Προς το περιεχόμενο

ΟΧΙ στο κλείσιμο του καταφυγίου Χαλκίδας


thant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη μαλωσετε κι εδω

 

Από όλα όσα έγραψα, αυτό κατάλαβες εσύ;

 

Μήπως λέω μήπως (ακριβώς επειδή είπες ότι είναι ουσιώδες) αξίζουν να γίνουν και τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλα όσα έγραψα, αυτό κατάλαβες εσύ;

 

Μήπως λέω μήπως (ακριβώς επειδή είπες ότι είναι ουσιώδες) αξίζουν να γίνουν και τα δύο;

 

Σε παρακαλώ πολύ αν δεν εχεις να πεις κάτι άλλο άσχετο (απο τα πολλά άσχετα που είπες) να μην ασχοληθείς ξανά.

Ξέρεις πολύ λίγα για τους ανθρώπους που δίνουν μάχη στα δικαστήρια (και όχι μόνο) για να κάνεις κήρυγμα.

 

Γι αυτό σε παρακαλώ μην ασχολείσαι γιατι αφενός δεν γνωρίζεις και αφετέρου εκτίθεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή ειδα το ποστ... και λεω ποιος τα εβαλε με ενα καταφύγιο. Μετα διάβασα πως πρόκειται περι ΚΥΝΟΚΟΜΕΙΟΥ και οχι ΚΑΤΑΦΥΓΙΟΥ. Εφόσον έχει ετσι και γειτνιάζει με κατοικημένες περιοχές, φυσικά και ΔΕΝ υπογράφω.

 

Καλά τα δικαιώματα και το well being των ζώων, αλλα εγω θα βάλω πρώτα τα δικαιώματα των ανθρώπων. Sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ πολύ αν δεν εχεις να πεις κάτι άλλο άσχετο (απο τα πολλά άσχετα που είπες) να μην ασχοληθείς ξανά.

Ξέρεις πολύ λίγα για τους ανθρώπους που δίνουν μάχη στα δικαστήρια (και όχι μόνο) για να κάνεις κήρυγμα.

 

Γι αυτό σε παρακαλώ μην ασχολείσαι γιατι αφενός δεν γνωρίζεις και αφετέρου εκτίθεσαι...

 

Μερικά από τα πολλά άσχετα που έγραψα

 

Να τα δωρίσουν για κατοικίδια δεν παίζει σαν επιλογή;

Ναι το βρίσκω πιθανή ρεαλιστική λύση (ή κομμάτι της λύσης αν προτιμάς).

Απαντάω στο τι θα γίνουν τα ζώα. Και στο πως αποφεύγεται η μαζική σφαγή/ευθανασία.

Τα παρουσιάζουν ως σουπερ υγιή με μηδέν/ελάχιστα προβλήματα και εύχομαι όντως έτσι να ειναι. Άρα γιατί να μην γίνουν κατοικίδια;

Είναι όντως τόσο δύσκολο να βρεθούν για παράδειγμα 50-100 άνθρωποι για κάθε ένα από τη στιγμή που μαζεύονται 900 υπογραφές;

 

Οπότε με την σειρά μου να σε παρακαλέσω να ζητήσεις δημόσια συγγνώμη για την ασέβεια που εκφράζεις. Ισχυρίζεσαι ότι ξέρω πολύ λίγα για τους ανθρώπους που δίνουν μάχη αλλά αγνοείς την προσπάθεια μου να προτείνω καλύτερη λύση για τα ζωντανά.

 

Αν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι "εκτίθεμαι" επειδή θέλω να δώσω κάτι παραπάνω από μια υπογραφή, τότε be my guest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέει όμως κάπου ότι θέλουν να πάρουν τα ζώα; Το γράφει ξεκάθαρα αυτό η εισαγγελία; Γιατι από αυτά που γράφει, παίρνω την εντύπωση ότι μόνο να κλείσει είναι το ζητούμενο.

 

...ναι, το λέει κάπου, στο συνοδευτικό με την ονλάιν αίτηση, ότι "απαιτούν να κλείσει το καταφύγιο και να πάρουν τα ζώα από εκεί ...και να τα πάνε πού; στο Δημοτικό κυνοκομείο; στους δρόμους της Χαλκίδας; στις εξοχές; να τα θανατώσουν ίσως; "

Δεν ξέρω τί ακριβώς εννοείς με το "το γράφει κάπου ξεκάθαρα η εισαγγελία", δεν νομίζω κανείς -ούτε εγώ- να έψαξε να βρει την όποια εισαγγελική απόφαση -αν αυτό εννοείς- παρά στηριζόμαστε στο προαναφερθέν κείμενο.

 

Δε νομίζω να γράφει ότι θέλουν να τους τα πάρουν. Δηλαδή αυτοί που τα συντηρούσαν πριν, θα τα έχουν και μετά (απλά με το πρόβλημα ότι δεν θα υπάρχει στέγαση). Βασικό πάτημα αυτό για την πρόταση μου.

 

....εδώ είναι που σε χάνω όμως : "δεν νομίζω ότι θέλουν να τους τα πάρουν - απλά δεν θα υπάρχει στέγαση".....;!; 

...Αν δεν υπάρχει στέγαση, δεν υπάρχουν και ζώα. Αν πχ κάποιος ιδιοκτήτης πετάξει στον δρόμο στο καταχείμωνο κάποιον ενοικιαστή, δεν μπορείς να υποστηρίξεις ότι "δεν θέλει το κακό του/τον θάνατό του ακόμα - αλλά απλά δεν θα του αφήσει στέγαση"...

 

 

Ναι το βρίσκω πιθανή ρεαλιστική λύση (ή κομμάτι της λύσης αν προτιμάς).

