Προς το περιεχόμενο

Το LastPass κάνει δωρεάν την πρόσβαση στους κωδικούς σας από πολλαπλές συσκευές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και φυσικά δεν το έχει, έχει το hashed όμως που μπορεί να γίνει brute force...

Πως αλλιώς επαληθεύει το login σου στο site τους;

 

Ναι. Να την συμμαζέψω πρώτα για να μην με κοροϊδεύετε. Σας ξέρω τι ρεμάλια είστε οι προγραμματιστές :)

Πάντως υπάρχουν όλα τα επιμέρους που χρειάζεσαι σε βιβλιοθήκες έτοιμα.

Ναι η αλήθεια είναι είναι ότι είμαστε λίγο επικριτικοί με ξένο κώδικα :P

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν οι βιβλιοθήκες αλλά, 1ον δείξε μου έναν προγραμματιστή που δεν είναι έστω και λίγο τεμπέλης, και 2ον έχω να παραδόσω 6 project μέχρι τα χριστούγεννα και δεν βάζω μυαλό και παίρνω κι'άλλα αν δεν πάρω και κάτι έτοιμο τον ήπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μάλλον δε γνωρίζεις τι είναι το hashed+salted password....

Διάβασε σε παρακαλώ, πριν αρχίσεις να γράφεις απόψεις και επικρίσεις.

Επειδή αντέγραψες έναν έτοιμο κώδικα από κάποιο site, δε σε κάνει ειδικό σε θέματα κρυπτογράφησης.

 

Τι εννοείς δεν γνωρίζω; Γνωρίζω πολύ καλά. Φυσικά και είναι πολύ δύσκολο να βρεις collision key, εως αδύνατο, αλλά και να βρεις ένα δεν θα είναι αυτό το κλειδί σου. Μόνο login θα μπορέσεις να κάνεις και όχι decrypt. Αλλά όπως είπα εγώ δεν έχω καν το hashed αποθηκευμένο. Eσύ μου είπες ότι ούτε αυτοί το έχουν, ενώ εγώ μίλαγα για hashed. Μην το αλλάζεις...

Και επιτέλους δεν είσαι ο μοναδικός που ξέρει. Πίστεψέ με υπάρχουν χιλιάδες που ξέρουμε πως λειτουργεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα πείτε ότι έχω μείνει πολύ πίσω, αλλά τους κωδικούς/λογαριασμούς μου τους έχω γραμμενους σε ένα απλό τετράδιο. Εκεί δεν θέλουν ούτε encrypt ούτε τίποτα.

 

Νταξει όπως νομίζει ο καθένας

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα πείτε ότι έχω μείνει πολύ πίσω, αλλά τους κωδικούς/λογαριασμούς μου τους έχω γραμμενους σε ένα απλό τετράδιο. Εκεί δεν θέλουν ούτε encrypt ούτε τίποτα.

 

Νταξει όπως νομίζει ο καθένας

 

Τώρα άμα σου πω ότι είναι το πιο safe :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα πείτε ότι έχω μείνει πολύ πίσω, αλλά τους κωδικούς/λογαριασμούς μου τους έχω γραμμενους σε ένα απλό τετράδιο. Εκεί δεν θέλουν ούτε encrypt ούτε τίποτα.

 

Νταξει όπως νομίζει ο καθένας

 

 

Ορίστε ρε wannabeδες ο άνθρωπος που γνωρίζει τι πάει να πει air-gapped σύστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν γνωρίζω; Γνωρίζω πολύ καλά. Φυσικά και είναι πολύ δύσκολο να βρεις collision key, εως αδύνατο, αλλά και να βρεις ένα δεν θα είναι αυτό το κλειδί σου. Μόνο login θα μπορέσεις να κάνεις και όχι decrypt. 

Αφού απαντάς μόνος σου, γιατί τότε γράφουμε σελίδες...;

Βάσει αυτού που γράφεις, γιατί να μπει κάποιος στον κόπο και τη διαδικασία να φτιάξει δικό του πρόγραμμα;

(με ότι συνεπάγεται αυτό από πλευράς δυσκολίας, εφαρμογής, ασφάλειας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού απαντάς μόνος σου, γιατί τότε γράφουμε σελίδες...;

Βάσει αυτού που γράφεις, γιατί να μπει κάποιος στον κόπο και τη διαδικασία να φτιάξει δικό του πρόγραμμα;

(με ότι συνεπάγεται αυτό από πλευράς δυσκολίας, εφαρμογής, ασφάλειας)

 

ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ

Από την αρχή το είπα κιόλας. Δεν το έφτιαξα για λόγους ασφάλειας αλλά ανεξαρτησίας και γιατί μου ήταν εύκολο και με βόλευε...

