Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καταλληλου Gaming PC Build


fiotogr06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδες μπορειτε να μου πειτε αν ειστε σιγουροι οτι αυτη η motherboard ειναι καλη και δεν θα μου δημιουργησει προβλημα στο μελλον? οπως δηλαδη να μην μπορω να κανω καποια καλυτερη αναβαθμιση ή καποιο OC ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες μπορειτε να μου πειτε αν ειστε σιγουροι οτι αυτη η motherboard ειναι καλη και δεν θα μου δημιουργησει προβλημα στο μελλον? οπως δηλαδη να μην μπορω να κανω καποια καλυτερη αναβαθμιση ή καποιο OC ?

Για να κανεις OC θελεις:

1. μητρικη Ζ170, και σχετικα καλη, δηλαδη κοντα στα 120+ ευρω, που ειναι εκτος budget(150+ mini ITX Z170)

2. Ξεκλειδωτο επεξεργαστη, (ι5-6600κ - 260ευρω,ι7-6700κ-350ευρω) που και αυτα ξεφευγουν απο το Budget.

Μια χαρα ειναι η μητρικη, ειδικα για την χρηση που την θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταληξει σε αυτο..ssd 120gb γιατι θα βαλω μονο τα windows, gtx1060 3gb γιατι πιστευω οτι δεν χρειαζομαι κατι παρα πανω και εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στην NVIDIA και επειδη δεν εχω καταλαβει τα παραπανω ειπα να μεινω εδω.. μονο η Motherboard με προβληματιζει αλλα οπως ειπατε ειμαι κομπλε και θα μεινω προς το παρον σε 8 gb RAM

post-295688-0-28005200-1478188399_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταληξει σε αυτο..ssd 120gb γιατι θα βαλω μονο τα windows, gtx1060 3gb γιατι πιστευω οτι δεν χρειαζομαι κατι παρα πανω και εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στην NVIDIA και επειδη δεν εχω καταλαβει τα παραπανω ειπα να μεινω εδω.. μονο η Motherboard με προβληματιζει αλλα οπως ειπατε ειμαι κομπλε και θα μεινω προς το παρον σε 8 gb RAM

 

με χαλαει το κουτι η μιτρικη  ο δισκος ssd  λογο χωρου  κ το τροφοδοτικο   μιτρικη θα επαιζα εδώ 

 

https://www.skroutz.gr/s/7946922/Asus-B150-Plus.html

 

 

τροφοδοτικο θα επαιζα εδ​ω

https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

 

ssd θα επαιζα εδώ

 

https://www.skroutz.gr/s/8418950/OCZ-Trion-150-240GB.html  

 

 

και κουτι θα επαιζα εδω λογο  που το αγορασα προσφατα και εχει καλο airflow και καλο cable management ​

 

https://www.skroutz.gr/s/8445248/Aerocool-QS-240.html?from=autocomplete&keyphrase=aerocool+qs-240

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2gb vram για 1080p ειναι μια χαρα... Τα textures τρωνε την περισοτερη vram και αυτη τη στιγμη οι developers ακομα βγαζουν support για 1080p. 3gb ram ειναι καλα παραπανω θα ηταν καλυτερα αν θες dual monitor η να παρεις μια καλη οθονη με μεγαλυτερη αναλυση στο μελλον. Οσο για nvidia vs amd απο ελλαδα με την nvidia θα παρεις καλυτερο value for money αλλα κατασκευαστικα και σαν drivers η amd ειναι καλυτερη αυτη τη στιγμη. Τωρα οσο για ssd και games οταν τα games εχουν φτασει σε σημειο να εχουν μεγεθος 40-60gb ναι χρειαζεσε τον ssd για να παιξεις σαν ανθρωπος, δεν τον κανει απαραιτητο ακομα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2gb vram για 1080p ειναι μια χαρα... Τα textures τρωνε την περισοτερη vram και αυτη τη στιγμη οι developers ακομα βγαζουν support για 1080p. 3gb ram ειναι καλα παραπανω θα ηταν καλυτερα αν θες dual monitor η να παρεις μια καλη οθονη με μεγαλυτερη αναλυση στο μελλον. Οσο για nvidia vs amd απο ελλαδα με την nvidia θα παρεις καλυτερο value for money αλλα κατασκευαστικα και σαν drivers η amd ειναι καλυτερη αυτη τη στιγμη. Τωρα οσο για ssd και games οταν τα games εχουν φτασει σε σημειο να εχουν μεγεθος 40-60gb ναι χρειαζεσε τον ssd για να παιξεις σαν ανθρωπος, δεν τον κανει απαραιτητο ακομα ομως.