 

...κακώς το βρίσκεις ρεαλιστικό. Ο λόγος ύπαρξης καταφυγίων είναι ότι ακριβώς υπάρχουν πολύ περισσότερα αδέσποτα ζωντανά, από ότι ανάδοχοι πολίτες για να τα φροντίσουν. Πόσο μάλλον στην γονατισμένη Ελλάδα του σήμερα. Όταν ακόμη και στις "καλές εποχές", πολύ δύσκολα ανταποκρινόντουσαν οι αριθμοί αναδόχων στο γενικό χάλι της σωρείας αδεσπότων (....τη στιγμή μάλιστα που δήμοι μασούλαγαν αβλεπί κοινοτικά κονδύλια προβλεπομένων για δημιουργία/σωστή λειτουργία "καταφυγίων", περίθαλψης/στείρωσης προς μείωση του αδεσποτοφαινομένου που πάντα έβγαζε μάτι στο Ελλάντα).

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο απόλυτος αριθμός των ζώων (άλλο 50 και άλλο 500). Αλλά εστω ότι δίνουν ένα 30% (αν είναι πολλά) ή ένα 90% (αν είναι λίγα) σε ανθρώπους που θέλουν ένα υγιές κατοικίδιο.

 

..."λογικά", λέω εγώ, θα είναι από 100 έως 200 ως μέσος όρος. Στην πράξη δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο, αλλά σου δίνω έναν τάδε ενδεικτικό αριθμό ο οποίος φαντάζει "λογικός", για να μπορεί να είναι βιώσιμος για ένα καταφύγιο ιδιωτική πρωτοβουλίας.

Κατά τα άλλα, ακόμη και ΕΝΑ ζωντανό, είναι ΙΕΡΟ, και γι' αυτό οι ποσοστώσεις που δίνεις, χτυπάνε άσχημα, να το ξέρεις....

 

 

Πως θα τα δώσουν; Με την δύναμη των social media και με promotion μέσα στα ίδια petitions που αυτή τη στιγμή ζητάνε ΜΟΝΟ υπογραφές.

 

...στην πράξη, η αναδοχή ζωντανών είναι τραγικά δύσκολη να γίνει. Διότι λίγοι μπορούν να τα συντηρήσουν, πια. Και οι λίγοι που συνήθως υπάρχουν, είναι ήδη μέχρι τ' αυτιά με ζώα που φροντίζουν.

Όσο για το τί άλλο κάνει το συγκεκριμένο καταφύγιο, αν δηλαδή το προσπαθεί μέσα από το Ίντερνετ ή όχι (δύσκολο μου φαίνεται το 2ο πάντως), δεν το ξέρω. Όπως και γενικά δεν ξέρω το ιστορικό της όλης φάσης, τις δυνατότητες των όσων ασχολούνται με αυτό (το καταφύγιο) αν πχ απλά αυτό που προέκυψε τώρα και προέχει είναι είναι το "ΜΟΝΟ υπογραφές", που είναι και το λογικότερο : όταν πιάνει το σπίτι σου φωτιά, πρώτα κοιτάς μήπως μπορείς να την σβύσεις, και όχι να δεις πού μπορείς να πας αλλού. Ή για να το θέσω αλλιώς, η ολιστική λύση του καταφυγίου είναι να προσπαθήσει να μην τους πάψουν, και όχι να κοιτάει τί μπορεί να γίνει με τα ζωντανά, αν έρθει στην πόρτα τους εισαγγελέας και τους λέει "δρόμο".

 

 

Με αυτόν τον τρόπο ακόμα και αν κλείσει, είναι εν δυνάμει πιο εύκολο να δουν τι θα κάνουν με ας πούμε τα μισά ζώα. Φαντάζομαι δηλαδή ότι είναι πιο εύκολο να βρουν μικρότερο χώρο (αφού δεν θα χρειάζονται μεγαλύτερο).

 

....δεν ξέρουμε καν τί είδους πίεση χρόνου υπάρχει, σε φάση πχ "Δευτέρα ερχόμαστε και σας κλείνουμε", για να γίνουν αυτά που λες. Και, πραγματικά, είναι ανεπίτρεπτο να συζητάμε για το τί μπορεί να γίνει για "τα μισά έστω ζωντανά". Δεν βλέπω να το καταλαβαίνεις, αλλά όπως και πχ με ορφανά παιδιά ανθρώπων, ο μόνος υπαρκτός δρόμος είναι πάντα το "ή όλα ή κανένα". Προφανώς με σκοπό να κατορθωθεί το "όλα", και με τις ελπίδες όλες σε αυτή την εκδοχή, χωρίς ούτε κατά διάννοια να σκέφτεται κανείς την άλλη. 

 

Δεν απαντάω στο που ή πως θα βρουν καινούριο χώρο. Απαντάω στο τι θα γίνουν τα ζώα. Και στο πως αποφεύγεται η μαζική σφαγή/ευθανασία.

 

...αυτά τα δύο όμως είναι αλληλένδετα. Εννοώ την ευθανασία, σε σχέση με τον " διαθέσιμο χώρο". Περί "μαζικότητας" ή όχι, τα είπα μόλις πιο πριν : ΔΕΝ υφίσταται "επιλογή". Θέλω επίσης να πιστεύω ότι δεν ζούμε το Sophie's Choice, με τους Ναζί να λύνουν και να δένουν, και να πρέπει να διαλέξουμε στο δευτερόλεπτο ποιό από τα δυο παιδιά θα γλυτώσει το Άουσβιτς και την σαπωνοποίηση και ότι υπάρχει περιθώριο "πίεσης για νίκη" - συνεπώς η επιλογή "ή όλα ή τίποτα" ΕΧΕΙ νόημα...

