Προς το περιεχόμενο

ΟΧΙ στο κλείσιμο του καταφυγίου Χαλκίδας


thant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1478215941581bc905b3ba62.96811963origina
 
 

Στον παρακάτω σύνδεσμο όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ενημερωθεί και να υπογράψει.

Είναι για καλό σκοπό.

https://secure.avaaz.org/en/petition/PERIFEREIARHIS_STEREAS_ELLADAS_KOSTAS_MPAKOGIANNIS_OHI_sto_kleisimo_toy_katafygioy_HalkidasSay_NO_to_shutting_Halkida_sh_1/?cMZZmlb&utm_source=sharetools&utm_medium=copy&utm_campaign=petition-393359-PERIFEREIARHIS_STEREAS_ELLADAS_KOSTAS_MPAKOGIANNIS_OHI_sto_kleisimo_toy_katafygioy_HalkidasSay_NO_to_shutting_Halkida_sh&utm_term=MZZmlb%2Ben

 

 

Επεξ/σία από thant
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπή.

 

Άντε και το κλείσουν, που θα τα πάνε;

 

Ούτε αυτοί ξέρουν. Μπορεί να τα πετάξουν σε κανα βουνο να πεθάνουν απο την πείνα, μπορει να τα πετάξουν μεσα στην πόλη. Ακούστηκε και η "λύση" της ευθανασίας..

 

Δυστυχώς αυτοι ήμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση για "βουνό", είτε από πλευράς "Πολιτείας", είτε από "ανθρωπιστικής" απόψεως - συνεπώς, η ευθανασία θα είναι η μόνη νομίζω επιλογή...

 

Γι' αυτό, ΥΠΟΓΡΑΦΤΕ, ΡΕ, ΛΕΜΕ

 και διαδώστε όπου ξέρετε και σας κόβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Done.

Μήπως κάποιος από την περιοχή να ενημερώσει την ομάδα της Ελληνικής Φιλοζωικής Εταιρείας στο facebook ώστε να το αναρτήσουν αυτοί;

 

Θα κοιτάξω αν δεν έχει ήδη γίνει να κοινοποιηθεί και εκεί. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατοντάδες ζώα κάθε χρόνο φιλοξενούνται, στειρώνονται και κατόπιν υιοθετούνται μέσα από το καταφύγιο "Clive". Πολλά από αυτά νοσηλεύθηκαν, θεραπεύτηκαν από τις ασθένειες τους, χειρουργήθηκαν με βαριά κατάγματα και άλλα προβλήματα υγείας. Είναι από τα λίγα καταφύγια στην Ελλάδα με 24ωρη παρουσία φροντιστών που διαμένουν στο χώρο και εκτελούν τις εργασίες καθαριότητας, τον προαυλισμό των ζώων, την χορήγηση των ημερησίων γευμάτων και φαρμάκων. Όλα τα ζώα έχουν σωστό σωματικό βάρος, είναι υγιή χωρίς έσω και έξω παράσιτα. Οι κτηνίατροι του συλλόγου, οι οποίοι συνεργάζονται εθελοντικά, επισκέπτονται το καταφύγιο δυο φορές την εβδομάδα για άμεση επιτήρηση των συνθηκών και της υγείας των ζώων. Όλα τα ζώα φέρουν αριθμό ηλεκτρονικής σήμανσης, είναι στειρωμένα, εμβολιασμένα, με ιατρικό φάκελο το καθένα ξεχωριστά και με αιματολογικές εξετάσεις ετησίως επαναλαμβανόμενες.

 

Τόσος σεντιμενταλισμός για να πουλήσουν το ψευτοδίλλημα "ευθανασία ή υπογραφές"; Να τα δωρίσουν για κατοικίδια δεν παίζει σαν επιλογή;

 

Δεν πιστεύω κιόλας ότι η εισαγγελία απαιτεί να πάρει τα ζώα. Να κλείσει το καταφύγιο θα θέλει για νομικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι "νομικοί λόγοι" που είπες, αναφέρονται στο λινκ του πρώτου ποστ : οι περίοικοι το ζητάνε...

 

Όσο για το να βρουν ανάδοχους, πραγματικά το θεωρείς εύκολο ή -για να μιλήσουμε με όρους πραγματικότητας- πιθανό ως επιλογή; Μόνο το ίδιο το κέντρο είναι κατάλληλο για να συνεχίσουν να υπάρχουν υπό νορμάλ συνθήκες τα ζωντανά

(...και τ' άλλα τα δίποδα κοιτάνε να το κλείσουν...).

