Προς το περιεχόμενο

Το LastPass κάνει δωρεάν την πρόσβαση στους κωδικούς σας από πολλαπλές συσκευές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Με γρίφους μιλάς γέροντα"!!

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνforumίτης πως ξέρουμε ότι αυτό που λέει στο sites είναι όντως έτσι. Π.χ. "User data is encrypted and decrypted at the device level. Data stored in the vault is kept secret, even from LastPass."

 

Γιατί να κρατήσουν κάτι; Εκτός και αν είναι εικονική εταιρεία της NSA...

Και πέρα από αυτό, μπορείς να δεις όλη την κυκλοφορία μεταξύ εσένα και server...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι ακριβως κανει αυτο το προγραμμα?

 

Αποθηκευεις σε αυτο ολους τους κωδικους σου για διαφορα site και αλλα προγραμματα και απλα μεσω αυτου δεν χρειαζεται να ξαναθυμασαι καποιον αλλο κωδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι ακριβως κανει αυτο το προγραμμα?

 

Αποθηκευεις σε αυτο ολους τους κωδικους σου για διαφορα site και αλλα προγραμματα και απλα μεσω αυτου δεν χρειαζεται να ξαναθυμασαι καποιον αλλο κωδικο?

Password Manager

List of password managers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν βαζεις λογαριασμους τράπεζας!αλλα για οποιαδήποτε αλλο site ή email που δεν μπορείς να θυμάσαι αν έχεις άπειρα και είναι ανούσια ειναι πολυ βολικό αρχικα γιατι ειναι encrypted και εχει 2 factor authentication οπως η προσβαση απο αλλη ip.κ γι αυτό υπάρχει λύση ομως.αλλα πλεον το hacking γίνεται με σκοπό το οικονομικό οφελος.τωρα η nsa δεν χρειάζεται τον passwordmanager.α μα παμε σε επίπεδο serverκαι providers ειναι θεμα trust και νομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το privacy αν αναρωτιέται καποιος και δεν κάνει χρήση ας σκεφτεί πως έχουμε φτασει στο σημείο να έχουμε 10πυρηνα κινητα με 6gb ram και οτι το 2017 το 75% του ίντερνετ θα ειναι μεσω κινητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το privacy αν αναρωτιέται καποιος και δεν κάνει χρήση ας σκεφτεί πως έχουμε φτασει στο σημείο να έχουμε 10πυρηνα κινητα με 6gb ram και οτι το 2017 το 75% του ίντερνετ θα ειναι μεσω κινητων.

 

Και τι ακριβώς έχει να κάνει το privacy και τα κινητά με τους κωδικούς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ξέρει όμως προγραμματισμό είναι ΠΟΛΥ εύκολο να φτιάξει μία εφαρμογούλα για τον εαυτό του και μόνο. 

Εφαρμογούλα που θα κάνει τι;

Θα δουλεύει ως plugin σε όλους τους browsers για να συμπλήρώνει φόρμες και κωδικούς;

Θα αποθηκεύει κρυπτογραφημένα τους κωδικούς που;

Θα τρέχει σε κινητά, πως;

 

Νομίζω ότι ορισμένες φορές, υποτιμάτε υπερβολικά τη δουλειά ορισμένων εταιριών/ανθρώπων.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογούλα που θα κάνει τι;

Θα δουλεύει ως plugin σε όλους τους browsers για να συμπλήρώνει φόρμες και κωδικούς;

Θα αποθηκεύει κρυπτογραφημένα τους κωδικούς που;

Θα τρέχει σε κινητά, πως;

 

Νομίζω ότι ορισμένες φορές, υποτιμάτε υπερβολικά τη δουλειά ορισμένων εταιριών/ανθρώπων.

 

Εφαρμογούλα σαν αυτή που έχω φτιάξει εγώ, ένα uwp (windows + mobile), που αποθηκεύει κρυπτογραφημένα τα password στο onedrive μου και απλα τα κάνω copy paste. Ούτε plugin, ούτε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εμπιστευεσαι το OneDrive και οχι την astpass.η χρηση του είναι για λόγους ευκολίας.σιγα μην το γράψω και σε χαρτί.αν ειναι hash ο κωδικός.και δεν χρησιμοποιουν ολοι Windows.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις Retromaniac θα ήθελα να μάθω πως μπορώ την κυκλοφορία μεταξύ εμού και του server

 

http://www.telerik.com/fiddler

Αρα εμπιστευεσαι το OneDrive και οχι την astpass.η χρηση του είναι για λόγους ευκολίας.σιγα μην το γράψω και σε χαρτί.αν ειναι hash ο κωδικός.και δεν χρησιμοποιουν ολοι Windows.

 

Συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι λες;

Πάντως δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης, όσο ανεξαρτησίας...

Στην εφαρμογή μου απλά βάζω το pass μου, και κάνω click ένα κουμπί για να κάνω copy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.telerik.com/fiddler

 

Συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι λες;

Πάντως δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης, όσο ανεξαρτησίας...

Βασικά θέμα προτίμησης είναι αυτές οι πλατφόρμες. Εγώ προσωπικά προτιμώ και εμπιστεύομαι την κρυπτογράφηση του 1Password γιατί γενικά με βολεύει ως Cross-Platform εφαρμογή για όλες τις συσκευές μου. Το LastPass δεν θα το εμπιστευόμουν για παράδειγμα όπως δεν θα εμπιστευόμουν το OneDrive για τους κωδικούς μου έστω και κρυπτογραφημένους. Τώρα αν είσαι χρήστης Windows και έγραψες την δική σου εφαρμογή γιατί όχι, μια χαρά σε βρίσκω. Ακόμα καλύτερα θα ήταν αν τους συγχρόνιζες σε δικό σου Server στο σπίτι αντί για το OneDrive. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...