 

 

 

Όταν λένε για ευθανασίες, τότε το βασικότερο πρόβλημα που υπάρχει τώρα είναι "τι θα γίνουν τα ζώα;". Το αν θα κλείσει ή πρέπει να μείνει ανοικτό έρχεται σε δεύτερη προτεραιότητα.

 

....όπως είπα και πριν : πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω πώς μπορείς να θεωρείς ότι αυτά τα δύο ΕΙΝΑΙ "διαχωρίσιμα"...

 

 

Τα παρουσιάζουν ως σουπερ υγιή με μηδέν/ελάχιστα προβλήματα και εύχομαι όντως έτσι να ειναι. Άρα γιατί να μην γίνουν κατοικίδια; Είναι όντως τόσο δύσκολο να βρεθούν για παράδειγμα 50-100 άνθρωποι για κάθε ένα από τη στιγμή που μαζεύονται 900 υπογραφές;

 

....το νόημα είναι σε αυτό που σου έκανα μπολντ. Δεν...είναι μαθηματικά αδερφέ. Τί πάει να πει "γιατί να μην γίνουν κατοικίδια". Δείχνεις να μην γνωρίζεις καθόλου τί γίνεται είτε από αδέσποτα, είτε από υιοθεσίες αδεσπότων. Είτε από το πόσο υποφέρουν τα τελευταία όταν ζουν στο εντελώς αφιλόξενο γι' αυτά αστικό περιβάλλον. Μάιντ γιου, ότι ζωντανά (σκύλοι και γάτες δηλαδή) που τα έχει φροντίσει άνθρωπος, είναι σχεδόν αδύνατον να επιβιώσουν μετά "στην φύση".

...Οι δε "900 υπογραφές", είναι σταγόνα στον ωκεανό εν τω μεταξύ (παρόμοια σταγόνα, έχω την εντύπωση, ίσως και ναι είναι και οι μερικές χιλιάδες, δυστυχώς). Και μην ξεχνάς, ότι ζήτημα να βρεθεί, λέω εγώ, ΕΝΑΣ από τους "900", να πάρει ΕΝΑ από τα ζωντανά. Κι εγώ ας πούμε που υπέγραψα, ΔΕΝ έχω την δυνατότητα. Για να μην συζητήσουμε -που δεν ξέρω αν το πρόσεξες- ότι "οι υπογραφές", είναι και από διάφορα μέρη του ΚΟΣΜΟΥ, όχι απλά της χώρας...

Θέλω να πω ότι γενικά είναι εντελώς άκαιρη η σύγκριση του αριθμού των υπογραφών με το πόσοι ίσως ανάδοχοι θα μπορούσαν να βρεθούν.

 

 

 

 

Τίποτα δεν θα παίζει από πίσω. Αλλά έτσι όπως το πάνε, θα καταλήξουν να έχουν το (8μιση στρεμμάτων) καταφύγιο χωρίς τα ζώα.

 

.....; Μα ΔΕΝ θα το έχουν. Χωρίς άδεια λειτουργίας, δεν θα υφίσταται "καταφύγιο".

Όσο για το τί μπορεί να παίζει, είτε από μεριάς καταφυγίου (...αλλά ας πούμε ότι θεωρούμε δεδομένο ότι αυτοί είναι οι "καλοί", και κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχουν πράγματα να τους προσάψει κανείς), είτε και από μεριάς "κοινωνίας"/"πολιτείας"/"εισαγγελίας". Πχ προσωπικές έχθρες και δεν συμμαζεύεται.....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...Αν δεν υπάρχει στέγαση, δεν υπάρχουν και ζώα. Αν πχ κάποιος ιδιοκτήτης πετάξει στον δρόμο στο καταχείμωνο κάποιον ενοικιαστή, δεν μπορείς να υποστηρίξεις ότι "δεν θέλει το κακό του/τον θάνατό του ακόμα - αλλά απλά δεν θα του αφήσει στέγαση"...

 

Δεν είναι το ίδιο. Το ζώο μπορείς να το χαρίσεις σε κάποιον άλλον. Τον άνθρωπο όχι.

 

 

...κακώς το βρίσκεις ρεαλιστικό. Ο λόγος ύπαρξης καταφυγίων είναι ότι ακριβώς υπάρχουν πολύ περισσότερα αδέσποτα ζωντανά, από ότι ανάδοχοι πολίτες για να τα φροντίσουν. Πόσο μάλλον στην γονατισμένη Ελλάδα του σήμερα. Όταν ακόμη και στις "καλές εποχές", πολύ δύσκολα ανταποκρινόντουσαν οι αριθμοί αναδόχων στο γενικό χάλι της σωρείας αδεσπότων (....τη στιγμή μάλιστα που δήμοι μασούλαγαν αβλεπί κοινοτικά κονδύλια προβλεπομένων για δημιουργία/σωστή λειτουργία "καταφυγίων", περίθαλψης/στείρωσης προς μείωση του αδεσποτοφαινομένου που πάντα έβγαζε μάτι στο Ελλάντα).

 

Δεν υπάρχει απόδειξη ότι δεν είναι ρεαλιστικό. Αν δεν το προσπαθήσουν τότε πως ξέρουν ότι δεν είναι ρεαλιστικό;

 

 

..."λογικά", λέω εγώ, θα είναι από 100 έως 200 ως μέσος όρος. Στην πράξη δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο, αλλά σου δίνω έναν τάδε ενδεικτικό αριθμό ο οποίος φαντάζει "λογικός", για να μπορεί να είναι βιώσιμος για ένα καταφύγιο ιδιωτική πρωτοβουλίας.

Κατά τα άλλα, ακόμη και ΕΝΑ ζωντανό, είναι ΙΕΡΟ, και γι' αυτό οι ποσοστώσεις που δίνεις, χτυπάνε άσχημα, να το ξέρεις....

