Προς το περιεχόμενο

ενδείξεις εξάρτησης από το ίντερνετ


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχω παρει αποφαση οτι απλα συμβαινει. Εχει αρχισει να κανει την καθημερινοτητα μου λιγοτερο λειτουργικη. Παραδειγμα το πρωι οτι ωρα και να πρεπει να φυγω, θα βαλω ξυπνητηρι σχεδον μια ωρα νωριτερα απο το φυσιολογικο η οποια θα δαπανηθει σε ακυρο σερφαρισμα. Πχ. ξυπνημα 5.30 καφες πρωινο ντυσιμο και σερφαρισμα ως τις 6.45 που θα φυγω ωστε να ειμαι 7.30 σε μια δουλεια.

Κανετε και σεις τετοια για χαρη της εξαρτησης από το ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξυπνήσω νωρίτερα για να μπω στο ίντερνετ το έκανα πριν κάμποσα χρόνια διότι ήμουν άρρωστος με το lineage .Αν όντως ξυπνάς νωρίτερα για αυτόν τον λόγο τότε σίγουρα υπάρχει θέμα .Από την άλλη μπορεί απλά να σου έχει γίνει συνήθεια και όχι τόσο κόλλημα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις δεν το κάνω όχι, αν όμως τύχει να ξυπνήσω νωρίτερα πολύ πιθανό να περάσω τον έξτρα χρόνο στο ίντερνετ.

Το αυτό.

Είναι καλός τρόπος να περάσεις κάποια ώρα μέχρι να ξεκινήσει κάποια υποχρέωση, όπως δηλαδή κάναμε παλαιότερα με την τηλεόραση.

"Ανεγκέφαλη" απασχόληση,ιδίως το πρωί που η καφεΐνη δεν έχει ακόμη κυκλοφορήσει στον οργανισμό :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξυπνήσω νωρίτερα για να μπω στο ίντερνετ το έκανα πριν κάμποσα χρόνια διότι ήμουν άρρωστος με το lineage .Αν όντως ξυπνάς νωρίτερα για αυτόν τον λόγο τότε σίγουρα υπάρχει θέμα .Από την άλλη μπορεί απλά να σου έχει γίνει συνήθεια και όχι τόσο κόλλημα .

 

Αμάν τι μου θύμισες... Να βάζουμε ξυπνητήρια μεσα στα άγρια χαράματα ώστε να σηκωθούμε να τρέχουμε στα raids που κάνανε spawn εκείνη την ώρα ή να μένουμε άγρυπνοι σερι 20+ ώρες....

 

Πέρα από αυτό πάντως, δεν θεωρώ ότι υπάρχει ακριβώς "εξάρτηση". Απλά προσαρμόζουμε τον τρόπο ζωής μας γύρω από το νετ. Οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας, είχαν τις τηλεόράσεις, εφημερίδες και περιοδικά, videoclubs κτλ κτλ. Εμείς τα αντικαθιστούμε και τα ενσωματώνουμε όλα σε κάτι άλλο.

 

Προσωπικά, από το πρωί ακούω spotify στο λεωφορείο, γενικά διαβάζω ένα ματσο σελίδες για ειδήσεις και ενημέρωση, το βραδάκι θα παρακολουθήσω youtube/netflix/torrents, θα παίξω κανένα παιχνιδάκι κτλ.

 

Άντε τόλμα να έρθεις να μου πεις εμένα "Κυριε, δυστυχώς μένετε χωρις ιντερνετ για καμιά εβδομάδα". Δράμα θα είναι, θρίλερ θα είναι, δεν ξέρω  :P

 

Νομίζω η αντίδραση θα ήταν η ίδια αν απέκοβες με παρόμοιο τρόπο και τις παλιές γενιές από τις αντίστοιχες εξαρτήσεις τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι οτι σκεφτομαι αποβραδις οτι εχω να μπω το πρωι στο νετ. Αλλα οτι αν δε σηκωθω νωριτερα, η αναγκη να γυρισω ολα τα αγαπημενα σαιτς πινοντας καφε θα υπερσκελισει την υποχρεωση να ειμαι στην ωρα μου στις δουλειες μου, και το μονο που με σωζει ειναι να αποδεχτω αυτην την εξτρα ωρα, οσο νωρις και να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξες μεγάλο θέμα.Ολοι λίγο πολλοί είμαστε εξαρτημένοι αν και πλέον το Ίντερνετ μας προσφέρει πολλά προνόμια τα οποία παλιά δεν υπήρχαν.Ολοι λίγο πολλοί έχουμε περάσει το στάδιο κάθομαι όλο το βράδυ παίζοντας Lineage κλπ και μετά κοιμάμαι όλη μέρα.Αν θες να "ξεκολλήσεις" απ το Ίντερνετ το καλύτερο είναι να βρεις μια εξωτερική δραστηριότητα όπως κυνήγι,πολεμικές τέχνες,κολύμβηση γενικά πράγματα τα οποία θα σε απασχολούν και δεν θα είσαι όλη μέρα σε μια οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξυπνήσω νωρίτερα για να μπω στο ίντερνετ το έκανα πριν κάμποσα χρόνια διότι ήμουν άρρωστος με το lineage .Αν όντως ξυπνάς νωρίτερα για αυτόν τον λόγο τότε σίγουρα υπάρχει θέμα .Από την άλλη μπορεί απλά να σου έχει γίνει συνήθεια και όχι τόσο κόλλημα .

