Προς το περιεχόμενο

To Facebook ανακοινώνει το Gameroom στα PC, τον αντίπαλο του Steam


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έσβησα και απενεργοποίησα μια για πάντα το Facebook πριν 5-6 μήνες. Από την άλλη μέρα κιόλας κατάλαβα πως η ζωή μου χωρίς το facebook έχει χρόνο... έχω χρόνο ελεύθερο, να δημιουργήσω, να βγω με φίλους που με αγαπάνε γιατί υπάρχω και όχι γιατί έχω ωραίες φωτογραφίες και πολλά likes...Η κατάσταση στο fb εχει ξεφύγει... Επιθυμούμε να πλάσουμε έναν ιδεατό κόσμο. Δημοσιεύουμε τις στιγμές μας για να δει εκεί, κάποιος πως "αυτος περνάει καλά". Μην σπαταλάτε άλλο τον χρόνο σας, βγείτε κι εσεις μια για πάντα απο τον εικονικό του κόσμο του facebook!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάμε λίγο το πραγμα στη θέση του γιατί οι μισοί εδω μέσα ενω είστε φοβεροί γνώστες σε πολλά θέματα είστε CEOs της εξέδρας ( παράγωγα των αντίστοιχων προπονητών τη εξέδρας). Το FB είναι μια εταιρεία και θέλει να βγάζει κέρδος. η Valve το ίδιο. Η Valve πουλάει Ferrari και το FB Fiat. Αν δεν έχετε καταάβει μέχρι εδώ τι εννοώ, σταματήστε να διαβάζετε. Η Fiat έχει αγοράσει την Ferrari, στην περίπτωση που σας διαφεύγει. Η Swatch δεν έχει μόνο αγοράσει την Omega αλλά και όλα τα εργοστάσια παραγωγής εξαρτημάτων ρολογιών στην Ελβετία. Και πολλά άλλα παραδείγματα. Το Casual Gaming έχει ΑΠΕΙΡΩΣ μεγαλύτερο Return On Investment από οποιδήποτε ΑΑΑ τίτλο. Θέλετε Pokemon Go σαν παράδειγμα? Θέλετε μήπως Angry Birds? Επιχειρηματικά λοιπόν αν το δούμε, αν του βγει του Mark, θα βγάλει σε 1 χρόνο όσα δεν έχει βγάλει η Valve σε 10. Φιλάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε vabill, αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι εχουν ΕΝΤΕΛΩΣ αλλο κοινο και αρα, οσο επιτυχημενο και οσα κερδη και να εχει το gamesroom ΔΕΝ θα μειωσει τα κερδη του Steam. Γιατι? Γιατι πολυ απλα αυτος που παιζει Total War δεν θα το γυρισει σε farmville.

Και η διαφορα του casual gamer απο τον gamer ειναι οτι κανεις απο τους 2 δεν κανει αυτο που κανει λογω χρηματων, σε αντιθεση με το παραδειγμα σου με τη Ferrari - Fiat. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως παίδες έσβησα το Steam, ξύλωσα ολα τα παιχνιδάκια τύπου BF, Titanfall κτλ, κούμπωσα μια GTX 1080 υδρόψυκτη, και ειμαι έτοιμος να καώ με τις ΑΑΑ παιχνιδάρες του Gameroom!

 

ελπιζω να έχεις custom loop.

 

 

 

Εγώ αναρωτιέμαι πόσο είναι διατεθιμένοι οι "casual" να τα σκάνε σε freemium για να γίνει η φάρμα τους πχ πιο μεγάλη και γαμηστερή γρηγορότερα. Η ας πουμε πόσο θα μπορέσει να μπει το τριπάκι του "ladder leader" με ανταγωνισμό (πχ, leaderboards στο quizdom) κλπ στους casual/περιστασιακους gamers οπως μανα, random κοπελα. Στη φυση μας ειναι να είμαστε ή να μπορούμε να πλασαριστούμε σε όποιας λογής "hall of fame" οπότε, έτσι όπως το βλέπω, αν βάλει κάτι σαν competitive element στα παιχνίδια θα έχει κ περισσότερο κέρδος. Που γενικά υπάρχει ήδη. 

 

Απλά, μερικά άτομα είναι καλοί στο να δημιουργούν κάτι που δεν υπάρχει και να το πουλάνε κάνοντάς μας να προσανατολιστούμε σε κάτι που δεν υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε vabill, αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι εχουν ΕΝΤΕΛΩΣ αλλο κοινο και αρα, οσο επιτυχημενο και οσα κερδη και να εχει το gamesroom ΔΕΝ θα μειωσει τα κερδη του Steam. Γιατι? Γιατι πολυ απλα αυτος που παιζει Total War δεν θα το γυρισει σε farmville.

