

https://www.ntu.edu.sg/home/ehchua/programming/webprogramming/images/HTTP_BasicAuthLogin.png

 

 

Δεν ξέρω ποιο webserver έχει αλλά γίνεται σχετικά εύκολα.

Σε τι θα βοηθησει αυτο;δεν ειναι οτι μου βρίσκει τον κωδικο.Το username μου βρισκει.Οπως ειπα και πιο πανω:" Μα το αλλαζω αλλα καθε φορα το ανακαλυπτει κανοντας δεξι κλικ και προβολη πηγαιου κωδικα και το βλεπει απο κει απο τι φαίνεται. "

Το www.techgame.gr ειναι το site μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.Καποιος προσπαθεί κάθε μέρα να μου χακάρει το site μου και με κλειδώνει κάθε μέρα απο έξω.Συγκεκριμένα μου μπλοκάρει το username μου βάζοντας πολλές φορές το username μου του wordpress με λάθος κωδικό ώστε να με μπλοκάρει έτσι μου έρχεται κάθε μέρα email για να το ξεμπλοκάρω σαν κι αυτό

attachicon.gifUntitled.png

 

Υπάρχει κάποιο plugin για να το αποτρέπω αυτό απο το να γίνεται?

Με wordpress είναι φτιαγμένο το site μου

λοιπόν εγώ δεν νομίζω ότι κάποιος προσπαθεί να βρει τον κωδικό απλά παίζει η το κάνει για πλάκα αφού εάν ψάξεις μπορείς να βρει τρόπο να το παρακάμψεις εγώ άλλαξα το admin με δικό μου έτσι ο άλλος δεν ξέρει τι έχω βάλει .... πάντως και εγώ όταν ανοίγω ένα site πατάω (admin-administrator-login.....) για να δω σε τι είναι στημένο και ίσως να κάνει το ίδιο και πατάει υπενθύμιση κωδικού  

post-291247-0-67696100-1477833069_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Wordpress υπάρχει επιλογή ο site admin να εμφανίζεται με διαφορετικό username από αυτό που χρησιμοποιεί για login. Νομίζω ισχύει και για τους χρήστες αλλά δεν είμαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω αλλαξει το username. δεν εχω του admin.συγκεριμενα τωρα εχω αυτο:magiccheetah αλλα παρολα αυτα το βρισκει μεσω του πηγαιου κωδικα

ρίξε μια ματιά εδώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ειναι το plugin που χρειαζεσαι: Link.png Site: https://wordpress.org/plugins/wordfence/">Wordfence

 

Πως με προστατεύει αυτο απο το παραπανω προβλημα που ανεφερα;σε ποια ρυθμιση;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...