Προς το περιεχόμενο

O Phil Schiller απαντά στις επικρίσεις για την έλλειψη SD θύρας στα νέα MacBook Pro


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

iCar pro changelog:

 

Στον 2ο χρονο αφαιρεση καθισματων λογω βαρους.Οποιος θελει να καθεται μπορει να αγορασει ανταπτορα καθισματων.

 

Στον 3ο χρονο αφαιρεση της τρυπας για την βενζινη.Θα αντικαθισταται ολοκληρο το iντεποζιτο με cartridge 200 λιτρων μεσω ανταπτορα.

 

Στον 4ο χρονο αφαιρεση φρενων.Διοτι αν τρεχεις πολυ και θες να σταματησεις απλα δεν οδηγουσες σωστα.

 

Στον 5ο χρονο αφαιρεση ελαστικων και αντικατασταση με ερπυστριες για λογους stability και αξιοπιστιας.Οι ερπυστριες ειναι το μελλον.

 

Στον 6ο χρονο αφαιρεση τζαμιων και αντικατασταση με 42'' retina pro οθονη,που ομως θα μπορει να παιζει μονο content απο iTunes.Πολυ πιο διασκεδαστικο απο το να βλεπεις απλα τον δρομο.

 

Στον 7ο χρονο αφαιρεση γκαζιου.Γιατι τα προιοντα μας ειναι απλα ενα εργο τεχνης.Δεν οδηγεις ενα γλυπτο,ετσι δεν ειναι?

 

Στον 8ο χρονο μεσω security patch αφαιρεση ολοκληρου του iCar.Γιατι πραγματικα,η οδηγηση ειναι πολυ επικινδυνη,χρησιμοποιηστε το νεο iCar VR με προσφορα 10 εικονικα roadtrips στους κατοχους iCar (η προσφορα ισχυει μονο για τους κατοχους μοντελων της τελευταιας χρονιας)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα νέα macbooks δεν είναι τα specs και η αφαίρεση θυρών κλπ αλλά η τιμή τους -ειδικά στην Ελλάδα-. Με τις τιμές που ζητάνε εδώ, μπορείς να βγάλεις εισιτήρια με επιστροφή για USA και να το πάρεις από εκεί έχοντας ξοδέψει το ίδιο ποσό συνολικά (και θα έχεις κάνεις και τη βόλτα σου)... 

 

Και για αυτό δεν φταίει η Apple...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple είμαστε, ό,τι θέλουμε κάνουμε. Έτσι κι αλλιώς πουλάμε. Στην επόμενη σειρά θα καταργήσουμε και την οθόνη για να λεπτύνει ακόμα περισσότερο. Η οθόνη είναι κάτι παρωχημένο, δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα νέα macbooks δεν είναι τα specs και η αφαίρεση θυρών κλπ αλλά η τιμή τους -ειδικά στην Ελλάδα-. Με τις τιμές που ζητάνε εδώ, μπορείς να βγάλεις εισιτήρια με επιστροφή για USA και να το πάρεις από εκεί έχοντας ξοδέψει το ίδιο ποσό συνολικά (και θα έχεις κάνεις και τη βόλτα σου)... 

 

Και για αυτό δεν φταίει η Apple...

Ανεκαθεν οι τιμες στην Ευρωπη ηταν υψηλοτερες απο την Αμερικη.

Απλα η apple αυξησε τις τιμες στα νεα macbook , τοσο σε Αμερικη οσο και σε Ευρωπη.(στην Ευρωπη η αυξηση ηταν μεγαλυτερη)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα νέα macbooks δεν είναι τα specs και η αφαίρεση θυρών κλπ αλλά η τιμή τους -ειδικά στην Ελλάδα-. Με τις τιμές που ζητάνε εδώ, μπορείς να βγάλεις εισιτήρια με επιστροφή για USA και να το πάρεις από εκεί έχοντας ξοδέψει το ίδιο ποσό συνολικά (και θα έχεις κάνεις και τη βόλτα σου)... 

 

Και για αυτό δεν φταίει η Apple...

Εκτός αν είσαι επαγγελματίας (αγορά με τιμολόγιο) αφού η τιμή χωρίς ΦΠΑ (2.378,23) είναι χαμηλότερη απ' την τιμή τής Αμερικής, συν ότι έχεις κι ένα σοβαρό έξοδο για την δήλωσή σου που (υπό προϋποθέσεις) θα σου γλυτώσει καμμιά 500αριά ευρώ ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λοιπόν? Γιατί θα πρέπει όλες οι εταιρίες να απευθύνονται σε όλους τους καταναλωτές?

