Προς το περιεχόμενο

PC συνεχίζει να κανει επανεκκινήσεις πριν καν φτάσει στα BIOS


EmmanouilT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λές ότι την έχει στον αέρα πώς ακριβώς την έχεις? Μου είχε τύχει πριν καμια δεκαετιά αντίστοιχο πρόβλημα και το θέμα ήταν μία απο τις επίχρυσες βίδες που βάζεις την μητρική επάνω στο κουτί. Την είχα βγάλει και εγώ στον αέρα αλλά με τις βίδες επάνω και έκανε το ίδιο.

Όταν τις ξεβίδωσα όλες τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα , και όταν άρχισα να τις βάζω πάλι εντόπισα ότι μία απο τις 6 έκανες το βραχυκύκλωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, έχει κάποιο δίκαιο

δεν το χω δει σε καινούργια μητρική βέβαια αλλά είναι δυνατόν τα μέταλλα σε μια μητρική να αναπτύξουν 'τρίχα' που να προκαλεί βραχυκύκλωμα, συμβαίνει κυρίως σε server αλλά θεωρητικά μπορεί να το πάθει οποιαδήποτε πλακέτα

οπότε όταν δεν υπάρχει άλλη αιτία καθαρίζεις τη μητρική και απλά δοκιμάζεις να δεις αν παίξει πριν καν εντοπίσεις αν έχει τέτοιο πρόβλημα γιατί θέλει ψάξιμο για το βρεις

όταν είναι τέτοιο το θέμα όμως νομίζω ότι είναι προσωρινό γιατί διαλύεται αλλά θέλει κάποιο χρόνο

Για αυτό το λόγο κάνω και τις ενέργειες καθαρισμού για να αποκλείω προβλήματα
 

Για βαλε τις ram ξεχωιστα την καθε μια να δουμε μηπως υπαρχει προβλημα σε καποιο απο τα δυο dimms.

Το έκανα με τις δικες τους ram και μια μια και από slot σε slot. Δες πιο κάτω ένα κουφό τώρα.

 

Όταν λές ότι την έχει στον αέρα πώς ακριβώς την έχεις? Μου είχε τύχει πριν καμια δεκαετιά αντίστοιχο πρόβλημα και το θέμα ήταν μία απο τις επίχρυσες βίδες που βάζεις την μητρική επάνω στο κουτί. Την είχα βγάλει και εγώ στον αέρα αλλά με τις βίδες επάνω και έκανε το ίδιο.

Όταν τις ξεβίδωσα όλες τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα , και όταν άρχισα να τις βάζω πάλι εντόπισα ότι μία απο τις 6 έκανες το βραχυκύκλωμα

Όταν λέω στον αέρα, βγαίνει η mob από το κουτί. Οι βίδες της μπαίνουν σε ένα μπολάκι με λίγο καθαρό οινόπνευμα και μένουν εκεί μέχρι να ξανά γυρίσει η mob στο κουτί. Στην συνεχεια οι βάσεις όπου ήταν η βίδες καθαρίζονται και αυτές. Όλα αυτά τα κάνω για τον λόγο που προ ανέφερες

 

PS: Εξηγήστε μου τον λόγο. Για να ανοίξει η mob και να δουλέψει κανονικά, χρειάστηκε να βάλω μια άκυρη δικη μου ram, στην συνεχεια ξανά έβαλα τις δικιές του και τώρα δουλεύει κανονικά. Πέρασε και το stress της intel (σε δουλειά να βρισκόμαστε) και οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά. Για την ώρα δεν μου έχει σβήσει, έχω βάλει να παίζει και βιντεάκι στο youtube και φαίνεται normal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αυτό το λόγο κάνω και τις ενέργειες καθαρισμού για να αποκλείω προβλήματα
 

Το έκανα με τις δικες τους ram και μια μια και από slot σε slot. Δες πιο κάτω ένα κουφό τώρα.

