Προς το περιεχόμενο

θερμανση με κλιματιστικα απο σκανδιναβια (;;;;)


vasioula1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

εχω κατι φιλους στη σουηδια και με ενα κλιματιστικο και -10 βαθμους το χειμωνα, το σπιτι τους ειναι φουρνος

σκεφτόμουν μήπως αξίζει να φέρω ένα κλιματιστικό τους εδώ

 

η απορια μου ειναι η εξης:

για ποιο λογο στην ελλαδα με κλιματιστικο στο πολυ κρυο δεν εχεις καλη αποδοση; ακομα και με inverter στην καλυτερη περιπτωση ο αερας ειναι χλιαρός

 

α) είναι τα air condition τους καλύτερα;

β) είναι άλλο το είδος του κρύου (λιγοτερη υγρασια) στη σουηδία οπότε και να φέρουμε ένα δικό τους κλιματιστικό εδώ, θα έχουμε πάλι τα ίδια αποτελέσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κλιματιστικό δηλαδή είναι αυτό;

δώσε μοντέλο να δούμε αλλιώς μιλάμε στον αέρα.

δε νομίζω να έχουν κάποια super κλιματιστικά εκεί που δε τα φέρνουν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπίτια εδώ έχουν εξαιρετική μόνωση και τα παλαιότερα ανακαινίζονται κάθε δεκαετία+ για να αποκτήσουν καλύτερες μονώσεις όσο η τεχνολογία προχωρά.

Δύσκολα θα βρεις "πολυκατοικία" με χαμηλή ενεργειακή κλάση(η οποία αναφέρεται όταν ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις σπίτι).

 

Δεν ξέρω τι AC χρησιμοποιούν, αλλά να το έχεις υπ΄όψην ότι έχω δει ελάχιστα ΕΛ σπίτια με καλή μόνωση,ιδίως τα άρπα-κόλλα 70-80-90s που ξεφυτρώνανε σαν μανιτάρια στο "χωριό" μου είναι όλα καταβόθρες και χρειάζονται δυσανάλογα πολλά χρήματα για θέρμανση(από ιδία εμπειρία πάντα,δεν ξέρω εάν άλλου στην ημεδαπή υπάρχει καλύτερο σύστημα).  Έτσι ίσως μην λειτουργήσει έτσι πως το φαντάζεσαι.

 

Τα λοιπά τα αφήνω στους συμφορουμήτες με περισσότερη εμπειρία στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κατι φιλους στη σουηδια και με ενα κλιματιστικο και -10 βαθμους το χειμωνα, το σπιτι τους ειναι φουρνος

σκεφτόμουν μήπως αξίζει να φέρω ένα κλιματιστικό τους εδώ

 

Το κλιματιστικό έχει μια ονομαστική απόδοση είτε είναι σουηδικό είτε ταϊλανδέζικο. Αυτή η απόδοση πρέπει να υπερκαλύπτει τις θερμικές απώλειες του χώρου που θες να ζεστάνεις, αλλιώς δε θα ζεσταθεί. Όσο περισσότερο τις υπερκαλύπτει τόσο πιο γρήγορα θα πας από το κρύο στο ζεστό όταν ανοίξεις το κλιματιστικό, και όσο λιγότερες είναι οι απώλειες τόσο πιο αργά θα πας από το ζεστό στο κρύο όταν κλείσεις.

 

Χοντρικά τώρα αυτά γιατί προφανώς αν έχεις ένα τεράστιο χώρο και τον θερμαίνεις από τη μια μεριά ενώ χάνει από την άλλη δεν έχεις σταθερή θερμοκρασία παντού κλπ κλπ.

 

Οπότε αν το δικό τους κλιματιστικό θερμαίνει καλύτερα από ένα άλλο αυτό σημαίνει πως είναι μεγαλύτερο ή/και έχει λιγότερη δουλειά να κάνει. Προφανώς όταν ζεις στη Σουηδία έχεις καλή μόνωση στο σπίτι αλλιώς θα πληρώνεις άλλο ένα νοίκι για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπίτια εδώ έχουν εξαιρετική μόνωση και τα παλαιότερα ανακαινίζονται κάθε δεκαετία+ για να αποκτήσουν καλύτερες μονώσεις όσο η τεχνολογία προχωρά.

Δύσκολα θα βρεις "πολυκατοικία" με χαμηλή ενεργειακή κλάση(η οποία αναφέρεται όταν ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις σπίτι).

