Προς το περιεχόμενο

6700K vs 7700K


επισκέπτη Andrew1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Andrew1985

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάποια χρήματα στην άκρη και θέλω να φτιάξω ένα gaming pc με τον 6700Κ και την 1080 αλλά το ερώτημα είναι το εξής:

 

Αξίζει να πάρω τώρα τον 6700Κ ή να περιμένω για τον 7700Κ;

Διαβάζω ότι ο 7700Κ θα είναι 20% ταχύτερος σε single core http://offsite.com.cy/sti-dimosiotita-ta-prota-benchmarks-pou-dichnoun-korifees-epidosis/ .

 

Εγώ τον θέλω για παιχνίδια και να τον έχω στο pc για 2-3 χρόνια με προυπόθεση να μην έχω bottleneck με μελοντικές κάρτες (1080/ 1180 κτλ).

 

Τι προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο θα σου βγάλει ο 6700Κ άλλο τόσο θα σου βγάλει και 7700Κ μια και είναι ίδιας γενιάς και το μόνο που αλλάζει θα είναι η ονομαστική συχνότητα λειτουργία τους όπως με 4770Κ / 4790Κ (ίδια τσιπάκια αλλά άλλες ονομαστικές συχνότητες και απλά λίγο καλύτερο overclocking ο καινούργιος αν σου τύχει καλό τσιπάκι).Βελτιώσεις per core δεν θα υπάρχουν.Αν μπορείς να περιμένεις την καινούργια γενιά καλώς...ειδάλλως και ο 6700Κ δεν θα σε αφήσει πουθενά!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάποια χρήματα στην άκρη και θέλω να φτιάξω ένα gaming pc με τον 6700Κ και την 1080 αλλά το ερώτημα είναι το εξής:

 

Αξίζει να πάρω τώρα τον 6700Κ ή να περιμένω για τον 7700Κ;

Διαβάζω ότι ο 7700Κ θα είναι 20% ταχύτερος σε single core http://offsite.com.cy/sti-dimosiotita-ta-prota-benchmarks-pou-dichnoun-korifees-epidosis/ .

 

Εγώ τον θέλω για παιχνίδια και να τον έχω στο pc για 2-3 χρόνια με προυπόθεση να μην έχω bottleneck με μελοντικές κάρτες (1080/ 1180 κτλ).

 

Τι προτείνετε να κάνω;

 

Άντε να πάρει ένα 5% σε IPC, το 20% ταχύτερος χλομό το κόβω εκτός αν χρονίζετε 15-20% παραπάνω από τον 6700K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασε το pc σου και απόλαυσε το και άσε τα 20% παραπάνω που και καλά θα δώσει η Intel. Αν θες να είναι ίδιος με τον 7700K του κάνεις ένα overclock και είναι παρόμοιος σε επιδόσεις (αν και δε χρειάζεται) . Άσε που αν κυκλοφορήσει η τιμή του θα είναι υψηλή (γύρω στα 400 σίγουρα) και πάλι δεν θα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Andrew1985

Μάλλον έχετε δίκιο. Προχωράω σε 6700Κ τότε. Μια καλή μητρική με ταβάνι τα 180ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχετε δίκιο. Προχωράω σε 6700Κ τότε. Μια καλή μητρική με ταβάνι τα 180ε;

Αν σε ενδιαφέρει το overclock, που λογικά θα σε ενδιαφέρει, θέλει καλό ψάξιμο-διαβασμα σε αυτή την κατηγορία τιμής, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τα ρεύματα και ταχύτητα μνήμης . Το λέω γιατί πρόσφατα πήρα και εγώ board, και διάβασα σχεδόν ότι review υπάρχει σε z170.κατεληξα σε αυτό της υπογραφής μου και μέχρι στιγμής μόνο καλές εντυπώσεις μου έχει αφήσει ειδικά σε θέματα oc.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Haswell σε Broadwell το κέρδος σε IPC είναι κάπου ~3% και απο Broadwell σε Skylake 2.5-3%. Οι kaby lake θα΄ναι κάπου ~5% clock vs clock ταχύτεροι απο skylake κατά μέσο όρο. Το πού βλέπουν το IPC σε πολλά site 20% είναι απορίας άξιο, για clock vs clock μιλάμε πάντα. Άλμα σαν Nehalem / Lynnfield σε Sandy Bridge πάρα πόλυ δύσκολο να δούμε. Ίδια cores/threads, ίδιες τιμές, ίδιο process κάποιος θα 'πει καλύτερη igpu. Όσοι έχουν ήδη κάτι σαν i5-3570K θα αρνηθούν μια ακόμα προσπάθεια για "άρμεγμα" της τσέπης τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αλλά το ότι μπορεί να έχει μεγαλύτερα clocks ενώ κρατάει πάνω κάτω το ίδιο TDP, θεωρείται "αρχιτεκτονική βελτίωση", δεν είναι απλά "overclocking"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το ότι μπορεί να έχει μεγαλύτερα clocks ενώ κρατάει πάνω κάτω το ίδιο TDP, θεωρείται "αρχιτεκτονική βελτίωση", δεν είναι απλά "overclocking"...

