Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καταλληλου Gaming PC Build


fiotogr06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια λεω να αγορασω CD key , αν συμφωνειτε μπορειτε να μου στειλετε καποιο σαιτ ? αν οχι στειλτε μου ενα σαιτ να κατεβασω τα πειρατικα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το windows 10 tool της microsoft μου εχει 3 επιλογες, windows 10, windows 10 N και sindows 10 home single language, Εγω για δοκιμη του προγραμματος εφτιαξα απλα W10 και εβαλα και την επιλογη που λεει οτι ειναι και για 32bit  και για 64bit . Ξανα λεω ειναι προχειρο αλλα πιστευεται οτι δεν χρειαζεται να φτιαξω αλλο θα το κρατησω για να το βαλω σε 3 βδομαδες που θα ερθουν τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το windows 10 tool της microsoft μου εχει 3 επιλογες, windows 10, windows 10 N και sindows 10 home single language, Εγω για δοκιμη του προγραμματος εφτιαξα απλα W10 και εβαλα και την επιλογη που λεει οτι ειναι και για 32bit  και για 64bit . Ξανα λεω ειναι προχειρο αλλα πιστευεται οτι δεν χρειαζεται να φτιαξω αλλο θα το κρατησω για να το βαλω σε 3 βδομαδες που θα ερθουν τα πραγματα

Βάζεις τα Windows 10 Home, 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που δεν ειναι υπολογιστης για καταστημα και δεν τον πηρες με τιμολογιο ποιος ο λογος?

Υπαρχει και ο ''θειος'' .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες ίσος είναι λίγο αργά για αυτό που θέλω να σας πω αλλά με προβληματίζει.... Μήπως ή μητρική είναι κάπως απλή και δεν θα σηκώνει αναβάθμιση βσε μερικά χρόνια; Τα μαξ 32γβ ραμ είναι μία χαρά προφανώς αλλά τα 2133mhz είναι κάτι .. επιπλέον από cpu και ,gpu θα μπορεσω στό μέλλον να βάλλω κάτι καλύτερο;όταν λέω μέλλον εννοώ όταν ή rx480 αρχίσει να χαλάει ή να μην σηκώνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες ίσος είναι λίγο αργά για αυτό που θέλω να σας πω αλλά με προβληματίζει.... Μήπως ή μητρική είναι κάπως απλή και δεν θα σηκώνει αναβάθμιση βσε μερικά χρόνια; Τα μαξ 32γβ ραμ είναι μία χαρά προφανώς αλλά τα 2133mhz είναι κάτι .. επιπλέον από cpu και ,gpu θα μπορεσω στό μέλλον να βάλλω κάτι καλύτερο;όταν λέω μέλλον εννοώ όταν ή rx480 αρχίσει να χαλάει ή να μην σηκώνει..

μα φτινη μιτρικη μιτρικη δν εχει τα ιδια καλουδια με μια π ειναι ποιο ακριβη γ αυτο να κοιταξεις γ μια ποιο ακριβη μιτρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες ίσος είναι λίγο αργά για αυτό που θέλω να σας πω αλλά με προβληματίζει.... Μήπως ή μητρική είναι κάπως απλή και δεν θα σηκώνει αναβάθμιση βσε μερικά χρόνια; Τα μαξ 32γβ ραμ είναι μία χαρά προφανώς αλλά τα 2133mhz είναι κάτι .. επιπλέον από cpu και ,gpu θα μπορεσω στό μέλλον να βάλλω κάτι καλύτερο;όταν λέω μέλλον εννοώ όταν ή rx480 αρχίσει να χαλάει ή να μην σηκώνει..

Αν θυμάμαι καλά, είχες βάλει την Asrock B150M HDS. Όταν χρειαστεί να κάνεις αλλαγή επεξεργαστή, δηλαδή σε 3-4 (ίσως και 5)χρόνια, όλα αυτά που βλέπεις τώρα θα έχουν φύγει από την αγορά. Τότε θα έχουμε άλλα socket, άλλες GPUs και γενικά άλλα κόλπα.

 

Ας περάσω στα ερωτήματά σου. Όλες οι μητρικές τρέχουν by default στα 2133MΗz, εκτός αυτές που κοστίζουν κάτι παραπάνω. Ουσιαστική διαφορά δεν θα δεις ανάμεσα στα 2133MHz και τα 3000Mhz ας πούμε, στα παιχνίδια, σε άλλες λειτουργίες (π.χ rendering) υπάρχει. CPU σου είπα σε 3-4-5 χρόνια θα είναι η μέρα με την νύχτα με βάση τα σημερινά πράγματα. GPU επίσης, αν και εκεί αν θες να είσαι μέσα στα πράγματα, θα πρέπει να αλλάξεις σε 2-3 χρόνια.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι ;;; Πρέπει να είναι microATX

Σου ξαναλέω (αν υποθέσουμε ότι ισχύει η B150M HDS), σαν μητρική καλή είναι, η διαφορά από άλλες πάνω-κάτω στα ίδια χρήματα είναι οι έξοδοι στο IO (π.χ περισσότερα USB κλπ), και 1-2 ακόμη χαρακτηριστικά (π.χ έξτρα PCI για κάρτα ήχου, wifi κλπ).

 

Αν πάλι επιμένεις, δες αυτές, αν και δεν χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ευχαριστώ για την εμψύχωση ????????άρα είμαστε κομπλε

Hdv είναι καλύτερη απο την hds?

Προσφέρει έξτρα USB θύρες και 2 επιπλέον PCI θύρες (δεν θα τις χρειαστείς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μένω εδώ που είμαι... Τι είναι τα pci?

Μπορείς να δεις εδώ. Με πολύ απλά λόγια, είναι το μέσω (δίαυλος) επικοινωνίας της μητρικής με εξωτερικές μονάδες, π.χ κάρτα γραφικών, ήχου κλπ. Σε έναν τέτοιο δίαυλο κουμπώνει η κάρτα γραφικών που θα αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...