 

Τέλος, μπορεί πχ εγώ να είμαι αγαθός και να παίζει ποιός ξέρει τί από πίσω, αλλά το θέμα δεν είναι μόνο τί θα γίνουν τα υπάρχοντα ζωντανά, αλλά και το ότι θα σταματήσει να υφίσταται το κέντρο περίθαλψης και η παροχή  των μέχρι τώρα λειτουργιών του.

Πράγμα που, είτε "σεντιμενταλιστικά" το δεις, είτε όπως αλλιώς, είναι Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι "νομικοί λόγοι" που είπες, αναφέρονται στο λινκ του πρώτου ποστ : οι περίοικοι το ζητάνε...

 

Ναι το διάβασα. Λέει ότι θα κλείσει (και ας το πάρουμε σαν δεδομένο).

 

Λέει όμως κάπου ότι θέλουν να πάρουν τα ζώα; Το γράφει ξεκάθαρα αυτό η εισαγγελία; Γιατι από αυτά που γράφει, παίρνω την εντύπωση ότι μόνο να κλείσει είναι το ζητούμενο.

 

Δε νομίζω να γράφει ότι θέλουν να τους τα πάρουν. Δηλαδή αυτοί που τα συντηρούσαν πριν, θα τα έχουν και μετά (απλά με το πρόβλημα ότι δεν θα υπάρχει στέγαση). Βασικό πάτημα αυτό για την πρόταση μου.

 

Όσο για το να βρουν ανάδοχους, πραγματικά το θεωρείς εύκολο ή -για να μιλήσουμε με όρους πραγματικότητας- πιθανό ως επιλογή; Μόνο το ίδιο το κέντρο είναι κατάλληλο για να συνεχίσουν να υπάρχουν υπό νορμάλ συνθήκες τα ζωντανά

(...και τ' άλλα τα δίποδα κοιτάνε να το κλείσουν...).

 

Ναι το βρίσκω πιθανή ρεαλιστική λύση (ή κομμάτι της λύσης αν προτιμάς).

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο απόλυτος αριθμός των ζώων (άλλο 50 και άλλο 500). Αλλά εστω ότι δίνουν ένα 30% (αν είναι πολλά) ή ένα 90% (αν είναι λίγα) σε ανθρώπους που θέλουν ένα υγιές κατοικίδιο.

 

Πως θα τα δώσουν; Με την δύναμη των social media και με promotion μέσα στα ίδια petitions που αυτή τη στιγμή ζητάνε ΜΟΝΟ υπογραφές.

 

Με αυτόν τον τρόπο ακόμα και αν κλείσει, είναι εν δυνάμει πιο εύκολο να δουν τι θα κάνουν με ας πούμε τα μισά ζώα. Φαντάζομαι δηλαδή ότι είναι πιο εύκολο να βρουν μικρότερο χώρο (αφού δεν θα χρειάζονται μεγαλύτερο).

 

Δεν απαντάω στο που ή πως θα βρουν καινούριο χώρο. Απαντάω στο τι θα γίνουν τα ζώα. Και στο πως αποφεύγεται η μαζική σφαγή/ευθανασία.

 

Τέλος, μπορεί πχ εγώ να είμαι αγαθός και να παίζει ποιός ξέρει τί από πίσω, αλλά το θέμα δεν είναι μόνο τί θα γίνουν τα υπάρχοντα ζωντανά, αλλά και το ότι θα σταματήσει να υφίσταται το κέντρο περίθαλψης και η παροχή  των μέχρι τώρα λειτουργιών του.

Πράγμα που, είτε "σεντιμενταλιστικά" το δεις, είτε όπως αλλιώς, είναι Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ....

 

Όταν λένε για ευθανασίες, τότε το βασικότερο πρόβλημα που υπάρχει τώρα είναι "τι θα γίνουν τα ζώα;". Το αν θα κλείσει ή πρέπει να μείνει ανοικτό έρχεται σε δεύτερη προτεραιότητα.

 

Τα παρουσιάζουν ως σουπερ υγιή με μηδέν/ελάχιστα προβλήματα και εύχομαι όντως έτσι να ειναι. Άρα γιατί να μην γίνουν κατοικίδια; Είναι όντως τόσο δύσκολο να βρεθούν για παράδειγμα 50-100 άνθρωποι για κάθε ένα από τη στιγμή που μαζεύονται 900 υπογραφές;

 

Τίποτα δεν θα παίζει από πίσω. Αλλά έτσι όπως το πάνε, θα καταλήξουν να έχουν το (8μιση στρεμμάτων) καταφύγιο χωρίς τα ζώα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...