 

Ούτε εγώ γνωρίζω έναν ενδεικτικό αριθμό, αλλά ούτε αυτοί γράφουν. Το έγραψα και πριν ότι σκοπός ειναι να αποφευχθεί η ευθανασία.

 

Αλλά διαφωνώ κάθετα με το "ή θα ζήσουν όλα ή κανένα". Οι ποσοστώσεις που δίνω είναι τυχαίοι αριθμοί και σκοπό έχουν να δώσουν μια πιο γενική εικόνα. Χωρίς χειροπιαστά νούμερα και χωρίς ουσιαστική προσπάθεια, κανείς δεν ξέρει αν θα σωθούν ή αν θα ψοφήσουν.

 

Δεν θέλω να πεθάνει κανένα. Αλλά δεν είναι στο χέρι μου αυτή τη στιγμή.

 

 

 

...στην πράξη, η αναδοχή ζωντανών είναι τραγικά δύσκολη να γίνει. Διότι λίγοι μπορούν να τα συντηρήσουν, πια. Και οι λίγοι που συνήθως υπάρχουν, είναι ήδη μέχρι τ' αυτιά με ζώα που φροντίζουν.

Αδυνατώ να το πιστέψω. Εμβόλια έχουν γινει, στείρωση έχει γίνει, αιματολογικές εξετάσεις έχουν γίνει και κάτι άλλα που γράφει έχουν γίνει.

 

Οπότε ποιο είναι αυτό το κόστος συντήρησης που αποτρέπει κάποιον να πάρει ένα σκύλο επειδή κλείνει ένα καταφυγιο;

 

 

Όπως και γενικά δεν ξέρω το ιστορικό της όλης φάσης, τις δυνατότητες των όσων ασχολούνται με αυτό (το καταφύγιο) αν πχ απλά αυτό που προέκυψε τώρα και προέχει είναι είναι το "ΜΟΝΟ υπογραφές", που είναι και το λογικότερο : όταν πιάνει το σπίτι σου φωτιά, πρώτα κοιτάς μήπως μπορείς να την σβύσεις, και όχι να δεις πού μπορείς να πας αλλού. Ή για να το θέσω αλλιώς, η ολιστική λύση του καταφυγίου είναι να προσπαθήσει να μην τους πάψουν, και όχι να κοιτάει τί μπορεί να γίνει με τα ζωντανά, αν έρθει στην πόρτα τους εισαγγελέας και τους λέει "δρόμο".

Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται λογικό. Κάθε λίγο και λιγάκι γίνονται αιτήσεις που ζητάνε υπογραφές για να κάνουν κάτι. Υπάρχει κάπου απόδειξη ότι στη πλειοψηφία των περιπτώσεων αφού μαζεύτηκαν υπογραφές άλλαξε όντως κάτι;

 

Στη καλύτερη των περιπτώσεων επικρατεί το ίσως με πολλές όμως προϋποθέσεις. Οπότε όχι δεν είναι και το λογικότερο (για μένα).

 

Όταν πιάνει φωτιά το σπίτι σου, το λογικότερο είναι να πιάσεις με το ένα χέρι τον πυροσβεστήρα και με το άλλο το κινητό για να καλέσεις τη πυροσβεστική. Αν η φωτιά είναι πολύ μεγάλη, βγαίνεις έξω και καλείς πυροσβεστική. Δεν κάθεσαι να μαζεύεις υπογραφές γιατί η φωτιά υπακούει στους νόμους της φυσικής.

 

Η εισαγγελία συνήθως δίνει κάποιες διορίες που συνήθως δεν είναι της τελευταίας στιγμής. Δεν είναι όλοι οι νόμοι της Ελλάδας μπουρδέλο. Δεν ξέρω τι τους έχει πει (ή τι έχει γράφει) ο εισαγγελέας. Το ιδανικό είναι να μην τους πει "δρόμο". Αλλά αν τελικά καταλήξει εκεί τοτε τι; Να μην είχαν κάνει ούτε μία προσπάθεια έστω να σωθούν κάποια από αυτά;

 

 

 

....δεν ξέρουμε καν τί είδους πίεση χρόνου υπάρχει, σε φάση πχ "Δευτέρα ερχόμαστε και σας κλείνουμε", για να γίνουν αυτά που λες. Και, πραγματικά, είναι ανεπίτρεπτο να συζητάμε για το τί μπορεί να γίνει για "τα μισά έστω ζωντανά". Δεν βλέπω να το καταλαβαίνεις, αλλά όπως και πχ με ορφανά παιδιά ανθρώπων, ο μόνος υπαρκτός δρόμος είναι πάντα το "ή όλα ή κανένα". Προφανώς με σκοπό να κατορθωθεί το "όλα", και με τις ελπίδες όλες σε αυτή την εκδοχή, χωρίς ούτε κατά διάννοια να σκέφτεται κανείς την άλλη.

Δυστυχώς πάλι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Άλλο τα ορφανά παιδιά και άλλο τα ζώα.

 

Ακόμα πιο δύσκολο να "χαρίσεις" (έλεος) ένα ορφανό παιδί. Αυτό είναι νομικά μια χρονοβόρα διαδικασία σε αντίθεση με ένα σκύλο.

 

Αλλά δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα τώρα. Και είναι λάθος να ασχολούμαστε με υποθετικά προβλήματα που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν.

 

Ο απώτερος σκοπός είναι να σωθούν όλα. Προσωπικά πιστεύω ότι γίνεται. Αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει.