ΑΧΑΧΑΧΧΑ τι μου θυμισες :-D

 

 

@OP, γιατι το βλεπεις ως κακο αυτο;; ειναι ενα "τελετουργικο" που κανεις επειδη σ'αρεσει. Οπως αλλοι θελουν να ξυπνανε 1 και 2 ωρες νωριτερα για να κανουν μπανιο-σιατσου-ζουμπα-γιογκα και 1002 πραγματα ετσι και εσυ θελεις να ξυπνας νωριτερα για να ενημερωνεσαι για διαφορα πραγματα ή να χαζευεις λιγο πριν πας στη δουλεια σου.

Γενικα πολλοι εχουν αυτο το φοβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μοναδικές στιγμές που σηκωνόμουν νωρίτερα για να μπω internet ήταν όταν ήμουν φοιτητής και σηκωνόμουν για να μπω στο irc. Έβρισκα μέσα κοπέλες που και αυτές ήταν να πάνε σχολή, έλεγαν οτι βαριόντουσαν κτλ, κάναμε ένα μπλα μπλα και όταν έπινα το τσάι μου έκλεινα τον υπολογιστή και έφευγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν θες να "ξεκολλήσεις" απ το Ίντερνετ το καλύτερο είναι να βρεις μια εξωτερική δραστηριότητα όπως κυνήγι,πολεμικές τέχνες,κολύμβηση γενικά πράγματα τα οποία θα σε απασχολούν και δεν θα είσαι όλη μέρα σε μια οθόνη.

Ναι. Λέω στο εξής να βάζω ξυπνητήρι στις 5.30 και να φεύγω πρώτα για κυνήγι.

 

Οι μοναδικές στιγμές που σηκωνόμουν νωρίτερα για να μπω internet ήταν όταν ήμουν φοιτητής και σηκωνόμουν για να μπω στο irc. Έβρισκα μέσα κοπέλες που και αυτές ήταν να πάνε σχολή, έλεγαν οτι βαριόντουσαν κτλ, κάναμε ένα μπλα μπλα και όταν έπινα το τσάι μου έκλεινα τον υπολογιστή και έφευγα.

Κάτι τέτοιο εννοώ και γω... Αλλά τείνουν αυτές οι δραστηριότητες να είναι όλο και πιο ευχάριστες από τον "έξω κόσμο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο spare χρονος μου ειναι ειτε για να κοιμηθω ειτε για να κανω καποιο hobby.πιο παλια καθομουν στο ιντερνετ ε και περνουσε η ωρα και εκοβα απο τον υπνο λιγακι αλλα πλεον οχι.αλλο τοσο να χαραμισω πρωινο υπνο για ιντερνετ.θα χαραμισω πρωινο υπνο μονο τα weekends για καποιο Hobby.ελπιζω στον τοπικ σταρτερ να καταφερει να το αλλαξει αυτο και να δει ποσο καλυτερα θα νιωθει.αν θες παλι να σηκωνεσαι μια ωρα πιο νωρις να κανεις κατι τοτε βρες κατι δημιουργικο.


Το εχω παρει αποφαση οτι απλα συμβαινει. Εχει αρχισει να κανει την καθημερινοτητα μου λιγοτερο λειτουργικη. Παραδειγμα το πρωι οτι ωρα και να πρεπει να φυγω, θα βαλω ξυπνητηρι σχεδον μια ωρα νωριτερα απο το φυσιολογικο η οποια θα δαπανηθει σε ακυρο σερφαρισμα. Πχ. ξυπνημα 5.30 καφες πρωινο ντυσιμο και σερφαρισμα ως τις 6.45 που θα φυγω ωστε να ειμαι 7.30 σε μια δουλεια.
Κανετε και σεις τετοια για χαρη της εξαρτησης από το ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στις 05:30 δεν είναι πρωί αλλά βράδυ,ακόμα και το καλοκαίρι.Το πρωινό ξύπνημα είναι βάσανο,ειδικά τον χειμώνα και πριν ξημερώσει.Συν οτι πρέπει να έχεις κοιμηθεί πολύ νωρίς.Δεν υπάρχει περίπτωση να χαράμιζα 1 ώρα ύπνου η παραπάνω για να μπω internet.

 

Πιστεύω πως είμαστε εθισμένοι σχεδόν όλοι,απο λίγο έως πάρα πολύ σε βαθμό «καψίματος».

 

Υπάρχει βέβαια και η μειοψηφία που δεν έχει επαφή με το internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνηθως ξυπναω 1,5 ωρα νωριτερα, παω κανω ενα ντους ντυνομαι και μετα μπαινω λιγο οσο τρωω πρωινο.

 

Και μετα τον χειμωνα αν εχει κρυο κλπ τοτε ναι μπαινω

 

Αλλα οχι να χανω τον υπνο μου για να μπω στο Facebook 1f602.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...