2gb δεν φτανουν ουτε στο ελαχιστο πλεον ακομα και για 1080p . οποιο παιχνιδι του 2016 αν δοκιμασα στα ultra τρωει 3 με 3.5gb . ξανα λεω πιστευω τα 3 ειναι λιγα , αν οπωσδηποτε θες να πας σε nvidia παρε την 6αρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2gb δεν φτανουν ουτε στο ελαχιστο πλεον ακομα και για 1080p . οποιο παιχνιδι του 2016 αν δοκιμασα στα ultra τρωει 3 με 3.5gb . ξανα λεω πιστευω τα 3 ειναι λιγα , αν οπωσδηποτε θες να πας σε nvidia παρε την 6αρα. 

Αν θες να βαζεις ultra textures (aka 4k textures) σε 1080p δικο σου προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα λετε να παρω ενα ATX και οχι mATX? τι καλυτερο θα κερδισω?

Η Asrock που παρατέθηκε, είναι η φθηνότερη (αλλά αξιόπιστη) που μπορείς να πάρεις. Αν θες να πάρεις κάτι πιο ακριβό (το μόνο που θα κερδίσεις είναι οι έξοδοι στο rear I/O, περισσότεραα USB κλπ) θα σου έλεγα αυτή.

 

Δεν είναι θέμα κερδίζω ή χάνω, πιο πολύ είναι θέμα χώρου. Αν θες να έχεις ένα πιο μαζεμένο κουτί, που πιάνει χώρο, πας σε mATX ή ακόμη και σε mini ITX.

 

Καλύτερα να πάρεις 240GB SSD, και ας αφήσεις τον HDD για αργότερα.

Αν θες να βαζεις ultra textures (aka 4k textures) σε 1080p δικο σου προβλημα.

Τα μαθηματικά μπορεί να μην μας αρέσουν :rolleyes:  αλλά δείχνουν την αλήθεια.

 

 

GTA

 

89_50_much-vram-need-1080p-1440p-4k.png

 

Black Ops 3

 

blops-vram-bench-mp.png

 

Deus Ex

 

frame-buffer-645x504.jpg

 

Battlefield 1

 

17091907472l.jpg

 

 

 

 

Όπως βλέπεις λίγα είναι τα παιχνίδια που "τρώνε" < 3GB. Θα μου πεις, κατέβασε τις ρυθμίσεις, θα σου πω εντάξει, αλλά μέχρι πότε? Σε βάθος χρόνου δεν την θεωρώ ορθή επένδυση. Η 470 μπορεί να βρίσκεται πίσω αλλά για μένα προσωπικά αξίζει.

 

Φιλικά. :)

 

@ts Γιατί δεν θυσιάζεις λίγο από τον επεξεργαστή (δηλαδή στον i5 6400) για την κάρτα γραφικών? H σύνθεση νομίζω είναι μια χρυσή τομή (+ οθόνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5-6500 και i5-6400 εχουν πολυ μικρη διαφορα στην τιμη οποτε θα προτιμήσω το λιγο καλυτερο... Οσο αφορα την καρτα γραφικων ναι εχω λιγο παραπανω εμπιστοσυνη στην NVIDIA αλλα αμα πιστευετε οτι η rx480  ειναι καλυτερη απο την gtx 1060 3gb ενω εχουν την ιδια τιμη ισως παρω αυτη αλλα δεν ξερω .. απλα παρατηρω οτι οι ταχυτητες την 1060 3gb ειναι πιο μεγαλες απο την rx480 παρολο που η 480 εχει περισσοτερα gb ...  ( πια rx480 προτεινετε? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα δειχνουν τα μαθηματικα. Απλα εβαλες λαθος test. 1k textures προσωπικα θα μου φαει γυρω στο 512mb 2k θα μου φαει 1-1.5gb και 4κ πανω apo 3gb μιας και η καρτα μου εχει 2gb δεν ειμαι σιγουρος. Το υπολοιπο ειναι αλλες ρυθμισεις. To προβλημα ειναι οτι το 2κ με το 4κ οπτικα εχει μηδαμινη διαφορα σε 1080p μονιτορ. 3gb σε 1440p δεν τρεχει ουτε minecraft... Μιλαω παντα μονο για textures οχι γενικα τις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...