Και η διαφορα του casual gamer απο τον gamer ειναι οτι κανεις απο τους 2 δεν κανει αυτο που κανει λογω χρηματων, σε αντιθεση με το παραδειγμα σου με τη Ferrari - Fiat. 

Μεγάλη κουβεντα μπορούμε να ανοίξουμε για το ΕΝΤΕΛΩΣ άλλο κοινό, αλλά το ζουμί είναι πως και οι 2 εμπορεύονται Games. Υπάρχουν πολλά subcategories στο Gaming αλλά δεν παύει να είναι gaming. Ο Mark (χαζό δεν τον λες) θέλει να βγάλει λεφτά από αυτό το Industry. Αν πήγαινε face to face μπορεί να έπερνε τα @@ της Valve, αλλά το πάει εκεί που έχει περιθώριο. Δεν παύουν να είναι ανταγωνιστές.  Επίσης μην σκέφτεσαι το παράδειγμα μου από την πλευρά του user-καταναλωτη, αλλά από την επιχειρηματική πλευρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε αντίπαλος του steam, πρέπει να υπάρχει πισω κάποιο υπόβαθρο...

 

Πχ Δεν μπορεί να βγει αύριο μία ανακοίνωση στην uefa που να λέει ότι ιδρύθηκε ο αστέρας αετοπλαγιας..το αντίπαλο δέος της Barcelona..

 

...γελάει ο κόσμος με αυτούς τους τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλε πριν απο 14 χρόνια (2002 τελείωνα το σχολείο θυμάμαι και μου την έπεφτε και στενά μία χοντρή) είχα αγοράσει ΑΥΤΟ! (και το ματζαφλάρι από κάτω που το κούμπωνες εξτρά)

 

μέχρι τότε τα κινητά ήταν ασπρόμαυρα, αυτό είχε αν όχι τη πρώτη και από τις πρώτες έγχρωμες οθόνες

 

οπότε αφήστε όλοι οι έξυπνοι που την έχετε δει καινοτόμοι και think different φάση, όταν κάτι είναι πατάτα είναι πατάτα, όταν κάτι πρόκειται να έχει μέλλον ακόμα και αν εκτελείται κακά στην αρχή φαίνεται

 

Δεν έχει καμία σχέση με το think different. Αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα, και το αποτέλεσμα δεν είναι το αν είναι πατάτα. Πατάτα μπορεί να είναι για σένα. Αυτό που μετράει είναι τα λεφτά που επιστρέφει πίσω το εγχείρημα.

 

Στο παράδειγμα που έφερα, απ' το οποίο πέρασες και δεν ακούμπησες, το αποτέλεσμα ήταν ότι πολλές εταιρείες «βαριά πεπόνια» που έφτιαχναν φωτογραφικές μηχανές έβαλαν λουκέτο ή/και ξεπουλήθηκαν (Kodak, Polaroid κ.ά.) ενώ από την απέναντι πλευρά νέες εταιρείες εμφανίστηκαν που έφτιαχναν κινητά ή που ασχολήθηκαν και με κινητά και γενικώς το χρήμα που αλλάζει χέρια στα κινητά σήμερα πλέον είναι ασύλληπτο.

 

Ωστόσο, ακόμα και σήμερα, συγκρίνονται οι φωτογραφίες του καλύτερου κινητού με της χειρότερης dslr? Όχι. Και λοιπόν; Ακριβώς ανάλογο είναι και αυτό που συμβαίνει με το steam και το gameroom. Συγκρίνονται τα παιχνίδια του πρώτου με του δεύτερου; Όχι. Και λοιπόν;;; Κι εγώ πάω ακόμα παραπέρα και σου λέω ότι ούτε σε δέκα χρόνια δεν θα συγκρίνονται. Και πάλι: Και λοιπόν;

 

Αν εν τω μεταξύ το χρήμα έχει αλλάξει όχθη κι έχει πάει απέναντι, εκτός από μερικούς σαλεμένους, κανείς δεν θα ασχολείται με το Steam, όπως ακριβώς κανείς (αναλογικά) δεν ασχολείται με dslr σήμερα.

