Προς το περιεχόμενο

Το Lenovo Phab 2 Pro, το πρώτο smartphone με τεχνολογία Tango της Google, από σήμερα στην αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια μικρή αναβολή, η Lenovo κάνει διαθέσιμο από σήμερα το νέο smartphone της, το Phab 2 Pro το οποίο ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα της αγοράς ως το πρώτο που υποστηρίζει την τεχνολογία Tango της Google.

Όπως είχαμε δει από κοντά στην έκθεση IFA 2016, το Lenovo Phab 2 Pro διαθέτει τέσσερις κάμερες στο πίσω μέρος, όπου με παράλληλη χρήση και με τη βοήθεια άλλων αισθητήρων, αναλαμβάνουν μεταξύ άλλων την τρισδιάστατη χαρτογράφηση ενός χώρου σε πραγματικό χρόνο. Στις χρήσεις της τεχνολογίας Tango περιλαμβάνονται εφαρμογές αλλά και παιχνίδια επαυξημένης πραγματικότητας, μερικά από τα οποία δοκιμάσαμε κατά την πρώτη μας επαφή με τη συσκευή.

 

Από πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών, το Phab 2 Pro ανήκει στη μεσαία κατηγορία αν και διαθέτει τεράστια οθόνη 6,4 ιντσών με ανάλυση 1440 x 2560, ενώ στο εσωτερικό υπάρχει ο Snapdragon 652 με οκταπύρηνο επεξεργαστή, 4GB μνήμη και 64GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου. Η μπαταρία έχει χωρητικότητα 4050mAh με υποστήριξη γρήγορης φόρτισης. Στο πίσω μέρος και κάτω από τις κάμερες υπάρχει ο αισθητήρας ανάγνωσης δακτυλικών αποτυπωμάτων, τρέχει Android 6.0 Marshmallow με δυνατότητα εγγραφής ήχου Dolby Atmos 360 μοιρών.

 

 

Αρχικά η συσκευή είναι διαθέσιμη για παραγγελία από την ιστοσελίδα της Lenovo και με τιμή $500 ενώ τις επόμενες εβδομάδες θα κάνει την εμφάνισή της και στα καταστήματα.

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ... κατάλαβα... "το τερμάτησαν" και δεν έχουν ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ στα κινητά, για να τα προωθήσουν.

Καλά μην το λές, το AR έχει προοπτικές και μάλιστα μπορεί να είναι χρήσιμο αν γίνει σωστά η υλοποίηση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά εντυπωσιακό. Ειδικά τα παιδάκια θα ξετρελαθούν νομίζω, ήδη έχουν τρέλα με κινητά - τάμπλετ. Το πόσο καλό βέβαια είναι να τους τα δίνουν οι γονείς από μηνών είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει το "μεσαία" κατηγορια

Κοίτα, για να πάρεις ναυ(αρχίδα), πρέπει να σκάσεις ένα χελιάρικο.

Αυτό έχει 500€. Άρα είναι μεσαία κατηγορία! :P

Πέραν της πλάκας, είναι μεσαία κατηγορία λόγω CPU, ο οποίος δεν είναι καθόλου της πλάκας, αλλά απέχει πολλάν από τον SD821 π.χ.

Super θα είναι η συσκευή...

Όσο για την λειτουργία Tango, θα πέφτει γάντι για τους αρχιτέκτονες, διακοσμητές κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Τεχνολογία αυτή είναι όντως ενδιαφέρουσα αλλά κρίμα καλές τεχνολογίες να παρουσιάζονται σε Phablet πρώτα αντί σε κινητά.