Και επίσης γουστάρω να χρησιμοποιώ κάτι που έχω φτιάξει ο ΙΔΙΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού απαντάς μόνος σου, γιατί τότε γράφουμε σελίδες...;

Βάσει αυτού που γράφεις, γιατί να μπει κάποιος στον κόπο και τη διαδικασία να φτιάξει δικό του πρόγραμμα;

(με ότι συνεπάγεται αυτό από πλευράς δυσκολίας, εφαρμογής, ασφάλειας)

 

Φίλε δεν σου λέει να το κάνεις γιατί είναι οπωσδήποτε πιο ασφαλές, ο άνθρωπος ήξερε πως να το κάνει, είχε τον χρόνο/δεν είχε κάτι άλλο να κάνει και έκατσε και έκανε μια εφαρμογούλα και προτρέπει και όσους θέλουν να το δοκιμάσουν. Που το κακό σε αυτό? Ας μην είμαστε μόνο καταναλωτές και να τα περιμένουμε όλα έτοιμα, θες να καταναλώσεις? Καλώς αλλά κάνε και μία δοκιμή για να μάθεις πως δουλεύει. (Δεν αναφέρομαι σε εσένα, γενικά μιλάω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν σου λέει να το κάνεις γιατί είναι οπωσδήποτε πιο ασφαλές, ο άνθρωπος ήξερε πως να το κάνει, είχε τον χρόνο/δεν είχε κάτι άλλο να κάνει και έκατσε και έκανε μια εφαρμογούλα και προτρέπει και όσους θέλουν να το δοκιμάσουν. Που το κακό σε αυτό? Ας μην είμαστε μόνο καταναλωτές και να τα περιμένουμε όλα έτοιμα, θες να καταναλώσεις? Καλώς αλλά κάνε και μία δοκιμή για να μάθεις πως δουλεύει. (Δεν αναφέρομαι σε εσένα, γενικά μιλάω)

 

Καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος μπορεί να έχει πήξει με ξερόλες γύρω του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει συνέχεια να έχει τόσο "επιθετική" αντίδραση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος μπορεί να έχει πήξει με ξερόλες γύρω του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει συνέχεια να έχει τόσο "επιθετική" αντίδραση...

Δεν έχω επιθετική αντίδραση.

Διευκρινίζω τι και πως. Τόσο απλό.

Όταν λες "εγώ το έκανα έτσι", ο καθένας που διαβάζει, μπορεί να ανοίξει το link που έδωσες, να κάνει το ίδιο και να την πατήσει, γιατί το πιθανότερο να μην έχει σπουδάσει όπως εσύ.

Πρέπει να τα προσέχουμε λιγάκι αυτά.

Γράφουμε σε δημόσιο φόρουμ και κάπου ευθυνόμαστε για τα γραφόμενά μας, ειδικά αν εμείς γνωρίζουμε και διαβάζουν άτομα που δεν.

Εγώ, αυτό που διάβασα ήταν:

"Έλα μωρέ, σιγά το δύσκολο. Να, αντιγράψε τον κώδικα και φτιάξτε το μόνοι σας".

Εσύ μπορεί να ήθελες να πεις κάτι άλλο, αλλά δεν καταλάβαμε όλοι το ίδιο. Για αυτό έγραψα εξαρχής ότι υποτιμάτε τις γνώσεις των ανθρώπων της LastPass (και αντίστοιχων εταιριών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν ξέρεις πόσο κόσμο γλιτωσες που θα πηγαίνανε και θα φτιαχνανε μόνοι τους πρόγραμμα επειδή το είπα εγω, και μετά θα τους κλεβανε τους κωδικούς.

Σορρυ για την ειρωνία αλλά την χρησιμοποιώ απλά για να σου δείξω πόσο υπερβολικός είσαι.

