Προς το περιεχόμενο

ρυθμίσεις για δίκτυο και κεραίες TP LINK 7510


trogopodaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στο forum και βλέπω την πολύ σπουδαία δαυλιά που γίνεται εδώ μέσα και θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας  σαν άσχετος που είμαι

Λιπών έχουμε και λεμέ θέλω να κάνω ένα δίκτυο με 4 κεραίες TP LINK 7510 και θέλω να μου πείτε στης ρυθμίσεις από την αρχή ως το τέλος δηλ.απο το router τη ip να βάλω αυτά τα DNS και στη συνέχεια τη να βάλω στης κεραίες όποιος  μπορεί να με βοηθήσει ας με απαντήσει για να του δώσω περισσότερες πληροφορείς

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε σου έχω ένα σχέδιο με το τη ακριβός βελο να κάνω

Θέλω να μεταφέρω internet σε 2 σημεία στο κτίριο β και κτίριο γ από το κτίριο α που είναι και το router στη διάθεση μου έχω 2 router ένα ZXV10 W300 και ένα ZTE ZXHN H108N τώρα δουλεύω το πρώτο άμα χρειαστεί το αλλάζουμε

Στο κτίριο β η κεραίες θα είναι συνδεδεμένες πάνω σε ένα switches εκεί επίσης θα είναι και ένα Access point για να κάνη το internet ασύρματο στο κτίριο β. και το internet θα καταλήξει στο κτίριο γ

Και θέλω να μάθω τη ip να βάλω τώρα το router έχει 192.168.1.1 ενώ η κεραίες έχουν 192.168.1.254 τα DNS και σε τη λειτουργία να είναι η κεραίες δηλ. Access point η Βridge

Το ξέρω πως είναι λίγο κουραστικό

post-418118-0-36738000-1478116418_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεντρικό ρουτερ θα περιορισεις τον dhcp να δίνει πχ από 192.168.1.10-192.168.1.240

Ξεκινας με το πρώτο που θα παίρνει ίντερνετ του βάζεις 192.168.1.250 σε λειτουργία access point με κλειστο dhcp.

Το δεύτερο θα είναι σε λειτουργία client βάζεις ip..... 251. Dns θα βάλεις αυτήν του κεντρικού ρουτερ 192.168.1.1. Εκεί πρέπει να έχεις ίντερνετ στο switch.

Μετά στο νούμερο 3 το βάζεις σε λειτουργία access point με ip.... 252. Και το 4 client και ου το καθεξις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα σου στέλνω 2 φωτο με της ρυθμίσεις που θα κάνω η μια είναι από το router και η άλλη από την κεραία εάν κατάλαβα σωστά πρέπει και να τα έχω και σωστά αν πάλη όχι πες μου τη να αλλάξω

post-418118-0-48924500-1478192670_thumb.jpg

post-418118-0-34503500-1478192681_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ρουτερ θα αφήσεις ip 192,168,1,1 για πιο λόγο την άλλαξες; εγώ δεν σου είπα κάτι τέτοιο

αυτές τις ρυθμίσεις θα κάνεις την κεραία το 240 στην 2 εικόνα κανε το 250

post-46373-0-08459200-1478209141_thumb.jpg

post-46373-0-86216200-1478209151_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γράφω όσο αναλυτικότερα γίνεται.

 

1. Στο αρχικό modem/router θα του αφήσεις την ΙΡ 192.168.1.1.

Θα ορίσεις ο DHCP να δίνει διευθύνσεις από 192.168.1.10 έως 192.168.1.200.

DNS μην βάζεις τίποτα για να χρησιμοποιεί αυτόματα του παρόχους σου, εκτός αν θέλεις εσύ κάποιον άλλο DNS.

 

2. Οι κεραίες θα ρυθμισθούν να δουλεύουν ως Standard AP με σταθερή διεύθυνση:

  • Η Νο1 ως Access Point με ΙΡ 192.168.1.201.
  • Η Νο2 ως Client με ΙΡ 192.168.1.202.
  • Η Νο3 ως Access Point με ΙΡ 192.168.1.203.
  • Η Νο4 ως Client με ΙΡ 192.168.1.204.
  • Όλες με μάσκα 255.255.255.0 και Gateway 192.168.1.1.