 

Γενικά είναι κρίμα που καλά κινητά βγαίνουν σε μεγάλα μόνο "σασιά" προφανώς γιατί μάλλον οι περισσότεροι τέτοια προτιμάνε αλλά ίσως και γιατί η μεγάλη επιφάνεια τους, επιτρέπει να χωρέσουν περισσότερα πράγματα (κυκλώματα κάμερες κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λενοβο εχω υποσχεθει να μην ξανα παρω ποτε ξανα .αθλιο εως προβληματικο λογισμικο .αν κανεις επαναφορα την συσκευη μπορει α κολλησει και να μεινει εκει.εκτος απο αυτο η ποιοτητα ειναι ενα κλικ για να πεις εεεεεενταξει μωρε ετσι κ ετσι.μπαταριες μεγαλες σε πολλες συσκευες αλλα του 6μηνου μαξ.σερβις κατσε καλα απο τα κορυφαια το στελνεις καιουτε καν γνωριζεις που βρισκετε το κινητο να μου πεις ουτε κ αυτοι ξερουν.για αυτο λοιπον απο μενα εφαγε ενα πολυ μεγαλο Χ δεν θελω ουτε καν να ξαναγραψω για την συγκεκριμενη μαρκα .ειχα λαπτο κινητο και ταμπλετ το μονο που αρεσε ηταν το λευκο στο λαπτοπ και το ταμπλετ και το χρυσο στο κινητο κατι αλλο να μου το θυμιζει ναι..τα πολλα προβληματα.λαπτοπ 1080p αναλυση αθλια μιλαμε.κινητο 2000 και κατι αναλυση πολυ καλη αλλα τα υπολοιπα δεν δουλευαν.ταμπλετ 1080 αναλυση ισα ισα ειπα εεεεενταξει ετσι κ ετσι.λογισμικα οταν χρειαστηκε να κανω επαναφορα το ταμπλετ κολλησε το κινητο κολλησε το λαπτοπ το γυρισα πισω 1080 p και δεν εβλεπα ουτε τα γραμματα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα εντυπωσιαστεί από την πρώτη παρουσίαση του προγράμματος tango. Πόσο μάλλον τώρα. Πάρα πολλές εφαρμογές. Σε μουσεία που θα ανεβάζουν την εμπειρία του επισκέπτη, σε πιο ρεαλιστικές προσομοιώσεις που μέχρι τώρα γίνονται στην οθόνη υπολογιστή, πχ σε σχεδιασμό ΜΕΚ σε περιορισμένο χώρο, στην εκπαίδευση για καλύτερη κατανόηση φαινομένων και τόσα άλλα που δεν μπορώ να φανταστώ.

 

 

 

Λενοβο εχω υποσχεθει να μην ξανα παρω ποτε ξανα .αθλιο εως προβληματικο λογισμικο .αν κανεις επαναφορα την συσκευη μπορει α κολλησει και να μεινει εκει.εκτος απο αυτο η ποιοτητα ειναι ενα κλικ για να πεις εεεεεενταξει μωρε ετσι κ ετσι.μπαταριες μεγαλες σε πολλες συσκευες αλλα του 6μηνου μαξ.σερβις κατσε καλα απο τα κορυφαια το στελνεις καιουτε καν γνωριζεις που βρισκετε το κινητο να μου πεις ουτε κ αυτοι ξερουν.για αυτο λοιπον απο μενα εφαγε ενα πολυ μεγαλο Χ δεν θελω ουτε καν να ξαναγραψω για την συγκεκριμενη μαρκα .ειχα λαπτο κινητο και ταμπλετ το μονο που αρεσε ηταν το λευκο στο λαπτοπ και το ταμπλετ και το χρυσο στο κινητο κατι αλλο να μου το θυμιζει ναι..τα πολλα προβληματα.λαπτοπ 1080p αναλυση αθλια μιλαμε.κινητο 2000 και κατι αναλυση πολυ καλη αλλα τα υπολοιπα δεν δουλευαν.ταμπλετ 1080 αναλυση ισα ισα ειπα εεεεενταξει ετσι κ ετσι.λογισμικα οταν χρειαστηκε να κανω επαναφορα το ταμπλετ κολλησε το κινητο κολλησε το λαπτοπ το γυρισα πισω 1080 p και δεν εβλεπα ουτε τα γραμματα αυτα.

Την ειρωνεία την βλέπεις ή έστω ότι είσαι εκτός θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...