Προς το περιεχόμενο

Αυτές είναι οι προδιαγραφές της σειράς Radeon Pro 400 της AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχετε καταλάβει ότι αυτές οι pro είναι από την επαγγελματική σειρά που είχε ή amd,ο πως και ή nvidia έχει της quadro ακόμα.Δεν είναι για gaming,ειναι για προγράμματα σχεδιασμού κτλ,οποτε μην καθεστε και συγκρίνετε μία gaming κάρτα με μία επαγγελματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ή απόδοση μπορεί να χαρακτηριστεί σαν super computer του 2000 με 1000 πύρινες επεξεργαστων!!, με ανάγκες ρεύματος έως 35 watts, ακόμη κ σήμερα δεν έχει καταφέρει κανένας επεξεργαστής να φτάσει το μισό tflop αποδοσης, γιατί να μην θεωρείται αξία για το όνομα pro;

 

https://www.top500.org/list/2000/11/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απόδοση μπορεί να χαρακτηριστεί σαν super computer του 2000 με 1000 πύρινες επεξεργαστων!!, με ανάγκες ρεύματος έως 35 watts, ακόμη κ σήμερα δεν έχει καταφέρει κανένας επεξεργαστής να φτάσει το μισό tflop αποδοσης, γιατί να μην θεωρείται αξία για το όνομα pro;

 

https://www.top500.org/list/2000/11/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απόδοση μπορεί να χαρακτηριστεί σαν super computer του 2000 με 1000 πύρινες επεξεργαστων!!, με ανάγκες ρεύματος έως 35 watts, ακόμη κ σήμερα δεν έχει καταφέρει κανένας επεξεργαστής να φτάσει το μισό tflop αποδοσης, γιατί να μην θεωρείται αξία για το όνομα pro;

https://www.top500.org/list/2000/11/

Γιατί είναι gpu και όχι CPU. Η κατανάλωση είναι χαμηλή, αλλά μπορούν και καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς, επειδή κατασκευάζονται στα 14nm είναι αναμενόμενη η μικρότερη κατανάλωση. Οι CPU του 2000 που αναφέρεις, εκτός των άλλων, έχουν και αρχαία λιθογραφια.

Ο ανταγωνισμός έχει αντίστοιχες πρότασεις. Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω γιατί τις λένε pro. Επίσης πρέπει κάποια στιγμή να βγάλει και κάποιο μοντέλο να ανταγωνιστεί τις 1070 και 1080, όπου η nvidia μονοπωλεί εδώ και αρκετούς μήνες. Εδώ και τόσο καιρό δεν έχει κανένα ανταγωνιστικό προϊόν στη μεγάλη κατηγορία. Τέλος οι κάρτες αυτές ήταν αναμενόμενο να βγουν. Παρόμοια gpu, αρχιτεκτονικά, έχει και το PS4 pro... Τυχαίο;

Παρόμοια επεξεργαστική ισχύ έχει και η gpu του απλού PS4 που βγήκε εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wait, ειδα Pro και ψαρωσα

δεν ειναι η επαγγελματικη σειρα συνεχεια της FireGL?

Όχι φίλε μου. Είναι mobile, χαμηλής κατανάλωσης κάρτες γραφικών. Καλές φαίνονται, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν καταλαβαίνω γιατί τις ονομάζει pro. Ούτε για επαγγελματική χρήση είναι, ούτε είναι πολύ υψηλών επιδόσεων γενικά. Είναι καλές. Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου. Είναι mobile, χαμηλής κατανάλωσης κάρτες γραφικών. Καλές φαίνονται, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν καταλαβαίνω γιατί τις ονομάζει pro. Ούτε για επαγγελματική χρήση είναι, ούτε είναι πολύ υψηλών επιδόσεων γενικά. Είναι καλές. Αυτό.

