Προς το περιεχόμενο

Μελέτη φανερώνει ότι η πλειοψηφία συνδέεται στο Internet μέσω φορητών συσκευών και όχι μέσω desktop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά ο κόσμος έχει γίνει φυτό , δεν μιλάει ο ένας με τον άλλον όταν βγαίνουν , ο καθένας είναι στον κόσμο του , ο Αμερικάνος έριξε καλά το δηλητήριο  για να χαζέψει ο κόσμος :eek: περαστικά σας , είμαι πολύ κάθετος στο να έχω internet όταν είμαι έξω , ούτε το χρησιμοποιώ εκτός δουλειάς B)

 

 

Τι ακριβώς δουλειά είναι να γράφεις στο insomnia, να την κάνουμε ολοι αν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως εδω μεσα θεωρείστε tech ανθρωποι. Ο ενας λεει κλείνει το internet το καλοκαίρι, ο άλλος οταν βγαίνει έξω.... Υπάρχει κάτι που λέγεται ισσοροπία ξέρετε. Οσο ηλίθιο είναι να πας διακοπές και να εισαι μέρα νυχτα στο κινητό αλλο τόσο ξλίθιο είναι να αφήσει πίσω την πρόσβαση σε κάτι τόσο χρήσιμο οσο το internet. Κανείς δεν λέει να πας διακοπές/βολτα και να κάθεσαι στο Facebook. Αλλά το Internet μπορεί να σε βοηθήσει παντού. Ελεος δηλαδή τα άκρα συνέχεια

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που διάβασε τη μπούρδα σου είμαι.Μόνο για τεχνοφοβικός δεν μου φάνηκε,πετάχτηκα γιατί εσύ μου φάνηκες τεχνοσκαλωμένος,γκέκε τώρα?

Chill keyboard warrior γιατι θα σκισεις κανα καλσον. Και μαθε να μιλας σωστα. Ακου γκεκε... Γρηγορα πισω στο σχολειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το αποφεύγω για γενική χρήση ( fb και ανοησίες τέτοιου τύπου ) , τώρα για την δουλειά το χρησιμοποιώ με μέτρο όταν πρέπει , στη δουλειά τρώμε 12 ώρες επάνω στο internet τουλάχιστον , αν το χρησιμοποιούμε και για εκτός δουλειάς θα γίνουμε φυτά B)

Δεν βλέπω πάντως η μη ενασχόληση σου με το ίντερνετ εκτός δουλειάς να έχει αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς δουλειά είναι να γράφεις στο insomnia, να την κάνουμε ολοι αν ειναι

Όσοι ασχολούνται με αυτόν το τομέα έτσι δουλεύουν , δουλεύεις διαβάζεις συνέχεια , εσύ μάλλον είσαι σε άλλο τομέα γι αυτό λες όλα αυτά B)

Δεν βλέπω πάντως η μη ενασχόληση σου με το ίντερνετ εκτός δουλειάς να έχει αποτέλεσμα. 

Το fb εαν είναι για εσένα είναι ουσιώδης πάω πάσο :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα οταν βγαινω με φιλους/φιλες μια στο τοσο κοιταω λιγο τα μηνυματα στο facebook απο το τηλεφωνο, εγω απο την μια μου ειναι δυσκολο χωρις να εχω το τηλεφωνο διοτι η χρηση που κανω ειναι να βαζω βιντεο στο youtube οταν ειμαι μεσα στο λεωφορειο και στο μετρο, να βλεπω την θεση του λεωφορειου και την διαδρομη του απο το oasa telematics, να συνενοουμε με φιλους για το που θα βρεθουμε, να βλεπω στο google maps που βρισκομαι και γενικα αν συμβει κατι να κανω και κανα τηλεφωνημα, απο εκει και περα για παιχνιδια το εχω πολυ σπανια! Προσωπικα το θεωρο ηλιθιο το να βγω για καφε με την κολλητη μου και να ειμαστε ολη την ωρα κολλημενοι σε ενα facebook :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολύ σωστά είπαν και οι προιγούμενοι τα αποτελέσματα της έρευνας είναι προφανή.

Πλέον και σε σχολεία εν ώρα μαθήματος η μισή τάξη βλέπει το newsfeed facebook , instagram κλπ , πόσο μάλλον σε στάσεις λεωφορείων , ουρές τραπαιζών , καφετέρεις κλπ κλπ κλπ.

Όσον αφορά τώρα κάτι σχόλια του στύλ γιατι να χρησημοποιείς desktop ενώ έχεις tablet , smartphone κλπ είναι αστεία ρε παιδιά.

Προσωπικά το να κάτσω να ψάξω κάτι google απο κινητό ή να δω ένα βίντεο youtube το βρίσκω βάσανο.

Πόσο μάλλον αν έχω 4-5 tab ανοιχτά ταυτόχρονα και χρειάζομαι να αλλάζω κάθε τρείς και λίγο.