 

 

 

....το νόημα είναι σε αυτό που σου έκανα μπολντ. Δεν...είναι μαθηματικά αδερφέ. Τί πάει να πει "γιατί αν μην γίνουν κατοικίδια". Δείχνεις να μην γνωρίζεις καθόλου τί γίνεται είτε από αδέσποτα, είτε από υιοθεσίες αδεσπότων. Είτε από το πόσο υποφέρουν τα τελευταία όταν ζουν στο εντελώς αφιλόξενο γι' αυτά αστικό περιβάλλον. Μάιντ γιου, ότι ζωντανά (σκύλοι και γάτες δηλαδή) που τα έχει φροντίσει άνθρωπος, είναι σχεδόν αδύνατον να επιβιώσουν μετά "στην φύση".

Απλά θα σου δείξω μια παλιά δημοσίευση κάποιου εδώ στο insomnia. Έγινε πριν 4 χρόνια και έχει 12 likes

http://www.insomnia.gr/topic/455686-κόστος-σκύλου-κατοικίδιο/?p=4905147

 

Το υπόλοιπο της παραγράφου δεν το πολυκατάλαβα. Μου λες δηλαδή ότι τα σκυλιά πρέπει να είναι ελεύθερα "στη φύση";

 

 

 

...Οι δε "900 υπογραφές", είναι σταγόνα στον ωκεανό εν τω μεταξύ (παρόμοια σταγόνα, έχω την εντύπωση, ίσως και ναι είναι και οι μερικές χιλιάδες, δυστυχώς). Και μην ξεχνάς, ότι ζήτημα να βρεθεί, λέω εγώ, ΕΝΑΣ από τους "900", να πάρει ΕΝΑ από τα ζωντανά. Κι εγώ ας πούμε που υπέγραψα, ΔΕΝ έχω την δυνατότητα. Για να μην συζητήσουμε -που δνε ξέρω αν το πρόσεξες- ότι "οι υπογραφές", είναι και από διάφορα μέρη του ΚΟΣΜΟΥ, όχι απλά της χώρας...

Θέλω να πω ότι γενικά είναι εντελώς άκαιρη η σύγκριση του αριθμού των υπογραφών με το πόσοι ίσως ανάδοχοι θα μπορούσαν να βρεθούν.

Άρα να μην το προσπαθήσουν καθόλου; Γιατί 0 προσπάθεια είδα στο κείμενο να βρουν ενδιαφερόμενους και 100% προσπάθεια είδα να "μαζέψουν υπογραφές"

 

Υποτιμάς τη δύναμη των social media. Θέλεις να σου θυμίσω το Ice Bucket Challenge; Που σε λίγους μήνες το έμαθε όλος ο πλανήτης; Και έγινε μόδα;

 

Θα μου πεις τώρα τι σχέση έχει αυτό. Δύο χρόνια αργότερα όμως η ανθρωπότητα κατέληξε με αυτό

 

One million dollars went towards Project MinE, a University of Massachusetts Medical School Project that was able to identify a gene that is responsible for the degenerative disease.

 

The gene, identified as NEK1, provides another potential target for therapy development, and brings scientists one step closer to treating the neurological disorder.

 

http://edition.cnn.com/2016/07/27/health/als-ice-bucket-challenge-funds-breakthrough/index.html

Αυτή είναι η δύναμη του social media κι ευτυχώς εδώ δεν μιλάμε για κάτι μακρινό όπως η θεραπεία του ALS. Μιλάμε για κάτι πιο απλό.

 

 

 

.....; Μα ΔΕΝ θα το έχουν. Χωρίς άδεια λειτουργίας, δεν θα υφίσταται "καταφύγιο".

Για αυτό ακριβώς το πήρα σαν δεδομένο. Μπορεί να γίνει ένα μαγικό και να αλλάξουν όλα. Αλλά προτού έρθει αυτό το μαγικό, εγώ προσωπικά επιλέγω να κάνω το καλύτερο δυνατόν που μπορώ.

 

Τα social media είναι πολύ δυνατό εργαλείο το ξαναλέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή ειδα το ποστ... και λεω ποιος τα εβαλε με ενα καταφύγιο. Μετα διάβασα πως πρόκειται περι ΚΥΝΟΚΟΜΕΙΟΥ και οχι ΚΑΤΑΦΥΓΙΟΥ. Εφόσον έχει ετσι και γειτνιάζει με κατοικημένες περιοχές, φυσικά και ΔΕΝ υπογράφω.

 

Καλά τα δικαιώματα και το well being των ζώων, αλλα εγω θα βάλω πρώτα τα δικαιώματα των ανθρώπων. Sorry.

Ναι μωρε καλα τα λες. Ας τα σκοτωσουμε λοιπον τα κακα ζωα που ενοχλουν τους ανθρωπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα παραδείγματα που σου έδωσα δεν σου τα έδωσα για να εξισώσω καταστάσεις. Αυτή άλλωστε είναι η λειτουργία των "παραδειγμάτων" : να κάνουν πιο καταννοητές αναλογίες και όχι να "υποστηρίξουν" εξίσωση καταστάσεων. Από όλες τις μπάντες λοιπόν (νομικά, ηθικά, κοινωνικά κτλκτλ) δεν είναι συγκρίσιμοι (είτε καλώς είτε κακώς) ως "αξίες" οι άνθρωποι με τα ζωντανά.

Συνεχίζει λοιπόν να μην έχει νόημα να υποστηρίζει κανείς ότι "άλλο η στέγη - άλλο η ζωή". Το ένα και το αυτό είναι, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για "προστατευμένες" καταστάσεις (όπως ένα καταφύγιο ζώων όπου αυτά έχουν πλήρη εξάρτηση πλέον από την ανθρώπινη φροντίδα). Και για αν στο πω και αλλιώς : αν πετάξεις στον δρόμο έναν άνθρωπο, οι πιθανότητες είναι να τον μαζέψουν σχετικε΄ς υπηρεσίες/να βρεθεί για αυτόν κατάλυμα. Αν πετάξεις ζωντανό, το πιθανότερο είναι σύντομα να έχει έναν πολύ ταλαιπωρημένο θάνατο.