 

Δεν ξέρω τι AC χρησιμοποιούν, αλλά να το έχεις υπ΄όψην ότι έχω δει ελάχιστα ΕΛ σπίτια με καλή μόνωση,ιδίως τα άρπα-κόλλα 70-80-90s που ξεφυτρώνανε σαν μανιτάρια στο "χωριό" μου είναι όλα καταβόθρες και χρειάζονται δυσανάλογα πολλά χρήματα για θέρμανση(από ιδία εμπειρία πάντα,δεν ξέρω εάν άλλου στην ημεδαπή υπάρχει καλύτερο σύστημα).  Έτσι ίσως μην λειτουργήσει έτσι πως το φαντάζεσαι.

 

Τα λοιπά τα αφήνω στους συμφορουμήτες με περισσότερη εμπειρία στον χώρο.

 

Είμαστε large εδώ, δεν μας χαλάει να πηδάμε το εμπορικό ισοζύγιο με αυξημένες εισαγωγές πετρελαίου... ποιός ασχολείται με μονώσεις, αυτά είναι για κρυόκωλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες κλιματιστικών.

Οι παρτίδες που εισάγωνται στη χώρα μας είναι προσαρμοσμένες για εύκρατα κλιματα και ως εκ τούτου δουλεύουν καλύτερα/πιο αποδοτικά σε υψηλότερες θερμοκρασίες (συνήθως -και αν θυμάμαι σωστά- από -5 ή -10 και πάνω ορίζει ο κατασκευαστής αλλά όπως καταλαβαίνεις δε λειτουργούν πολύ αποδοτικά στο κάτω εύρος τους). Μπορείς να βρεις και στη χώρα μας κάποια μοντέλα (όπως π.χ. ένα Mitsubishi που έχω εγώ) τα οποία δουλεύουν από -15 αν θυμάμαι καλά.

Οπότε, όσον αφορά το ερώτημά σου, είναι διαφορετικές παρτίδες κλιματιστικών ανάλογα με τη χώρα στην οποία προορίζονται. 

Ούτως ή άλλως τα καλύτερα κλιματιστικά είναι τα Ιαπωνέζικα οπότε είναι πολύ πιθανόν και στη Σκανδιναβία τέτοια να έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

εχω κατι φιλους στη σουηδια και με ενα κλιματιστικο και -10 βαθμους το χειμωνα, το σπιτι τους ειναι φουρνος

σκεφτόμουν μήπως αξίζει να φέρω ένα κλιματιστικό τους εδώ

 

η απορια μου ειναι η εξης:

για ποιο λογο στην ελλαδα με κλιματιστικο στο πολυ κρυο δεν εχεις καλη αποδοση; ακομα και με inverter στην καλυτερη περιπτωση ο αερας ειναι χλιαρός

 

α) είναι τα air condition τους καλύτερα;

β) είναι άλλο το είδος του κρύου (λιγοτερη υγρασια) στη σουηδία οπότε και να φέρουμε ένα δικό τους κλιματιστικό εδώ, θα έχουμε πάλι τα ίδια αποτελέσματα;

 

Έχουν ΜΟΝΟ κλισματιστικό ή ΚΑΙ τηλεθέρμανση για "βάση" και το κλιματιστικό για όταν είναι σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι απώλειες έχει το σπίτι και εάν ο τρόπος θέρμανσης τις καλύπτει τόσο απλά είναι τα πράματα. Στις μέρες μας έχουν κατασκευαστεί ενεργειακά σπίτι και στην Ελλάδα που ζεσταίνονται με μια σόμπα (νομίζω ειχα δει ένα άρθρο για οικία 200 τμ που το έγραφε αυτό…). Όλα είναι θέμα απωλειών πάντως, το σπίτι είναι σαν ένα μπαλόνι, εάν χάνει πολύ τόσο περισσότερο θα πρέπει να το γεμίζεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γιατι εχουν πολυ καλη μονωση τα σπιτια εκει;

 

Αυτός είναι και ο λόγος. Εξαιρετική μόνωση.

 

Όσο για την προέλευση του κλιματιστικού, σίγουρα δεν θα είναι από Σουηδία ο κατασκευαστής. Οπότε ts μην περνάει από το μυαλό σου οτι αν το κλιματιστικό τους είναι από εκεί θα κάνει και παρόμοια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...