Αν τώρα μερικοί θέλετε να ταλαιπωρείται τον εαυτό σας οκ αλλά προσωπικά να βγάλω τα μάτια μου στην 5άρα οθόνη δεν παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ανάγκη να μπούνε στον κόπο να κάνουνε ολόκληρη μελέτη;

Μια βόλτα να κάνεις έξω θα δεις ότι οι περισσότεροι κυκλοφορούν σαν ζόμπι με την μούρη τους κολλημένη επάνω στο κινητό.

Στον δρόμο, στα λεωφορεία, στα τρένα, στις καφετέριες, την ώρα που οδηγούν και και και.

Δεν ξέρουν που πατάνε, που βρίσκονται, ποιόν έχουν δίπλα τους, τους μιλάς και σε γράφουν.

Το κολάρο τους λείπει. Τις άλλες προϋποθέσεις τις πληρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ανάγκη να μπούνε στον κόπο να κάνουνε ολόκληρη μελέτη;

Μια βόλτα να κάνεις έξω θα δεις ότι οι περισσότεροι κυκλοφορούν σαν ζόμπι με την μούρη τους κολλημένη επάνω στο κινητό.

Στον δρόμο, στα λεωφορεία, στα τρένα, στις καφετέριες, την ώρα που οδηγούν και και και.

Δεν ξέρουν που πατάνε, που βρίσκονται, ποιόν έχουν δίπλα τους, τους μιλάς και σε γράφουν.

Το κολάρο τους λείπει. Τις άλλες προϋποθέσεις τις πληρούν.

Η εικόνα της σημερινής κατάστασης , αποχαύνωση , πριν χρόνια γελούσαμε με τους άλλους , τώρα τα παθαίνουμε κι εμείς B) 

post-151794-0-57260000-1478098700_thumb.jpg

post-151794-0-74519800-1478098801_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποιος γελουσε και δεν καταλαβαινω τι εννοειτε με το αποχαυνωση
οι ανθρωποι το ιδιο (δυσ)λειτουργικοι ειναι με παντα. απλα περναν το χρονο τους αλλιως και εχουν διαφορετικη διαδραση
ξανα, καλο το desktop για δουλεια αλλα η φαση ειναι οτι το ιντερνετ δεν ειναι για δουλεια μονο, ειναι εργαλειο για ολη τη μερα. προφανως και μεγαλυτερο κομματι της μερας δεν το περνας στο πισι ως κυριο μεσο, αν εισαι ο μεσος ανθρωπος.
οι περισσοτεροι φιλοι μου δεν εχουν πια υπολογιστη
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποιος γελουσε και δεν καταλαβαινω τι εννοειτε με το αποχαυνωση

οι ανθρωποι το ιδιο (δυσ)λειτουργικοι ειναι με παντα. απλα περναν το χρονο τους αλλιως και εχουν διαφορετικη διαδραση

ξανα, καλο το desktop για δουλεια αλλα η φαση ειναι οτι το ιντερνετ δεν ειναι για δουλεια μονο, ειναι εργαλειο για ολη τη μερα. προφανως και μεγαλυτερο κομματι της μερας δεν το περνας στο πισι ως κυριο μεσο, αν εισαι ο μεσος ανθρωπος.

οι περισσοτεροι φιλοι μου δεν εχουν πια υπολογιστη

 

 

άρα δεν κάνουν σοβαρή εργασία, ή είναι άνεργοι, ή το πούλησαν για να πάρουν A-tier κινητό, επειδή είναι άνεργοι και δεν μπορούν να έχουν και τα 2 :P

 

Μην μπερδεύεσαι, ο αφορισμός πως το desktop είναι workstation δεν αναιρεί τα πλεονεκτήματα του κουτσουρεμένου workflow on the road που προσφέρουν phones/tablets σε σχέση με τα laptop ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πισι χρησιμοποιω μονο στη δουλεια. καταναγκαστικα

δε μπορω να καταλαβω ανθρωπους που ενω εχουν την επιλογη εμμενουν ακομα στο να χρησιμοποιουν υπολογιστη για ιντερνετ

 

Την ευχέρεια του να ανοίγω νέες καρτέλες με πάτημα του κέρσορα ή την χρήση tab για αλλαγή πεδίου, καμία φορητή συσκευή δε νομίζω να μου την δώσει.

 

2 απλά παραδείγματα, τίποτα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ευχέρεια του να ανοίγω νέες καρτέλες με πάτημα του κέρσορα ή την χρήση tab για αλλαγή πεδίου, καμία φορητή συσκευή δε νομίζω να μου την δώσει.

 

2 απλά παραδείγματα, τίποτα παραπάνω. 

ωσπου να πας το ποντικι καπου εχω κανει 8 ταπ

ποιος εχει χρονο για κερσορα και tabs εχει ακομα και το κινητο, εδω και 2 χρονια χρησιμοποιω split screen στο note

ποσα tabs θελει κανεις που να μη σε καλυπτουν δυο στοιβες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fb, instagram,youtube,twitter,email ενημέρωση όλα στο κινητό μου (5") ,υπολογιστής μόνο για την δουλειά μου και όταν δεν έχω να κάνω δουλειά στο pc απλά μένει κλειστό. Γιατί να ανοίξω το pc όταν για τα πάντα στο ίντερνετ ενημερώνομαι μέσω των social media apps;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...