 

3. Σε όλες τις κεραίες θα έχεις:

  • Ενεργοποιημένο το WDS.
  • Ασφάλεια WPA2-PSK με κωδικοποίηση AES και τον ίδιο ισχυρό κωδικό.
  • Απενεργοποιημένο τον DHCP.

4. Στις 2 κεραίες που θα παίζουν ως Access Point (No1 & No3), θα ορίσεις διαφορετικό κανάλι εκπομπής, που θα είναι το καθαρότερο στην περιοχή που θα τοποθετηθούν.

 

5. Στις 2 κεραίες που θα παίζουν ως Client (No2 & No4), θα τις βάλεις να ψάξουν (Search) και θα επιλέξεις (Connect) να συνδεθούν με το κατάλληλο Access Point μέσω της διεύθυνσης MAC.

 

Τέλος θα φροντίσεις καμία άλλη συσκευή σε όλο το δίκτυο, να μην έχει κάποια διεύθυνση από τις παραπάνω. Εννοώ αν έχουν σταθερές, διαφορετικά παίρνουν αυτόματα αποκλειστικά από την περιοχή του DHCP, που όρισες στο 1ο βήμα.

 

Καλό είναι όλες οι ρυθμίσεις να γίνουν τοπικά, ώστε να εξασφαλίσεις την σωστή λειτουργία και να είναι έτοιμες για την εγκατάσταση στην τελική τους θέση.

Στην ενδιάμεση θέση, αν οι 2 κεραίες μπουν στον ίδιο ιστό, να έχουν κάποια απόσταση μεταξύ τους για να μην αληλλοεπηρεάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας αύριο θα τα στήσω και θα σας  ενημερώσω .τα  access point θέλουν και αυτά καμία  ρύθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της έχω βάλει της κεραίας και αυτες δοκιμάζω τώρα και έχω να σας επισημάνω κάτι μικρά προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί όπως όταν θα πάω να ανοίξω μια σελίδα μπορεί να μου βγάλει το μήνυμα δεν βρέθηκε διαμεσολαβητης κάνω ανανέωση και ανοίγει μετά η σε video ξεκινούν και μετά σταματούν να φορτώνουν

Όταν ρωταω  για το access point δεν εννοώ της κεραίας αλά το access point που θα είναι πάνω στο switches

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα γράφεις, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε, καθώς παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.

1. Τα προβλήματα που αναφέρεις εμφανίζονται σε όλες τις συσκευές που συνδέονται στις 2 clients ή μόνο σε μία εξ αυτών;

2. Δοκίμασες συνδεδεμένο ένα PC κατευθείαν σε μία client κάθε φορά, να δεις που υπάρχει το πρόβλημα;

3. Υπάρχει καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των κεραιών και στις 2 ζεύξεις;

4. Το σήμα είναι ικανοποιητικό και στις 2 ζεύξεις;

 

Γενικά δώσε όσες περισσότερες πληροφορίες για την συνολική εγκατάσταση του δικτύου και που ακριβώς εμφανίζονται τα προβλήματα.

 

Όσον αφορά τα εσωτερικά ΑΡ, πρέπει να ρυθμιστούν κατάλληλα και ανάλογα τι συσκευές είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εμφανίζεται παντού και  με ανοιχτό το dhcp και κλειστό το ίδιο πράγμα μου κάνει στο κτήριο Β συνδέομαι ασύρματα ενώ στο κτήριο Γ είμαι client αλλά το πρόβλημα το ίδιο έχετε να προτείνεται τίποτα για αύριο που θα ασχοληθώ πάλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω πως δουλεύει καλύτερα εάν το ένα ζευγάρι είναι σε λειτουργία bridge και το άλλο access point client τώρα ποία είναι η διαφορά δεν ξέρω αλλά φαίνεται να δουλεύει ποιο ομαλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...