 

Έχει και άλλη μέθοδο κατασκευής ο Kaby (14nm+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Haswell σε Broadwell το κέρδος σε IPC είναι κάπου ~3% και απο Broadwell σε Skylake 2.5-3%. Οι kaby lake θα΄ναι κάπου ~5% clock vs clock ταχύτεροι απο skylake κατά μέσο όρο. Το πού βλέπουν το IPC σε πολλά site 20% είναι απορίας άξιο, για clock vs clock μιλάμε πάντα.

Το IPC δεν είναι μόνο τα σκέτα νούμερα από bench που τρέχουν μόνο ένα νήμα ανά πυρήνα και όλο την ίδια εντολή...

IPC είναι και αυτό,i3-6100 vs i3-4330, ~6% διαφορά σε συχνότητα αλλά ~30% διαφορά σε FPS/IPC!

Αρκετά ποιο πάνω από τα ~12% που θα έπρεπε να είναι η διαφορά(συχνότητα 6% + IPC 6%) ,μάλιστα αν τα βάλεις κάτω είναι 24% αύξηση στο IPC clock to clock,σίγουρα δεν είναι παντού τόσο μεγάλη η διαφορά αλλά αυτό ισχύ πάντα και παντού. 

 

b1_proz_11.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IPC δεν είναι μόνο τα σκέτα νούμερα από bench που τρέχουν μόνο ένα νήμα ανά πυρήνα και όλο την ίδια εντολή...

IPC είναι και αυτό,i3-6100 vs i3-4330, ~6% διαφορά σε συχνότητα αλλά ~30% διαφορά σε FPS/IPC!

Αρκετά ποιο πάνω από τα ~12% που θα έπρεπε να είναι η διαφορά(συχνότητα 6% + IPC 6%) ,μάλιστα αν τα βάλεις κάτω είναι 24% αύξηση στο IPC clock to clock,σίγουρα δεν είναι παντού τόσο μεγάλη η διαφορά αλλά αυτό ισχύ πάντα και παντού. 

 

b1_proz_11.png

 

Core i3 6100 = 88fps

Core i3 4330 = 71fps

 

88fps = 24% πιο γρήγορα από το 71fps

 

Core i3 4330 = 3.5GHz

Core i3 6100 = 3.7GHz

 

Διαφορα ~6%

 

Άρα μιλάμε για περίπου 18% διαφορά στα ίδια Clocks αλλά όχι σε IPC, αφού έχουμε όλο το CPU με 2x πυρήνες + ΗΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αδερφέ,μέχρι τώρα όλοι δεν λέτε ότι τα minimums είναι αυτά που μετράνε ποιο πολύ;Γιατί πας να μας το αλλάξεις τώρα;

24% διαφορά στα Min! 18% avg.

Αυτό με το 2x πυρήνες + ΗΤ δεν το κατάλαβα που κολλάει,αν κατάφεραν να βγάλουν 24% παραπάνω από το HT (ή μαζί με αυτό) μπράβο τους μέρος του IPC είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηθικό δίδαγμα είναι για τον ts είναι ότι όταν δεν θα τραβάει ο ένας cpu στα games (6700Κ) θα έχει έρθει και το τέλος του άλλου (7700Κ)......ίδια nm / ίδια αρχιτεκτονική / 4core + ht και οι δύο / (αν έχουν και ίδιο overclockability max στα 4.7-4.8 για τα περισσότερα τσιπάκια) ίδιο χρόνο θα βγάλουν.Όσο για τα  fps στα games το ίδιο τερματισμένη θα την πηγαίνει και ο 6700Κ την gpu....τι διαφορά να έχουν στα ίδια κλόκια?.........1-3-5fps ίσως να λέω πολλά κιόλας.Χώρια ότι το παραπάνω γράφημα ασχολείται με cpu άλλων γενιών haswell (22nm) vs skylake(14nm).....εδώ μιλάμε για 14nm (6700K) vs 14nm (7700K).Πόση διαφορά να έχουν στα ίδια κλόκια???Όπως είπα και παραπάνω αν μπορείς (ts) να περιμένεις την καινούργια γενιά καλώς (το λέω μόνο και μόνο για να πάρεις ότι πιο σύγχρονο θα υπάρχει την δεδομένη στιγμή στην main πλατφόρμα της intel)...ειδάλλως και ο 6700Κ δεν θα σε αφήσει πουθενά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το 2x πυρήνες + ΗΤ δεν το κατάλαβα που κολλάει,αν κατάφεραν να βγάλουν 24% παραπάνω από το HT (ή μαζί με αυτό) μπράβο τους μέρος του IPC είναι και αυτό.

 

Αυτό είναι το CPU Throughput και όχι IPC, το IPC το μετράμε σε έναν πυρήνα και χωρίς HT. Αν βάλουμε έναν πυρήνα + ΗΤ, πάλη Single Core Throughput μετράμε αφού εμπλέκετε και το scaling του HT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...