 

...αδυνατό να σε "καταλάβω" όταν μιλάς περί "απόδειξης ρεαλιστικού σεναρίου". Αν δεν ξέρεις τί γίνεται με τα αδέσποτα/με τα προς υιοθεσία, ζωντανά, στην πράξη, δεν νομίζω πως έχει νόημα να συνεχίσω για να σε πείσω για την καθημερινή πραγματικότητα, της Ελλάδας έστω.

 

...όσο και να διαφωνείς με το "όλα ή τίποτα", εγώ διαφωνώ με την (πρακτική ναι μεν) λογική του "εντάξει, ας κοιτάξουμε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για όσα μπορούμε τότε". Η πάλη και η νίκη του καταφυγίου έναντι των διωκτών του θα έπρεπε να είναι μονόδρομος χωρίς να κάνουν μισή σκέψη για το ότι "μπορεί και να χάσουν". Για ένα κάρο λόγους μάλιστα. Οτιδήποτε άλλο επιλέξουν θα είναι ήττα.

Αν μαζευτούνε έστω μερικοί ακτιβιστές εκεί, όπως πχ κάνουνε αυτό το διάστημα με του πλειστηριασμούς ακινήτων ("παρακωλύοντας" τους εκτελεστικούς συμβολαιογράφους), τί θα κάνουν, θα κατεβάσουν στρατό να τους διαλύσουν; Κι αν καταφέρουν να πάει και κανένα κανάλι, νομίζω ότι θα σκουρήνουν αρκετά τα πράγματα για τους διώκτες.

 

Το μόνο στο οποίο θα συναινέσω, είναι το ότι., ΠΡΑΓΜΑΤΙ, υπογραφές μέσω του avaaz ΔΕΝ αρκούν. Και δη με τόση ισχνή ανταπόκριση. Δεν ξέρω όμως κι από την άλλη τί τυχόν άλλες δράσεις έχουν γίνει από το καταφύγιο - πχ ο ts κάτι ανέφερε περί "δικαστηρίων". Εννοείται λοιπόν ότι ΔΕΝ είμαι της άποψης "αφεθείτε στις υπογραφές, κι όλα καλά θα πάνε". Σούσουρο πρέπει να κάνουν με ΚΑΘΕ δυνατό τρόπο, και οι υπογραφές είναι απλώς ένας από αυτούς.

 

....υποθετικό ΔΕΝ είναι το ότι οι υιοθεσίες γίνονται με το σταγονόμετρο και θέλουν χρόνο (να ΠΑΕΙ κάποιος στην πράξη, και να πάρει ένα), ειδικά όταν (πιθανά) μιλάμε για 1-2 εκατοντάδες ζώων - τη στιγμή που από πίσω θα συρρέουν και άλλα...Κανένα καταφύγιο άλλωστε δεν θα είχε τον αριθμό ζωντανών που έχει, αν οι υιοθεσίες γινόντουσαν σωρηδόν... 

 

....αυτό με το "προ 4ετίας ποστ" δεν το κατάλαβα πάντως.....ΕΛΠΙΖΩ να μην ήθελες να "δείξεις" ότι "να, ενδιαφέρον υπάρχει μέσα από social media".........(και δη με την αναφορά στα λάικς...........)

(....εδώ με το ζόρι έχουν φτάσει τις χίλιες υπογραφές, διαδικασία που γίνεται άκοπα δηλαδή και θα έπρεπε να υπάρχουν ήδη δεκάδες χιλιάδες, τί να λέμε τώρα....)

 

...όσο για το τί δεν κατάλαβες εσύ που λες, όχι, το αντίθετο από αυτό που αναρωτήθηκες είπα : ΔΕΝ μπορούν να ζήσουν (από καθόλου έως "καλά"), στη φύση, ζωντανά που έχουν μάθει στην ανθρώπινη φροντίδα και ξαφνικά "απελευθερωθούν".

 

Επίσης, δεν είπα να μην προσπαθήσουν να προωθήσουν ζωντανά. Τουναντίον. Αυτό που λέω εγώ είναι, ΔΕΝ είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης της "κατραπακιάς" που τους ήρθε στο καταφύγιο, η προσπάθεια διάθεσής τους. Πράγμα που φρονείς εσύ ως την "μόνη λύση". Και για αν το πω και αλλιώς, αν παραδοθούν και είτε απλά μείνουν στις υπογραφές, είτε απλά πάρουν σβάρνα τις γειτονιές ΚΑΙ το web προσπαθώντας να δώσουν ζωντανά, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουν στην πράξη : ελάχιστα θα σωθούν. Και είναι μιλάμε Χαλκίδα, όχι πχ εντός της Αττικής, που όλο και περισσότερος κόσμος θα μπορούσε να πάει...

 

Τέλος, εσύ υπερτιμάς "την δύναμη των SM", και δη όταν πρόκειται για ζωντανά. Δεν λέω "νομίζω", είμαι βέβαιος. Βεβαιότατος δηλαδή.

Νομίζεις άλλωστε ότι είναι καθυστερημένοι εκεί στο κέντρο; Δεν μπορούσαν από μόνοι τους να επικεντρώσουν στο "κάτσε να τους βρούμε αναδόχους πρώτα που είναι πιο ουσιαστικό, και μετά βλέπουμε για υπογραφές, μάχες, δίκες"....

Καμμία σχέση λοιπόν το ένα παράδειγμα που μου έδωσες με τη φάση "ALS". Eσύ είσαι που χρησιμοποιείς λάθος παράδειγμα για να "εξισώσεις" δύο τελείως διαφορετικές καταστάσεις...(.....το "απλό" που λες, είναι ΣΚΑΛΕΣ πιο δύσκολο....)

