Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καταλληλου Gaming PC Build


fiotogr06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

i5-6500 και i5-6400 εχουν πολυ μικρη διαφορα στην τιμη οποτε θα προτιμήσω το λιγο καλυτερο... Οσο αφορα την καρτα γραφικων ναι εχω λιγο παραπανω εμπιστοσυνη στην NVIDIA αλλα αμα πιστευετε οτι η rx480  ειναι καλυτερη απο την gtx 1060 3gb ενω εχουν την ιδια τιμη ισως παρω αυτη αλλα δεν ξερω .. απλα παρατηρω οτι οι ταχυτητες την 1060 3gb ειναι πιο μεγαλες απο την rx480 παρολο που η 480 εχει περισσοτερα gb ...  ( πια rx480 προτεινετε? )

Μην βλέπεις ωμούς αριθμούς. Οι αριθμοί σε χρονισμούς ρολογιού, μνήμης κλπ είναι διαφορετικοί στις 2 κάρτες που αναφέρεις λόγω αρχιτεκτονικής, η Nvidia και η AMD έχουν διαφορετική. Επίσης, η 1060 3GB υστερεί σε σχέση με την 480. Ξαναλέω, νομίζω το έγραψα εδώ χθες, η 1060 3GB δεν είμαι ΜΟΝΟ 3GB λιγότερα από την 1060 6GB, αλλά και κομμένος πυρήνας. Συνεπώς, 1060 3GB ή 480, καθαρά η 480 (4GB). Για πρόταση δες πίσω την πρότασή μου (έχω βάλει 480).

 

Btw, τα νούμερα τα βρήκα με μία απλή αναζήτηση στο google, τίποτα παραπάνω. Εξού και τα διαφορετικά site κλπ,κλπ.

 

@ChubbyFatBoy

Είχα κάρτα με 2GB VRAM, και σε 1080, έπαιζα τα περισσότερα παιχνίδια στα low με κάποια στο medium.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι δεν θελω να βγω αλλο εκτος θεματος. Και εγω τα περισοτερα παιχνιδια αυτη τη στιγμη στα low τα παιζω γιατι η καρτα δεν ηταν ποτε "gaming" και πλεον ξεπερασμενη, αλλα τα textures τα σηκωνει ακομα στα high μια χαρα και συνηθως τα high ειναι mix 1k με 2k. ξεκολατε λιγο απο τα ολα στο Ultra ολα στο low και μαθετε να κανετε σωστα settings για να τρεχει καλυτερα το game + να κρατησει παραπανω η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο το τελεφταιο ... ειναι καλυτερη η xfx απο τις γνωστες gigabyte kai msi??

Εν τελη με πισατε θα βαλω rx480

Βασικα ρε παιδες να βαλω ενα 50ρικο παραπανω να παρω την 1060 6gb να τελειωνουμε;;; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε CAD θεωρητικά καλύτερες είναι οι AMD, αλλά αν το θες απλά για σχολή, δουλειά κάνεις και με την HD530.

 

Εγώ θα πήγαινα στην σύνθεση του Jimmy, με τον 6500, 1060 6gb κτλ. Οπωσδήποτε δες να έχει η μητρική ψύξη στα vrm, θα κερδίσεις σε αξιοπιστία και μακροβιότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα στην σύνθεση του Jimmy, με τον 6500, 1060 6gb κτλ. Οπωσδήποτε δες να έχει η μητρική ψύξη στα vrm, θα κερδίσεις σε αξιοπιστία και μακροβιότητα. 

Με μόνη ένσταση στο κουτί. Η μητρική που πρότεινει ο Jimakos (Β150M HDS) είναι mATX ενώ το κουτί υποστηρίζει mini ITX. Άρα, αυτό. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, δεν το πρόσεξα.

 

 

 

Επιτέλους πάω να κοιμηθώ τώρα που ηρέμησα. 4 μέρες ασχολούμαι με το σκατολάπτοπ και δεν βλέπω μπροστά μου :P

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορρυ που σας ταλαιπωρώ αλλα οπως εχετε καταλαβει ειμαι λιγο ασχετος.. επειδη θελω να κανω την αγορα μεσα απο το πολυ δυο καταστηματα ετσι ωστε να γλυτωσω και ταλαιπωρια και μεταφορικα παρατηρω οτι για 1060 6γβ ανεβαινει πανω παραπανω απο ενα 50ρικο η τιμη .. Βασικα να πω την αληθεια τα εχω χασει αλλα παραλληλα δεν θελω και να ξεπερασω τα 900 ευρω γτ εχει και συνεχεια οπως πχ οθονη και πληκτρολογιο τα οποια βρησκονται σε 2η μοιρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το v21 λεει οτι παιρνει mATX

Η μητρικη που ηθελα να προτεινω ειναι αυτη. Η αλλη τελικα ειναι uATX, που ειναι 3 εκατοστα μεγαλυτερη και δεν ξερω κατα ποσο κανει, αλλα παραμενει μικροτερη απο την mATX

Με μόνη ένσταση στο κουτί. Η μητρική που πρότεινς ο Jimakos (Β150M HDS) είναι mATX ενώ το κουτί υποστηρίζει mini ITX. Άρα, αυτό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορρυ που σας ταλαιπωρώ αλλα οπως εχετε καταλαβει ειμαι λιγο ασχετος.. επειδη θελω να κανω την αγορα μεσα απο το πολυ δυο καταστηματα ετσι ωστε να γλυτωσω και ταλαιπωρια και μεταφορικα παρατηρω οτι για 1060 6γβ ανεβαινει πανω παραπανω απο ενα 50ρικο η τιμη .. Βασικα να πω την αληθεια τα εχω χασει αλλα παραλληλα δεν θελω και να ξεπερασω τα 900 ευρω γτ εχει και συνεχεια οπως πχ οθονη και πληκτρολογιο τα οποια βρησκονται σε 2η μοιρα..

μεταξυ 480 4gb και 1060 3gb  στην ιδια τιμη δεν επρεπε να το σκεφτεσαι καν πια να διαλεξεις απο την στιγμη κιολας που πας και για καινουργιο monitor που υποστιριζει freesync. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορρυ που σας ταλαιπωρώ αλλα οπως εχετε καταλαβει ειμαι λιγο ασχετος.. επειδη θελω να κανω την αγορα μεσα απο το πολυ δυο καταστηματα ετσι ωστε να γλυτωσω και ταλαιπωρια και μεταφορικα παρατηρω οτι για 1060 6γβ ανεβαινει πανω παραπανω απο ενα 50ρικο η τιμη .. Βασικα να πω την αληθεια τα εχω χασει αλλα παραλληλα δεν θελω και να ξεπερασω τα 900 ευρω γτ εχει και συνεχεια οπως πχ οθονη και πληκτρολογιο τα οποια βρησκονται σε 2η μοιρα..

το κουτι που σ πρωτηνα το ειδες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...