 

Η διαφορά των pro από τις απλές είναι, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων όσον αφορά την AMD, οι drivers, αφού τα chips τους έχουν το compute hardware άθικτο (εν αντιθέσει με τις Nvidia που τα non-professional chips τους έχουν πετσοκομμένο τον συγκεκριμένο τομέα στο κυνήγι του power efficiency).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά των pro από τις απλές είναι, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων όσον αφορά την AMD, οι drivers, αφού τα chips τους έχουν το compute hardware άθικτο (εν αντιθέσει με τις Nvidia που τα non-professional chips τους έχουν πετσοκομμένο τον συγκεκριμένο τομέα στο κυνήγι του power efficiency).

Τί παραπάνω μπορούν να κάνουν οι pro σε σχέση με τις απλές. Δώσε μου ένα παράδειγμα για να καταλάβω. Δεν το λέω ειρωνικά, απλά δε το γνωρίζω. Την 390 έχω στο βασικό pc, όποτε δεν ξέρω τι κάνει η nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί παραπάνω μπορούν να κάνουν οι pro σε σχέση με τις απλές. Δώσε μου ένα παράδειγμα για να καταλάβω. Δεν το λέω ειρωνικά, απλά δε το γνωρίζω. Την 390 έχω στο βασικό pc, όποτε δεν ξέρω τι κάνει η nvidia.

Απλά ένα παράδειγμα με video για τη διαφορά pro vs gaming καρτών. Εδώ βλέπουμε μια ταπεινή quadro 600 να υπερισχύει έναντι μιας πολύ πιο δυνατής gtx 670 oc σε μια επαγγελματική εφαρμογή για 3d editors (Maya) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ένα παράδειγμα με video για τη διαφορά pro vs gaming καρτών. Εδώ βλέπουμε μια ταπεινή quadro 600 να υπερισχύει έναντι μιας πολύ πιο δυνατής gtx 670 oc σε μια επαγγελματική εφαρμογή για 3d editors (Maya) 

Δυστοιχως το βιντεο ειναι παλιο. Πλεον ολα τα προγραμματα κανουν accelerate απο Cuda η open GL. H μονο περιπτωση να θες πλεον Quadro ειναι το double precision performance που οχι μονο ειναι για λιγες εφαρμογες, αλλα και για συγκεκριμενες δουλειες, ΠΧ autocad που θα οδηγησει σε παραγωγη του σχεδιου, και θες ακριβιες χιλιοστων σε files με 100.000 parts και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί παραπάνω μπορούν να κάνουν οι pro σε σχέση με τις απλές. Δώσε μου ένα παράδειγμα για να καταλάβω. Δεν το λέω ειρωνικά, απλά δε το γνωρίζω. Την 390 έχω στο βασικό pc, όποτε δεν ξέρω τι κάνει η nvidia.

Περα του βιντεο που εβαλε ο φιλος απο πανω να στο πω και εγω με λιγα λογια,η nvidia και η amd περα απο της καρτες γραφικων που εχει για παιχνιδια βγαζει και καρτες γραφικων για επαγγελματιες οπως φωτογραφους,σχεδιαστες,3d modeling κτλ,οι επαγγελματικες καρτες σε θεμα χαρακτηριστικων δεν πιανουν μια για gaming και εχουν χειροτερα χαρακτηριστικα αλλα ειναι optimazed καθαρα και μονο για τα προγραμματα που ανεφερα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα του βιντεο που εβαλε ο φιλος απο πανω να στο πω και εγω με λιγα λογια,η nvidia και η amd περα απο της καρτες γραφικων που εχει για παιχνιδια βγαζει και καρτες γραφικων για επαγγελματιες οπως φωτογραφους,σχεδιαστες,3d modeling κτλ,οι επαγγελματικες καρτες σε θεμα χαρακτηριστικων δεν πιανουν μια για gaming και εχουν χειροτερα χαρακτηριστικα αλλα ειναι optimazed καθαρα και μονο για τα προγραμματα που ανεφερα παραπανω.