 

Όλα βέβαια ξεκινάνε από το "δεδομένο" που είπες. Απλά, για άλλους, όπως εγώ, νομίζω ότι αν το δεχτούνε και στο καταφύγιο το "δεδομένο", και δεν το αντιπαλαίψουν, είναι σα να βάζουν το λουκέτο από μόνοι τους χωρίς να σκάσει καν ο εισαγγελέας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρε καλα τα λες. Ας τα σκοτωσουμε λοιπον τα κακα ζωα που ενοχλουν τους ανθρωπους.

 

ΣΥ ΕΙΠΑΣ

 

αλλα αν θες να το δουμε και πολυ σοβαρά, σε πολυ ποιο φιλοζωες χωρες απο την δική μας, υπάρχει συστηματικη ευθανασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΣΥ ΕΙΠΑΣ

 

αλλα αν θες να το δουμε και πολυ σοβαρά, σε πολυ ποιο φιλοζωες χωρες απο την δική μας, υπάρχει συστηματικη ευθανασια.

 

Να το εφαρμόσουμε και σε ανθρώπους. Αστεγους, χωρίς οικογένειες, αρρωστους, κλπ κλπ. Για να υπάρξει συνολικός και συστηματικός σεβασμός στη ζωή γενικότερα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και είναι μιλάμε Χαλκίδα, όχι πχ εντός της Αττικής, που όλο και περισσότερος κόσμος θα μπορούσε να πάει...

 

Αυτό όντως είναι ένα πρακτικό πρόβλημα. Λύνεται μεν αλλά με πολλα διαδικαστικά και μεταφορές. Σίγουρα θα είναι μπελάς για όσους μένουν μακριά.

 

 

Όλα βέβαια ξεκινάνε από το "δεδομένο" που είπες.

 

Δεν είναι δικό μου δεδομένο όμως. Είναι του εισαγγελέα. Αν δεν υπήρχε αυτό, τότε δεν θα υπήρχε το όλο θέμα.

 

 

 

Καμμία σχέση λοιπόν το ένα παράδειγμα που μου έδωσες με τη φάση "ALS". Eσύ είσαι που χρησιμοποιείς λάθος παράδειγμα για να "εξισώσεις" δύο τελείως διαφορετικές καταστάσεις...(.....το "απλό" που λες, είναι ΣΚΑΛΕΣ πιο δύσκολο....)

 

Λάθος. Το IBC δεν το έφερα για να κάνω σύγκριση. Το έφερα για να ενισχύσω τη θέση μου ότι το public awareness αυξάνεται με εκθετικό βαθμό.

 

Πριν 2 μέρες το petition είχε νομίζω κάτω από 500 υπογραφές. Πριν λίγες ώρες που απαντούσα εδώ στο παρόν τοπικ είχε γύρω στις 900. Και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές έχει 1391 υπογραφές.

 

Υποψιάζομαι ότι πριν αρχίσει να νυχτώνει, θα πάει πάνω από 2000. Το ίδιο το petition με όλα αυτά που γράφει, θα μπορούσε να είχε και διαφήμιση σε αυτό που λέω.

 

 

 

....αυτό με το "προ 4ετίας ποστ" δεν το κατάλαβα πάντως.....ΕΛΠΙΖΩ να μην ήθελες να "δείξεις" ότι "να, ενδιαφέρον υπάρχει μέσα από social media".........(και δη με την αναφορά στα λάικς...........)

 

Μάλλον αυτό ήθελα να δείξω. Ότι μέσα στο insomnia οι άνθρωποι ήταν δεκτικοί στην ιδέα να πάρουν σκύλο από εκεί. Φαντάσου να γίνει viral σε facebook ή άλλα μαζικά μέσα. Βέβαια σε πιο μακρινές αποστάσεις, υπάρχει το πρόβλημα της μεταφοράς. Κι εδώ έχει σημασία το πόσες εβδομάδες/μήνες διορια έχουν.

 

 

 

...όσο για το τί δεν κατάλαβες εσύ που λες, όχι, το αντίθετο από αυτό που αναρωτήθηκες είπα : ΔΕΝ μπορούν να ζήσουν (από καθόλου έως "καλά"), στη φύση, ζωντανά που έχουν μάθει στην ανθρώπινη φροντίδα και ξαφνικά "απελευθερωθούν".

Αυτό ακριβώς που λες κατάλαβα. Αλλά τώρα είδα ότι έκανα λάθος πριν στη διατύπωση της ερώτησης.

 

 

Τελικά αριθμό με το πόσα ζώα περίπου φιλοξενεί θα μάθουμε ή θα μείνουμε σε εικασίες;

Να το εφαρμόσουμε και σε ανθρώπους. Αστεγους, χωρίς οικογένειες, αρρωστους, κλπ κλπ. Για να υπάρξει συνολικός και συστηματικός σεβασμός στη ζωή γενικότερα. 

Να το εφαρμόσουμε σε όλους. Ισότητα πάνω από όλα.

 

αστειεύομαι. πλιζ μην αρχίσετε τον αντίλογο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο σεβασμός στη ζωή γενικότερα ήταν το point μου άσχετα με το ποιος το κατάλαβε ή όχι.

 

Αν υπήρχε συστηματική μέριμνα για τα αδέσποτα με σύστημα στειρώσεων, οργανωμένα καταφύγια κλπ, το πρόβλημα θα είχε λυθεί οριστικά, χωρίς να καταφεύγουμε σε λύσεις ευθανασίας κλπ (που είναι μεν μια λύση που εφαρμόζεται σε πολλές χώρες αλλά υπο προϋποθέσεις και κυρίως με σεβασμό προς τα ζώα. Στην Ελλάδα δεν θέλω να ξέρω σε τι μπορεί να καταλήξει κάτι τέτοιο...).

