Προς το περιεχόμενο

Νέα μητρική ή αγορά Kaby Lake/ZEN


aekoriginal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν i5 2500k κι όταν τον αγόραζα έκανα το τεράστιο λάθος να μην πάω  σε μητρική που να δέχεται overclock. Εν τω μεταξύ έχω και μια 212 evo που θεωρητικά τον πάει άνετα στα 4,4-4,5 ghz. 

 

Επίσης οι μέγιστοι χρονισμοί στην μητρική μου είναι 1333Mhz που απ' ότι κατάλαβα παίζει ρόλο σε σχέση με 2100+ ram.

 

Έχουμε και λέμε. Έχω ένα budget 500-600 ευρώ αυτή την στιγμή. Ο 2500k με oc πιστεύω σηκώνει εύκολα ακόμα και 1070 (ίσως 1080 σε οχι και τόσο cpu bound παιχνίδια) και γενικά είμαι υπερευχαριστημένος εδώ και 5 χρόνια με αυτό το cpu.

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκω εύκολα z77 μητρικές πλέον και θα ήθελα γνώμες για το αν αξίζει να περάσω στις νέες πλατφόρμες όταν θα κυκλοφορήσουν τους ερχόμενους μήνες ή να πήγαινα τώρα σε μια z77. Το να εξοικονομήσω χρήματα απο cpu/mobo θα με βοηθούσε να πάρω πιο σύντομα μια κάρτα γραφικών αλλά όταν είναι να πάρω θέλώ το υπόλοιπο σύστημα να είναι εντάξει (δεν παίζω γενικά αυτή την περίοδο πέρα απο LoL, κάποια στιγμή αυτό θα αλλάξει).

 

Τα spare parts σε περίπτωση που αλλάξω πλατφόρμα θα πάνε σε 2ο pc στο πατρικό (έχω ότι άλλο χρειάζεται).

 

Ευχαριστώ όποιον προθυμοποιηθεί να με βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που όπως λες δεν καίγεσαι για σοβαρό gaming κράτα καβάτζες στην άκρη και κάνε μια και καλή μια αναβάθμιση με zen ή kaby lake, είναι το καλύτερο δυνατό που έχεις να κάνεις. Το να πας σε καλή z77 τώρα θα σου στερήσει τα χρήματα για την καλή αναβάθμιση στους επερχόμενους επεξεργαστές που λες, μην βιαστείς και αρκεστείς σε ημίμετρα παρά κάνε υπομονή, είναι η μόνη λύση :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτομαι. Το θέμα είναι πως και σε Ζ77 να πάω, πλέον δεν βρίσκω καταρχάς καινούρια μητρική και κατα δεύτερον για καλή Ζ77 ζητάνε αδιανόητα ποσά (σε σχέση με το τι αξίζουν) απο όσο έχω ψάξει για μτχ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτομαι. Το θέμα είναι πως και σε Ζ77 να πάω, πλέον δεν βρίσκω καταρχάς καινούρια μητρική και κατα δεύτερον για καλή Ζ77 ζητάνε αδιανόητα ποσά (σε σχέση με το τι αξίζουν) απο όσο έχω ψάξει για μτχ. 

 

Σωστά ! Η υπομονή είναι το κλειδί, το μηχάνημά σου δεν είναι σάπιο και θα σε κρατήσει καλά μέχρι να πας σε αυτό που θες, να πω ότι είχες κάνα core 2 duo δεν έχεις, βαστάει ακόμα ο γερόλυκος 2500k :D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά με έναν 7700k με oc όσο πάει, θα είμαι καλυμένος για 5-6 χρόνια, έτσι; Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, προφανώς κάτι μπορεί να αλλάξει ριζικά κάποια στιγμή. Ξέρω πολύ θεωρητική ερώτηση, για επεξεργαστές που δεν έχουν βγεί καν..

