Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Ιρλανδια (Δουβλίνο)


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/9/2018 στις 4:29 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Je te remercie !

Μήπως γνωρίζεις να μου απαντήσεις και για την προηγούμενη ερώτηση που έκαναν για οαεδ και agencies ?

για οαεδ δεν ξέρω, με ιδιωτικά agencies γίνεται δουλειά, αλλά θέλει πολύ ξεσκαρτάρισμα, γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα και προτείνουν όποιον λάχει για ό,τι λάχει μπας και πάρουν προμήθεια.

Γενικά, τα πράγματα έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια, αν δεν είσαι ΙΤ θα έλεγα μην πατήσεις καν εδώ, αν επιμένεις, για να συντηρείς τον εαυτό σου και να μη φυτοζωείς μην έρθεις για κάτι <30Κ στο ελάχιστο (πάντα για ένα άτομο).

Και το βαρετή και πανάκριβη χώρα είναι πιο αντικειμενικό απ'όσο πιστεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος λέει βαρετή την Ιρλανδία??!!! Από την Ευρωπαϊκή Δύση μου φάνηκε μακράν η καλύτερη στο 10ήμερο που την είδα. Βέβαια πήγα το 2012. Αλλά έβγαζε κάτι οικείο, γλυκούλι, οργανωμένο, ήπιο και χαλαρό. Το Δουβλίνο, παρότι ζάμπλουτο, είναι εξαιρετικά ηρεμιστικό και όμορφο.

Οι τιμές δε θυμάμαι τότε να δαγκώνουν. Στα ΣΜ ήταν αντίστοιχες του Θανόπουλου πχ και σε κάποια πράματα χαμηλότερες.

Ξετρελάθηκα με το trinity, θα ήθελα να πάω για phd πολύ εκεί. Αλλά με τα 1000 ευρώ για στούντιο που ακούω, με βλέπω να παραμένω τουρίστας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Ποιος λέει βαρετή την Ιρλανδία??!!! Από την Ευρωπαϊκή Δύση μου φάνηκε μακράν η καλύτερη στο 10ήμερο που την είδα. Βέβαια πήγα το 2012. Αλλά έβγαζε κάτι οικείο, γλυκούλι, οργανωμένο, ήπιο και χαλαρό. Το Δουβλίνο, παρότι ζάμπλουτο, είναι εξαιρετικά ηρεμιστικό και όμορφο.

Οι τιμές δε θυμάμαι τότε να δαγκώνουν. Στα ΣΜ ήταν αντίστοιχες του Θανόπουλου πχ και σε κάποια πράματα χαμηλότερες.

Ξετρελάθηκα με το trinity, θα ήθελα να πάω για phd πολύ εκεί. Αλλά με τα 1000 ευρώ για στούντιο που ακούω, με βλέπω να παραμένω τουρίστας....

Ερώτηση... Η οδήγηση είναι από δεξιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τελείως διαφορετική η ζωή και οι προτεραιότητες ως τουρίστας, ως φοιτητής, ως εργένης εργαζόμενος ή έχοντας οικογένεια. 

Για το αν είναι βαρετή η χώρα δεν μπορώ να απαντήσω σε δυο ή τρεις λέξεις, αντικειμενικά όμως ναι, είναι πανάκριβη. Δεν είναι μόνο το καθημερινό κόστος ζωής για τρόφιμα/διασκέδαση αλλά γενικά το κόστος σε νοίκι, ρεύμα, υγεία, ασφάλειες που δεν σου αφήνουν στην τσέπη τα λεφτά που θα φανταζόσουν ότι θα χες στην αρχή του μήνα.

Είναι πάντως μακράν η πιο χαλαρή, φιλόξενη και ήρεμη με την καλή έννοια χώρα από αυτές που έχω ζήσει και κάτι που μόνιμα επιβεβαιώνουν όλοι οι ξένοι συνάδελφοι στο γραφείο. 

Για αυτό που ρώτησε ο @Nikos Chatzoglou ο ιρλανδικός οαεδ λέγεται NES και περισσότερες λεπτομέρειες μπορεί κάποιος να βρει στο welfare.ie ή στο citizensinformation.ie

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vairass είπε

Ερώτηση... Η οδήγηση είναι από δεξιά; 

Όχι, αριστερά, όπως στη Βρετανία και την Κύπρο κλπ.