Από το λινκ δεν αντέγραψα τίποτα. Απλά το έβαλα σαν παράδειγμα.

Παντως ή δυσκολία του LastPass σε καμία περίπτωση δεν είμαι μόνο το security. Είναι όλα τα πλαγκινς, οι εφαρμογές ή διαχείρηση κτλ Το να φτιάξεις μία εφαρμογή μόνο για τον εαυτό σου, ξαναλεω και επειμενω είναι πολύ εύκολο και αρκετά ασφαλές.

Και φυσικά εξαρχής δεν απευθυνθηκα σε απλούς χρήστες αλλά σε προγραμματιστες.

Αλήθεια εσύ είσαι προγραμματιστής ή κατι άλλο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν ξέρεις πόσο κόσμο γλιτωσες που θα πηγαίνανε και θα φτιαχνανε μόνοι τους πρόγραμμα επειδή το είπα εγω, και μετά θα τους κλεβανε τους κωδικούς.

Σορρυ για την ειρωνία αλλά την χρησιμοποιώ απλά για να σου δείξω πόσο υπερβολικός είσαι.

Από το λινκ δεν αντέγραψα τίποτα. Απλά το έβαλα σαν παράδειγμα.

Παντως ή δυσκολία του LastPass σε καμία περίπτωση δεν είμαι μόνο το security. Είναι όλα τα πλαγκινς, οι εφαρμογές ή διαχείρηση κτλ Το να φτιάξεις μία εφαρμογή μόνο για τον εαυτό σου, ξαναλεω και επειμενω είναι πολύ εύκολο και αρκετά ασφαλές.

Και φυσικά εξαρχής δεν απευθυνθηκα σε απλούς χρήστες αλλά σε προγραμματιστες.

Αλήθεια εσύ είσαι προγραμματιστής ή κατι άλλο;

 

Τυπικά manager, αλλά ακόμα hands-on...

 

Και για το άκυρο κιόλας, αλλά στην πιο εξωφρενική περίπτωση στην οποία κάποιος με ελάχιστες γνώσεις ακολουθήσει βήμα-βήμα τις οδηγίες και το φτιάξει και μετά σπάσει το κεφάλι του γιατί δεν σκέφτηκε να διαβάσει λίγο περί-ασφάλειας θα φταίνει ο retromaniac και ο κάθε retromaniac? Πιο παλιά λέγανε αν δεν σπάσεις το κεφάλι σου δεν μαθαίνεις προς τι αυτή η αλλαγή σήμερα να προστατέψουμε τους πάντες από τα πάντα? Θυμάμαι εγώ 5 χρονών και με έβαζε ο πατέρας μου να του συναρμολογήσω το pc όχι γιατί δεν ήξερε αλλά για να μάθω, και αν και εγώ φοβόμουν μην χαλάσω κάτι με καθησύχαζε και μου έλεγε αν δεν χαλάσεις δεν θα μάθεις. (σύντομο origin story για το πως κατέληξα στην πληροφορική :P ) Σήμερα όλα τα περιμένουμε έτοιμα και στην εντέλεια μην τύχει και κάνουμε κάτι μόνοι μας. Αλλά βγήκαμε πολύ off-topic και βλέπω να παίρνουμε δρόμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boys,  το Lastpass δεν είναι τυχαίο πρόγραμμα. . Εγω που είμαι free user χρόνια ,  το χρησιμοποιω κανονικά σαν να πληρωνω στο Android ,  στο browser dolphin .  Μολις μπω σε ενα site,  απλα παταω ενα bookmark που έχω ονομασει Lastpass ,  και αυτοματα στη σελιδα συμπληρώνεται και κωδικος και Password . .  Ποιο αλλο πρόγραμμα αντίστοιχο το κανει αυτο,  σε extra browser και οχι ενσωματωμένο ? 

Και ολο αυτο δωρεάν χρονια τωρα,  αν και λιγοι εχουν παρει χαμπαρι οτι γίνεται . .  Απλα δε μπορω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή του lastpass δωρεαν,  αν και προσωπικά δε μου χρειάζεται ιδιαίτερα κιολας. .  Ολα γίνονται στο browser.  Φυσικά αυτα τα κολπακια με bookmark δε δουλεύουν σε καθε browser ,  στο dolphin παντως δουλευουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...