Προς το περιεχόμενο

underclocked ram


tasoylos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

παρατηρησα στον υπολογιστη της υπογραφης μου μεσω του cpuz οτι οι ραμ μου εχουν DRAM frequency στα 533mhz και το FSB:DRAM ειναι στα 2:8 μπορω να κανω κατι για τις παω στα 1600mhz ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα οι μνημες μου ειναι στα 1600mhz κανονικα και τις κατεβαζει στα 1066mhz 

Ξερω οτι ο ι7-920 ειναι μεχρι 1066 αλλα εχω διαβασει οτι μπορει να clockαριστει στα 1600mhz και απλα θελω την βοηθεια σας γιατι δεν εχω ξανα ασχοληθει με το θεμα του "overclock"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μέσα στο bios λογικά έχει επιλογή για xmp (extreme memory profile) διάλεξε το και λογικά θα σε αφήσει να της ανεβάσεις 1600

Βεβαια μην περιμένεις να καταλάβεις διαφορά σε καθημερινές λειτουργίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν χρειάζεται δηλαδη να πειραξω κατι σε ρευματα σωστα;

Αν έχει επιλογή xmp θα τα ρυθμίσει όλα αυτόματα, βέβαια έχει τύχει αρκετές φορές με xmp να παρουσιάζει αστάθεια το σύστημα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση ασταθειας στην επόμενη επανεκκίνηση θα τα επαναφερει στα default?

Επανεκκίνηση τι? Επανεκκίνηση του υπολογιστή? Όχι βέβαια δεν θα επαναφέρει στα default. Για α γίνει αυτό πρέπει να κάνεις clear cmos το BIOS αφαιρώντας την μπαταρία στην μητρική για μισό λεπτό.

 

Όταν εμεργοποιλησεις το xmp αυτό που πρέπει να δεις στο BIOS είναι στα πόσα volt έχει τις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σου λενε τα παιδια...κανονικα εμενα οι μνημες χωρις XMP ηταν 1.5v βαση JDEC

 

Τις περασα χειροκινητα η αλλιως με XMP αυτοματα και τις πηγα στα 1.65v συν οτι απο 1600 αντεχε να φτασουν και 1900 με τον καταλληλο διαιρετη.

 

Για τις μνημες σου πρεπει να τις ψαξεις στο ιντερνετ αναλυτικα το ακριβες μοντελο να δεις τα timings σε ΧΜP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα τις ανέβασε στα 1600 και μολις πηγαιναν να ξεκινησουν τα windows εκανε επανεκκίνηση

Θα ανεβασω φωτογραφία μολις μπορεσω για να το δειτε καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...