 

1 λεπτό πριν, Speculoos είπε

Είναι πάντως μακράν η πιο χαλαρή, φιλόξενη και ήρεμη με την καλή έννοια χώρα από αυτές που έχω ζήσει και κάτι που μόνιμα επιβεβαιώνουν όλοι οι ξένοι συνάδελφοι στο γραφείο.

 

Συμφωνώ, κι εμένα έτσι μου φάνηκε απευθείας!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vairass είπε

Ερώτηση... Η οδήγηση είναι από δεξιά; 

Νομίζω μόνο στη Β. Ιρλανδία είναι από δεξιά.

Ωπ σόρυ μπερδεύτηκα, δεξιά το τιμόνι εννούσα. «Ανάποδα» δηλαδή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zio10 said:

Νομίζω μόνο στη Β. Ιρλανδία είναι από δεξιά.

Δεν ακούγεται πολύ ρεαλιστικό αυτό. Δηλαδή όταν οδηγείς και περνάς τη νοητή διαχωριστική γραμμή τι συμβαίνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν ακούγεται πολύ ρεαλιστικό αυτό. Δηλαδή όταν οδηγείς και περνάς τη νοητή διαχωριστική γραμμή τι συμβαίνει; 

Δεν το λέω με σιγουριά γιατί δεν το θυμάμαι 100%. Αλλά μου είχε πει ένας ντόπιος εκεί ότι η Β. Ιρλανδία έχει λίρες και οδηγούν αριστερά όπως στην Αγγλία ενώ στην υπόλοιπη Ιρλανδία έχουν ευρώ και οδηγούν δεξιά. 

Αλλά μπορεί να μην ισχύει και να μου είχε πει μόνο για το ευρώ. Γενικά πάντως θα μπορούσε να συμβαίνει. Πχ αν σε μια γειτονική μας χώρα οδηγούσαν ανάποδα το ίδιο δεν θα ήταν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν το λέω με σιγουριά γιατί δεν το θυμάμαι 100%. Αλλά μου είχε πει ένας ντόπιος εκεί ότι η Β. Ιρλανδία έχει λίρες και οδηγούν αριστερά όπως στην Αγγλία ενώ στην υπόλοιπη Ιρλανδία έχουν ευρώ και οδηγούν δεξιά. 

Αλλά μπορεί να μην ισχύει και να μου είχε πει μόνο για το ευρώ. Γενικά πάντως θα μπορούσε να συμβαίνει. Πχ αν σε μια γειτονική μας χώρα οδηγούσαν ανάποδα το ίδιο δεν θα ήταν;

Τελικά τι ισχύει; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν το λέω με σιγουριά γιατί δεν το θυμάμαι 100%. Αλλά μου είχε πει ένας ντόπιος εκεί ότι η Β. Ιρλανδία έχει λίρες και οδηγούν αριστερά όπως στην Αγγλία ενώ στην υπόλοιπη Ιρλανδία έχουν ευρώ και οδηγούν δεξιά. 

Αλλά μπορεί να μην ισχύει και να μου είχε πει μόνο για το ευρώ. Γενικά πάντως θα μπορούσε να συμβαίνει. Πχ αν σε μια γειτονική μας χώρα οδηγούσαν ανάποδα το ίδιο δεν θα ήταν;

Ευρώ και μετρικό σύστημα είναι οι διαφορές. Για το δεύτερο, αν το καλοσκεφτείς δεν υπάρχουν πολλές χώρες όπου γίνεται χερσαία αλλαγή συστήματος οδήγησης, και στις περισσότερες που συμβαίνει έχουν μεγαλύτερα προβλήματα να αντιμετωπίσουν (δεν έχουν καν δρόμους πχ όπως συμβαίνει σε αρκετές αφρικάνικες χώρες ή στο Πακιστάν). Σε άλλες χώρες (πχ Ταϊλάνδη, Μαλαισία) ή εντός της Κίνας όπου υπάρχει η περίπτωση του Xονγκ Κονγκ, υπάρχουν συστήματα με γέφυρες και φανάρια που κατευθύνουν την κυκλοφορία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vairass είπε

Ούτε κατάλαβα.. :).

Το τιμόνι στα αυτοκίνητα σε ποια μεριά βρίσκεται; 

Το τιμόνι δεξιά και οδηγούν ανάποδα από μας, αγγλικό στυλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...