 

Υπάρχουν ένα σωρό άλλες εταιρίες που κατασκευάζουν laptops, τηλέφωνα, desktop και λοιπά για να σε καλύψουν. 

 

Ο μοναδικός λόγος για να προτιμήσει κανείς Apple είναι το OS. Τώρα αν εσύ προσωπικά καίγεσαι τόσο πολύ να χρησιμοποιήσεις MacOS και σε χάλασαν τα νέα Macbook χωρίς θύρα SD, tough... Φτιάξε ένα hackintosh στην τελική.

 

 

Εσύ πάντως προφανώς δεν είσαι ο καταναλωτής που έχει στο μυαλό του ο Schiller. Κι όμως είσαι παρών σε κάθε θέμα της Apple.

Τι το κουράζεις τόσο πολύ? Δεν πρόκειται να αλλάξουν νοοτροπία για να σε ικανοποιήσουν.

 

Κάτι άλλο έγραψα αλλά το διέγραψε ο billdanos και τον ευχαριστώ γιατί μου θύμισε πόσο μάταιη ήταν η απάντηση.

 

Έχεις δίκιο φίλε μου. Συγχώρα με αν ξεπέσω και ξαναποστάρω σε thread για apple, τι θα ήθελε μια μερίδα καταναλωτών :)

 

Υ.Γ. έχω mac mini, δεν ξέρω πως κατάλαβες οτι καίγομαι να χρησιμοποιήσω "MacOS", αλλά για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις για εμένα από εμένα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν είναι τι λέει η Apple. Εταιρεία είναι και παρουσιάζει ένα προιον. Το θέμα είναι τα εκατομμύρια πρόβατα, πουκάθε χρόνο παρουσιάζουν οτι δεν χρειάζονται αυτό που μέχρι πέρσι ήθελαν. Αν η Χ εταιρεία βγάλει laptop χωρίς SD (και πολύ φθηνότερα απο 3000) δεν θα το πάρει κανείς. Η Apple αν του χρόνου βγάλει MacBook Pro χωρίς οθόνη και σου πουλάει έξτρα monitor με 1500 ευρω θα υπάρχουν δεκάδες ηλίθιοι που θα προσπαθούν να μας πείσουν πως είναι επανάσταση

100% σωστος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο έγραψα αλλά το διέγραψε ο billdanos και τον ευχαριστώ γιατί μου θύμισε πόσο μάταιη ήταν η απάντηση.

 

Έχεις δίκιο φίλε μου. Συγχώρα με αν ξεπέσω και ξαναποστάρω σε thread για apple, τι θα ήθελε μια μερίδα καταναλωτών :)

 

Υ.Γ. έχω mac mini, δεν ξέρω πως κατάλαβες οτι καίγομαι να χρησιμοποιήσω "MacOS", αλλά για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις για εμένα από εμένα :)

 

Ξεπέφτεις όταν κάνεις σχόλια όπως το παραπάνω που διαγράφηκε, όχι όταν συμμετέχεις σε θέματα με την Apple.

 

Ούτε εγώ δεν ξέρω πως κατάλαβες ότι είμαι το παράδειγμα του καταναλωτή το οποίο έχει στο μυαλό του ο Schiller μιας και δεν έχω σκοπό να αποκτήσω ένα Macbook γιατί πολύ απλά δεν εξυπηρετεί τις ανάγκες μου.

 

 

Εγώ αυτό που είπα είναι ότι η αγορά είναι μεγάλη, οι επιλογές πολλές και οι ανάγκες διαφορετικές. Η apple είναι της φιλοσοφίας σχεδιασμός>λειτουργικότητα. Είναι πολύ γνωστό αυτό εδώ και πολλά χρόνια και απλώς απορώ που ακόμα κάποιοι δεν μπορούν να το αποδεχτούν και να προχωρήσουν ή να στραφούν αλλού.

 

Τέλος, εάν προσβλήθηκες τόσο πολύ όταν σου είπα ότι μπορεί να μπεις στον πειρασμό να χρησιμοποιήσεις ένα macbook, συγχώρα με και εμένα... δεν ήξερα ότι το θεωρούσες τόσο υποτιμητικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εσύ πάντως προφανώς δεν είσαι ο καταναλωτής που έχει στο μυαλό του ο Schiller. Κι όμως είσαι παρών σε κάθε θέμα της Apple.