 

Όταν λέω στον αέρα, βγαίνει η mob από το κουτί. Οι βίδες της μπαίνουν σε ένα μπολάκι με λίγο καθαρό οινόπνευμα και μένουν εκεί μέχρι να ξανά γυρίσει η mob στο κουτί. Στην συνεχεια οι βάσεις όπου ήταν η βίδες καθαρίζονται και αυτές. Όλα αυτά τα κάνω για τον λόγο που προ ανέφερες

 

PS: Εξηγήστε μου τον λόγο. Για να ανοίξει η mob και να δουλέψει κανονικά, χρειάστηκε να βάλω μια άκυρη δικη μου ram, στην συνεχεια ξανά έβαλα τις δικιές του και τώρα δουλεύει κανονικά. Πέρασε και το stress της intel (σε δουλειά να βρισκόμαστε) και οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά. Για την ώρα δεν μου έχει σβήσει, έχω βάλει να παίζει και βιντεάκι στο youtube και φαίνεται normal...

 

Aρα μαλλον ειναι αυτο που υποψιαστηκα οτι ενα απο τα δυο dimms πρεπει να εχει προβλημα.Τρεξε ενα memtest απο usb stick.Τωρα φυγω για δουλεια,αργα το βραδυ θα δω τι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα μαλλον ειναι αυτο που υποψιαστηκα οτι ενα απο τα δυο dimms πρεπει να εχει προβλημα.Τρεξε ενα memtest απο usb stick.Τωρα φυγω για δουλεια,αργα το βραδυ θα δω τι εγινε.

Κατά ένα κομμάτι μπορώ να πω ότι ναι είχες δίκιο ότι το θέμα ήταν στην "περιοχή" ram. Τώρα είναι οι παλιές του ram πάνω και δουλεύει μια χαρά... Δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να κουμπώσω μια άκυρη, να τρέξω το σύστημα και μετά να δουλεύει μια χαρά με τις παλιές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως απλα δεν ειχε κουμπωσει καλα καποια και τωρα με το βλαε βγλαε κουμπωσε? Να ειχε παρει κανενα σκουπιδι στις επαφες? Aν περασες το memtest και εκανες και ενα stress test (πχ occt) και βγηκαν καθαρα τοτε μαλλον θα ηταν κατι τυχαιο. Παρακολουθησε το για καποιο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως απλα δεν ειχε κουμπωσει καλα καποια και τωρα με το βλαε βγλαε κουμπωσε? Να ειχε παρει κανενα σκουπιδι στις επαφες? Aν περασες το memtest και εκανες και ενα stress test (πχ occt) και βγηκαν καθαρα τοτε μαλλον θα ηταν κατι τυχαιο. Παρακολουθησε το για καποιο διαστημα.

Να το κάνω μια φορα, να το κάνω δυο φορες, να πω ok μπορεί και να μην κούμπωσε... Ήταν πάνω από 5... Εάν ήταν σκουπίδι πιστεύω θα είχε φύγει με το κομπρεσέρ... Έκανα της intel για τον cpu και δεν είχα θέμα (occt δεν έκανα) Με πελαγώνουν ώρες ώρες τα μηχανήματα :P

 

Για να εισαι σιγουρος πρεπει να το αφησεις δυο ωρες περιπου.

Συνήθως το αφήνω 10 pass, αλλα δεν είχα χρόνο. Το καλο είναι ότι το pc δουλεύει 2 μέρες τώρα και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο θέμα.

 

Μπορεί να είχε φάει κάποιο "σκάλωμα", από το stress που του είχαν ρίξει ? Το μηχάνημα είχε σχηματίσει "μαλλί για καλτσα" από τροφοδοτικά μέχρι ψήκτρες. Με σκοπό να σβήνει και να του ξανά δίνουν power χωρίς να ξέρουν τον λόγο που έκλεινε απότομα. Λέω μήπως είχε πάθει κάποιο σοκ και ήθελε την ηρεμία του. Στην τελική, μπορεί και να είχε περίοδο. "joke"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί να είχε φάει κάποιο "σκάλωμα", από το stress που του είχαν ρίξει ? Το μηχάνημα είχε σχηματίσει "μαλλί για καλτσα" από τροφοδοτικά μέχρι ψήκτρες. Με σκοπό να σβήνει και να του ξανά δίνουν power χωρίς να ξέρουν τον λόγο που έκλεινε απότομα. Λέω μήπως είχε πάθει κάποιο σοκ και ήθελε την ηρεμία του. Στην τελική, μπορεί και να είχε περίοδο. "joke"

Ενταξει αν ειχε μπιχλα λογικο ειναι και  μπορει να ειχε καθισει σκονη στα dimms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...