Προς το περιεχόμενο

η υγρασία θα επηρεάσει ή όχι?


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει το εξής σύστημα:

 

CASE_ASUS TA-86 (VENTO A8)

PSU_COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR 80+ BRONZE (RS550-AMAAB1-EU)

CPU_AMD PHENOM 9650 2.3GHZ QUAD-CORE BOX

MOBO_ASUS M3N78

RAM_OCZ OCZ2RPR10664GK 4GB (2X2GB) PC-8500 1066MHZ REAPER HPC EDITION DUAL CHANNEL KIT

DVD_DVD±RWPIONEER DVR-216DBK BLACK BULK

FLOPPY DISK DRIVE 3.5' BLACK

 

Το σύστημα αυτό, καθώς και ένα HP Compaq DC7900 Ultra Slim, συν μία οθόνη 17", πρόκειται να τα τοποθετήσω σε σπίτι που βρίσκεται στη Νέα Μάκρη. Το πρόβλημα είναι πως το χειμώνα εκεί υπάρχει, εκτός πολύ κρύο, καί πολλή υγρασία. Το δωμάτιο που θα τα εγκαταστήσω είναι κάτι σαν σαλόνι (40-45 m^2), αλλά δεν θα υπάρχει καθόλου θέρμανση.

 

Επίσης, θα έχω και 7-8 σκληρούς δίσκους με διάφορα λειτουργικά και αρχεία, που θα εναλλάσσω στα συστήματα.

 

Τέλος, υπάρχει και η περίπτωση εγκατάστασης ενός laptop.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω:υπάρχει φόβος λόγω της υγρασίας να πάθουν ζημιά τα συστήματα (ή κάποια parts, π.χ. σκληροί δίσκοι) ή μπορώ να δουλεύω άφοβα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα στησεις σέρβερ για διαδυκτιακο στοίχημα; :P Όλα αυτά θα βάλεις;

 

Παρόλα αυτά έχω να σ πω ότι τα σύστηματα και γενικά τα ηλεκτρονικά όλα τα επηρρεάζει ή υγρασία και οι αλλαγες θερμοκρασίας ή υγρασίας κατά την λειτουργία τους.

 

Μειώνουν με λίγα λόγια τον χρόνο ζωής τους,η ζέστη δεν κάνει καλό αλλά δεν κάνει καθολου καλό επίσης ή υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειναι καλη ιδεα να αφηνεις τον υπολογιστη συνεχεια ανοιχτο κατα την διαρκεια του χειμωνα για μην εχει αποτομες αλλαγες στην θερμοκρασιες. Δεν ξερω που ειναι η Ν. Μακρη αλλα ισως ενας αφυγραντηρας θα ειανι μαι καλη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω που ειναι η Ν. Μακρη αλλα ισως ενας αφυγραντηρας θα ειανι μαι καλη λυση.

 

H Ν. Μάκρη είναι περίπου 7-8 Km μετά τη διασταύρωση της Ραφήνας (κινούμενοι από Αθήνα προς Ραφήνα). Ή, μπορούμε να το πούμε κι αλλιώς, λίγο πριν το Μαραθώνα. Δηλαδή, μεταξύ Ραφήνας και Μαραθώνα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε απο Σαλονικα ειμαι δεν εχω ιδεα απο Αθηνα, μονο 2 φορες ηρθα στην ζωη μου αλλα απο οτι βλεπω στο Γοογλε Μαπς ειανι καθαρα παραθαλασσια περιοχη. Πιστευω παντως εαν το μηχανημα ειανι συνεχεια ανοιχτο ( εαν δεν εχεις θεμα με το ηλεκτρικο ) και λιγη θερμανση  θα προσφερει και λιγοτερη καταπονηση θα εχει. Και οπως αναφερα, ενας αφυγραντηρας παντα βοηθαει.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε απο Σαλονικα ειμαι δεν εχω ιδεα απο Αθηνα, μονο 2 φορες ηρθα στην ζωη μου αλλα απο οτι βλεπω στο Γοογλε Μαπς ειανι καθαρα παραθαλασσια περιοχη. Πιστευω παντως εαν το μηχανημα ειανι συνεχεια ανοιχτο ( εαν δεν εχεις θεμα με το ηλεκτρικο ) και λιγη θερμανση  θα προσφερει και λιγοτερη καταπονηση θα εχει. Και οπως αναφερα, ενας αφυγραντηρας παντα βοηθαει.  :-)

 

Ναι, είναι παραθαλάσσια περιοχή.

Δυστυχώς, υπάρχει πρόβλημα με το ηλεκτρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

http://www.electrotools.gr/humidity-absorbers/1065-henkel-ariasana-aero-360-afygranthras.html

Αυτα η τα φακελακια που εχουν μεσα στις αρχικες τους συσκευασιες πολλες ηλεκτρικες συσκευες , δεν θα βοηθησουν ,σαν ποιο οικονομικη λυση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδανικη υγρασια παντως ειναι για το pc ειναι 30%-40%. υπαρχει καποιος κλιματισμος?

Περιβάλλοντος? Ο άνθρωπος δεν μπορεί να αναπνεύσει με ευκολία πάντως σε αυτές τις τιμές.

Λογικά λόγω της ζέστης στο κουτί να έχει τόσο αλλά στο δωμάτιο μέσα, αδύνατον. Με αφυγραντήρα το κρατάω εγώ στο 50-60%.

 

Ontopic, θα αντέξει και χωρίς αφυγραντήρα αφού θα δουλεύει συνέχεια, θα ζεσταίνει το δωμάτιο. Περισσότερο θα ανησυχούσα για την ποιότητα ρεύματος, συνεπώς χρειάζεσαι και UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανυσηχεις τοσο για την υγρασια, παρε εναν αφυγραντηρα. Πηρα ενα απο τα Jumbo με 2 ευρω και ειναι μια χαρα.

Τι ακριβώς αγόρασες?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...