 

Στη χώρα μας έχουμε μάθει να κρίνουμε τα πάντα, χωρίς να κάνουμε το παραμικρό για να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι. Είμαι σίγουρος πως ανάμεσα σε αυτούς που κράζουν για τα αδέσποτα και απαιτούν να εξαφανιστούν από μπροστά τους, είναι πολλοί που πήραν ένα ζωάκι για να παίζει το κακομαθημένο τους και όταν βαρέθηκαν/κουράστηκαν/ήρθε ο καιρός για διακοπές, το πέταξαν στο πάρκο ή στο πλησιέστερο δασάκι της περιοχής. 

 

Σε μια χώρα που οι κάτοικοι δεν δέχονται στη γειτονιά τους ούτε καν κέντρα αποτοξίνωσης για ανθρώπους, δεν περιμένω να δεχτούν προφανώς ούτε ένα κέντρο φιλοξενίας ζώων, καταφύγιο, κυνοκομείο κλπ...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥ ΕΙΠΑΣ

 

αλλα αν θες να το δουμε και πολυ σοβαρά, σε πολυ ποιο φιλοζωες χωρες απο την δική μας, υπάρχει συστηματικη ευθανασια.

Το αρχαιο σε μαρανε... 

 

Αν θες να το δουμε και πολυ σοβαρα,σε πολυ πιο φιλοζωες χωρες απο την δικη μας,υπαρχει συστημα στειρωσεων και σωστο συστημα υιοθεσιας. Επισης σε πολυ πιο ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ χωρες απο την δικη μας,οι ανθρωποι δεν παρατανε τοσο συχνα στον δρομο το κατοικιδιο <<παιχνιδι>> τους μολις το βαρεθουν,ουτε αφηνουν το κατοικιδιο τους να σπερνει αδεσποτα στο δρομο αβερτα. 

 

Εδω παιρνεις την φιλοζωικη και λες βρηκα ενα αδεσποτο και σου λεει εγω δεν μπορω να σου κανω τιποτα! (με λιγα λογια σου λεει χεστηκα) Φιλοζωικη κατα τ'αλλα.

 

Η ευθανασια δεν ειναι λυση. Η υπευθυνοτητα ειναι η λυση! Και να αναλαμβανουμε την ευθυνη των πραξεων μας,οχι με τον ευκολο τροπο ομως! Τα σκυλια δεν θα ενοχλουσαν οπως λες αν δεν υπηρχαν καποιοι αξεστοι κι απολιτιστοι που τα παρατησαν στο δρομο ή που τα αφησαν να αναπαραχθουν ανεξελεγκτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το εφαρμόσουμε και σε ανθρώπους. Αστεγους, χωρίς οικογένειες, αρρωστους, κλπ κλπ. Για να υπάρξει συνολικός και συστηματικός σεβασμός στη ζωή γενικότερα. 

 

Εφάρμοσε το οπου νομίζεις. Κάνε την ψήφο σου να μετράει και ρίχτο στο κόμμα που πιστεύει σε ολα οσα θες να γίνει το ονειρο πράξη.

 

 

Το αρχαιο σε μαρανε... 

 

Αν θες να το δουμε και πολυ σοβαρα,σε πολυ πιο φιλοζωες χωρες απο την δικη μας,υπαρχει συστημα στειρωσεων και σωστο συστημα υιοθεσιας. Επισης σε πολυ πιο ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ χωρες απο την δικη μας,οι ανθρωποι δεν παρατανε τοσο συχνα στον δρομο το κατοικιδιο <<παιχνιδι>> τους μολις το βαρεθουν,ουτε αφηνουν το κατοικιδιο τους να σπερνει αδεσποτα στο δρομο αβερτα. 

 

Εδω παιρνεις την φιλοζωικη και λες βρηκα ενα αδεσποτο και σου λεει εγω δεν μπορω να σου κανω τιποτα! (με λιγα λογια σου λεει χεστηκα) Φιλοζωικη κατα τ'αλλα.

 

Η ευθανασια δεν ειναι λυση. Η υπευθυνοτητα ειναι η λυση! Και να αναλαμβανουμε την ευθυνη των πραξεων μας,οχι με τον ευκολο τροπο ομως! Τα σκυλια δεν θα ενοχλουσαν οπως λες αν δεν υπηρχαν καποιοι αξεστοι κι απολιτιστοι που τα παρατησαν στο δρομο ή που τα αφησαν να αναπαραχθουν ανεξελεγκτα.

 

ωραια... αφού δεν σου αρέσει το αρχαίο: Εσύ το λες

 

Περιμένεις να διαφωνήσω με κάτι? Ωραία και σωστά αυτά που λες. Η πραγματικότητα ομως διαφέρει και πόροι δεν υπάρχουν για αλλα ποιο αυτονόητα πράγματα... τα σκυλια-γατιά φαντάζουν τρελη πολυτελεια στην παρούσα φάση και σε επιπεδο πολιτείας αλλα και σε ατομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εφάρμοσε το οπου νομίζεις. Κάνε την ψήφο σου να μετράει και ρίχτο στο κόμμα που πιστεύει σε ολα οσα θες να γίνει το ονειρο πράξη.

 

 

 

ωραια... αφού δεν σου αρέσει το αρχαίο: Εσύ το λες

 

Περιμένεις να διαφωνήσω με κάτι? Ωραία και σωστά αυτά που λες. Η πραγματικότητα ομως διαφέρει και πόροι δεν υπάρχουν για αλλα ποιο αυτονόητα πράγματα... τα σκυλια-γατιά φαντάζουν τρελη πολυτελεια στην παρούσα φάση και σε επιπεδο πολιτείας αλλα και σε ατομικό.

 

Ήμουν τόσο σίγουρος όμως! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...