Τι το κουράζεις τόσο πολύ? Δεν πρόκειται να αλλάξουν νοοτροπία για να σε ικανοποιήσουν.

Moy θυμηζει τον Παπα με το νομοσχεδιο για τις αδειες,αμετανοητοι και ξεροκεφαλοι με γελοιες δικαιολογιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμετανοητοι και ξεροκεφαλοι με γελοιες δικαιολογιες

 

Εμένα πάντως μου αρέσει που υπάρχει και μια εταιρία στο χώρο της τεχνολογίας που δίνει μεγάλο βάρος στο design και την αισθητική των προιόντων τους.

Δεν σημαίνει βέβαια ότι συμφωνώ με όλα τα προιόντα τους και θα τρέξω να τα αγοράσω.

 

Τώρα από γελοίες δικαιολογίες, έχουμε ακούσει κατά καιρούς από όλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν είσαι επαγγελματίας (αγορά με τιμολόγιο) αφού η τιμή χωρίς ΦΠΑ (2.378,23) είναι χαμηλότερη απ' την τιμή τής Αμερικής, συν ότι έχεις κι ένα σοβαρό έξοδο για την δήλωσή σου που (υπό προϋποθέσεις) θα σου γλυτώσει καμμιά 500αριά ευρώ ακόμα.

Νοπ θα σου γλιτώσει 237€ περίπου το χρόνο για μία 10ετια αφού επειδή έχει αξία άνω των 1500€ κάνει απόσβεση στη 10ετία με συντελεστή 10%. Αυτό που θα γλιτώσεις σαφώς είναι το ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοπ θα σου γλιτώσει 237€ περίπου το χρόνο για μία 10ετια αφού επειδή έχει αξία άνω των 1500€ κάνει απόσβεση στη 10ετία με συντελεστή 10%. Αυτό που θα γλιτώσεις σαφώς είναι το ΦΠΑ.

Έτσι πάει; Οκ, για να το λες έτσι θα 'ναι. Δεν είναι κι άσχημα όμως σε σχέση με αγορά από Αμερική ή γενικά χωρίς τιμολόγιο.

Στην αγορά με τιμολόγιο τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά απ' ότι με απλή απόδειξη. π.χ. είναι εξαιρετικά δύσκολο να με συμφέρει μια αγορά μεταχειρισμένου χωρίς τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πάει; Οκ, για να το λες έτσι θα 'ναι. Δεν είναι κι άσχημα όμως σε σχέση με αγορά από Αμερική ή γενικά χωρίς τιμολόγιο.

Στην αγορά με τιμολόγιο τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά απ' ότι με απλή απόδειξη. π.χ. είναι εξαιρετικά δύσκολο να με συμφέρει μια αγορά μεταχειρισμένου χωρίς τιμολόγιο.

Ναι είναι προφανές, απλά δεν θα αποσβέσει το κόστος σε μία φορολογική χρήση δλδ μέσα στο έτος όπως αν ήταν κάτω από 1500€.

 

On topic, υπάρχει μεγάλο θέμα κυρίως με φωτογράφους. Γενικά δεν πιστεύω ότι την αφαίρεσαν λόγω όγκου όσο επειδή δε θέλουν να υπάρχει φτηνή επέκταση μνήμης. Για αυτό και ενώ είναι αφαιρούμενος ο SSD είναι full proprietary με apple controller για πρώτη φορά που σημαίνει ότι ούτε η owc δε θα βγάλει ούτε κανένας upgrade kit.

 

Όσοι έχουν δουλέψει Mac όπως εγώ για πάνω από 20 χρόνια ξέρουν ότι η εταιρία έχει πάθος με το να έχει proprietary βίδες, σλοτς, εξαρτήματα, βύσματα κλπ. Είναι θέμα φιλοσοφίας ότι θέλουν ένα κλειστό δίκτυο. Η πρώτη συσκευή που το κατάφερε αυτό ήταν το iPhone 7. Είναι full proprietary κι άρα ελεγχόμενο.

 

Εδώ όμως υπάρχει η σύγκρουση αυτής της φιλοσοφίας και του επαγγελματικού εξοπλισμού που εξορισμού δουλεύει με non proprietary λύσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...