Απλά θέλω να φτιάξω ένα μηχάνημα, όπως και το τωρινό μου (αν κι όταν αγόραζα τον 2500k δεν ήξερα οτι θα με κρατήσει τόσο) που να είμαι σχετικά άνετος για πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο θα σε βγάλει παράδειγμα ένας i7 6700k τόσο άλλο θα σε βγάλει ένας i7 7700k απλά θα είναι λίγο πιο γρήγορος ο δεύτερος, κοινώς θα σου κρατήσει το μηχάνημα για αρκετά χρόνια δίχως upgrade. Εδώ σκέψου πως και 3770k με oc να έχει κάποιος ίσως μετά από 3-5 χρόνια από τώρα αλλάξει σε κάτι καλύτερο όσον αφορά το gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπομονή είναι το κλειδί όπως λέει και ο multi αν είναι να πας σε νέο setup (αυτό σου προτείνω πρώτιστως και εγώ)......ωστόσο αν έχεις σφιχτό budjet κοίτα και σε z68 mobos κυκλοφορούν κατα καιρούς στις αγγελίες με μία Gigabyte Z68P-DS3 (  http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/776324-gigabyte-z68-%CE%BD%CE%B5%CE%B5%CF%83-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%83/ ) μπορείς να τον πας στα 4.0ghz  ίσως και λίγο παραπάνω  (εξαρτάται και από το silicon lottery+ την ψύξη που έχεις).

Μέχρι και ανακατασκευή z77 mobos  (δίνει 1 χρόνο εγγύηση βέβαια) http://www.8com.gr/gigabyte-lga-1155-intel-z77-hdmi-sata-6gb-s-usb-3-0-micro-atx-intel-motherboard-ga-z77mx-d3h

ζητάνε οι άνθρωποι 120 ευρώ  :X  ...τι άλλο θα δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κυκλοφορήσει από κινέζικο site review για τον i5-7600K, άμα σε τρώει το μικρόβιο της αναβάθμίσης αγοράζεις και skylake κλαιν-μαιν διαφορές με τους kaby lake. Original site εδώ

 

*4-core turbo ο i5-7600K 4 GHz ενώ ο 6600K 3.6GHz.

*1-core turbo ο i5-7600K 4.2GHz ενώ o 6600K 3.9GHZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπομονή είναι το κλειδί όπως λέει και ο multi αν είναι να πας σε νέο setup (αυτό σου προτείνω πρώτιστως και εγώ)......ωστόσο αν έχεις σφιχτό budjet κοίτα και σε z68 mobos κυκλοφορούν κατα καιρούς στις αγγελίες με μία Gigabyte Z68P-DS3 (  http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/776324-gigabyte-z68-%CE%BD%CE%B5%CE%B5%CF%83-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%83/ ) μπορείς να τον πας στα 4.0ghz  ίσως και λίγο παραπάνω  (εξαρτάται και από το silicon lottery+ την ψύξη που έχεις).

Μέχρι και ανακατασκευή z77 mobos  (δίνει 1 χρόνο εγγύηση βέβαια) http://www.8com.gr/gigabyte-lga-1155-intel-z77-hdmi-sata-6gb-s-usb-3-0-micro-atx-intel-motherboard-ga-z77mx-d3h

ζητάνε οι άνθρωποι 120 ευρώ  :X  ...τι άλλο θα δούμε!

Ήδη πάει στα 3,7Ghz με μια ρύθμιση για "επιδόσεις" που έχει το bios. Αυτό το ΄χω δει μέσω cpu-z. Τώρα για να τον πάω 4 δεν λέει να πάρω μητρική καινούρια. Λέω να μην βιαστώ και να περιμένω τι θα μας φέρει ο νέος χρόνος τόσο απο επεξεργαστές όσο κι απο κάρτες γραφικών.

 

ΥΓ: Αν πάω σε νέα πλατφόρμα, μάλλον θα πάω σε i7, ή στον αντίστοιχο (αν αξίζει τον κόπο) απο AMD λόγω του οτι απο΄τι κατάλαβα σιγά σιγά τα games χρησιμοποιούν πιο πολλά cores και threads.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...