Αυτό το ήξερα. Έχω δουλέψει με Quadro σε επαγγελματικό επίπεδο στο παρελθόν. Το παράδειγμα με το video παραπάνω ανήκει σε μια εποχή που το hardware μεταξύ μιας επαγγελματικής και μιας κάρτας γενικής χρήσης ήταν διαφορετικό. Τώρα η μόνη διαφορά, από ότι είδα, είναι ότι στην nvidia τα χαρτακτηριστικά τον επαγγελματικών καρτών είναι ανώτερα από αυτά της γενικής χρήσης, όπως πολύ σωστά, έγραψε ο @erevos_csd παραπάνω. Δεν λέω ότι το επικροτώ σαν τακτική, αλλά ισχύει.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποια η διαφορά στην περίπτωση αυτή της AMD... Μιλάμε για κάρτες με χαρακτηριστικά, στην καλύτερη περίπτωση, μεσαίας κατηγορίας με χαμηλή κατανάλωση. Ποιο το νόημα να τις προτιμήσω, ακόμα κι αν θέλω να κάνω επαγγελματική δουλειά, σε σχέση με της αντίστοιχες γενικής χρήσης; Πέρα από το software φυσικά...

Μήπως ήρθε ο καιρός να βγάλει η AMD την 490 και μία λίγο ανώτερη σε hardaware για επαγγελματική χρήση; Αυτό λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστοιχως το βιντεο ειναι παλιο. Πλεον ολα τα προγραμματα κανουν accelerate απο Cuda η open GL. H μονο περιπτωση να θες πλεον Quadro ειναι το double precision performance που οχι μονο ειναι για λιγες εφαρμογες, αλλα και για συγκεκριμενες δουλειες, ΠΧ autocad που θα οδηγησει σε παραγωγη του σχεδιου, και θες ακριβιες χιλιοστων σε files με 100.000 parts και.

OpenCL φανταζομαι εννοεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποια η διαφορά στην περίπτωση αυτή της AMD... Μιλάμε για κάρτες με χαρακτηριστικά, στην καλύτερη περίπτωση, μεσαίας κατηγορίας με χαμηλή κατανάλωση. Ποιο το νόημα να τις προτιμήσω, ακόμα κι αν θέλω να κάνω επαγγελματική δουλειά, σε σχέση με της αντίστοιχες γενικής χρήσης; Πέρα από το software φυσικά...

Μήπως ήρθε ο καιρός να βγάλει η AMD την 490 και μία λίγο ανώτερη σε hardaware για επαγγελματική χρήση; Αυτό λέω...

Προφανώς για να μπορεσουν να τα βαλουν σε λαπτοπ για να τα κανουν επαγγελματικα της κατηγοριας τους.

Αν την βαλουν σε macbook pro δεν θα βολεψει σε εναν γραφιστα π.χ για την δουλεια του,ή σε εναν που δουλευει μονο autocad?!

Έμενα σε κάτι τέτοιο πάει το μυαλό μου μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για να μπορεσουν να τα βαλουν σε λαπτοπ για να τα κανουν επαγγελματικα της κατηγοριας τους.

Αν την βαλουν σε macbook pro δεν θα βολεψει σε εναν γραφιστα π.χ για την δουλεια του,ή σε εναν που δουλευει μονο autocad?!

Έμενα σε κάτι τέτοιο πάει το μυαλό μου μόνο.

Εκεί φαίνεται ότι πάει η δουλειά και πιθανότατα έχεις δίκιο. Αν και μια χαρά γίνεται η δουλειά πχ ενός γραφίστα με κάρτα του ανταγωνισμού (πχ μια 1060 που έχει και περισσότερα TFlops, αλλά περί ορέξεως...).

Γενικότερα, πάντως, θεωρώ ότι δεν είναι ο τομέας που πάσχει η AMD τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ήρθε ο καιρός να βγάλει η AMD την 490 και μία λίγο ανώτερη σε hardaware για επαγγελματική χρήση; Αυτό λέω...

 

Αφού για επαγγελματική χρήση έχει διάφορες. Είναι η σειρά FirePro..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...