Επεξ/σία από Alx1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Steam έχει τρομερά παιχνίδια αλλά και πολλά σκουπίδια, ε το gameroom έχει σκουπίδια, στην κατηγορία σκουπίδια, indie, pixelιασμένα καρτουνάκια, υδροκέφαλα κουκλάκια κτλ θα είναι ανταγωνιστές απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να έχεις custom loop.

 

 

 

Εγώ αναρωτιέμαι πόσο είναι διατεθιμένοι οι "casual" να τα σκάνε σε freemium για να γίνει η φάρμα τους πχ πιο μεγάλη και γαμηστερή γρηγορότερα. Η ας πουμε πόσο θα μπορέσει να μπει το τριπάκι του "ladder leader" με ανταγωνισμό (πχ, leaderboards στο quizdom) κλπ στους casual/περιστασιακους gamers οπως μανα, random κοπελα. Στη φυση μας ειναι να είμαστε ή να μπορούμε να πλασαριστούμε σε όποιας λογής "hall of fame" οπότε, έτσι όπως το βλέπω, αν βάλει κάτι σαν competitive element στα παιχνίδια θα έχει κ περισσότερο κέρδος. Που γενικά υπάρχει ήδη.

 

Απλά, μερικά άτομα είναι καλοί στο να δημιουργούν κάτι που δεν υπάρχει και να το πουλάνε κάνοντάς μας να προσανατολιστούμε σε κάτι που δεν υπήρχε.

Έχω γνωστό μου που κάνουν αυτή ακριβώς τη δουλειά, υπολογίζουν πόσο διατεθειμένοι είναι οι παίκτες να ξοδέψουν (λογικά με μοντέλα παλινδρόμησης φαντάζομαι και θα ψηνομουν να δούλευα κι εγώ σε κάτι τέτοιο να πιάσουν τόπο οι σπουδές μου αλλά ήθελε εξωτερικό κι εγώ όχι, τέσπα άλλη ιστορία αυτο)

 

Είναι μελετημένη και αναμενόμενη η συμπεριφορά και τα κέρδη προβλέπονται

 

Κατά κάποιο τρόπο αυτός ο τρόπος διασκέδασης είναι σαν το τζόγο και στοχεύει για όσους έχουν μυαλό κουκούτσι (όπως και στο τζόγο)

 

Και από ότι έχω καταλάβει μία χαρά προβλέπουν ποσοι και πόσο είναι διατεθειμένοι να ξοδέψουν για να γίνει γαματη η φάρμα τους, δεν το πάνε στη τύχη σίγουρα

 

Τουλάχιστον στο "παραδοσιακό" gaming έχουμε τη γάγγραινα των dlc, αλλά όχι στο επίπεδο των freemium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σαν πρωτη εντυπωση αφου το εγκατεστησα μπορω να πω οτι ειναι ωραιο.Καποια παιχνιδια που αναγκαστικα τα επαιζα μεσω browser στο fb ειναι πολυ καλυτερα στο desktop.Επισης μου αρεσε η δυνατοτητα για shortcuts στο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω πολλους γνωστους που παιζουν χαζοπαιχνιδακια σε πλατφορμες οπως του facebook(μαζι και εγω ενα φεγγαρι).εχω ακουσει μονο απο δυο ατομα να εχουν ριξει χρημα.Μια 10αευρη στο class of titans ο ενας και ο αλλος γυρω στα 80 ευρω συνολο στο ikariam(36 χρονων με τν δουλεια του και ολα του).Αντιθετως επειδη περασα μια τετραετια σε νεταδικα κυριως με league of legends κ λιγο dota 2 εχω δει απειρα παιδακια να χαλανε τις 10αευρες σαν να ειναι πασατεμπο,σκεφτειτε οι ενηλικες.Οταν με τους φιλους μου που καιγομασταν στο lol στειλαμε μαιλ στην riot για να μας ενημερωσει ποσα εχουμε ριξει παθαμε σοκ(πανω απο 3κατοσταρικα ο καθενας χωρις να το εχουμε καταλαβει) εκει σταματησα να χαλαω λεφτα σε παιχνιδια.Μην μιλησουμε για blizzard wow subscription και hearthstone που σου αδειαζουν την πιστωτικη χωρις να το καταλαβεις.Εν κατακλειδη dota2,csgo,heathstone,lol αντε και wow μονο και μονο για το sub και τους gold buyers τραβανε πολυυυυυυυυυυυ χρημα που αδυνατο να πιστεψω οτι τα πουλακια και το criminal case τα κοντραρουν...(το wow στα καλα του ειχε 11million subscribers υποψιν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...